Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

ÍH 2006.18 A Győri Ítélőtábla Polgári Kollégiumának 2/2005. számú (XI. 11.) kollégiumi véleménye a felszámoló által elismert illetőleg vitatott hitelezői igény néhány kérdéséről

I.

A felszámolási eljárásban bejelentett hitelezői igény akkor tekintendő a felszámoló által vitatottnak, s ebből következően a Cstv. 46. § (6) bekezdése szerint felülvizsgálat végett a bíróság elé terjesztendőnek, ha a vitatás a követelés összegszerűségét (érvényesíthetőségét) érinti.

Az 57. § (1) bekezdésben meghatározott besorolási jogcímtől (kategóriától) eltérő visszaigazolás esetén a hitelező a felszámoló téves jogszabály alkalmazását a Cstv. 51. §-ában szabályozott kifogás útján sérelmezheti.

Az 1991. évi XLIX. törvény (Cstv.) a hitelezői igénnyel kapcsolatosan több helyen használja egyrészről a vitatott [46. § (6) bek., 44. § (3) és (4) bek.], másrészről az elismert [36. § (1) bek., 46. § (8) bek.] követelés fogalmát. Ennek alapján egységes a jogszabály értelmezése és alkalmazása abban, hogy a bejelentett hitelezői igények felülvizsgálatát, szükség szerint a hitelezővel lefolytatott egyeztetést követően [46. § (6) bek.] a felszámoló a követelést vagy elismeri, vagy vitatja. Az elismerő tartalmú nyilatkozat - a gyakorlat által kialakított módon - a hitelezői igény írásbeli visszaigazolásban jelenik meg, amelynek tartalmaznia kell a bejelentett igény minősítését (a kielégítési rangsorba történő besorolást), továbbá az elismert összeg megjelölését. Ha az érvényesíthető összegszerűség tekintetében a visszaigazolás eltérő tartalmú a bejelentéstől, akkor részleges elismerésről van szó, míg a követelés egészére vonatkozó elutasítás tartalmilag azonos a teljes vitatással. A többségi gyakorlat szerint a vitatás az összegszerűségre és az érvényesíthetőségre értelmezendő, míg a besorolással kapcsolatos eltérő álláspont a felszámoló jogszabálysértő (a jogszabállyal ellentétes) intézkedéseként sérelmezhető, s ekként a kifogásolási eljárás szabályai (51. §) szerint kezelendő (ez a nézet jelenik például BH 2001/488. és BH 2002/111. sz. alatt közzétett döntésekben is.)

A másik álláspont szerint az elismerés ellentéte a vitatás, s ezért közömbös, hogy a vita az érvényesíthető jogalapot avagy az összeget érinti: mindkét esetben ugyanaz az eljárás követendő.

Megjegyzendő, hogy a bejelentéseknél a hitelezők gyakran nem is jelölik meg a követelés igényelt besorolás jogcímét, így a visszaigazolásból nem is válik önmagában egyértelművé, hogy van-e ebben vita a hitelező és a felszámoló között. Ilyenkor feltétlenül szükségszerű egy további nyilatkozata a hitelezőnek, amelynek alapján ez a kérdés eldönthető. Ez a további nyilatkozat különösen gyakran ölti a bírósághoz intézett kifogás formáját.

Mivel az igénybejelentésben foglalttól eltérő besorolás a követelés létét, érvényesíthetőségét, összegét nem vonja kétségbe, pusztán a kielégítési rangsor tekintetében foglal el más álláspontot, s általában egyszerűbb módon, további terjedelmes bizonyítás nélkül is eldönthető jogkérdést vet (csak) fel, szemben az összegszerűségi vitával, amely rendszerint bizonyítást igényel, a kollégium álláspontja szerint a helyes és követendő gyakorlat a "téves minősítés" jogszabálysértő intézkedésként történő kezelése.

II.

A bejelentett hitelezői igényel kapcsolatosan a felszámoló által tett elismerő nyilatkozat következménye, hogy az utólag vitássá tett tények bizonyítása - a vitatott hitelezői igény elbírálására irányuló eljárásban - az adóst terheli.

Többször fordul elő, hogy a felszámoló - az iratok hiánya, az ügyletek, gazdasági események átláthatatlansága, a bonyolult megítélésű igények felülvizsgálatához gyakran szűkös törvényi határidő miatt - az eljárás későbbi szakában a korábban bejelentett igény jogszerűségével, összegével kapcsolatosan korábbi álláspontját kénytelen megváltoztatni (még ha egyébként a visszaigazoláskor a rendelkezésére álló adatok gondos értékelésével járt is el).

A bíró gyakorlat ennek nem látja akadályát - a felszámoló a hitelezői igény besorolását - ha azt tévesnek tartja - megváltoztathatja, intézkedése ellen azonban a hitelező kifogással élhet (BH 1997/310).

A Fővárosi Ítélőtábla még tovább ment: 12. Fpkf. 43.353/2004/4. (ÍH 2005/2/89.) számú határozatában e nyilatkozatot tartozás-elmerésnek minősítette.

A tartozáselismerő nyilatkozat hatályos jogunkban a tágabb értelemben értelmezett "kötelem megerősítése" fogalom alá vonható. Bár az anyagi jog intézménye, nem eredményezi a szerződés módosítását, nem változtatja meg annak jogcímét, alanyait, tartalmát, ugyanakkor erősíti a jogosult igényérvényesítési pozícióját, hiszen következményeként a tartozás vitatása esetében a jogalap hiánya, az eltérő jogcím, a más összeg és az érvényesíthetetlenség tekintetében az elismerőre hárul a bizonyítási teher.

A visszaigazolás a hitelezőhöz intézett címzett jognyilatkozat, amelyben a felszámoló állást foglal abban, hogy a bejelentett igényt elismertként (nem pedig vitatottként) fogja kezelni. E nyilatkozat megtétele a felszámoló törvényben előírt kötelezettsége, amit igen rövid és az érdemi felülvizsgálatra nem feltétlenül elegendő határidő alatt kell megtennie. E sajátos törvényi szabályokra tekintettel a nyilatkozat a kollégium többségi véleménye szerint nem minősíthető tartozás-elismerésnek, ugyanakkor a nyilvántartásba vételt követően a vitatás alapjául szolgáló tények bizonyítatlanságának következménye, hogy visszaigazolt követelést változatlanul kell nyilvántartani.

III.

A visszaigazolt hitelezői igény utólagos vitássá tételét a felszámolónak írásban kell közölnie a hitelezővel, s az egyetértő illetve ellentétes álláspont közlésére megfelelő határidőt kell adnia. Attól számított 15 napon belül, hogy a hitelező egyet nem értése e határidő elteltével nyilvánvalóvá válik, a Cstv. 46. § (6) bekezdésében foglaltak szerint a vitatott igényt felülvizsgálat végett a bíróság elé kell terjeszteni.

További kérdés, hogy a besorolt igény utólagos vitatása milyen eljárásjogi következményekkel jár.

A vitatott hitelező igény kezelésére a törvény a 46. § (6) bekezdése egyértelműen meghatározza a követendő eljárást: a bejelentett igényt 45 napon felül a felszámolónak felül kell vizsgálnia, ennek során és időkeretében szükség szerint a hitelezővel egyeztetnie kell, s vitatott igényt 15 napon belül a bíróság elé kell terjesztenie.

Külön jogszabályi rendelkezések hiányában, az utólagos vitatás esetében is ezen eljárási rend megfelelő alkalmazása indokolt, tehát azzal az eltéréssel, hogy a fülvizsgálatra itt újabb 45 napos határidő már nem áll rendelkezésre. A felszámolónak a hitelezővel a vitatást közölnie kell, s bár ilyen törvényi kötelezettsége nincsen, célszerű, ha álláspontja változását röviden indokolja, s egyúttal megfelelő határidőt ad a hitelezőnek arra, hogy eltérő véleményét kinyilvánítsa (ugyanis a hitelező a felszámoló vitatását akár tudomásul is veheti, tehát nem indokolt rögtön a bíróság elé terjeszteni a jogvitát). Ettől számított 15 napon belül kell az igényt elbírálás végett a bíróság elé terjeszteni.

IV.

Ha a hitelezői követelés vitatott voltáról a bíróság a felszámoló mulasztását sérelmező kifogásából szerez tudomást, nem szükségszerű, hogy előbb formálisan a kifogás tárgyában döntsön s a felszámolót a vitatott igény felülvizsgálat végett történő előterjesztésére utasítsa.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!