Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1992.9.578 A fotóművészeti alkotást rögzítő negatív kép laborálási munkáinak eredményeként létrehozott pozitív kép, a pozitív kidolgozási eljárás önmagában nem egyéni és eredeti alkotói folyamat, ezért szerzői jogokat nem keletkeztet [1969. évi III. tv. (Szjt.) 4. §, 7. §, 9/1969. (XII. 29.) MM r. (Szjt. V.) 1. §].

Az 1988. március 28-án írásba foglalt szerződésben az alperes megbízta a felperes házastársát "Gy" című film propagandájához szükséges - a szerződésben meghatározott mennyiségű és fajtájú - fényképfelvételek (ún. standfotók) 1988. július 15-ig történő elkészítésével, és ezért 140 000 forint díjazást ajánlott fel. Ugyanezen a napon az alperes a felperessel is "felhasználási szerződés" megnevezésű szerződést kötött, és abban a felperest a fotóművész által készítendő fényképfelvételek laborálási munkáinak elvégzésével bízta meg, és ezért 60 000 forint díj megfizetését vállalta. A szerződésben a felek kikötötték, hogy a felperes a laborálási munkát a fotóművész irányításával végzi.

Az alperes a fotóművésszel kötött szerződést még a filmforgatás befejezése és a szerződésben megjelölt teljesítési határidő letelte előtt felmondta, és arra tekintettel, hogy a "szerződésben foglalt mennyiségi és minőségi mutatókat a fotóművész túlteljesítette", a szerződésben kikötött díj helyett összesen 290 000 forint "tiszteletdíjat" fizetett ki a részére, és a tulajdonába adta az ún. "blimpet" a tartozékaival együtt. A fotóművész pedig bejelentette, hogy az alperessel szemben további követelése nincs.

Az alperes ezt követően a filmforgatás alatti fényképészeti feladatokkal és az ahhoz kapcsolódó laborálási munkákkal más személyt bízott meg, a felperessel kötött szerződést azonban nem módosította, ugyanakkor a szerződésben a felperes javára kikötött 60 000 forint díjból csak 30 000 forintot teljesített, a további díjfizetés alól pedig elzárkózott.

A felperes a keresetében eredetileg a szerződés szerint járó hátralékos díj megfizetését kérte, majd pedig 570 000 forint díjigényt érvényesített arra hivatkozva, hogy a művészi fényképek előállításával kapcsolatos alkotói folyamatban laboránsi munkájával ő is alkotó módon vett részt, ezért a fotóművésznek szerzőtársa, és ő is szerzői díjra jogosult, amelynek mértékét az elkészített 1600 db fekete-fehér kópiára tekintettel a 4/1988. (II. 12.) MM rendelettel módosított 8/1970. (IV. 24.) MM rendelet díjtételei alapján jelölte meg.

Az alperes a kereset elutasítását kérte, mert álláspontja szerint a felperes a fotóművész mellett kisegítő és járulékos jellegű, lényegében ipari tevékenységet végzett, ezért szerzői díjra nem tarthat igényt. Miután pedig a felperessel kötött szerződésben a laboránsi munka mennyisége számszerűleg nem volt meghatározva, az szorosan kapcsolódott a fotóművész tevékenységéhez, ezért a felperest csak időarányos díj illette meg. A felperes a szerződés szerinti időtartamnak csak a fele részében végzett munkát, ezért ilyen arányban vált jogosulttá a szerződésben kikötött díjra.

Az elsőfokú bíróság ítéletével az alperest 570 000 forint és ennek 1988. július 15-től járó törvényes mértékű kamata, valamint 50 000 forint perköltség megfizetésére kötelezte a felperes javára. Az első fokú ítélet indokolása szerint az iratokhoz csatolt fényképfelvételek, illetőleg a felmutatott fotóalbum anyaga bizonyította a felperes által állított tényt, amely szerint az elkészült felvételek a laborálási munka eredményeként nyertek végső kialakítást, és ennek során a laboráns az eredeti felvételek képanyagában olyan mértékű változtatást végzett (részleteket kiemelt, a fekete-fehér színezéstől eltérő színt alkalmazott stb), amely alkotói tevékenységnek, a fotóművész irányító tevékenysége pedig alkotói együttműködésnek értékelhető. Rámutatott az elsőfokú bíróság arra is, hogy a felperes tevékenysége csak akkor lenne járulékos és "ipari" jellegű, ha a fotóművész által exponált képet változtatás nélkül előhívta volna. Erre az esetre tekintette helytállónak a perben beszerzett szakértői véleményt, amely szerint a negatív képről a pozitív kép előhívása önmagában nem alapoz meg szerzői jogi védelmet. Miután azonban álláspontja szerint a perbeli esetben a fotóművész és a laboráns alkotói együttműködéséről van szó, ezért az elbírált jogvitában nem látta alkalmazhatónak a Szerzői Jogi Szakértő Testület véleményét. A felperest megillető szerzői díj mértékének meghatározásánál az elsőfokú bíróság értékelte azt a körülményt, hogy a nyersanyagot az alperes biztosította, továbbá hogy a felperes az elkészült fényképészeti alkotásoknak csak ötven százalékában a szerzője, további részben szerzőtársa a perben nem álló fotóművész. Az 1600 db kópiáért 1500 Ft/db díjat számolva, a felperest megillető teljes szerzői díjat 600 000 forintban állapította meg, amelyből levonta az alperes által teljesített 30 000 forintot.

Az első fokú ítélet megváltoztatása és a kereset elutasítása érdekében az alperes fellebbezett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!