Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

32008R1242[1]

A Bizottság 1242/2008/EK rendelete ( 2008. december 8. ) a mezőgazdasági gazdaságok közösségi tipológiájának létrehozásáról

A BIZOTTSÁG 1242/2008/EK RENDELETE

(2008. december 8.)

a mezőgazdasági gazdaságok közösségi tipológiájának létrehozásáról

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel az Európai Gazdasági Közösség mezőgazdasági üzemeinek jövedelmére és üzleti tevékenységére vonatkozó számviteli adatok összegyűjtésére szolgáló hálózat felállításáról szóló, 1965. június 15-i 79/65/EGK tanácsi rendeletre ( 1 ) és különösen annak 4. cikkének (4) bekezdésére, 6. cikkének (2) bekezdésére és 7. cikkének (3) bekezdésére,

(1)

A termelési szerkezetek és a termelési rendszerek között Közösség-szerte jelentősek a különbségek. A mezőgazdasági gazdaságok szerkezeti jellemzői és gazdasági eredményei elemzésének megkönnyítése érdekében a mezőgazdasági üzemek közösségi tipológiájának kialakításáról szóló, 1985. június 7-i 85/377/EGK bizottsági határozat ( 2 ) létrehozta a gazdaságok ökonómiai méret és gazdaságtípus szerinti megfelelő és egységes besorolását.

(2)

A közösségi tipológiát úgy kell kialakítani, hogy a gazdaságok egységes csoportjait kisebb-nagyobb halmazokba lehessen sorolni, és a gazdaságok helyzetét össze lehessen hasonlítani.

(3)

Tekintettel arra, hogy a mezőgazdasági termelők jövedelmében növekszik az olyan jövedelemszerző tevékenységek jelentősége, amelyek a gazdasághoz közvetlenül kapcsolódnak, de nem tartoznak a gazdaság mezőgazdasági alaptevékenységei közé, a közösségi tipológiába szükséges beépíteni a gazdasághoz közvetlenül kapcsolódó egyéb jövedelemszerző tevékenységek besorolását.

(4)

A 79/65/EGK rendelet 4. cikkének (1) bekezdésében, 6. cikke (1) bekezdésének b) pontjában és 7. cikkének (2) bekezdésében szereplő célkitűzések elérése érdekében szükséges kidolgozni a közösségi tipológiára vonatkozó végrehajtási szabályokat. Továbbá a közösségi tipológiát indokolt alkalmazni a közösségi mezőgazdasági számviteli információs hálózaton (FADN) keresztül begyűjtött számviteli adatokat használó, adatszolgáltató mezőgazdasági gazdaságokra.

(5)

A mezőgazdasági gazdaságok szerkezetére és a mezőgazdasági termelési módszerekre vonatkozó felmérések szervezéséről, valamint az 571/88/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2008. november 19-i 1166/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet ( 3 ) IV. melléklete értelmében a gazdaságok szerkezetének mintavétel alapján történő felmérését a közösségi tipológiával összhangban kell elvégezni, és annak a gazdaságok típusára és méretére nézve statisztikailag reprezentatívnak kell lennie. Ennélfogva a közösségi tipológiának azokra a gazdaságokra is indokolt alkalmazhatónak lennie, amelyekkel kapcsolatban a gazdaságszerkezeti felmérések során adatokat gyűjtenek.

(6)

A gazdaság típusát és ökonómiai méretét mindig pozitív értékben kifejezett gazdasági kritériumok alapján indokolt megállapítani. Emiatt helyénvaló a standard termelési érték (STÉ) használata. A standard termelési értéket termékenként kell megállapítani. Azon termékek listájának, amelyeket illetően standard termelési értéket kell számítani, szükséges összhangban lennie 1166/2008/EK rendelet szerinti, a gazdaságszerkezeti felmérésekben szereplő ágazatok listájával. A tipológiának a mezőgazdasági számviteli információs hálózatban lévő gazdaságokra való alkalmazásának lehetővé tétele érdekében szükséges elkészíteni a szerkezeti felmérésekben szereplő ágazatok és a mezőgazdasági számviteli információs hálózat adatszolgáltatási rovatai közötti megfelelési táblázatot.

(7)

A standard termelési értékek egy ötéves bázisidőszak átlagértékein alapulnak, amelyeket azonban indokolt rendszeresen frissíteni azért, hogy a gazdasági folyamatokat figyelembe lehessen venni annak érdekében, hogy a tipológia továbbra is teljes mértékben alkalmazható legyen. A frissítés rendszerességét azokhoz az évekhez indokolt igazítani, amelyekben a gazdaságszerkezeti felmérésekre sor kerül.

(8)

A mezőgazdasági számviteli információs hálózatba (FADN 2010) felveendő adatszolgáltató gazdaságok kiválasztási tervének felvázolása érdekében szükséges gondoskodni arról, hogy az e rendeletben előírt tipológiát már a 2007. évi gazdaságszerkezeti felmérés során alkalmazzák. Emellett a tipológia szerint besorolt gazdaságok helyzetével kapcsolatos felmérések összehasonlíthatóságának biztosítása érdekében arról is indokolt gondoskodni, hogy azt már a 2010. évi gazdaságszerkezeti felmérést megelőzően is alkalmazzák a gazdaságok számviteli adathálózatában. Ezért szükséges egy olyan eltérésről rendelkezni, amely biztosítja a standard termelési értékek 2004-es bázisévre vonatkozó kiszámítását.

(9)

A standard termelési értékeket és a kiszámításukhoz szükséges adatokat az egyes tagállamok által a 79/65/EGK rendelet 6. cikkével összhangban kijelölt összekötő irodákon keresztül kell eljuttatni a Bizottsághoz. Szükséges biztosítani, hogy az összekötő iroda a vonatkozó információkról a Bizottság által létrehozott tájékoztató rendszeren keresztül közvetlenül tájékoztathassa a Bizottságot. Emellett arról is indokolt előre gondoskodni, hogy a rendszer lehetővé tegye a szükséges információcserét, az összekötő irodák rendelkezésére bocsátott minták alapján. Arról is szükséges rendelkezni, hogy a Bizottság a mezőgazdasági számviteli információs hálózat közösségi bizottságán keresztül tájékoztassa a tagállamokat a számítógépes rendszer megvalósításának általános feltételeiről.

(10)

Az egyértelműség érdekében és tekintettel arra, hogy a közösségi tipológia általánosan alkalmazandó intézkedés, és nem csupán egy meghatározott körbe tartozó címzettjei vannak, a 85/377/EGK határozatot indokolt rendelettel felváltani.

(11)

Az e rendeletben megállapított rendelkezések összhangban állnak a mezőgazdasági számviteli információs hálózat közösségi bizottságának véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Tárgy és alkalmazási kör

(1) Ez a rendelet létrehozza a "gazdaságok közösségi tipológiáját" (a továbbiakban: a tipológiát), amely a Közösségben található gazdaságok gazdaságtípus, ökonómiai méret és a gazdasághoz közvetlenül kapcsolódó egyéb jövedelemszerző tevékenységek jelentősége szerinti egységes osztályozását jelenti.

(2) A tipológiát elsősorban a közösségi gazdaságszerkezeti felmérések keretében, és a mezőgazdasági számviteli információs hálózaton keresztül begyűjtött adatoknak a gazdaságtípus és az ökonómiai méret szerinti besorolásához kell használni.

2. cikk

A gazdaságtípus

(1) E rendelet alkalmazásában a "gazdaságtípust" a különböző ágazatok standard termelési értékének a gazdaság szokásos teljes termeléséhez való relatív hozzájárulásának arányában kell megállapítani. A standard termelési értéket az 5. cikk szerint kell meghatározni.

(2) A szükséges részletezettségtől függően a gazdaságtípusokat az alábbi csoportokra lehet osztani:

a) általános gazdaságtípusok;

b) fő gazdaságtípusok;

c) altípusok.

A gazdaságok gazdaságtípus szerinti besorolását az I. melléklet szerint kell elvégezni.

3. cikk

A gazdaság ökonómiai mérete

A gazdaság ökonómiai méretét a gazdaság teljes standard termelési értéke alapján kell meghatározni. Mértékegysége az euro. A gazdaság ökonómiai méretének és az ökonómiai méretosztályok kiszámításának módszereit a II. melléklet tartalmazza.

4. cikk

A gazdasághoz közvetlenül kapcsolódó egyéb jövedelemszerző tevékenységek

A gazdasághoz közvetlenül kapcsolódó olyan jövedelemszerző tevékenységek jelentőségét, amelyek a gazdasághoz közvetlenül kapcsolódnak, de nem tartoznak a gazdaság mezőgazdasági alaptevékenységei közé, ezen egyéb jövedelemszerző tevékenységeknek a gazdaság összes termelési értékéhez viszonyított százalékos arányában kell megállapítani. Ezt az arányt százaléksávban kell kifejezni. Ezek a százaléksávok a III. melléklet C. része szerint kerülnek meghatározásra.

A gazdaság összes termelési értékét, illetve az arány meghatározását és kiszámításának módszerét a III. melléklet A. és B. része tartalmazza.

5. cikk

A standard termelési érték és az összes standard termelési érték

(1) E rendelet alkalmazásában a "standard termelési érték" a bruttó termelés standard értékét jelenti.

A standard termelési értéket az e rendelet IV. mellékletében említett minden egyes régió, valamint 1166/2008/EK rendelet III. melléklete szerinti, a gazdaságok szerkezetére vonatkozó felmérésekben szereplő minden egyes növénytermesztési és állattenyésztési ágazat vonatkozásában meg kell határozni.

Az egyes ágazatok standard termelési értékének meghatározására szolgáló számítási módszert, illetve a vonatkozó adatok összegyűjtésének folyamatait e rendelet IV. melléklete ismerteti.

(2) A gazdaság teljes standard termelési értékét úgy kapjuk meg, ha az egyes ágazatok tekintetében meghatározott, az egységenkénti standard termelési értékeknek a megfelelő egységek számával történő beszorzásával kapott értékeket összeadjuk.

(3) A standard termelési értékeknek az N. évi gazdaságszerkezeti felmérés céljaira való kiszámítása során a "bázisidőszak" az N-5-től az N-1-ig terjedő egymást követő öt évet magában foglaló N-3. év.

A standard termelési értékeket az első albekezdésben említett ötéves bázisidőszakra számított átlagos alapadatokból kell megállapítani. A gazdasági folyamatok figyelembevételének érdekében a standard termelési értékek frissítését legkésőbb akkor el kell végezni, amikor gazdaságszerkezettel kapcsolatos felmérésre sor kerül.

Az első bázisidőszak, amelyre vonatkozóan standard termelési értéket kell számítani, a 2005., a 2006., a 2007., a 2008. és a 2009. naptári évet, vagy a 2005-2006-os, a 2006-2007-es, a 2007-2008-as, a 2008-2009-es és a 2009-2010-es mezőgazdasági évet magában foglaló, 2007. évi bázisidőszaknak felel meg.

(4) A (3) bekezdéstől eltérően a 2004. évi bázisidőszakra vonatkozóan a tagállamoknak a 204/2006/EK bizottsági rendelet ( 4 ) szerinti, a 2007. évi gazdaságszerkezeti felmérésében szereplő ágazatokra vonatkozóan kell standard termelési értékeket számítaniuk. Ebben az esetben a bázisidőszak vagy a 2003., a 2004. és a 2005. naptári évet, vagy a 2003-2004-es, a 2004-2005-ös és a 2005-2006-os mezőgazdasági évet fedi le.

6. cikk

Az adatok továbbítása a Bizottsághoz

(1) A standard termelési értékeket és a IV. melléklet 3. részében említett adatokat az egyes tagállamok által a 79/65/EGK rendelet 6. cikkével összhangban kijelölt összekötő irodán, vagy azon a szerven keresztül kell eljuttatni a Bizottsághoz (az Eurostathoz), amelyet ezzel a feladattal megbíztak.

(2) Az N. év bázisidőszakára vonatkozó standard termelési értékeket és a IV. melléklet 3. részében említett adatokat a tagállamoknak az N+3. év december 31-ig - vagy ha szükséges - a Bizottság által a mezőgazdasági számviteli információs hálózat közösségi bizottságával történő egyeztetés után megszabott határidőig kell eljuttatniuk a Bizottsághoz.

A 2004-es bázisévre vonatkozó standard termelési értéket 2008. december 31-ig kell eljuttatni a Bizottsághoz.

(3) A standard termelési értékek és az (1) bekezdésben említett adatok továbbítására a tagállamoknak a Bizottság (az Eurostat) által a dokumentumoknak és információknak a Bizottság és a tagállamok közötti elektronikus cseréje céljából a tagállamok rendelkezésére bocsátott informatikai rendszereket kell használniuk.

(4) A továbbítandó dokumentumok formai és tartalmi követelményeit a Bizottság határozza meg a (3) bekezdésben említett rendszereken keresztül hozzáférhető minták vagy kérdőívek alapján. Az (1) bekezdésben említett adatok jellemzőire vonatkozó előírásokat a mezőgazdasági számviteli információs hálózat közösségi bizottsága határozza meg.

7. cikk

Hatályon kívül helyezés

(1) A 85/377/EGK határozat hatályát veszti.

A 85/377/EGK határozatot azonban továbbra is alkalmazni kell abból a célból, hogy a mezőgazdasági számviteli információs hálózatába tartozó gazdaságok osztályba sorolását a 2009-es számviteli évvel bezárólag, az 571/88/EGK tanácsi rendeletben ( 5 ) említett, a gazdaságszerkezeti felmérésekbe tartozó gazdaságok osztályba sorolását pedig a 2007. évi felméréssel bezárólag el lehessen végezni.

(2) A hatályon kívül helyezett határozatra történő hivatkozások e rendeletre való hivatkozásnak tekintendők, és az V. mellékletben szereplő megfelelési táblázattal összhangban kell őket értelmezni.

8. cikk

Hatálybalépés és alkalmazás

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő hetedik napon lép hatályba.

A rendeletet a mezőgazdasági számviteli információs hálózat esetében a 2010-es szmviteli évtől, a gazdaságszerkezeti felmérés esetében pedig a 2010-es felméréssel kezdődően kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

I. MELLÉKLET

A GAZDASÁGOK OSZTÁLYOZÁSA GAZDASÁGTÍPUS SZERINT

A. OSZTÁLYOZÁSI RENDSZER

Szakosodott gazdaságok - növénytermesztés

Általános gazdaságtípusFő gazdaságtípusAltípus
1. Szakosodott szántóföldi növénytermesztés15. Szakosodott gabona-, olajosmag- és fehérjenövény-termesztés151. Szakosodott gabona- (a rizs kivételével), olajosmag- és fehérjenövény-termesztés
152. Szakosodott rizstermesztés
153. Gabona, olajosmag, fehérjenövény és rizs termesztése vegyesen
16. Szántóföldi növények termesztése161. Szakosodott gyökgumós növények termesztése
162. Gabona-, fehérjenövény és kapásnövények termesztése vegyesen
163. Szántóföldi zöldségek szakosodott termesztése
164. Szakosodott dohánytermesztés
165. Szakosodott gyapottermesztés
166. Különféle szántóföldi növények vegyesen
2. Szakosodott kertészet21. Szakosodott növényházi kertészet211. Szakosodott növényházi zöldségtermesztés
212. Szakosodott növényházi virág- és dísznövénytermesztés
213. Szakosodott vegyes növényházi kertészet
22. Szakosodott szabadföldi kertészet221. Szakosodott szabadföldi zöldségtermesztés
222. Szakosodott szabadföldi virág- és dísznövénytermesztés
223. Szakosodott vegyes szabadföldi kertészet
23. Egyéb kertészet231. Szakosodott gombatermesztés
232. Szakosodott faiskolák
233. Különféle egyéb kertészeti termelés
3. Szakosodott ültetvénytermesztés35. Szakosodott szőlészet351. Szakosodott minőségi bortermelés
352. Szakosodott bortermelés (a minőségi borok kivételével)
353. Szakosodott csemegeszőlő-termesztés
354. Egyéb szőlészet
36. Gyümölcsök és citrusfélék szakosodott termesztése361. Szakosodott gyümölcstermesztés (citrusfélék, trópusi és szubtrópusi gyümölcsök vagy csonthéjasok kivételével)
362. Citrusfélék szakosodott termesztése
363. Héjasgyümölcsűek szakosodott termesztése
364. Trópusi és szubtrópusi gyümölcsök szakosodott termesztése
365. Gyümölcs, citrusfélék, trópusi és szubtrópusi gyümölcsök és csonthéjasok szakosodott termesztése: vegyes termesztés
37. Szakosodott olajbogyó-termesztés370. Szakosodott olajbogyó-termesztés
38. Különféle szántóföldi növények vegyesen380. Különféle szántóföldi növények vegyesen

Szakosodott gazdaságok - állattenyésztés

Általános gazdaságtípusFő gazdaságtípusAltípus
4. Tömegtakarmány-fogyasztó állatok szakosodott tartása45. Szakosodott tejtermelés450. Szakosodott tejtermelés
46. Szakosodott marhatartás – tenyésztés és hízlalás460. Szakosodott marhatartás – tenyésztés és hízlalás
47. Marhatartás – tejtermelés, tenyésztés és hízlalás vegyesen470. Marhatartás – tejtermelés, tenyésztés és hízlalás vegyesen
48. Juh, kecske és egyéb tömegtakarmány-fogyasztó jószág481. Szakosodott juhtartás
482. Juh és marha vegyesen
483. Szakosodott kecsketartás
484. Különféle tömegtakarmány-fogyasztó jószág
5. Abrakfogyasztó állatok szakosodott tartása51. Szakosodott sertéstartás511. Szakosodott sertéstenyésztés
512. Szakosodott sertéshízlalás
513. Sertéstenyésztés és -hízlalás vegyesen
52. Szakosodott baromfitartás521. Szakosodott tojótyúktartás
522. Szakosodott hízóbaromfi-tartás
523. Tojótyúktartás és hízóbaromfi-tartás vegyesen
53. Különféle abrakfogyasztó állatok vegyesen530. Különféle abrakfogyasztó állatok vegyesen

Vegyes gazdaságok

Általános gazdaságtípusFő gazdaságtípusAltípus
6. Vegyes növénytermesztés61. Vegyes növénytermesztés611. Kertészet és ültetvények vegyesen
612. Szántóföldi növénytermesztés és kertészet vegyesen
613. Szántóföldi növénytermesztés és szőlészet vegyesen
614. Szántóföldi növénytermesztés és ültetvények vegyesen
615. Vegyes növénytermesztés, főként szántóföldi növények termesztése
616. Egyéb vegyes növénytermesztés
7. Vegyes állattartás73. Vegyes állatállomány, főként tömegtakarmány-fogyasztó állatok731. Vegyes állatállomány, főként tejelő állatok
732. Vegyes állatállomány, főként nem tejelő tömegtakarmány-fogyasztó állatok
74. Vegyes állatállomány, főként abrakfogyasztó állatok741. Vegyes állatállomány, abrakfogyasztó állatok és tejelők vegyesen
742. Vegyes állatállomány, abrakfogyasztó állatok és nem tejelő tömegtakarmány-fogyasztó állatok
8. Szántóföldi növények – állattartás vegyesen83. Szántóföldi növények – tömegtakarmány-fogyasztó állatok tartása vegyesen831. Szántóföldi növények tejelő állatállománnyal vegyesen
832. Tejelő állatok szántóföldi növényekkel vegyesen
833. Szántóföldi növények nem tejelő tömegtakarmány-fogyasztó állatállománnyal vegyesen
834. Nem tejelő tömegtakarmány-fogyasztó állatállomány szántóföldi növényekkel vegyesen
84. Különféle növények és állatok vegyesen841. Szántóföldi növénytermesztés és abrakfogyasztó állatok vegyesen
842. Ültetvények és tömegtakarmány-fogyasztó állatállomány vegyesen
843. Méhészet
844. Különféle vegyes növények és állatok
9. Osztályba nem sorolt gazdaság90. Osztályba nem sorolt gazdaság900. Osztályba nem sorolt gazdaság

B. MEGFELELÉSI TÁBLÁZAT ÉS ÖSSZESÍTŐ KÓDOK

I. A gazdaságszerkezeti felmérés és a mezőgazdasági számviteli információs hálózat (FADN) adatszolgáltatási rovatai közötti megfelelések

A standard termelési értékek alkalmazására szolgáló megfelelő rovatok
A rovathoz használandó kódA gazdaságszerkezetre vonatkozó 2010., 2013., és 2016. évi közösségi felmérés
1166/2008/EK rendelet)
Adatszolgáltatás az FADN keretében
(a mezőgazdasági adatszolgáltatásról szóló 868/2008/EK rendelet ) (1)
I. Növénytermesztés
2.01.01.01.Közönséges búza és tönköly120. Közönséges búza és tönkölybúza
2.01.01.02.Durumbúza121. Durumbúza
2.01.01.03.Rozs122. Rozs (kétszeres is)
2.01.01.04.Árpa123. Árpa
2.01.01.05.Zab124. Zab
125. Nyári gabonakeverék
2.01.01.06.Szemes kukorica126. Szemes kukorica (a nedves szemes kukorica is)
2.01.01.07.Rizs127. Rizs
2.01.01.99.Egyéb gabonafélék szemes terménynek128. Egyéb gabonafélék
2.01.02.Száraz hüvelyesek és fehérjetartalmú növények szemes terménynek (beleértve a vetőmagot, valamint a gabonafélék és hüvelyesek keverékét)129. Fehérjenövények
2.01.02.01.Ebből borsó, lóbab és édes csillagfürt360. Borsó, lóbab és édes csillagfürt
361. Lencse, csicseriborsó és római bükköny
330. Egyéb fehérjenövények
2.01.03.Burgonya (újburgonya és vetőburgonya is)130. Burgonya (a korai és a vetőburgonya is)
2.01.04.Cukorrépa (vetőmag nem)131. Cukorrépa (a vetőmagot kivéve)
2.01.05.Takarmányozásra használt gumósok és káposztafélék (vetőmag nem)144. Gumós takarmánynövények és káposztafélék (vetőmag nélkül)
2.01.06.01.Dohány134. Dohány
2.01.06.02.Komló133. Komló
2.01.06.03.Gyapot347. Gyapot
2.01.06.04.Káposztarepce és répare331. Repce
2.01.06.05.Napraforgó332. Napraforgó
2.01.06.06.Szója333. Szója
2.01.06.07.Lenmag (olajlen)364. Len, a rostlen kivételével
2.01.06.08.Egyéb olajos magvúak334. Egyéb olajnövények
2.01.06.09.Len373. Rostlen
2.01.06.10.Kender374. Kender
2.01.06.11.Egyéb rostnövények
2.01.06.12.Illóolajnövények, gyógyhatású és fűszernövények345. Gyógynövények, fűszer- és illóolaj-tartalmú növények, a teát, a kávét és a kávécikóriát is beleértve
2.01.06.99.Egyéb, máshová nem sorolt ipari növények346. Cukornád
348. Egyéb ipari növények
2.01.07.Friss zöldségfélék, dinnyék, szamóca, ebből:
2.01.07.01.Szabadföld vagy alacsony (nem járható) védőtakarás
2.01.07.01.01.Szántóföld136. Szántóföldön, vetésforgóban termesztett friss zöldségfélék, dinnye és szamóca
2.01.07.01.02.Árutermelő kertészet137. Szabadföldi árutermelő kertészetben termesztett friss zöldségfélék, dinnye és szamóca
2.01.07.02.Üvegház vagy más (járható) védőtakarás138. Termesztőberendezésben termesztett friss zöldségfélék, dinnye és szamóca
2.01.08.Virágok és dísznövények (a faiskolákat kivéve):
2.01.08.01.Szabadföld vagy alacsony (nem járható) védőtakarás140. Szabadföldön termesztett virágok és dísznövények (a csemetekert nélkül)
2.01.08.02.Üvegház vagy más (járható) védőtakarás141. Termesztőberendezésben termesztett virágok és dísznövények
2.01.09.Takarmánynövények zölden betakarítva
2.01.09.01.Időszaki gyep147. Időszaki gyep
2.01.09.02.Egyéb takarmánynövények145. Egyéb takarmánynövények
2.01.09.02.01.Silókukorica326. Takarmánykukorica
2.01.09.02.02.Pillangós zöldtakarmányok
VALAMINT
327. Egyéb silózásra szánt gabonafélék
VALAMINT
2.01.09.02.99.Egyéb, máshová nem sorolt takarmánynövények zölden betakarítva328. Egyéb takarmánynövények
2.01.10.Szántóföldi vetőmagok és palánták142. Fűmag
143. Egyéb vetőmag
2.01.11.Egyéb szántóföldi növények148. A 120–147. rovatban nem szereplő egyéb szántóföldi növények
149. Vetésre előkészített, másoknak bérbe adott föld, beleértve az alkalmazottak számára természetbeni juttatásként rendelkezésére bocsátott földet is
2.01.12.01.Támogatás nélküli ugar315. Támogatás nélküli ugar
2.01.12.02.Gazdaságilag nem hasznosított, támogatásra jogosult ugar316. Támogatásra jogosult ugar
2.03.01.Legelő és rét, kivéve a külterjes legelőt150. Rétek és állandó legelők
2.03.02.Külterjes legelő151. Extenzív gyep
2.03.03.A termelésből kivont, támogatásra jogosult állandó legelő és rét314. Termelési célokra már nem használt, támogatásra jogosult állandó gyepterület
2.04.01.Gyümölcsös- és bogyós ültetvények152. Gyümölcsösök és bogyósgyümölcs-ültetvények
2.04.01.01.Gyümölcsös ültetvények, ebből:
2.04.01.01.01.Mérsékelt égövi gyümölcsfajok349. Almatermésűek
350. Csonthéjas gyümölcsök
2.04.01.01.02.Szubtrópusi gyümölcsfajok353. Trópusi és szubtrópusi gyümölcsök
2.04.01.02.Bogyósok352. Kisméretű gyümölcsök és bogyók
2.04.01.03.Héjasok351. Héjas gyümölcsök
2.04.02.Citrusültetvények153. Citrusültetvények
2.04.03.Olívaültetvények154. Olajfaligetek
2.04.03.01.Szokásosan étkezési olajbogyó termesztése281. Étkezési olajbogyó
2.04.03.02.Szokásosan olajkészítésre szánt olajbogyó termesztése282. Olajbogyó olívaolaj előállításához
283. Olívaolaj
2.04.04.Szőlő, ebből az, ahol a szokásos termék:155. Szőlő
2.04.04.01.Minőségi bor286. Oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel (OEM) ellátott minőségi borok előállításához való szőlő
292. Oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel (OFJ) ellátott minőségi borok előállításához való szőlő
289. Oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel (OEM) ellátott minőségi borok
294. Oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel (OFJ) ellátott minőségi borok
2.04.04.02.Egyéb bor293. Egyéb borok előállításához való szőlő
288. Különféle borászati termékek: a gazdaságban termelt szőlőmust, szőlőlé, fogyasztási borpárlat, borecet és egyéb termékek
295. Egyéb borok
2.04.04.03.Csemegeszőlő285. Csemegeszőlő
2.04.04.04.Mazsola291. Mazsola
2.04.05.Faiskolák157. Csemetekertek, ideértve a szőlőoltvány-iskolákat
2.04.06.Egyéb ültetvények
— ebből karácsonyfa
158. Egyéb ültetvények
2.04.07.Üvegházi ültetvények156. Termesztőberendezésben termesztett ültetvények
2.06.01.Gomba139. Gomba
II. Állattenyésztés
3.01.Lófélék22. Lófélék
3.02.01.Egy évnél fiatalabb hím- és nőivarú szarvasmarha23. Hízóborjú
24. Egyéb, egy évnél fiatalabb szarvasmarha
3.02.02.Egy és két év közötti életkorú hímivarú szarvasmarha25. 1–2 év közötti hím szarvasmarha
3.02.03.Egy és két év közötti életkorú nőivarú szarvasmarha26. 1–2 év közötti nőstény szarvasmarha
3.02.04.Kétéves és idősebb hímivarú szarvasmarha27. Kétéves vagy idősebb hím szarvasmarha
3.02.05.Kétéves és idősebb üsző28. Tenyészüsző
29. Hízóüsző
3.02.06.Tejhasznú tehén30. Tejelő tehén
31. Selejttehén
3.02.99.Egyéb tehén32. Egyéb tehén
3.03.01.Juh (mindenféle korú)
3.03.01.01.Juh, nőivarú tenyészállat40. Anyajuh
3.03.01.99.Egyéb juh41. Egyéb juh
3.03.02.Kecske (mindenféle korú)
3.03.02.01.Kecske, nőivarú tenyészállat38. Anyakecske
3.03.02.99.Egyéb kecske39. Egyéb kecske
3.04.01.20 kg élősúly alatti malac43. Malac
3.04.02.50 kg vagy nagyobb súlyú tenyészkoca44. Tenyészkoca
3.04.99.Egyéb sertés45. Hízósertés
46. Egyéb sertés
3.05.01.Brojler47. Húscsirke
3.05.02.Tojótyúk48. Tojótyúk
3.05.03.Egyéb baromfi49. Egyéb baromfi
3.05.03.01.Pulyka
3.05.03.02.Kacsa
3.05.03.03.Liba
3.05.03.04.Strucc
3.05.03.99.Egyéb, máshol nem említett baromfi
3.06.Nyúl, nőivarú tenyészállat34. Anyanyúl
3.07.Méh33. Méhkaptár
(1) HL L 237., 2008.9.4., 18. o.

II. A 2010., 2013. és 2016. évi gazdaságszerkezeti felmérésben szereplő egyes ágazatokat összesítő kódok

P45.

Szarvasmarha, tejtermelés = 3.02.01. (Egy évnél fiatalabb hím- és nőivarú szarvasmarha) + 3.02.03. (Egy és két év közötti életkorú nőivarú szarvasmarha) + 3.02.05. (Kétéves és idősebb üsző) + 3.02.06. (Tejhasznú tehén)

P46.

Szarvasmarha = P45 (szarvasmarha, tejtermelés) + 3.02.02. (Egy és két év közötti életkorú hímivarú szarvasmarha) + 3.02.04. (Kétéves és idősebb hímivarú szarvasmarha) + 3.02.99. (egyéb tehén)

GL

Tömegtakarmány-fogyasztó állatok tartása = 3.01. (lófélék) + P46 (szarvasmarha) + 3.03.01.01. (Juh, nőivarú tenyészállat) + 3.03.01.99 (egyéb juh) + 3.03.02.01. (Kecske, nőivarú tenyészállat) + 3.03.02.99. (egyéb kecske)

Ha GL=0

FCP1

Értékesítési célú takarmány-termelés = 2.01.05. (Takarmányozásra használt gumósok és káposztafélék) + 2.01.09. (Takarmánynövények zölden betakarítva) + 2.03.01. (Legelő és rét, kivéve a külterjes legelőt) + 2.03.02. (külterjes legelő)

FCP4

Tömegtakarmány-fogyasztó állatok takarmánya = 0

P17

Gyökgumósok = 2.01.03. (burgonya) + 2.01.04. (cukorrépa) + 2.01.05. (Takarmányozásra használt gumósok és káposztafélék)

Ha GL>0

FCP1

Értékesítési célú takarmány-termelés = 0

FCP4

Tömegtakarmány-fogyasztó állatok takarmánya = 2.01.05. (Takarmányozásra használt gumósok és káposztafélék) + 2.01.09 Takarmánynövények zölden betakarítva) + 2.03.01. (Legelő és rét, kivéve a külterjes legelőt) + 2.03.02. (külterjes legelő)

P17

Gyökgumósok = 2.01.03. (burgonya) + 2.01.04. (cukorrépa)

P151.

Gabonafélék a rizs kivételével = 2.01.01.01. (Közönséges búza és tönköly) + 2.01.01.02. (durumbúza) + 2.01.01.03. (rozs) + 2.01.01.04. (árpa) + 2.01.01.05. (zab) + 2.01.01.06. (szemes kukorica) + 2.01.01.99. (Egyéb gabonafélék szemes terménynek)

P15.

Gabonafélék = P151 (gabonafélék a rizs kivételével) + 2.01.01.07. (rizs)

P16.

Olajos magvak = 2.01.06.04. (káposztarepce és réparepce) + 2.01.06.05. (napraforgó) + 2.01.06.06. (szója) + 2.01.06.07. (Lenmag (olajlen)) + 2.01.06.08. (egyéb olajos magvúak)

P51.

Sertés = 3.04.01. (20 kg élősúlynál kisebb malac) + 3.04.02. (50 kg vagy nagyobb súlyú tenyészkoca) + 3.04.99. (egyéb sertés)

P52.

Baromfi = 3.05.01. (brojler) + 3.05.02. (tojótyúk) + 3.05.03. (egyéb baromfi)

P1.

Általános növénytermesztés = P15 (gabonafélék) + 2.01.02. (száraz hüvelyesek és fehérjetartalmú növények szemes terménynek) + 2.01.03. (burgonya) + 2.01.04. (cukorrépa) + 2.01.06.01. (dohány) + 2.01.06.02. (komló) + 2.01.06.03. (gyapot) + P16 (olajos magvak) + 2.01.06.09. (len) + 2.01.06.10. (kender) + 2.01.06.11. (egyéb rostnövények) + 2.01.06.12. (illóolajnövények, gyógyhatású és fűszernövények) + 2.01.06.99. (egyéb, máshová nem sorolt ipari növények) + 2.01.07.01.01. (friss zöldségfélék, dinnyék, szamóca - szabadföld vagy alacsony (nem járható) védőtakarás - szántóföld) + 2.01.10. (szántóföldi vetőmagok és palánták) + 2.01.11. (egyéb szántóföldi növények) + 2.01.12.01. (támogatásra nem jogosult ugar) + FCP1 (értékesítési célú takarmány-termelés)

P2.

Kertészet = 2.01.07.01.02. (friss zöldségfélék, dinnyék, szamóca - szabadföld vagy alacsony (nem járható) védőtakarás - árutermelő kertészet) + 2.01.07.02. (friss zöldségfélék, dinnyék, szamóca - üvegház vagy más (járható) védőtakarás) + 2.01.08.01. (virágok és dísznövények - szabadföld vagy alacsony (nem járható) védőtakarás) + 2.01.08.02. (virágok és dísznövények - üvegház vagy más (járható) védőtakarás) + 2.06.01. (gomba) + 2.04.05. (faiskolák)

P3.

Ültetvények = 2.04.01. (Gyümölcsös és bogyós ültetvények) + 2.04.02. (citrusültetvények) + 2.04.03. (olívaültetvények) + 2.04.04. (szőlő) + 2.04.06. (egyéb ültetvények) + 2.04.07. (üvegházi ültetvények)

P4.

Tömegtakarmány-fogyasztó állatok tartása és takarmánytermesztés = GL (tömegtakarmány-fogyasztó állatok) + FCP4 (tömegtakarmány-fogyasztó állatok takarmánya)

P5.

Abrakfogyasztó állatok = P51 (sertés) + P52 (baromfi) + 3.06. (Nyúl, nőivarú tenyészállat)

C. A GAZDASÁGTÍPUSOK MEGHATÁROZÁSA

A gazdaságtípust két jellemző határozza meg:

a) Az érintett ágazatok jellege

Az ágazatok a 2010., 2013., és 2016. évi közösségi gazdaságszerkezeti felmérésekben szereplő ágazatok listájára utalnak, feltüntetésük során az e melléklet B.I. részében szereplő kódokat, vagy az e melléklet B.II. részében felsorolt, az egyes ágazatokat összesítő kódokat kell használni. ( 6 ).

b) Az osztályok határait meghatározó küszöbértékek

Eltérő rendelkezés hiányában ezeket a küszöbértékeket a gazdaság teljes standard termelési értékének törtrészében kell megadni.

Szakosodott gazdaságok - növénytermesztés

GazdaságtípusFogalommeghatározásAz ágazatok kódja és a küszöbértékek
(lásd: a Melléklet B. részét)
Általános típusFő típusAltípus
KódKódKód
1.Szakosodott szántóföldi növénytermesztésÁltalános növénytermesztés, azaz gabonafélék, magtermelési célú száraz hüvelyesek és fehérjenövények, olajos magvak, burgonya, cukorrépa, ipari növények, friss zöldségek, dinnyefélék, szamócafélék a szántóföldön, szántóföldi növények vetőmagvai és szaporítóanyagai, egyéb szántóföld, ugar és értékesítési célú takarmány > 2/3P1 > 2/3
15.Szakosodott gabona-, olajosmag- és fehérjenövény termesztésGabonafélék, olajos magvak, száraz hüvelyesek és fehérjenövények szemes terménynek > 2/3P15 + P16 + 2.01.02. > 2/3
151.Szakosodott gabona-, olajosmag- és fehérjenövény termesztésGabonafélék (rizs kivételével), olajos magvak, száraz hüvelyesek és fehérjenövények szemes terménynek > 2/3P151 + P16 + 2.01.02. > 2/3
152.Szakosodott rizstermesztésRizs > 2/32.01.01.07. > 2/3
153.Gabona-, fehérjenövény és rizs termesztése vegyesenA 15. osztályba tartozó gazdaságok, a 151. és 152. osztály kivételével
16.Szántóföldi növények termesztéseÁltalános növénytermesztés > 2/3; gabonafélék, olajos magvak, száraz hüvelyesek és fehérjenövények szemes terménynek ≤ 2/3P15 + P16 + 2.01.02. ≤ 2/3
161.Szakosodott gyökérnövény-termesztésBurgonya, cukorrépa és takarmányozásra használt gyökérnövények és káposztafélék > 2/3P17 > 2/3
162.Gabona-, fehérjenövény és gyökérnövények termesztése vegyesenGabonafélék, olajos magvak, száraz hüvelyesek és fehérjenövények szemes terménynek > 1/3, gyökgumósok > 1/3P15 + P16 + 2.01.02. > 1/3; P17 > 1/3
163.Szántóföldi zöldségek szakosodott termesztéseFriss zöldségfélék, dinnyék, szamóca szántóföldön > 2/32.01.07.01.01. > 2/3
164.Dohány szakosodott termesztéseDohány > 2/32.01.06.01. > 2/3
165.Gyapot szakosodott termesztéseGyapot > 2/32.01.06.03. > 2/3
166.Különféle szántóföldi növények vegyesenA 16. osztályba tartozó gazdaságok, a 161., 162., 163., 164. és 165. osztály kivételével
2.Szakosodott kertészetFriss zöldségek, dinnyefélék, szamócafélék, árutermelő kertészetben és fóliatakarás alatt és virágok és dísznövények – szabadföldön és fóliatakarás alatt, gomba és faiskolák > 2/3P2 > 2/3
21.Szakosodott növényházi kertészetFriss zöldségfélék, dinnyék, szamóca, üvegházban vagy más (járható) védőtakarás alatt és virágok és dísznövények üvegházban vagy más (járható) védőtakarás alatt > 2/32.01.07.02. + 2.01.08.02. > 2/3
211.Szakosodott növényházi zöldségtermesztésFriss zöldségfélék, dinnyék, szamóca, üvegházban vagy más (járható) védőtakarás alatt > 2/32.01.07.02. > 2/3
212.Szakosodott növényházi virág- és dísznövénytermesztésVirágok és dísznövények üvegházban vagy más (járható) védőtakarás alatt > 2/32.01.08.02. > 2/3
213.Szakosodott vegyes növényházi kertészetA 21. osztályba tartozó gazdaságok, a 211. és 212. osztály kivételével
22.Szakosodott szabadföldi kertészetFriss zöldségfélék, dinnyék, szamóca árutermelő kertészetben, virágok és dísznövények szabadföldön vagy alacsony (nem járható) védőtakarás alatt > 2/32.01.07.01.02. + 2.01.08.01. > 2/3
221.Szakosodott szabadföldi zöldségtermesztésFriss zöldségfélék, dinnyék, szamóca árutermelő kertészetben > 2/32.01.07.01.02. > 2/3
222.Szakosodott szabadföldi virág- és dísznövénytermesztésVirágok és dísznövények szabadföldön vagy alacsony (nem járható) védőtakarás alatt > 2/32.01.08.01. > 2/3
223.Szakosodott vegyes szabadföldi kertészetA 22. osztályba tartozó gazdaságok, a 221. és 222. osztály kivételével
23.Egyéb kertészetKertészeti gazdaságok növényházi kertészettel ≤ 2/3 és szabadföldi kertészettel ≤ 2/32.01.07.01.02. + 2.01.08.01. ≤ 2/3; 2.01.07.02. + 2.01.08.02. ≤ 2/3
231.Szakosodott gombatermesztésGomba > 2/32.06.01. > 2/3
232.Szakosodott faiskolákFaiskolák > 2/32.04.05. > 2/3
233.Különféle kertészetekA 23. osztályba tartozó gazdaságok, a 231. és 232. osztály kivételével
3.Szakosodott ültetvénytermesztésGyümölcs- és bogyósgyümölcs-ültetvények, citrus-, olíva- és szőlőültetvények, egyéb ültetvények és ültetvények fóliatakarás alatt > 2/3P3 > 2/3
35.Szakosodott szőlészetSzőlő > 2/32.04.04. > 2/3
351.Minőségi borok szakosodott termeléseSzőlő, ahol a szokásos termék minőségi bor > 2/32.04.04.01. > 2/3
352.Szakosodott bortermelés (a minőségi borok kivételével)Szőlő, ahol a szokásos termék egyéb bor > 2/32.04.04.02. > 2/3
353.Csemegeszőlő szakosodott termesztéseSzőlő, ahol a szokásos termék csemegeszőlő> 2/32.04.04.03. > 2/3
354.Egyéb szőlőkA 35. osztályba tartozó gazdaságok, a 351., 352. és 353. osztály kivételével
36.Gyümölcsök és citrusfélék szakosodott termesztéseGyümölcsös- és bogyós ültetvények, citrusültetvények > 2/32.04.01. + 2.04.02. > 2/3
361Szakosodott gyümölcstermesztés (citrusfélék, trópusi és szubtrópusi gyümölcsök vagy csonthéjasok kivételével)Mérsékelt égövi gyümölcsfajok és bogyósok> 2/32.04.01.01.01. + 2.04.01.02. > 2/3
362.Citrusfélék szakosodott termesztéseCitrusültetvények > 2/32.04.02. > 2/3
363.Héjasgyümölcsűek szakosodott termesztéseHéjasok > 2/32.04.01.03. > 2/3
364Trópusi és szubtrópusi gyümölcsök szakosodott termesztéseSzubtrópusi gyümölcsök > 2/32.04.01.01.02. > 2/3
365Gyümölcs, citrusfélék, trópusi és szubtrópusi gyümölcsök és csonthéjasok szakosodott termesztése: vegyes termesztésA 36. osztályba tartozó gazdaságok, a 361., 362., 363. és 364. osztály kivételével
37.Szakosodott olajbogyó-termesztés370.Szakosodott olajbogyó-termesztésOlívaültetvények > 2/32.04.03. > 2/3
38.Különféle ültetvények vegyesen380.Különféle ültetvények vegyesenA 3. osztályba tartozó gazdaságok, a 35., 36. és 37. osztály kivételével

Szakosodott gazdaságok - állattenyésztés

GazdaságtípusFogalommeghatározásAz ágazatok kódja és küszöbértékek
(lásd: a Melléklet B. részét)
Általános típusFő típusAltípus
KódKódKód
4.Tömegtakarmány-fogyasztó állatok szakosodott tartásaTömegtakarmány-fogyasztó állatok takarmánya (azaz takarmányozásra használt gyökgumósok és káposztafélék, zölden betakarított növények, legelő és rét, extenzív gyep) és tömegtakarmány-fogyasztó állat (azaz lófélék, minden fajta szarvasmarha, juh és kecske) > 2/3P4 > 2/3
45Szakosodott tejtermelés450Szakosodott tejtermelésTejhasznú tehenek > a teljes legeltetett állomány 3/4-e; legeltetett állomány > a legeltetett állomány és takarmány 1/10-e3.02.06. > 3/4 GL; GL > 1/10 P4
46Szakosodott marhatartás– nevelés és hízlalás460Szakosodott marhatartás– nevelés és hízlalásMinden szarvasmarha (azaz egy évnél fiatalabb szarvasmarha, egy és két év közötti életkorú szarvasmarha, kétéves és idősebb szarvasmarha (hím, üsző, tejelő tehén és egyéb tehén) > a legeltetett állomány 2/3-a; tejelő tehenek ≤ a legeltetett állomány 1/10-e; legeltetett állomány > a legeltetett állomány és takarmány 1/10-eP46 > 2/3 GL; 3.02.06. ≤ 1/10 GL; GL > 1/10 P4
47Szarvasmarha – tejtermelés, nevelés és hizlalás vegyesen470Szarvasmarha – tejtermelés, nevelés és hizlalás vegyesenMinden szarvasmarha > a legeltetett állomány 2/3-a; tejelő tehenek > a legeltetett állomány 1/10-e; legeltetett állomány > a legeltetett állomány és a takarmány 1/10-e; a 45. osztályba tartozó gazdaságok kivételévelP46 > 2/3 GL; 3.02.06. > 1/10 GL; GL > 1/10 P4; kivéve: 45
48Juh, kecske és egyéb legeltetett állatok tartásaA 4. osztályba tartozó gazdaságok, a 45., 46. és 47. osztályba tartozók kivételével
481Szakosodott juhtartásJuhok > a legeltetett állomány 2/3-a; legeltetett állomány > a legeltetett állomány és takarmány 1/10-e3.03.01. > 2/3 GL; GL > 1/10 P4
482Juh- és szarvasmarhatartás vegyesenMinden szarvasmarha > a legeltetett állomány 1/3-a, juhok > a legeltetett állomány 1/3-a és legeltetett állomány > a legeltetett állomány és a takarmány 1/10-eP46 > 1/3 GL; 3.03.01. > 1/3 GL; GL > 1/10 P4
483Szakosodott kecsketartásKecske > a legeltetett állomány 2/3-a; legeltetett állomány > a legeltetett állomány és takarmány 1/10-e3.03.02. > 2/3 GL; GL > 1/10 P4
484Különféle legeltetett állatok tartásaA 48. osztályba tartozó gazdaságok, a 481., 482. és 483. osztályba tartozók kivételével
5.Abrakfogyasztó állatok szakosodott tartásaAbrakfogyasztók, azaz: sertés (azaz malac, tenyészkoca, egyéb sertés), baromfi (azaz brojlercsirke, tojótyúk, egyéb baromfi) és anyanyulak > 2/3P5 > 2/3
51.Szakosodott sertéstartásSertés > 2/3P51 > 2/3
511.Szakosodott sertéstenyésztés50 kg vagy nagyobb súlyú tenyészkoca > 2/33.04.02. > 2/3
512.Szakosodott sertéshízlalás20 kg élősúly alatti malac és egyéb sertés > 2/33.04.01. + 3.04.99. > 2/3
513.Sertéstenyésztés és -hízlalás vegyesenAz 51. osztályba tartozó gazdaságok, az 511. és 512. osztály kivételével
52.Szakosodott baromfitartásBaromfi > 2/3P52 > 2/3
521Szakosodott tojótyúktartásTojótyúk > 2/33.05.02. > 2/3
522.Szakosodott hízóbaromfi-tartásBrojler és egyéb baromfi > 2/33.05.01. + 3.05.03. > 2/3
523tojótyúktartás és hízóbaromfi-tartás vegyesenAz 52. osztályba tartozó gazdaságok, az 521. és 522. osztály kivételével
53Abrakfogyasztó állatok tartása vegyesen530Abrakfogyasztó állatok tartása vegyesenAbrakfogyasztó állatok tartása vegyesen

Vegyes gazdaságok

GazdaságtípusFogalommeghatározásAz ágazatok kódja és a küszöbértékek
(lásd: a Melléklet B részét)
Általános típusFő típusAltípus
KódKódKód
6.Vegyes növénytermesztés61.Vegyes növénytermesztésÁltalános növénytermesztés, kertészet és ültetvények > 2/3 de {általános növénytermesztés ≤ 2/3 és kertészet ≤ 2/3 és ültetvények ≤ 2/3}(P1 + P2 + P3) > 2/3; P1 ≤ 2/3; P2 ≤ 2/3; P3 ≤ 2/3
611.Kertészet és ültetvények vegyesenKertészet > 1/3; ültetvények > 1/3P2 > 1/3; P3 > 1/3
612.Szántóföldi növénytermesztés és kertészet vegyesenÁltalános növénytermesztés > 1/3; kertészet > 1/3P1 > 1/3; P2 > 1/3
613.Szántóföldi növénytermesztés és szőlők vegyesenÁltalános növénytermesztés > 1/3; szőlő > 1/3P1 > 1/3; 2.04.04.> 1/3
614.Szántóföldi növénytermesztés és ültetvények vegyesenÁltalános növénytermesztés > 1/3; ültetvények > 1/3; szőlő ≤ 1/3P1 > 1/3; P3 > 1/3; 2.04.04.≤ 1/3
615.Vegyes növénytermesztés, főként szántóföldi növények termesztéseÁltalános növénytermesztés > 1/3; nincs más tevékenység > 1/3P1 > 1/3; P2 ≤ 1/3; P3 ≤ 1/3;
616.Egyéb vegyes növénytermesztésA 61. osztályba tartozó gazdaságok, a 611., 612., 613., 614. és 615. osztály kivételével
7Vegyes állattartásTömegtakarmány-fogyasztó állatok és takarmány és abrakfogyasztó állatok > 2/3; tömegtakarmány-fogyasztó állatok és takarmány ≤ 2/3; abrakfogyasztó állatok ≤ 2/3P4 + P5 > 2/3; P4 ≤ 2/3; P5 ≤ 2/3
73.Vegyes állatállomány, főként tömegtakarmány-fogyasztó állatokTömegtakarmány-fogyasztó állatok és takarmány > abrakfogyasztó állatokP4 > P5
731.Vegyes állatállomány, főként tejelő állatokSzarvasmarha, tejtermelés > 1/3 tömegtakarmány-fogyasztó állatok; tejhasznú tehén > tejelő szarvasmarha 1/2-eP45 > 1/3 GL; 3.02.06. > 1/2 P45;
732.Vegyes állatállomány, főként nem tejelő tömegtakarmány-fogyasztó állatokA 73. osztályba tartozó gazdaságok, a 731. osztály kivételével
74.Vegyes állatállomány, főként abrakfogyasztó állatokTömegtakarmány-fogyasztó állatok és takarmány ≤ abrakfogyasztó állatokP4 ≤ P5
741.Vegyes állatállomány: abrakfogyasztó állatok és tejelőkSzarvasmarha, tejtermelés > a tömegtakarmány-fogyasztó állatok 1/3-a; abrakfogyasztó állatok > 1/3, tejhasznú tehén > a szarvasmarha 1/2-e, tejtermelésP45 > 1/3 GL; P5 > 1/3; 3.02.06. > 1/2 P45
742.Vegyes állatállomány, abrakfogyasztó állatok és nem tejelő tömegtakarmány-fogyasztó állatokA 74. osztályba tartozó gazdaságok, a 741. osztály kivételével
8Növénytermesztés és állattartás vegyesenAz 1–7. vagy a 9. osztályba nem tartozó gazdaságok
83.Szántóföldi növények – tömegtakarmány-fogyasztó állatállomány vegyesenÁltalános növénytermesztés > 1/3; tömegtakarmány-fogyasztó állatok és takarmány > 1/3P1 > 1/3; P4 > 1/3
831.Szántóföldi növények tejelő állatállománnyal vegyesenSzarvasmarha, tejtermelés > a tömegtakarmány-fogyasztó állatok 1/3-a; tejhasznú tehén > a szarvasmarha 1/2-e, tejtermelés; szarvasmarha, tejtermelés < általános növénytermesztésP45 > 1/3 GL; 3.02.06. > 1/2 P45; P45 < P1
832.Tejelő állatok szántóföldi növényekkel vegyesenSzarvasmarha, tejtermelés > a tömegtakarmány-fogyasztó állatok 1/3-a; tejhasznú tehén > a szarvasmarha 1/2-e, tejtermelés: szarvasmarha, tejtermelés ≥ általános növénytermesztésP45 > 1/3 GL; 3.02.06. > 1/2 P45; P45 ≥ P1
833.Szántóföldi növények nem tejelő tömegtakarmány-fogyasztó állatállománnyal vegyesenÁltalános növénytermesztés > tömegtakarmány-fogyasztó állatok és takarmány, a 831. osztályba tartozó gazdaságok kivételévelP1 > P4; kivéve: 831
834.Nem tejelő tömegtakarmány-fogyasztó állatállomány szántóföldi növényekkel vegyesenA 83. osztályba tartozó gazdaságok, a 831., 832. és 833. osztály kivételével
84.Különféle növények és állatok vegyesenA 8. osztályba tartozó gazdaságok, a 83. osztály kivételével
841.Szántóföldi növénytermesztés és abrakfogyasztó állatok vegyesenÁltalános növénytermesztés > 1/3; abrakfogyasztó állatok> 1/3P1 > 1/3; P5 > 1/3
842.Ültetvények és tömegtakarmány-fogyasztó állatállomány vegyesenÁltalános növénytermesztés > 1/3; tömegtakarmány-fogyasztó állatok és takarmány > 1/3P3 > 1/3; P4 > 1/3
843.MéhészetMéhek > 2/33.07. > 2/3
844.Különféle növények és állatok vegyesenA 84. osztályba tartozó gazdaságok, a 841., 842. és 843. osztály kivételével

Osztályba nem sorolt gazdaság

GazdaságtípusFogalommeghatározásAz ágazatok kódja és a küszöbértékek
(lásd: a Melléklet B részét)
Általános típusFő típusAltípus
KódKódKód
9Osztályba nem sorolt gazdaságok90Osztályba nem sorolt gazdaságok900Osztályba nem sorolt gazdaságokOsztályba nem sorolt gazdaságokTeljes standard termelési érték = 0

II. MELLÉKLET

A GAZDASÁGOK ÖKONÓMIAI MÉRETE

A. A GAZDASÁGOK ÖKONÓMIAI MÉRETE

A gazdaságok ökonómiai méretét a gazdaság EUR-ban kifejezett teljes standard termelési értékében mérik.

B. A GAZDASÁGOK ÖKONÓMIAI MÉRETE SZERINTI OSZTÁLYOK

A gazdaságokat osztályokba sorolják, amelyek határértékei az alábbiak:

OsztályokHatárértékek euróban
I.2 000 EUR alatt
II.2 000-től 4 000 EUR-ig
III.4 000-től 8 000 EUR-ig
IV.8 000-től 15 000 EUR-ig
V.15 000-től 25 000 EUR-ig
VI.25 000-től 50 000 EUR-ig
VII.50 000-től 100 000 EUR-ig
VIII.100 000-től 250 000 EUR-ig
IX.250 000-től 500 000 EUR-ig
X.500 000-től 750 000 EUR-ig
XI.750 000-től 1 000 000 EUR-ig
XII.1 000 000-től 1 500 000 EUR-ig
XIII.1 500 000-től 3 000 000 EUR-ig
XIV.3 000 000 EUR, vagy a fölött

A mezőgazdasági számviteli információs hálózat alkalmazásához és a közösségi gazdaságszerkezeti felmérésekhez előírt szabályok elrendelhetik, hogy a II. és III. vagy III. és IV., IV. és V. vagy III-V., VI. és VII., VIII. és IX., X. és XI., XII-XIV. vagy X-XIV. osztályt összevonják.

A 79/65/EGK rendelet 4. cikke (1) bekezdésének végrehajtása során a tagállamoknak a mezőgazdasági számviteli információs hálózat felmérései céljából a gazdaságok ökonómiai méretének küszöbértékeit úgy kell meghatározniuk, hogy azok egybeessenek a fent szereplő méretosztályok határaival.

III. MELLÉKLET

A GAZDASÁGHOZ KÖZVETLENÜL KAPCSOLÓDÓ EGYÉB JÖVEDELEMSZERZŐ TEVÉKENYSÉGEK

A. A GAZDASÁGHOZ KÖZVETLENÜL KAPCSOLÓDÓ EGYÉB JÖVEDELEMSZERZŐ TEVÉKENYSÉGEK MEGHATÁROZÁSA

Azon jövedelemszerző tevékenységek, amelyek a gazdasághoz közvetlenül kapcsolódnak, de nem tartoznak a gazdaság mezőgazdasági alaptevékenységei közé, a gazdasághoz kapcsolódó és a gazdaságra gazdasági hatást gyakorló valamennyi tevékenységet tartalmazzák, a mezőgazdasági alaptevékenységek kivételével. Azok a tevékenységek tartoznak ide, amelyek során a gazdaság forrásait (terület, épületek, gépek, mezőgazdasági termékek) vagy a gazdaság termékeit használják fel.

B. A GAZDASÁGHOZ KÖZVETLENÜL KAPCSOLÓDÓ EGYÉB JÖVEDELEMSZERZŐ TEVÉKENYSÉGEK JELENTŐSÉGÉNEK BECSLÉSE

A gazdaság össztermelésében a gazdasághoz közvetlenül kapcsolódó egyéb jövedelemszerző tevékenységet a gazdasághoz közvetlenül kapcsolódó egyéb jövedelemszerző tevékenységeknek az össztermeléséhez viszonyított arányaként (a közvetlen kifizetéseket is beleértve), az alábbiak szerint becsülik fel:

C. A MEZŐGAZDASÁGI TERMELŐK JÖVEDELMÉBEN A GAZDASÁGHOZ KÖZVETLENÜL KAPCSOLÓDÓ EGYÉB JÖVEDELEMSZERZŐ TEVÉKENYSÉGEK JELENTŐSÉGÉT TÜKRÖZŐ OSZTÁLYOK

A gazdaságokat úgy sorolják osztályba, hogy az tükrözze a gazdasághoz közvetlenül kapcsolódó egyéb jövedelemszerző tevékenységeknek az összetermeléshez viszonyított jelentőségét, amelynek határait az alábbiak szerint szabják meg:

OsztályokSzázalékos határértékek
I.0-tól 10 %-ig
II.10-től 50 %-ig
III.50 %-tól, de 100 % alatt

IV. MELLÉKLET

A STANDARD TERMELÉSI ÉRTÉKEK (STÉ-k)

1. A STANDARD TERMELÉSI ÉRTÉK MEGHATÁROZÁSA ÉS KISZÁMÍTÁSÁNAK ELVEI

a)

Egy mezőgazdasági ágazat termelési értéke alatt a bruttó mezőgazdasági termelés termelői áron számított, pénzben kifejezett értékét értjük.

A standard termelési érték (STÉ) az egyes mezőgazdasági ágazatok tekintetében a termelési értéknek az adott régióban fennálló helyzetnek megfelelő értékét mutatja.

b)

A termelési érték a fő termék(ek) és a melléktermék(ek) értékének összege.

Az értékeket az egységenkénti termelésnek a termelői árral képzett szorzataként számolják ki. Ez nem tartalmazza a hozzáadottérték-adót, a termékekre kivetett adókat és a közvetlen kifizetéseket.

c) Termelési időszak

A standard termelési értékek 12 hónapos termelési időszakra vonatkoznak (naptári év vagy mezőgazdasági termelési év).

Azoknak a növénytermesztési vagy állattartási termékeknek az esetében, amelyeknél a termelési időszak 12 hónapnál rövidebb vagy hosszabb, 12 havi növekedésnek vagy termelésnek megfelelő standard termelési értékekkel számolnak.

d) Alapadatok és bázisidőszak

A standard termelési értékeket a b) pontban említett tényezők felhasználásával határozzák meg. Ebből a célból a tagállamok öt egymást követő naptári évet vagy mezőgazdasági termelési évet lefedő bázisidőszakra vonatkozó alapadatokat gyűjtenek össze. A bázisidőszakot a Bizottság állapítja meg és az minden tagállam esetében azonos. A 2007. évi bázisidőszakra vonatkozó standard termelési értékek a 2005., a 2006., a 2007., a 2008. és a 2009. naptári évet, vagy a 2005-2006-os, a 2006-2007-es, a 2007-2008-as, a 2008-2009-es és a 2009-2010-es mezőgazdasági évet fedik le.

e) Mértékegységek

1. Fizikai mértékegységek:

a) A növénytermesztési ágazatok esetében az STÉ-t a hektárban kifejezett terület alapján számítják ki.

Gomba esetében azonban az STÉ-ket az év összes egymást követő éves betakarításából eredő bruttó termelési érték alapján határozzák meg, és a termesztésre használt terület 100m2-es egységeiben fejezik ki. A mezőgazdasági számviteli információs hálózat keretében történő használatra az ily módon megállapított STÉ-ket az éves egymást követő betakarítások számával elosztják, amely számot a tagállamok a benyújtott adatszolgáltatás során közlik.

b) Az állattenyésztési ágazatok esetében az STÉ-ket a baromfi kivételével egyedenként állapítják meg, a baromfi esetében egy egység 100 egyedet takar, a méhek esetében pedig a számolás egysége a méhcsalád.

2. Pénzegységek és kerekítés

Az STÉ-k meghatározásához és kiszámításához szükséges alapadatokat, és magukat az STÉ-ket EUR-ban kell megállapítani. Azon tagállamok esetében, amelyek nem vesznek részt a gazdasági és monetáris unióban, az STÉ-k átváltása EUR-ra az e melléklet 1. d) pontjában meghatározott bázisidőszakra vonatkozó átlagos átváltási árfolyamok alkalmazásával történik. Ezeket az árfolyamokat a Bizottság közli a tagállamokkal.

Az STÉ-k adott esetben kerekíthetők a legközelebbi 5 EUR értékre.

2. AZ STÉ-K BONTÁSA

a) A növénytermesztési és állattenyésztési ágazatok szerinti bontás

Az STÉ-ket a gazdaságszerkezeti felmérés rovatainak megfelelő összes mezőgazdasági ágazat esetében a felmérésben lefektetett előírások szerint kell meghatározni.

b) Földrajzi bontás

- Az STÉ-ket legalább olyan földrajzi egységenként kell meghatározni, amely használható a gazdaságszerkezeti felmérések keretében és a mezőgazdasági számviteli információs hálózatban. Ezen földrajzi egységeket az 1059/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletben ( 7 ) meghatározott Statisztikai Célú Területi Egységek Nómenklatúrája alapján kell meghatározni. A 3. szintű régiók átcsoportosításából keletkeznek. A kedvezőtlen adottságú vagy hegyi területeket nem tekintik földrajzi egységnek.

- Nem kell meghatározni STÉ-t olyan ágazatokra, amelyek az érintett régióban nincsenek jelen.

3. AZ ADATOK ÖSSZEGYŰJTÉSE AZ STÉ-K MEGHATÁROZÁSÁHOZ

a) Az STÉ-k alapadatait legkésőbb a teljes körű mezőgazdasági felmérések alkalmával aktualizálni kell.

b) Két teljes körű mezőgazdasági felmérés között előforduló gazdaságszerkezeti felmérések alkalmával szintén aktualizálni kell az STÉ-k alapadatait. Az aktualizálás történhet:

- az alapadatoknak az a) pontban előírt újbóli meghatározásához hasonló módon, vagy

- olyan számítási módszerrel, amellyel az STÉ aktualizálható. Az erre a módszerre vonatkozó elveket közösségi szinten fektetik le.

4. VÉGREHAJTÁS

Az e melléklet rendelkezéseivel összhangban a tagállamok felelősek az STÉ-k kiszámításához szükséges alapadatok összegyűjtéséért és az STÉ-k kiszámításáért, EUR-ra való átváltásukért és adott esetben az aktualizálási módszer alkalmazásához szükséges adatok összegyűjtéséért.

5. A KÜLÖNLEGES ESETEK KEZELÉSE

Bizonyos ágazatok esetében az STÉ-k kiszámítása az alábbi különös szabályok szerint történik:

a) Támogatásra nem jogosult ugar

A támogatásra nem jogosult ugarra vonatkozó STÉ-t a gazdaság teljes STÉ-jének kiszámításakor csak akkor veszik figyelembe, ha a gazdaság egyéb pozitív STÉ-kkel is rendelkezik.

b) Gazdaságilag nem hasznosított, támogatásra jogosult ugar és termelésből kivont, támogatásra jogosult állandó legelő

Mivel a gazdaságilag nem hasznosított, támogatásra jogosult föld terményei csak a közvetlen kifizetésekre korlátozódnak, az STÉ-ket nullával egyenlőnek kell tekinteni.

c) Konyhakertek

Mivel a konyhakertek terményeit rendszerint a tulajdonos saját felhasználására és nem értékesítésre szánják, az STÉ-ket nullával egyenlőnek kell tekinteni.

d) Állatállományok

Az állatállomány esetében az ágazatokat korcsoportok szerint bontják. A termelési érték az állatnak az adott korcsoportban eltöltött idő során elért növekedési értékének felel meg. Más szóval azon értékek közötti különbségnek, amellyel az állat a korcsoportból való kilépéskor és a korcsoportba való belépéskor rendelkezik (ezt újrabeszerzési értéknek is nevezik).

e) Egy évnél fiatalabb hím- és nőivarú szarvasmarha

Az egy évnél fiatalabb szarvasmarhafélék STÉ-it a gazdaság teljes STÉ-jének kiszámításakor csak akkor veszik figyelembe, ha a gazdaságban több egy évnél fiatalabb szarvasmarhaféle van, mint tehén. Az egy évnél fiatalabb szarvasmarhák esetében csak a tehénlétszámot meghaladó egy évnél fiatalabb szarvasmarhák STÉ-jét veszik figyelembe.

f) Egyéb juh és egyéb kecske

Az egyéb juhokhoz kapcsolódó STÉ-ket a gazdaság teljes STÉ-jének kiszámításánál csak akkor veszik figyelembe, ha a gazdaságban nincsenek nőivarú tenyészjuhok.

Az egyéb kecskékhez kapcsolódó STÉ-ket a gazdaság teljes STÉ-jének kiszámításánál csak akkor veszik figyelembe, ha a gazdaságban nincsenek nőivarú tenyészkecskék.

g) Malac

A malacokhoz kapcsolódó STÉ-ket a gazdaság teljes STÉ-jének kiszámításánál csak akkor veszik figyelembe, ha a gazdaságban nincsenek tenyészkocák.

h) Takarmány

Amennyiben a gazdaságban nincsenek tömegtakarmány-fogyasztó állatok (azaz lófélék, szarvasmarha, juh vagy kecske), a takarmányt (azaz a takarmányozásra használt gumósokat és káposztaféléket, a zölden betakarított takarmánynövényeket, a legelőt és a réteket) úgy kell tekinteni, hogy azt eladásra szánják és részét képezi az általános növénytermesztési termelési értéknek.

Ha a gazdaságban vannak tömegtakarmány-fogyasztó állatok, a takarmányt úgy kell tekinteni, hogy azt a tömegtakarmány-fogyasztó állatállomány etetésére szánják és részét képezi a tömegtakarmány-fogyasztó állatállománynak és a takarmány termelési értékének.

V. MELLÉKLET

Megfelelési táblázat

A 85/377/EGK határozatEz a rendelet
1. cikk, első bekezdés1. cikk, (1) bekezdés
1. cikk, második bekezdés
2. cikk, (1) és (2) bekezdés
2. cikk, (3) bekezdés1. cikk, (2) bekezdés
3 – 5. cikk
6. cikk2. cikk, (1) bekezdés
7. cikk, első bekezdés, bevezető fordulat2. cikk, (2) bekezdés, bevezető fordulat
7. cikk, első bekezdés, az első–harmadik franciabekezdés2. cikk, (2) bekezdés, első albekezdés, a)–c) pont
7. cikk, első bekezdés, negyedik franciabekezdés
7. cikk, második bekezdés
7. cikk, harmadik bekezdés2. cikk, (2) bekezdés, második albekezdés
8. és 9. cikk3. cikk
4–7. cikk
10. cikk
11. cikk
12. cikk
8. cikk
I. mellékletIV. melléklet
II. mellékletI. melléklet
III. mellékletII. melléklet
III. melléklet
V. melléklet

( 1 ) HL 109., 1965.6.23., 1859/65. o.

( 2 ) HL L 220., 1985.8.17., 1. o.

( 3 ) HL L 321., 2008.12.1., 14. o.

( 4 ) HL L 34., 2006.2.7., 3. o.

( 5 ) HL L 56., 1988.3.2., 1. o.

( 6 ) A 2.01.05. (Takarmányozásra használt gumósok és káposztafélék), 2.01.09. (Takarmánynövények zölden betakarítva), 2.01.12.01. (Támogatásra nem jogosult ugar), 2.01.12.02. (Gazdaságilag nem hasznosított, támogatásra jogosult ugar), 2.02. (Konyhakertek), 2.03.01. (Legelő és rét, kivéve a külterjes legelőt), 2.03.02. (külterjes legelő), 2.03.03. (A termelésből kivont, támogatásra jogosult állandó legelő és rét), 3.02.01. (Egy évnél fiatalabb hím- és nőivarú szarvasmarha), 3.03.01.99. (Egyéb juh), 3.03.02.99. (Egyéb kecske) és 3.04.01. (20 kg élősúly alatti malac) mutatókat (lásd: a IV. melléklet 5. pontja) kizárólag bizonyos feltételek esetén használják.

( 7 ) HL L 154., 2003.6.21., 1. o.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32008R1242 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32008R1242&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02008R1242-20100101 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02008R1242-20100101&locale=hu

Tartalomjegyzék