Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

32003R1287[1]

A Tanács 1287/2003/EK, Euratom rendelete (2003. július 15.) a piaci áron számított bruttó nemzeti jövedelem összehangolásáról (GNI rendelet)

A Tanács 1287/2003/EK, Euratom rendelete

(2003. július 15.)

a piaci áron számított bruttó nemzeti jövedelem összehangolásáról (GNI rendelet)

(EGT vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel az Európai Atomenergia-közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel az Európai Közösségek saját forrásainak rendszeréről szóló, 2000. szeptember 29-i 2000/597/EK, Euratom tanácsi határozatra [1], és különösen annak 8. cikke (2) bekezdésére,

tekintettel a Bizottság javaslatára [2],

tekintettel az Európai Parlament véleményére [3],

mivel:

(1) A tagállamok piaci áron számított bruttó nemzeti terméke (a továbbiakban: GNPmp) alapján a Közösség saját forrásainak részesedése növekszik, ezért szükséges tovább erősíteni ezen aggregátum összehasonlíthatóságát, megbízhatóságát és teljeskörűségét.

(2) Ezen adatok egyúttal fontos analitikai eszközök a nemzeti gazdaságpolitikák és a különböző közösségi politikák koordinálásában.

(3) A saját források érdekében a 2000/597/EK, Euratom tanácsi határozat megállapítja, hogy a GNPmp egyenlő a piaci áron számított bruttó nemzeti jövedelemmel (a továbbiakban: GNI), ahogyan ezt a Bizottság a nemzeti és regionális számlák európai rendszerének (a továbbiakban: ESA 95) alkalmazásában meghatározta, összhangban a Közösségben a nemzeti és regionális számlák európai rendszeréről szóló, 1996. június 25-i 2223/96/EK tanácsi rendelettel [4].

(4) A GNI-adatoknak összehasonlíthatónak kell lenniük. Az ilyen adatok csak akkor összehasonlíthatók, ha az ESA 95 megfelelő meghatározásainak és elszámolási szabályainak megfelelnek. E célból az értékelési eljárásoknak és a ténylegesen felhasznált alapstatisztikáknak lehetővé kell tenniük az ESA 95 meghatározásainak és elszámolási szabályainak helyes alkalmazását.

(5) A GNI kiszámításához használt forrásoknak és módszereknek megbízhatónak kell lenniük. Ez azt jelenti, hogy lehetőség szerint megbízható technikákat kell alkalmazni a robusztus és megfelelő alapstatisztikáknál.

(6) A GNI-adatoknak teljes körűnek kell lenniük. Ez azt jelenti, hogy figyelembe kell venniük azon tevékenységeket is, amelyekről a statisztikai felmérések nem tartalmaznak jelentést, vagy amelyekről a pénzügyi, társadalombiztosítási és egyéb közigazgatási szervek nem kapnak jelentést. A GNI teljeskörűségének továbbfejlesztése feltételezi a megfelelő statisztikai alapok és értékelési eljárások kidolgozását, valamint a megfelelő kiigazítások végrehajtását.

(7) Annak érdekében, hogy a Bizottság teljesítse a GNI-adatoknak a saját források céljára történő szolgáltatását, megtesz minden olyan intézkedést, amelynek célja javítani a tagállami GNI-értékek összehasonlíthatóságát, megbízhatóságát és teljeskörűségét.

(8) A bruttó nemzeti termék piaci áron történő összeállításának összehangolásáról szóló, 1989. február 13-i 89/130/EGK tanácsi irányelv [5] eljárást állapított meg a GNP összehasonlíthatóságának, megbízhatóságának és teljeskörűségének igazolására és értékelésére a GNP-bizottságban, amelyben szorosan együttműködnek a Bizottság és a tagállamok. Ezen eljárást úgy kell kiigazítani, hogy a GNI-nek az ESA 95 szerinti, saját források céljára történő felhasználását figyelembe vegyék.

(9) Az e rendelet végrehajtásához szükséges intézkedéseket a Bizottságra ruházott végrehajtási hatáskörök gyakorlására vonatkozó eljárások megállapításáról szóló, 1999. június 28-i 1999/468/EK tanácsi határozattal [6] összhangban kell elfogadni,

(10) Az Európai Közösségek statisztikai programbizottságának létrehozásáról szóló, 1989. június 19-i 89/382/EGK, Euratom tanácsi határozat [7] 3. cikkével összhangban konzultációt folytattak a statisztikai programbizottsággal,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

I. fejezet

A piaci áron számított bruttó nemzeti jövedelem meghatározása és kiszámítása

1. cikk

(1) A piaci áron számított bruttó nemzeti jövedelem (GNI) és a piaci áron számított bruttó hazai termék (GDP) meghatározását a nemzeti és regionális számlák európai rendszerével (ESA 95) összhangban kell megadni.

(2) A GDP a rezidens termelőegységek termelőtevékenységének végeredménye. Háromféleképpen lehet meghatározni:

a) a GDP a különböző gazdasági szektorok vagy a nemzetgazdasági ágazatok által létrehozott bruttó hozzáadott értéknek, valamint a termékadók és -támogatások (amelyeket nem osztják szét szektorok vagy nemzetgazdasági ágazatok között) egyenlegének az összege. A GDP ezen kívül az egyenlegező tétel a nemzetgazdaság termelési számlájában;

b) a GDP a termékek és szolgáltatások rezidens szervezeti egységek általi végső felhasználásának (végső fogyasztás és bruttó felhalmozás), valamint a termékek és szolgáltatások export és import egyenlegének az összege.

c) a GDP a nemzetgazdaságban a felhasználások összege a jövedelmek keletkezése számlában (a munkavállalói jövedelem, a termelési és importadók és -támogatások egyenlege bruttó működési eredmény és vegyes jövedelem összege a nemzetgazdaságban).

(3) A GNI a rezidensek szervezeti egységektől kapott elsődleges jövedelmet jelenti: a munkavállalói jövedelem, a termelési és importadók és -támogatások egyenlege, a tulajdonosi jövedelem (kapott és fizetett egyenlege), a bruttó működési eredmény és a bruttó vegyes jövedelem. A GNI-t úgy kell kiszámítani, hogy a GDP-ből ki kell vonni a rezidens egységek által a nem rezidens egységeknek fizetendő elsődleges jövedelmet, és hozzá kell adni a külföldről, a rezidens egységektől származó elsődleges jövedelmet.

II. fejezet

A GNI-adatok és a kiegészítő információk továbbítása

2. cikk

(1) A tagállamok a GNI-t az 1. cikkel összhangban, a rendes nemzeti elszámolások keretében állapítják meg.

(2) Minden év szeptember 22-ét megelőzően a tagállamok a nemzeti elszámolási rend keretében megküldik a Bizottság (Eurostat) részére a GNI aggregátumra vonatkozó számadatokat és azok összetevőit, az 1. cikkben említett meghatározások szerint. A GDP összértékét és összetevőit az 1. cikk (2) bekezdésében említett három megközelítés valamelyikének megfelelően lehet bemutatni. A rendelkezésre bocsátott számadatok az előző évre terjednek ki, továbbá a számadatok minden olyan változtatására, amely a megelőző években történt.

(3) Amikor a tagállamok tájékoztatást küldenek a (2) bekezdésben említett adatokról, egy jelentést is eljuttatnak a Bizottság ( Eurostat) részére a GNI-adatok minőségéről. A jelentés tartalmazza mindazon információt, amely annak bemutatásához szükséges, hogy hogyan jutottak ezen aggregátumhoz, és különösen ismertetik az alkalmazott eljárásokban vagy alapstatisztikákban esetleg végbement jelentős változásokat, illetve a korábbi GNI-becslések felülvizsgálatának magyarázatát. E jelentés tartalmára és formájára a Bizottság által a 4. cikk (2) bekezdésében említett eljárással összhangban megállapított iránymutatások az irányadók.

3. cikk

A Bizottság által megállapított iránymutatásokkal, illetve a 4. cikk (2) bekezdésében említett eljárással összhangban a tagállamok a Bizottság (Eurostat) rendelkezésére bocsátják a GNI kiszámításához és összetevőihez az ESA 95 szerint használt eljárások és alapstatisztikák jegyzékét. A tagállamok az említett iránymutatások szerint javítják és frissítik jegyzéküket.

III. fejezet

A GNI kiszámításánál alkalmazott eljárások és ellenőrzések

4. cikk

(1) A Bizottságot egy bizottság segíti, a továbbiakban: "GNI-bizottság", amely a tagállamok képviselőiből áll és elnöke a Bizottság képviselője.

(2) Az e bekezdésre történő hivatkozás esetén az 1999/468/EK határozat 5. és 7. cikkét kell alkalmazni.

Az 1999/468/EK határozat 5. cikke (6) bekezdésében megállapított időszak három hónap.

(3) A bizottság elfogadja saját eljárási szabályzatát.

5. cikk

(1) A Bizottság felülvizsgálja a tagállamok által a GNI kiszámításához használt forrásokat és módszereket. A GNI-adatok összehasonlíthatóságának, megbízhatóságának és teljeskörűségének fokozása érdekében hozott intézkedéseket a 4. cikk (2) bekezdésében említett eljárással összhangban fogadják el.

(2) A GNI-bizottság megvizsgálja az elnöke által akár saját kezdeményezésre, akár egy tagállam képviselőjének kérésére felvetett azon kérdéseket, amelyek az e rendelet végrehajtására vonatkoznak, különösen a következők tekintetében:

a) minden évben az 1. cikkben említett meghatározásoknak való megfelelés;

b) minden évben, a 2. cikk (2) bekezdése rendelkezései szerint továbbított adatok és a GNI kiszámítására és összetevőire vonatkozó statisztikai forrásokra és eljárásokra vonatkozó, a 2. cikk (3) bekezdése szerint továbbított információk megvizsgálása. E vizsgálat a GNI-bizottság véleményalkotásához vezet arra vonatkozólag, hogy a tagállam GNI-adatai megfelelnek-e a saját forrás céljaira a megbízhatóság, összehasonlíthatóság és teljeskörűség tekintetében. E vélemény megjelöli azon legfontosabb dokumentumokat, amelyeken a vizsgálat alapul. A GNI és összetevői megbízhatóságát, összehasonlíthatóságát és teljeskörűségét a költség-haszon elvének figyelembevételével kell értékelni.

Ezen összefüggésben a költség-haszon elve az egyedi tevékenységek vagy ügyletek lehetséges méretének és jelentőségének a megítélését foglalja magában, a rendelkezésre álló bármilyen információ alapján. Ez az információ gyakran minőségi természetű, bár egyes esetekben mennyiségi is lehet. A Bizottság (Eurostat) megvizsgálja a különböző tagállamokban a hasonló esetek kezelésének összehasonlíthatóságát, és jelentést tesz a GNI-bizottságnak minden olyan esetről, ahol úgy tekinti, hogy a költség-haszon elve alkalmazható. Ezen elv alkalmazásában kerülni kell, hogy aránytalanul nagy forrásokat használjanak fel jelentéktelen tételek kiszámítására.

c) a 4. cikk sérelme nélkül, véleménynyilvánítás a Bizottság azon javaslatairól, amelyek a GNI kiszámításának fejlesztésére irányulnak, beleértve szükség esetén az ESA 95 meghatározásainak értelmezését, valamint az ilyen javaslatok GNI-re gyakorolt hatásának felmérését.

(3) A GNI-bizottság különösen törekszik arra, hogy a tagállamok GNI-számítási gyakorlatát fejlessze, és ezen a területen a legjobb megoldást terjessze.

Azon kérdésekkel is foglalkozik, amelyek a GNI-adatok felülvizsgálatára és a GNI teljeskörűségének problémájára vonatkoznak.

Szükség esetén intézkedéseket javasol a Bizottságnak a GNI-adatok összehasonlíthatóságának és megbízhatóságának fokozása érdekében.

6. cikk

Az 1150/2000/EK, Euratom rendelet [8] 19. cikkében előírt vizsgálatok sérelme nélkül, szükség esetén a Bizottság szolgálatai és más tagállamok képviselői közös GNI-látogatásokat végezhetnek a tagállamokban, a megkeresett tagállammal egyetértésben. A tagállamok önkéntes alapon vesznek részt az ilyen látogatásokon.

IV. fejezet

Záró rendelkezések

7. cikk

2005 vége előtt a Bizottság e rendelet alkalmazásáról jelentést nyújt be az Európai Parlament és a Tanács részére.

8. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2003. július 15-én.

a Tanács részéről

az elnök

G. Tremonti

[1] HL L 253., 2000.10.7., 42. o.

[2] HL C 45. E, 2003.2.25., 61. o.

[3] 2003. március 12-i vélemény (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé).

[4] HL L 310., 1996.11.30., 1. o. A legutóbb a 359/2002/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvvel (HL L 58., 2002.2.28., 1. o.) módosított irányelv.

[5] HL L 49., 1989.2.21., 26. o.

[6] HL L 184., 1999.7.17., 23. o.

[7] HL L 181., 1989.6.28., 47. o.

[8] HL L 130., 2000.5.31., 1. o.

--------------------------------------------------

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32003R1287 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32003R1287&locale=hu