Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2006.1428 A gazdasági társaság bejegyzése előtt megkötött szindikátusi szerződés jogellenes felmondása miatt érvényesített kártérítési követelés elbírálásánál azt is figyelembe kell venni, hogy a társaság tagjai - a cégnyilvántartási bejegyzés megtagadása esetén - kötelesek a tevékenységüket megszüntetni, ezért a társaság működéséhez kötődő szindikátusi szerződés teljesítése lehetetlenül [1988. évi VI. tv. 26. §[1]; Ptk. 312. §].

Az irányadó tényállás szerint a peres felek 1994. augusztus 2-án megkötött társasági szerződéssel határozatlan időtartamra alapították meg a kizárólag lapkiadás tevékenységi körben működő S. L. korlátolt felelősségű társaságot (a továbbiakban: kft.), 2 000 000 Ft törzstőkével. A törzstőke 44%-a a felperes, 51%-a az I. r. alperes, 5%-a a II. r. alperes törzsbetétjéből tevődött össze. A társasági szerződés szerint az I. r. alperes mellékszolgáltatásként arra vállalt kötelezettséget, hogy az S. című lap tulajdonjogát ingyenesen a kft.-re ruházza át, a felperes pedig mellékszolgáltatásként azt vállalta, hogy külön díjazás ellenében gondoskodik az S. című lap kiadásáról. A peres felek által 1994. augusztus 17-én megkötött szindikátusi szerződés úgy rendelkezett, hogy a felperes a lap kiadása során az adott hónapban felmerült és elszámolandó - a szindikátusi szerződésben felsorolt - költségeit, kiadásait és beszerzett technikai eszközök árát levonja a lap adott hónapban elért bevételéből, a fennmaradó részt pedig havonta átutalja a kft.-nek. Az elszámolás során nyereséget nem számolhat el, viszont a tételesen kimutatott költségek mellett a költségek 25%-ával egyező összegű rezsi felszámítására is jogosult. Az 1995. szeptember 6-án módosított szindikátusi szerződés szerint a tagok a nyereséget és veszteséget - a korábbiaktól eltérően - a bevitt tőke arányában viselik, a felperes 1995. január 1-jétől a korábban meghatározottaknál szűkebb körben jogosult a költségek felszámítására - nem számíthat fel bérleti díjat, térítésmentesen végzi a könyvelést és az egyéb pénzügyi szolgáltatásokat -, és a felmerülő és elszámolható költségeken túl csak 20% kiadói térítésre tarthat igényt költségarányosan. Az I. r. alperes 1996. január 2-án azonnali hatállyal felmondta a szindikátusi szerződést a társaság pénzügyi-gazdasági ellehetetlenülésére hivatkozással. A kft. bejegyzésére nem került sor, a cégbíróság 1996. június 25-én meghozott és fellebbezés hiányában jogerőre emelkedett végzésével hiánypótlási kötelezettség elmulasztása miatt elutasította a kft. cégbejegyzési kérelmét.

A felperes 1997. június 17-én indított keresetet az alperesek marasztalása iránt. Az e per során meghozott - az I. r. alperest marasztaló - elsőfokú ítéletet a Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság végzésében hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította. A határozat indokolása szerint az I. r. alperes nem volt jogosult a kft. cégbejegyzése előtt a szindikátusi szerződés felmondására. A kft. cégbejegyzési kérelmének elutasítására tekintettel az 1988. évi VI. törvény (régi Gt.) 26. §-ában írtakat kell irányadónak tekinteni, azaz a társasági szerződés megkötésétől a tevékenység megszűnéséig terjedő időszakra alkalmazandók a polgári jogi társaság szabályai. Mindezekre tekintettel kell a felperesnek az új eljárásban pontosítani kereseti követelését.

Az új eljárásban a felperes azt kérte, hogy a bíróság az I. r. alperest 23 012 540 Ft és kamatai, a II. r. alperest pedig 2 306 138 Ft és kamatai tekintetében marasztalja.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték, az I. r. alperes fenntartotta azon viszontkeresetét, melyben a felperest az 1995. június 28-án részére átutalt 8 545 376 Ft visszafizetésére kérte kötelezni.

Az elsőfokú bíróság 2004. november 23-án meghozott ítéletében az I. r. alperest 5 116 290 Ft és kamatai, a II. r. alperest pedig 1 329 216 Ft és kamatai megfizetésére kötelezte a felperes javára azzal, hogy a kamatfizetés kezdő időpontja mindkét alperes esetében 1996. július 16-a. A felperes ezt meghaladó keresetét és az I. r. alperes viszontkeresetét elutasította. Megállapította, hogy a peres felek költségeiket maguk viselik és a felperest 1 500 000 Ft illeték, az I. r. alperest pedig 512 700 Ft illeték megfizetésére kötelezte az állam javára. Az elsőfokú ítélet lényege szerint a felperes meg nem térült "vesztesége" 1994-1995. folyamán 26 584 312 Ft volt, és a törzsbetétek arányára figyelemmel az I. r. alperes ezen összeg 51%-ának, a II. r. alperes pedig ezen összeg 5%-ának megtérítésére köteles. Tekintettel azonban arra, hogy az I. r. alperes javára figyelembe kell venni az általa már korábban megfizetett 8 545 376 Ft-ot, terhére viszont értékelni kell, hogy elszállított összesen 103 667 Ft könyv szerinti értéken nyilvántartott tárgyi eszközt, a bíróság az I. r. alperest a 26 584 312 Ft 51%-ának megfelelő összeg helyett csak 5 116 290 Ft tőkeösszeg tekintetében marasztalta.

A felperes fellebbezése alapján eljáró másodfokú bíróság 2005. június 17-én meghozott ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érintette, fellebbezett rendelkezéseit részben megváltoztatta és a kamatfizetés kezdő időpontját mindkét alperes vonatkozásában 1995. május 1. napjában állapította meg. A felperest 1 500 000 Ft helyett 1 200 000 Ft, az I. r. alperest 512 700 Ft helyett 752 700 Ft illeték megfizetésére, a II. r. alperest pedig 60 000 Ft illeték megfizetésére kötelezte az állam javára. Egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyta. Az ítélet indokolása szerint ugyan megalapozottan hivatkozott a felperes fellebbezésében arra, hogy a kártérítés címén előterjesztett elsődleges keresete vonatkozásában az elsőfokú bíróság ítélete indokolást nem tartalmazott, ez azonban nem minősül az ítélet hatályon kívül helyezését megalapozó eljárási szabálysértésnek. Álláspontja szerint a felperes kártérítés címén előterjesztett keresete azért volt megalapozatlan, mert a felperest a szindikátusi szerződés jogellenes felmondásával okozati összefüggésben csak a felmondást követő időszakban, azaz 1996. január 2-a után - ezt megelőzően nem - érhette volna elmaradt haszon címén kár, ezen időszak tekintetében azonban a felperes nem terjesztett elő keresetet. Ezzel az indokolással kiegészítette a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét. Megalapozottnak tartotta a felperes fellebbezését a kamatfizetés kezdő időpontja tekintetében - ezért részben megváltoztatta az elsőfokú ítéletet -, egyebekben a fellebbezést alaptalannak találta.

A felperes felülvizsgálati kérelmében azt kérte, hogy a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet változtassa meg, állapítsa meg, hogy az alperesek jogellenes magatartásukkal kárt okoztak a felperesnek és az I. r. alperest további 17 896 253 Ft és kamatai, a II. r. alperest pedig további 976 922 Ft és kamatai megfizetésére kötelezze kártérítés címén.

Előadása szerint a kft. alapításakor a felperesnek a lapot újra kellett indítania, a szerkesztőséget irodával, eszközökkel el kellett látnia, és a terjesztést is finanszíroznia kellett, ugyanis a Posta a lap eladási árát csak három hónappal az eladás után fizette meg a felperesnek. A felperes a szükséges eszközöket megvásárolta, a folyamatos lapkiadás érdekében 35 millió forint forgótőkét vett igénybe, a kiadás 1994-ben mégis veszteséges volt, és a veszteség csak 1995-ben csökkent. A felperesi finanszírozás tette lehetővé, hogy az I. r. alperes tulajdonát képező promóciós lap megjelenhessen, a veszteségeinek megtérítése azonban elmaradt.

A jogerős ítéletet az alábbiak miatt tekintette jogszabálysértőnek. Egyik ítélet sem felel meg a Legfelsőbb Bíróság PK 44. számú állásfoglalásában írtaknak. El kell választani egymástól a veszteség megtérítését és a kártérítési igény elbírálását, de a feleknek el kell számolniuk ahhoz, hogy a felperest ért kár összegszerűen meghatározható legyen. A Gt. 167. § (3) bekezdése kimondja, hogy az elszámolásnál figyelembe kell venni a tagok vagyoni hozzájárulását és munkáját, mellyel a társaság vagyonát gyarapították. Jelen esetben a felperes gyarapította az I. r. alperes tulajdonát képező adatbázist és vagyonát is "azzal, hogy a lap által elért hirdetési tevékenységért nem fizetett". Ennek ellenére mellőzte a bíróság a Gt. 167. § (3) bekezdésének alkalmazását.

Azt sem vették figyelembe az eljárt bíróságok, hogy a mellékszolgáltatást "úgy kell tekinteni, mintha harmadik személy társasággal szembeni követelése lenne", és hogy ez a követelés a társasággal szemben költségként jelentkezik.

Ok és indok nélkül maradtak ki az elszámolásból a finanszírozási költségek azzal, hogy ez része a rezsitérítésnek, holott a felperes se rezsitérítést, se a kiadói tevékenység díját nem kapta meg.

A Legfelsőbb Bíróság hatályon kívül helyező végzésében megállapította, hogy az I. r. alperes jogellenes magatartást tanúsított, a Legfelsőbb Bíróság 44. számú kollégiumi állásfoglalása pedig kimondta, hogy a bíróság a kártérítés módjának megállapításánál nincs kötve a felek kérelméhez. A szindikátusi szerződés lehetővé tette, hogy a felperes hozzájusson költségeihez és díjazásához, a felperesi ráfordítások azonban nem térültek meg, mert az I. r. alperes a szindikátusi szerződést jogellenesen felmondta. Ha ugyanis az I. r. alperes nem tanúsít jogellenes magatartást és a felperes nem esik el a szerződéstől, úgy évek során hozzájuthatott volna a mellékszolgáltatás megfelelő ellentételezéséhez, mégpedig havi elszámolás alapján. A felmondásra tekintettel azonban mindaz a meg nem térült összeg, amit a felperes a jogviszony időtartama alatt ráfordított az I. r. alperes tulajdonát képező lap kiadására, kárként jelentkezett. Hivatkozása szerint a felperes újabb bizonyítási indítványt azért nem terjesztett elő "az adatbázisra vonatkozóan", mert egyrészt a marketingszakértő köztudomásúnak tekintette, hogy a felperes fejlesztette tovább a másfél éves működés során az adatbázist, másrészt a felperes nem kívánta tovább húzni az eljárást. Megjegyezte, hogy a felperes ráfordításai kb. 35 millió forintot vettek igénybe "finanszírozás szintjén", ami mai "vásárló értéken" 150 000 000 Ft ráfordításnak felel meg.

Az alperesek a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérték annak hangsúlyozása mellett, hogy a szindikátusi szerződés felmondása a felperest is további károsodástól mentette meg.

A jogerős ítélet nem jogszabálysértő.

A felülvizsgálati eljárásban abban a jogkérdésben kellett állást foglalni, hogy a felperesnek viselnie kell-e a vállalkozás kockázatát vagy pedig a meg nem térült költségeit, valamint a mellékszolgáltatás díját az I. r. alperes jogellenes felmondására tekintettel kártérítés címén jogszerűen követelheti-e az alperesektől.

A peres felek társasági szerződést kötöttek, amellyel korlátolt felelősségű társaságot alapítottak, mely társaságnak egyetlen tevékenysége volt; a lapkiadás. Ugyanakkor a szindikátusi szerződésben a lapkiadással kapcsolatos tevékenységet díjazás ellenében a felperes vállalta magára. Amennyiben a társaság a cégjegyzékbe való bejegyzéssel a társasági szerződés megkötésének időpontjára visszamenőlegesen létrejön, úgy a díjazásra a felperes a társasággal szemben a Gt. 167. §-ának (3) bekezdésére, illetve 178. §-ának (1) bekezdésére figyelemmel a nyereségből való részesedéstől függetlenül, illetve a törzstőke fedezéséhez szükséges vagyonból is igényt tarthatott volna. A társasági szerződés alapján a veszteségek fedezetére a taggyűlés pótbefizetést is előírhatott.

A szindikátusi szerződésben azonban az alperesek nem vállaltak kötelezettséget a felperes kiadásainak, illetve díjának megfizetésére. A szindikátusi szerződés a felperest csak arra jogosította fel, hogy a lapkiadás bevételéből költségeit levonhassa, közöttük a rezsiként feltüntetett, de valójában a tevékenysége díját is.

Tény, hogy az I. r. alperes 1996. január 2-ai felmondása miatt, amely tartalmában a szerződés teljesítésének jogos indok nélküli megtagadását jelenti, lehetetlenült a felperes lapkiadói tevékenysége, de ahogyan a másodfokú bíróság helytállóan kifejtette ez nem lehetett okozati összefüggésben az 1994-95. évben keletkezett kárral. Nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a szindikátusi szerződés önmagában nem létezhet, létjogosultsága csak a létrehozni kívánt vagy létrejött társasági szerződéssel, illetve gazdasági társasággal összefüggésben van, mert annak működésével kapcsolatban kötik meg a társaság tagjai. Megállapítható, hogy a szindikátusi szerződés felmondását követő fél év múlva a tagoknak meg kellett szüntetniük a Gt. 26. §-ára tekintettel a társasági tevékenységüket. Mindebből az is következik, hogy a lapkiadásból származó bevétel hiányában nem lett volna megtérülési forrása a felperes már beinvesztált tőkéjének, illetve díjának. A felperes a felülvizsgálati kérelmében maga is arra hivatkozott, hogy "évek során" juthatott volna hozzá a költségeihez, illetve a mellékszolgáltatás megfelelő ellenértékéhez. Azt azonban semmivel sem bizonyította, hogy fél év alatt olyan bevételt ért volna el a lapkiadás, amely fedezetet nyújtott volna az 1994. és 1995-ös év veszteségeire.

A Gt. 26. §-a szerint a felek egymás közötti jogviszonyára a polgári jogi társaság szabályait kellett alkalmazni, amely a Ptk. értelmében a társaság tagjainak a veszteséges gazdálkodás következményeiért való közös kockázatviselését jelenti, amely veszteséget a vagyoni hozzájárulás arányában helyesen osztották meg az eljárt bíróságok. Nem sértett jogszabályt a másodfokú bíróság azzal sem, hogy az elszámolás során figyelmen kívül hagyta az I. r. alperes vagyonában bekövetkezett - a felperes által állított - vagyongyarapodás vizsgálatát, ugyanis a felperesnek erre irányuló határozott kereseti kérelme nem volt.

Mindezekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság a jogerős ítéletet a Pp. 275. § (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Gfv. IX. 30.279/2005. sz.)

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte az 1997. évi CXLIV. törvény, de a határozat körébe tartozó jogvitákban még irányadó.