Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

ÍH 2023.3 AZ ELSŐBBSÉGADÁSI KÖTELEZETTSÉG TARTALMA ÉS KORLÁTAI

Az úttestre a közforgalom számára meg nem nyitott területről (házból, kapualjból, telekről stb.) elinduló vezetőnek nemcsak az úton közlekedő járműveknek, hanem - amennyiben haladási irányát járda keresztezi - a gyalogosoknak is elsőbbséget kell adnia. Az elsőbbségadásra kötelezett felelősségét legfeljebb az zárhatja ki, ha az elsőbbségre jogosult szabályszegése következtében a jelentős tényeket nem észlelhette, vagy ha e körülményekre az elsőbbségadásra jogosult megtévesztette [Btk. 235.§ (1) bekezdése, KRESZ 24.§ (1) bekezdése, 6/1998.BJE].

Az elsőfokon eljárt járásbíróság a 2021. október 5-én kelt ítéletével a vádlottat a Btk. 235. § (1) bekezdésében meghatározott közúti baleset okozásának vétsége miatt 150 napi tétel, összesen 150.000 forint pénzbüntetésre ítélte és kötelezte az eljárás során felmerült 98.800 forint bűnügyi költség viselésére.

A másodfokon eljárt törvényszék a 2022. március 3-án kelt ítéletével az elsőfokú bíróság határozatát megváltoztatta és a vádlottat a Btk. 235. § (1) bekezdésében meghatározott közúti baleset okozásának vétsége miatt emelt vád alól - bűncselekmény hiányában - felmentette.

A jogerős ítélet tényállásának lényege a következő:

A középiskolát végzett, mezőgazdasági munkás vádlott havi 60.000 forint jövedelemmel rendelkezik, részben szülei tartják el. 2000 óta rendelkezik B kategóriára érvényes vezetői engedéllyel, kb. 2000.000 kilométert vezetési gyakorlata van. Vezetői engedélye ideiglenes visszavonására az eljárás során nem került sor. Büntetve nem volt.

A vádlott 2018.december 6-án - mint korábban már több alkalommal - engedéllyel használta az ismerőse tulajdonában álló Ford Galaxy típusú személygépkocsit, melyet ezúttal is tárolási helyéről, a P. város A. utca 12. szám alatti ingatlan udvaráról, annak kapuján kihajtva, a járdán áthaladva, majd az úttesten jobbra fordulva kívánt elvinni.

Az A. utca észak-déli tájolású, a kihajtás helyén annak nyugati széle enyhén ívelt. A kapu kialakítása erre figyelemmel speciális, annak északi kapuszárnya kijjebb helyezkedik el, míg a déli kissé beljebb, követve az utca vonalát. A kapu bejárata, illetve annak felső törésvonala és az utca nyugati vonala között 3,3 méter széles járda húzódik. A kapubejárattól északi irányban a közelben buszmegálló található, ahonnan gyalogosforgalomra számítani lehet. Az útfelület aszfalt, a járda térkő burkolatú, melyek a cselekmény idején száraz állapotban voltak. Nappali, jó látási viszonyok uralkodtak.

A vádlott a gépkocsival kis sebességgel, de folyamatosan haladt ki az udvarról, anélkül azonban, hogy az útját keresztező járda kapubejárattól északra eső részét belátta volna. Eközben északi irányból a ház fala és az úttest széle között, pontosan meg nem határozható távolságra a kapubejárat felé közeledett gyalogosan, folyamatosan, mintegy 1,28 m/s haladási sebességgel a 60 éves sértett.

A vádlott akkor észlelte a sértettnek a jármű nyomvonalába történő behaladását, amikor a jármű bal első kerekével ráhajtott a jobb lábfejére. A sértett ennek következtében felsőtestével a személygépkocsi szélvédője felé dőlt.

Mindezt észlelve a vádlott fékezett, kiszállt a személygépkocsiból, majd a sértett felszólítására visszaült, hátratolatott, így a jobb első kerék lekerült a sértett lábáról. A sértett ekkor hanyatt esett a járdán, amit észlelve többen a segítségére siettek.

A sértett segítséggel fel tudott állni, majd - miután további segítséget, a mentők vagy a rendőrség értesítését nem kérte - a közben ugyancsak a helyszínre érkező fia társaságában eltávozott. Ezt követően a vádlott is elhagyta a helyszínt.

A sértett panaszai miatt másnap jelentkezett orvosi ellátásra, ahol megállapították, hogy a baleset során a jobb lábának baloldali belső ékcsontja, valamint a jobb lábközép II. és III. csontjai törését szenvedte el. Sérülései nyolc napon túl gyógyulnak, tényleges gyógytartamuk mintegy 12 hétre tehető.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a vádlott jelentett be fellebbezést felmentés érdekében.

A másodfokú bíróság ítélete ellen az ügyészség jelentett be fellebbezést a büntetőjogi felelősség megállapítása és büntetés kiszabása céljából.

A fellebbviteli főügyészség átiratában és a nyilvános ülésen jelenlévő képviselője útján az ügyészség jogorvoslati kérelmét változatlan tartalommal fenntartotta és a másodfokú bíróság ítéletének a megváltoztatását indítványozta. Ez a vádlott bűnösségének megállapítására, vele szemben pénzbüntetés alkalmazására, illetve az eljárás során felmerült bűnügyi költség viselésére történő kötelezésére irányult. Perbeszédében a védő a másodfokú bíróság ítéletének a helybenhagyását kérte.

A Be. 615. § (1) bekezdése értelmében a másodfokú bíróság ítélete ellen fellebbezésnek van helye a harmadfokú bírósághoz a másodfokú bíróságnak az elsőfokú bíróságéval ellentétes döntése esetén. A Be. 615. § (2) bekezdés b) pontjában írtak szerint ilyennek tekintendő az, ha a másodfokú bíróság az első fokon elítélt vádlottat felmentette. Miután a jelen ügyben éppen erről volt szó, az ügyészség által bejelentett és az ellentétes döntést sérelmező jogorvoslati kérelem joghatályos fellebbezésként megnyitotta a harmadfokú felülbírálat lehetőségét.

A harmadfokú bíróság - a Be. 618. § (1) bekezdés a) és b) pontjai alapján - a másodfokú bíróság ítéletének a fellebbezéssel sérelmezett ellentétes döntését, továbbá azon rendelkezését, illetve részét, amelyet az elsőfokú bíróság ítéletének a sérelmezett ellentétes döntéssel összefüggő felülbírálata eredményezett, valamint az elsőfokú és a másodfokú bírósági eljárást bírálta felül. Ezen túlmenően - figyelemmel a Be. 618. § (2) bekezdésére - hivatalból döntött az egyszerűsített felülvizsgálat tárgyát képező kérdésekben is.

Ennek során a harmadfokú bíróság megállapította, hogy az ügyben első-, illetve másodfokon eljáró bíróságok a perrendi szabályokat megtartották, így nem merült fel olyan a Be. 607. § (1) bekezdésében, a Be. 608. § (1) bekezdésében, illetve a Be. 609. § (1) bekezdésében írt eljárási szabálysértés, mely az érdemi elbírálásnak akadályát képezte volna.

A Be. 619. § (1) bekezdése szerint a harmadfokú bíróság a határozatát arra a tényállásra alapítja, amely alapján a másodfokú bíróság az ítéletet meghozta, kivéve, ha a másodfokú bíróság ítélete a fellebbezéssel sérelmezett ellentétes döntés tekintetében megalapozatlan. Márpedig a harmadfokú bíróság a másodfokú bíróság ítéletének alapjául szolgáló tényállást a Be. 592. § (2) bekezdés a) pontjában írt okból részben megalapozatlannak találta, mert az - a vádlott észlelési lehetőségét érintően - egy fontos körülmény rögzítésével adós maradt. Ilyen esetekben, ha a helyes tényállás az elsőfokú, illetve másodfokú bíróság által lefolytatott bizonyítást érintő ügyiratok alapján megállapítható, a harmadfokú bíróság - a Be. 619. § (3) bekezdésében írt rendelkezés alkalmazásával - a részbeni megalapozatlansági okot, hiányosságot orvosolhatja, kiküszöbölheti.

Az ekként kiegészített, illetve helyesbített tényállás most már mentessé vált a Be. 592. § (2) bekezdésében írt részbeni megalapozatlansági hibáktól és hiányosságoktól, így az irányadó volt a harmadfokú eljárásban is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!