Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

32010R0258[1]

A Bizottság 258/2010/EU rendelete ( 2010. március 25. ) az Indiából származó vagy ott feladott guargumi behozatalára pentaklórfenol vagy dioxin általi szennyeződés kockázata miatt vonatkozó különleges feltételek megállapításáról, valamint a 2008/352/EK határozat hatályon kívül helyezéséről

A BIZOTTSÁG 258/2010/EU RENDELETE

(2010. március 25.)

az Indiából származó vagy ott feladott guargumi behozatalára pentaklórfenol vagy dioxin általi szennyeződés kockázata miatt vonatkozó különleges feltételek megállapításáról, valamint a 2008/352/EK határozat hatályon kívül helyezéséről

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az élelmiszerjog általános elveiről és követelményeiről, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság létrehozásáról és az élelmiszerbiztonságra vonatkozó eljárások megállapításáról szóló 2002. január 28-i 178/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre ( 1 ) és különösen annak 53. cikke (1) bekezdése b) pontjának ii. alpontjára,

(1)

A 178/2002/EK rendelet 53. cikkének (1) bekezdése lehetővé teszi a harmadik országból behozott élelmiszerre és takarmányra vonatkozó, megfelelő szükségintézkedések elfogadását a közegészség, az állatok egészsége vagy a környezet védelme érdekében, amennyiben az egyes tagállamok által hozott intézkedésekkel nem lehet eredményesen csökkenteni a kockázatot.

(2)

2007 júliusában az Európai Unió területén egyes Indiából származó vagy ott feladott guargumitételekben magas pantaklórfenol (PCP)- és dioxintartalom volt mérhető. Amennyiben nem születnek olyan intézkedések, melyek meggátolják a pentaklórfenol és a dioxin guargumiban való jelenlétét, a szennyeződés veszélyt jelenthet az uniós közegészségügyre nézve.

(3)

A megnövekedett PCP- és dioxinszint miatt az Európai Bizottság Élelmiszerügyi és Állategészségügyi Hivatala (a továbbiakban: FVO) 2007 októberében sürgősségi ellenőrző látogatást tett Indiában. A látogatás célja az volt, hogy adatokat gyűjtsenek a szennyeződés lehetséges okáról, valamint értékeljék azon ellenőrző intézkedéseket, melyeket az indiai hatóságok a szennyeződés megismétlődésének elkerülésére foganatosítottak. Az ellenőrzési csoport megállapította, hogy nem állt rendelkezésre elégséges bizonyíték a szennyeződés okának meghatározására, és az indiai hatóságok által lefolytatott vizsgálatok nem voltak alkalmasak arra, hogy azokból bármiféle következtetést le lehessen vonni. Tekintettel a nátrium-pentaklórfenol hozzáférhetőségére és a guargumi-iparágban való felhasználására, valamint arra, hogy egy fokozottan önszabályozó iparágról van szó, a meglévő ellenőrzések nem jelentenek biztosítékot arra, hogy a szennyeződés nem fog megismétlődni.

(4)

Ezért az Indiából származó vagy ott feladott guargumira pentaklórfenol vagy dioxin általi szennyeződés kockázata miatt vonatkozó különleges feltételek megállapításáról szóló, 2008. április 29-i 2008/352/EK bizottsági határozat ( 2 ) előírja, hogy minden olyan guargumi-szállítmány, valamint legalább 10 %, Indiából származó vagy ott feladott guargumit tartalmazó, több összetevőből álló takarmány- és élelmiszer-szállítmányt kísérnie kell a laboratórium székhelye szerinti illetékes hatóság képviselője által hitelesített eredeti vizsgálati jelentésnek, amely igazolja, hogy a termékben a PCP nem haladja meg a 0.01 mg/kg értéket. A tagállamok illetékes hatóságai mintavételt és elemzést végeznek az említett termékek 5 %-án annak igazolására, hogy a termékek PCP-szintje nem haladja meg a 0,01 mg/kg értéket. Az élelmiszerekben és takarmányokban előforduló dioxinokat és poliklórozott bifenileket (PCB) vizsgáló közösségi referencialaboratórium megvizsgálta, milyen összefüggés áll fenn az Indiából származó vagy ott feladott szennyezett guargumiban kimutatott PCP és dioxin között. A tanulmányból az a következtetés vonható le, hogy a 0,01 mg/kg értéket meg nem haladó PCP-szennyeződést mutató guargumi dioxin-tartalma az elfogadható tartományban van.

(5)

2009 októberében az FVO utólagos ellenőrzést hajtott végre, hogy értékelje azokat az ellenőrző intézkedéseket, melyeket az indiai hatóságok a guargumi PCP és dioxin általi szennyeződése megelőzésére foganatosítottak, valamint hogy a 2007 októberében végrehajtott kiküldetés során megfogalmazott ajánlásokat nyomon kövesse.

(6)

Az ellenőrzés során több súlyos hiányosságot állapítottak meg. Indiában az ipari felhasználásra szánt PCP helyzete tisztázatlan, és az ellenőrzés során nem találtak bizonyítékot arra, hogy kezdeményezés történt volna az előállítás vagy forgalomba hozatal betiltására. Az exportőr magánvállalkozások által végzett mintavétel hivatalos felügyelet nélkül történik. A laboratóriumban megvizsgált minták körülbelül 2,5 %-a esetében rendellenesség mutatható ki, amelyekről az exportőr vállalkozást az illetékes hatóság bevonása nélkül értesítik. Mivel az illetékes hatóságnak nem volt tudomása ezekről a szabálytalanságokról, a nem megfelelő szállítmányok tekintetében nem történt intézkedés.

(7)

Az eredmények arra utalnak, hogy a guargumi PCP és/vagy dioxin általi szennyeződése nem tekinthető elszigetelt jelenségnek, és kizárólag a minősített magánlaboratórium által kivitelezett hatékony vizsgálat akadályozta meg a szennyezett termék Európai Unióba történő kivitelét. Tekintettel arra, hogy az ellenőrző rendszerben nem történt javulás, további intézkedéseket kell foganatosítani a lehetséges kockázatok csökkentése érdekében.

(8)

Mivel nem zárható ki, hogy az Indiából származó guargumit egy harmadik országon keresztül viszik ki az Unióba, helyénvaló rendelkezni az Indiától eltérő országokban feladott guargumiban fellelhető PCP véletlenszerű ellenőrzésére.

(9)

Ezért a 2008/352/EK határozatot ennek megfelelően módosítani kell. Tekintettel azonban a teljes egészében és közvetlenül alkalmazandó módosító rendelkezések jellegére, indokolt a határozatot egy rendelettel helyettesíteni.

(10)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az Élelmiszerlánc és Állategészségügyi Állandó Bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az intézkedések hatálya

Ez a rendelet a következőkre alkalmazandó:

a) a 1302 32 90 KN-kód alá tartozó, Indiából származó vagy ott feladott, emberi vagy állati felhasználásra szánt guargumi;

b) legalább 10 %-ban Indiából származó vagy ott feladott guargumit tartalmazó élelmiszer és takarmány.

2. cikk

Tanúsítás

1. Az 1. cikkben említett termékek behozatalra kerülő szállítmányai mellé mellékelni kell a következőket:

a) a mellékletben található egészségügyi bizonyítványt, mely igazolja, hogy a termék pentaklórfenol-tartalma (PCP) nem haladja meg a 0,01 mg/kg értéket, valamint

b) egy vizsgálati jelentést, melyet egy, az EN ISO/IEC 17025 szabványnak megfelelően élelmiszerekben és takarmányokban található PCP-kimutatására akkreditált laboratórium állít ki. A jelentésnek tartalmaznia kell a termékben a PCP jelenléte tekintetében történt mintavétel és a vizsgálat eredményeit, valamint az analitikai módszerben szereplő méréshatárt (LOD) és mennyiségi meghatározási határt (LOQ).

2. A bizonyítványt, melyhez mellékelik a vizsgálati jelentést, az indiai kereskedelmi és ipari minisztérium meghatalmazott képviselője írja alá. A bizonyítvány a kiállítás dátumától számítva legfeljebb 4 hónapig őrizheti meg érvényességét.

3. Az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott vizsgálatot a szállítmányból vett mintán kell elvégezni, amelyet a növényi és állati eredetű termékekben és azok felszínén található peszticid-szermaradékok hatósági ellenőrzésére szolgáló közösségi mintavételi módszerek megállapításáról és a 79/700/EGK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló 2002. július 11-i 2002/63/EK bizottsági irányelvvel ( 3 ) összhangban vettek az illetékes indiai hatóságok. A vizsgálatot megelőzően az extrakció savas oldószerrel történik. A vizsgálatot vagy a peszticid-szermaradékokat vizsgáló közösségi referencialaboratórium honlapján ( 4 ) közzétett módosított QuEChERS-módszerrel vagy egy azzal azonos megbízhatóságú módszerrel kell elvégezni.

3. cikk

Azonosítás

Az 1. cikkben meghatározott termékek valamennyi szállítmánya egy kód alapján azonosítható, amelyet feltüntetnek az egészségügyi bizonyítványon, a mintavétel és az elemzés eredményeit tartalmazó vizsgálati jelentésen, valamint a szállítmányhoz mellékelt kereskedelmi dokumentumokon. A szállítmányt alkotó zsákokon és egyéb csomagolási egységeken fel kell tüntetni ezt a kódszámot.

4. cikk

Előzetes értesítés

A takarmány- vagy élelmiszer-ipari vállalkozások vagy képviselőik előzetes értesítést küldenek az 5. cikk (4) bekezdésében meghatározott ellenőrzési pontok részére az 1. cikkben meghatározott termékekből álló szállítmányok megérkezésének várható napjáról és időpontjáról.

5. cikk

Hatósági ellenőrzések

1. A tagállamok illetékes hatóságai okmány-, azonossági és fizikai ellenőrzéseket végeznek - beleértve a laboratóriumi vizsgálatokat is - az 1. cikkben meghatározott termékek szállítmányain.

2. A szállítmányok legalább 5 %-án végeznek azonossági és fizikai ellenőrzést, többek között mintavételt és a PCP jelenlétének ellenőrzésére vonatkozó vizsgálatot.

3. A laboratóriumi vizsgálat eredményeinek rendelkezésre állásáig a szállítmányt legfeljebb 15 munkanapig hatósági ellenőrzés alatt kell tartani.

4. Az (1) bekezdésben említett ellenőrzéseket a tagállamok által kifejezetten erre a célra kijelölt ellenőrzési pontokon kell végrehajtani.

5. A tagállamok elkészítik a nyilvánosság számára hozzáférhető ellenőrzési pontok listáját, és azt továbbítják a Bizottságnak.

6. A tagállamok illetékes hatóságai véletlenszerűen fizikai ellenőrzést, többek között mintavételt és vizsgálatot végeznek az Indiától eltérő országokban feladott guargumiban megtalálható PCP-jelenlét ellenőrzése céljából.

6. cikk

A szállítmány részekre bontása

A szállítmányt csak a hivatalos vizsgálatok elvégzése után szabad részekre bontani. Ha egy szállítmányt részekre bontanak, a 2. cikk (1) bekezdésének a) pontjában előírt egészségügyi bizonyítvány hitelesített másolatát a szabad forgalomba bocsátásig a részekre bontott szállítmány minden egyes részéhez mellékelni kell.

7. cikk

Költségek

Az 5. cikk (1) bekezdésében említett hatósági ellenőrzések - köztük a mintavétel, a vizsgálat, a tárolás, valamint a meg nem felelés esetén tett további intézkedések - költségeit a takarmány- és élelmiszeripari vállalkozó viseli.

8. cikk

Szabad forgalomba bocsátás

A szabad forgalomba bocsátás feltétele, hogy a takarmány- és élelmiszeripari vállalkozó vagy képviselője bizonyítékkal tud szolgálni a vámhatóságok részére arra nézve, hogy

a) az 5. cikk (1) bekezdésében említett hatósági ellenőrzéseket elvégezték, valamint

b) a fizikai vizsgálatok - amennyiben szükségesnek bizonyultak - eredményei kedvezők voltak.

9. cikk

Meg nem felelő termékek

Ha az 5. cikknek megfelelően elvégzett vizsgálatok nyomán bármely termékről bebizonyosodik, hogy PCP-tartalma - a kiterjesztett mérési bizonytalanságot is figyelembe véve - meghaladja a 0,01 mg/kg-ot, akkor ki kell vonni a takarmányozási és táplálkozási láncból. Az előírásoknak nem megfelelő termékeket biztonságosan ártalmatlanítani kell a takarmány- és élelmiszerjog, valamint az állat-egészségügyi és az állatok kíméletére vonatkozó szabályok követelményeinek történő megfelelés ellenőrzésének biztosítása céljából végrehajtott hatósági ellenőrzésekről szóló, 2004. április 29-i 882/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet ( 5 ) 19. cikkében foglalt rendelkezéseknek megfelelően.

10. cikk

Jelentések

A tagállamok az élelmiszer- és takarmánybiztonsági riasztási rendszeren (RASFF) keresztül tájékoztatják a Bizottságot valamennyi olyan szállítmányról, amelyről bebizonyosodott, hogy PCP-tartalma - a kiterjesztett mérési bizonytalanságot is figyelembe véve - meghaladja a 0,01 mg/kg értéket.

A tagállamok háromhavonta jelentést nyújtanak be a Bizottságnak az 5. cikk (1) bekezdésében említett ellenőrzések valamennyi vizsgálati eredményéről. A jelentést az adott negyedévet követő hónapban kell benyújtani.

11. cikk

Hatályon kívül helyezés

A 2008/352/EK bizottsági határozatot hatályát veszti.

A hatályon kívül helyezett határozatra való utalásokat az e rendeletre való utalásként kell értelmezni.

12. cikk

Átmeneti rendelkezések

A 2. cikk (1) bekezdésétől eltérően a tagállamok engedélyezik a származási országot 2010. április 1. előtt elhagyó, az 1. cikkben említett élelmiszerek olyan szállítmányainak behozatalát, melyeket a 2008/352/EK határozat által előírt vizsgálati jelentés kísér.

13. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet hatálybalépésének napjától kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

MELLÉKLET

( 1 ) HL L 31., 2002.2.1., 1. o.

( 2 ) HL L 117., 2008.5.1., 42. o.

( 3 ) HL L 187., 2002.7.16., 30. o.

( 4 ) http://www.crl-pesticides.eu/library/docs/srm/QuechersForGuarGum.pdf

( 5 ) HL L 191., 2004.5.28., 1. o.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32010R0258 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32010R0258&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02010R0258-20110706 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02010R0258-20110706&locale=hu

Tartalomjegyzék