Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2013.3.65 Ha a kötelezett a szerződésben a Ptk. 277. § (1) bekezdés a) és b) pontjaiban előírtaknál magasabb minőségi követelményeknek megfelelő szolgáltatás nyújtását vállalta, a hibás teljesítés akkor is bekövetkezik, ha a szolgáltatás alkalmas ugyan a rendeltetése szerinti, tehát az ilyen szolgáltatások esetében általánosan megszokott céljának betöltésére, és az azonos fajtájú szolgáltatások szokásos, elvárható minőségével is rendelkezik, de a szerződésben meghatározott magasabb minőségi követelményeket nem elégíti ki [Ptk. 277. § (1) bek., 305. § (1) bek., 305/A. § (1) bek.].

A felek között 2005. november 25-én adásvételi szerződés jött létre, amelynek alapján a felperes 16 000 000 forint vételár ellenében megvásárolta az alperes perbeli lakásingatlanát. A szerződésben foglaltak szerint az eladó az ingatlant műszakilag és esztétikailag teljes mértékben felújította.

A birtokba lépést követően a felperes 2006 januárjában a lakásban hangszigetelést kívánt készíttetni, a tapéta leszedése után azonban a falak vizesedését, majd a padló nedvesedését észlelte. Mindezekről tájékoztatta az alperest, az alperes azonban a hibás teljesítés tényét nem ismerte el. Ezután a felperes 2006. január 26-án és 27-én a nedvesedés okának tisztázása, és az esetlegesen fennálló hibák és hiányosságok megállapítása érdekében szakemberekkel feltáratta a lakást, majd 2006. év végén, illetve 2007. év elején elvégeztette a lakás felújítását, amelynek során megszüntették a vizesedés okozta hibákat, és megjavították a gépészeti és a villamossági rendszer hibáit is.

A felperes módosított keresetében elsődlegesen 2 515 400 forint és járulékai, másodlagosan pedig 2 371 400 forint és járulékai megfizetésére kérte az alperest kötelezni. Arra hivatkozott, hogy az alperes az adásvételi szerződést hibásan teljesítette, a hibák kijavításának költsége pedig 1 871 400 forintot tett ki. Emellett az előadása szerint 500 000 forint kára is keletkezett. A lakást ugyanis leánya lakhatásának biztosítása érdekében vásárolta, a hibák miatt azonban az ingatlan a rendeltetésszerű használatra nem volt alkalmas. Ezért átmenetileg havi 100 000 forint bérleti díj ellenében másik lakást kellett bérelnie. A hibák észlelését követően elvégzett feltárási munka költsége pedig 144 000 forint volt, amelynek megtérítésére kártérítés jogcímén tartott igényt.

Az alperes érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Tagadta, hogy az adásvételi szerződést hibásan teljesítette.

Az elsőfokú bíróság ítéletében az alperest 2 019 025 forint és járulékai megfizetésére kötelezte, ezt meghaladóan a keresetet elutasította. A másodfokú bíróság az elsőfokú ítélet fellebbezett rendelkezéseit helybenhagyta.

A jogerős ítélet indokolása szerint az alperes a felek közötti adásvételi szerződésben arra vállalt kötelezettséget, hogy műszakilag és esztétikailag teljes mértékben felújított ingatlant ad a felperes tulajdonába. Erre figyelemmel a felperesnek arra kellett számítania, hogy a kor műszaki színvonalának megfelelő állapotú, további javítás vagy felújítás nélkül hosszú ideig rendeltetésszerűen használható lakást vehet birtokba. A meghallgatott tanúk vallomásai, a beszerzett szakértői vélemények és a csatolt okiratok szerint azonban az adásvételi szerződés teljesítésének időpontjában a lakás e követelményeknek - a vizesedés, a gépészeti rendszer hiányosságai és a villanyszerelési hibák miatt - nem felelt meg.

Az ingatlan vizesedése dr. T. E. igazságügyi szakértő szakvéleményéből kitűnően kétféle okból következhetett be. Azt, hogy ezek közül melyik idézte elő a hibát, a szakértő kétséget kizáróan nem tudta megállapítani, arra azonban határozottan rámutatott, hogy a hiba oka az adásvételi szerződés teljesítését megelőzően keletkezett. A hibás teljesítés ezért e vonatkozásban egyértelműen megállapítható. G. I. igazságügyi szakértő ugyanakkor mindkét lehetséges hibaok esetében meghatározta a javítási költség indokolt összegét. Ennek alapulvételével a bíróság a felperes által időközben elvégeztetett javítási munkálatok költségéből az alperest 1 031 400 forint megfizetésére kötelezte.

A gépészeti hibák javításának indokolt költségét a bíróság G. I. szakvéleménye alapján 640 000 forintban, a villanyszerelési hibák szükséges javítási költségét pedig P. I. szakértő megállapításai alapján 43 625 forintban határozta meg.

A bíróság álláspontja szerint a felperes a Ptk. 310. §-a szerint megalapozottan tartott igényt a hibás teljesítéssel okozott kára megtérítésére is. A megvásárolt ingatlan nem megfelelő állapota miatt ugyanis indokolt volt a bérlakás átmeneti igénybevétele, a felmerült lakbérkiadás összegét pedig a felperes okiratokkal megfelelően igazolta. E vonatkozásban azonban a bíróság a felperes kereseti kérelmét csupán 250 000 forint erejéig ítélte megalapozottnak, az érintett időszakban ugyanis a bérlakás a felperes személyes előadásából kitűnően nem csupán a leánya, hanem a másik gyermeke lakhatását is biztosította. A hibás teljesítés miatt ugyanakkor a bíróság megállapítása szerint indokoltan került sor a lakás feltárására, így az ezzel kapcsolatos 144 000 forint összegű kiadása megtérítését a Ptk. 310. §-ának megfelelően a felperes szintén megalapozottan követelheti.

A jogerős ítélet ellen - annak hatályon kívül helyezése, és az elsőfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítása, másodlagosan pedig az elsőfokú ítélet fellebbezett részének megváltoztatása és a kereset elutasítása iránt - az alperes élt felülvizsgálati kérelemmel.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában való fenntartására irányult.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A hibás teljesítés a Ptk. 305. § (1) bekezdése értelmében akkor következik be, ha a visszterhes szerződés alapján szolgáltatott dolog a teljesítés időpontjában nem felel meg a törvényes vagy a szerződésben meghatározott tulajdonságoknak.

A felek szerződésükben a Ptk. 200. § (1) bekezdése szerint szabadon meghatározhatják a kötelezett által nyújtandó szolgáltatás minőségét, konkrét tulajdonságait. Ennek során a Ptk 277. § (1) bekezdés a) és b) pontjának diszpozitív rendelkezéseitől is eltérhetnek, vagyis a szerződéses szolgáltatás minőségével kapcsolatban az azonos fajtájú szolgáltatások szokásos minőségéhez képest szigorúbb vagy enyhébb követelményeket is megfogalmazhatnak. Erre figyelemmel abban az esetben, ha a szerződésben a kötelezett a Ptk. 277. § (1) bekezdés a) és b) pontjában előírtaknál jobb minőségű szolgáltatás teljesítését vállalta, a hibás teljesítés akkor is bekövetkezik, ha a szolgáltatás alkalmas ugyan a rendeltetése szerinti, tehát az ilyen szolgáltatások esetében általánosan megszokott céljának betöltésére, és az azonos fajtájú szolgáltatások szokásos, elvárható minőségével is rendelkezik, de a szerződésben meghatározott magasabb minőségi követelményeket nem elégíti ki.

A Ptk. 305/A. § (1) bekezdése kimondja, hogy a kötelezett mentesül a szavatossági felelősség alól, ha a jogosult a szolgáltatás hibáját a szerződés megkötésekor ténylegesen ismerte, vagy azt ismernie kellett. Az ugyanis, hogy a jogosult a szolgáltatás fogyatékosságának ismeretében köt szerződést, vagy a hibát, hiányosságot a szerződéskötéskor ismernie kellett, a Legfelsőbb Bíróság Polgári Kollégiuma 1/2004. (XII. 2.) PK számú véleménye 1. pontjához fűzött indokolás szerint azt jelenti, hogy a felek szerződési akarata ténylegesen az adott fogyatékossággal rendelkező szolgáltatás nyújtására irányult. Ezért ilyen esetben a kötelezett a fogyatékos dolog szolgáltatásával nem hibásan, hanem éppen a szerződésben foglaltaknak megfelelően teljesít. Használt dolog vétele esetében erre figyelemmel a hibás teljesítés megállapítására nem kerülhet sor azok miatt a fogyatékosságok miatt, amelyeket a jogosultnak a felek eltérő megállapodása, illetve a kötelezett eltérő tájékoztatása hiányában a dolog életkorára, és használtsági fokára tekintettel a szerződéskötéskor számításba kellett vennie. Ha azonban a kötelezett a szerződésben az életkorához és használtsági fokához képest jobb állapotban lévő dolog szolgáltatását vállalta, a hibás teljesítés akkor is bekövetkezik, ha a dolog minősége a szerződés teljesítésekor megfelel ugyan az életkorának és a használtsági fokának, a szerződésben meghatározott magasabb minőségi követelményeket azonban nem elégíti ki.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!