Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

2/2009. Polgári jogegységi határozat

a PK 172. számú kollégiumi állásfoglalás felülvizsgálatáról[1]

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bíróságának jogegységi tanácsa a Polgári Kollégiumvezetője által indítványozott jogegységi eljárásban döntött a Legfelsőbb Bíróság PK 172. számú kollégiumi állásfoglalása felülvizsgálatáról és meghozta a következő

jogegységi határozatot:

1. a) A per első tárgyalása elmulasztásának jogkövetkezményeként - törvényben meghatározott perek (pertípusok) kivételével - valamennyi perben helye van bírósági meghagyás kibocsátásának. A törvényben írt feltételek fennállása esetén a bíróság nem mellőzheti a bírósági meghagyás kibocsátását.

b) A fizetési meghagyás ellen benyújtott ellentmondás alapján kitűzött tárgyalás elmulasztása esetén - mind a kis-értékű, mind a kisértékűnek nem minősülő perekben - kizárt a bírósági meghagyás kibocsátása, ha a fizetési meghagyással szemben előterjesztett ellentmondás érdemi ellenkérelmet (védekezést) tartalmaz.

c) A pert megelőző eljárásban tett érdemi nyilatkozat önmagában nem akadálya a bírósági meghagyás kibocsátásának.

d) A bírósági meghagyás csak a kereset leszállítása esetén térhet el a keresetlevélben közölt kereseti kérelemtől.

e) A bírósági meghagyásban a bíróság minden olyan rendelkezést megtehet, amelyet az ítélet tartalmazna.

f) A bírósági meghagyás a szabályszerűen benyújtott ellentmondás folytán hatályát veszti, ezért a bíróságnak nem kell hatályon kívül helyeznie.

g) Ha a bírósági meghagyással szemben benyújtott ellentmondás alapján kitűzött új tárgyalást mindkét peres fél elmulasztja - és a mulasztáshoz törvény eltérő jogkövetkezményt nem fűz - az eljárás szünetelésére vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.

2. A Legfelsőbb Bíróság PK 172. számú állásfoglalása e jogegységi határozat közzétételétől nem alkalmazható.

INDOKOLÁS

I.

A felek perbeli aktivitásának igénye szükségessé tette a mulasztás szankcióinak szigorítását, ezért az 1972. évi 26. számú törvényerejű rendelet (a továbbiakban: III. Ppn.) aPp. 136. §-ának módosításával és aPp. 136/A. § beiktatásával bevezette a bírósági meghagyás jogintézményét. A bírósági meghagyás alkalmazásával kapcsolatban felmerült bizonytalanságok elhárítására a Legfelsőbb Bíróság PK 400. szám alatt kollégiumi állásfoglalást alkotott (közzétéve: a Bírósági Határozatok 1975/12. számában). A polgári kollégiumi állásfoglalások újraszámozása során PK 172. számmal megjelölt állásfoglalás a)-g) pontokból áll.

A Legfelsőbb Bíróság Polgári Kollégiumának vezetője a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 1997. évi LXVI. törvény (a továbbiakban: Bszi.) 29. §-a (1) bekezdésének a) pontja és31. §-a (1) bekezdésének a) pontja alapján indítványozta a Legfelsőbb Bíróság PK 172. számú kollégiumi állásfoglalásának felülvizsgálatát és e tárgyban jogegységi határozat meghozatalát.

A jogegységi határozat kezdeményezésének oka az, hogy a Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény és egyes kapcsolódó törvények módosításáról szóló 2008. évi XXX. törvény módosította a bírósági meghagyásra vonatkozó rendelkezéseket, valamint az 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) Ötödik Részének beiktatásával a XXVI. Fejezetben megalkotta a kisértékű perekre vonatkozó új szabályokat. A kollégiumi állásfoglalás felülvizsgálata azért is szükségessé vált, mert annak szövege több hatályon kívül helyezett, illetve módosított jogszabályi rendelkezésre utal [így a Pp. 125. § (4) bekezdésére, 136/A. §-ának (3) bekezdésére és 319. §-ának (1) bekezdésére, illetve a Pp. 1. §-ára és 3. §-ára].

Az indítványban foglaltak értelmében a PK 172. számú kollégiumi állásfoglalás rendelkező részének különösen a b) pontja igényel felülvizsgálatot, de az időközben bekövetkezett jogszabályi változásokra tekintettel módosításra szorulnak az a) és c)-g) pontjai is.

II.

A legfőbb ügyész képviselőjének a jogegységi tanács nem nyilvános ülésén kifejtett álláspontja szerint az időközben bekövetkezett jogszabályi változásokra tekintettel a PK 172. számú kollégiumi állásfoglalás tárgyában indokolt jogegységi döntés hozatala. Ennek keretében az állásfoglalás a), b) és g) pontjaiban foglalt iránymutatások tartalmi változtatást igényelnek; a c)-f) pontok iránymutatásai a hatályos jogszabályi rendelkezések alapján is helytállóak, azonban az állásfoglalásnak a c) és f) pontokhoz fűzött indokolása pontosítást igényel.

III.

1. a) A bírósági meghagyás kibocsátásának feltételei a Pp. 136. §-a (1)-(2) bekezdéseinek egybevetése alapján állapíthatók meg.

Ezek:

1.) az első tárgyalást az alperes elmulasztja,

2.) az alperes részéről az írásbeli védekezés hiánya,

3.) a felperesnek a bírósági meghagyás kibocsátására irányuló kérelme és

4.) nincs helye a per megszüntetésének.

A Pp. más rendelkezései tartalmazzák azokat az eseteket, amelyekben a törvény kifejezetten kizárja a bírósági meghagyás kibocsátását [házassági perekben Pp. 288. § (1) bek., apasági és származás megállapítása iránti egyéb perekben Pp. 293. § (1) bek., a szülői felügyelet megszüntetésére irányuló perekben Pp. 302. § (1) bek., gondnokság aláhelyezési perben Pp. 309. § (4) bek.; közigazgatási perben Pp. 335. §, a társadalombiztosítási határozat bírósági felülvizsgálata iránti perekben Pp. 341. § és sajtó-helyre-igazítási perben Pp. 345. § (1) bek.].

A bírósági meghagyás kibocsátását külön törvény is kizárhatja [így pl. a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény kizárja].

Mindezekből változatlanul az következik, hogy - ha törvény eltérően nem rendelkezik - a törvényben meghatározott feltételek fennállása esetén valamennyi perben helye van bírósági meghagyás kibocsátásának.

A PK 172. számú állásfoglalásnak a PK 297. számú állásfoglalással módosított a) pontja a bírósági meghagyás kibocsáthatóságának mérlegelését indokolatlanul kapcsolja össze a Pp. 136. §-ának (2) bekezdésében meghatározott permegszüntető ok hiányával, mert a Pp. 136. §-ának (2) bekezdése egyértelműen kizárja a bírósági meghagyás kibocsátását, ha a per megszüntetésének lenne helye. Az a kérdés tehát, hogy a meghagyás kibocsáthatóságát illetően megilleti-e a bíróságot a mérlegelési lehetőség, a permegszüntető ok fennállásától teljesen független, önálló megítélés alá esik.

A kollégiumi állásfoglalás a Pp. általános elveire, és különösen a törvény céljára hivatkozással tartalmazza azt az iránymutatást, mely szerint a bíróság kifejezett törvényi felhatalmazás nélkül is mellőzheti a bírósági meghagyás kibocsátását, ha a kereseti kérelmet vagy annak meghatározott részét a Pp. 136. §-át módosító III. Ppn. 23. §-ához fűzött miniszteri indokolás szóhasználatával élve "aggályosnak tartja".

A bírósági meghagyás kibocsátásának mellőzésére alapot adó esetekre a jogirodalom gyakran olyan példákat hoz fel (kétséges a fél jogképessége vagy cselekvőképessége, aktív vagy passzív perbeli legitimációja stb.), amelyekre tekintettel azért nem kerülhet sor a bírósági meghagyás kibocsátására, mert - ha ez a kétség a tárgyalás előkészítése során nem oszlatható el - a per megszüntetésének van helye.

A Legfelsőbb Bíróság az a) pontban foglalt iránymutatásának indokaként a Pp. 1. §-ára és 3. §-ának (1) bekezdésére hivatkozott, melyeknek az állásfoglalás meghozatalakor hatályos szövege értelmében a bíróságnak - a törvény céljának megfelelően - az a feladata, hogy a felmerült jogviták eldöntését az igazság alapján biztosítsa. A törvénynek a kollégiumi állásfoglalásban idézett 1. §-át az 1999. évi CX. törvény (a továbbiakban: VIII. Ppn.) 2. §-a hatályon kívül helyezte és újrafogalmazta a törvény célját, egyben módosította a 3. § (1) bekezdésének szövegét is. A bírósági peres eljárással szemben 2000. január 1-jei hatállyal megfogalmazott törvényi követelmények értelmében a bíróság feladata a törvény céljának az Emberi Jogok Európai Egyezménye 6. cikke alapján megfogalmazott, ún. "fegyverek egyenlősége" elvvel és a felek önrendelkezési jogát, cselekvési autonómiáját kifejező rendelkezési elvvel összhangban történő értelmezése.

Ezeket az eljárási alapelveket is szem előtt tartva a Pp. hatályos szövegéből nem vezethető le az az értelmezés, amely szerint a bíróságot kifejezett jogszabályi rendelkezés hiányában is megilleti az a jog, hogy mellőzze a bírósági meghagyás kibocsátását, ha annak törvényi feltételei fennállnak.

A Pp. 136. §-ának (4) bekezdésében foglaltak sem támasztják alá ezt az értelmezést, mert a törvény ehelyütt arra a kivételes eljárási helyzetre tartalmaz rendelkezést, amikor az első tárgyalásra megidézett és megjelent tanú vagy szakértő kihallgatása során szerzett adatok alapján mellőzhető a bírósági meghagyás.

1. b) A kollégiumi állásfoglalás b) pontja szerint a fizetési meghagyás ellen benyújtott ellentmondás alapján kitűzött tárgyalás elmulasztása esetén nem bocsátható ki bírósági meghagyás. Ennek a rendelkezésnek az adta az alapját, hogy a Pp. korábban hatályos 319. §-ának (1) bekezdésében foglaltak értelmében a fizetési meghagyásnak bármilyen címen előterjesztett megtámadása ellentmondásnak számított és ekként az ellentmondás ténye már kifejezte az alperesnek a keresettel szembeni védekezését, ami a bírósági meghagyás kibocsátását kizáró ok.

A Pp.-be újonnan beiktatott Ötödik Részben, a XXVI. Fejezetben szabályozott kisértékű perekre vonatkozóan kifejezetten a PK 172. számú kollégiumi állásfoglalás előzőekben ismertetett b) pontja miatt került sor a Pp. 390. §-a (1) bekezdésének beiktatására. E rendelkezés szerint a fizetési meghagyással szemben előterjesztett ellentmondás nem akadálya a bírósági meghagyás kibocsátásának.

Ilyen törvényi szabályozás mellett a Legfelsőbb Bíróság PK 172. számú állásfoglalásának b) pontja az eredeti tartalommal nem tartható fenn.

Ez a megállapítás azonban nem csak a kisértékű perekre, hanem az ilyennek nem minősülő, fizetési meghagyással indult egyéb perekre is vonatkozik. Ennek az az oka, hogy a Pp. 319. §-a (1) bekezdésének idézett rendelkezését a VIII. Ppn. 174. §-ának (1) bekezdése hatályon kívül helyezte. A Pp. hatályos 319. §-ának (2) bekezdése szerint a kötelezettnek a követelésre az ellentmondásban nyilatkoznia kell. Ennek során előadhatja a védekezésének alapjául szolgáló tényeket, valamint ezek bizonyítékait; okirati bizonyítékait eredetiben vagy másolatban csatolhatja.

A fizetési meghagyással szemben az előzőeknek megfelelő tartalommal benyújtott ellentmondás érdemi - és értelemszerűen írásba foglalt - védekezést tartalmaz, ami a Pp. 136. §-a (2) bekezdésének a kisértékű perekben is alkalmazandó szabálya szerint kizárja a bírósági meghagyás kibocsátását. Nem zárja ki azonban a bírósági meghagyás kibocsátását az olyan ellentmondás, amelyben a kötelezett érdemi védekezést nem ad elő [Pp. 319. § (3) bek.].

Mindezeket egybevetve, a perek ésszerű időn belül történő befejezéséhez fűződő törvényi követelménynek [Pp. 2. § (1) bek.] is az a jogértelmezés felel meg, ami a Pp. új 390. §-ának (1) bekezdésében foglalt rendelkezést azzal a tartalommal teszi általánossá, hogy önmagában a fizetési meghagyással szemben előterjesztett ellentmondás nem zárja ki a bírósági meghagyás kibocsátását.

A Pp. 136. §-a (2) bekezdésének változatlanul hatályos és a kisértékű perekre is alkalmazandó szabálya szempontjából az ellentmondás akkor minősül védekezésnek és így csak akkor akadálya a bírósági meghagyás kibocsátásának, ha érdemi védekezést tartalmaz, azaz abból pontosan megállapíthatók azok a tények, amelyekre hivatkozással az ellentmondással élő kötelezett vitatja a jogosult követelését. Ilyen esetben a bíróság az első tárgyalást annak ellenére is megtartja, hogy azon az alperes (vagy képviselője) személyesen nem jelent meg.

1. c) A Legfelsőbb Bíróság a kollégiumi állásfoglalása c) pontját a Pp. 125. §-ának (4) bekezdésével indokolta, amelynek értelmében az alperes a kereseti kérelemre a kitűzött határnap előtt írásban is nyilatkozhat. E rendelkezés helyébe a VIII. Ppn. 22. §-a 2000. január 1. napjától új rendelkezést iktatott. Az alperesnek a kitűzött határnap előtti nyilatkozattételi lehetőségéről a hatályos Pp. a 126. §-ának (3) bekezdésében rendelkezik. Változatlan viszont a Pp. 136. §-a (2) bekezdésének a kollégiumi állásfoglalás indokolásában hivatkozott szövege, melynek értelmében csak a bírósági eljárásban, a már kézbesített keresetlevélre tett nyilatkozatot lehet védekezésnek tekinteni. A Pp. 126. §-a (3) bekezdésének és 136. §-a (2) bekezdésének egybevetésén alapuló jogi következtetést nem befolyásolja a jogalkotásnak az az iránya sem, amelynek révén a hatályos jogunkban egyre bővülnek a pert megelőző (perelhárító) eljárások.

1. d) A Pp. 136. §-a (2) bekezdésének hatályos rendelkezéséből következik, hogy a bírósági meghagyás kibocsátása feltételezi a kereseti kérelemnek az alperessel való előzetes közlését. Ha ez nem történt meg, bírósági meghagyás kibocsátásának nincs helye. Hasonló a helyzet a keresetnek a tárgyaláson történt megváltoztatása esetén: ez is szükségessé teszi a megváltoztatott keresetnek az alperessel való közlését.

Nem sérti azonban az alperes érdekét, ha a keresetváltoztatás csupán a kereset leszállításában áll és ezt vele nem közölték. Nincs ezért akadálya annak, hogy a bíróság a leszállított keresetnek megfelelően bocsássa ki a meghagyást, ha a felperes a keresetét - esetleg éppen az alperes részteljesítésére figyelemmel - az első tárgyaláson leszállítja. Ha azonban a felperes az alperessel közölt keresetét felemeli, vagy újabb kereseti kérelmet terjeszt elő, ezt feltétlenül közölni kell az alperessel, enélkül a bírósági meghagyás nem bocsátható ki.

1. e) A bírósági meghagyás tartalmára vonatkozó szabályok továbbra is a Pp. 136. §-ának (3) bekezdésében találhatók. E rendelkezésekből kitűnik, hogy a meghagyásnak a jogvitával összefüggő kérdések eldöntését kell magában foglalnia, vagyis lényegében az ítéletet kell pótolnia. Ebből következik, hogy a bírósági meghagyásnak tartalmaznia kell minden olyan rendelkezést, amelyet az ítélet tartalmazna, ha a bíróság ítéletet hozott volna (pl. előzetes végrehajthatóság, az ingatlanügyi hatóság megkeresése stb.).

1. f) A bírósági meghagyás elleni perorvoslati jogra és a perorvoslat módjára a Pp. 136/A. §-ának (1) bekezdésében foglalt rendelkezések az irányadók. E szakasz (2) bekezdése értelmében az ellentmondás a bírósági meghagyással szembeni rendes, nem fellebbviteli perorvoslati eszköz. Előterjesztésének joghatása, hogy megakadályozza a bírósági meghagyás (vagy annak egy része) jogerőre emelkedését és le kell folytatni az elsőfokú eljárást, amelynek eredményeként az elsőfokú bíróság a perbevitt jogvitát érdemben bírálja el.

A régi jogunkban (1911. évi I. t.c. 464. §) ismert mulasztásos (ún. makacssági) ítélet esetén a bíróság a benyújtott ellentmondás következtében kitűzött tárgyalás eredményeként döntött a megtámadott mulasztásos ítélet egészben vagy részbeni fenntartásáról vagy hatályon kívül helyezéséről. Ezzel szemben a hatályos jogunk nem rendelkezik a bírósági meghagyás hatályon kívül helyezésé-

ről. A jogalkotónak ezt a mulasztását a hosszú idő óta folytatott következetes bírói gyakorlat annak kimondásával pótolta, hogy az ellentmondás "önmagában hatálytalanítja a bírósági meghagyást, elenyészteti annak hatályát". Ennek megfelelően a PK 172. számú kollégiumi állásfoglalás f) pontjában írtakat helyesen értelmezve a bírósági meghagyás hatályát veszti, ha valamelyik fél szabályszerű ellentmondást nyújt be. Következik ez az értelmezés a Pp. 136/A. §-a (4) bekezdésének a (3) bekezdés helyébe lépett és a 2008. évi XXX. törvény 15. §-ával módosított szövegéből is, mely szerint ha az alperes az ellentmondás alapján kitűzött újabb határnapot is elmulasztja - az említett módosítással beiktatott feltétel hiányában - a bíróság "a korábbi meghagyást" hatályában fenntartja. A "korábbi" szó használata egyértelműen arra utal, hogy ebben az esetben már nincs meglévő, hatályában fenntartható bírósági meghagyás, miután az az ellentmondás folytán külön bírósági intézkedés nélkül hatályát vesztette.

Az ellentmondás visszavonására a törvény nem tartalmaz rendelkezést.

Az ellentmondásnak a rendes perorvoslati eszközök általános jellemzőitől eltérő sajátosságai alapján azonban a bírói gyakorlat számára továbbra is fenntartható az a következtetés, hogy az ellentmondás visszavonásának nincs helye. Annál is inkább, mert az alperes az ellentmondás visszavonásával azonos hatást érhet el, ha az eljárás bármely szakában a keresetet elismerő nyilatkozatot tesz. Ezzel az eljárás ésszerű határidőben történő befejezéséhez fűződő törvényi követelmény sem szenved sérelmet, a bíróság ugyanis a kereset elismerésére alapítottan - akár az első tárgyaláson - jogerős ítéletet hozhat, amelyet a Pp. 221. §-ának (2) bekezdése, illetve (4) bekezdése szerint elegendő rövidített indokolással ellátni. Költségkímélő is ez az eljárás, mert - ha az alperes a követelést az első tárgyaláson azonnal elismeri - a peres eljárás illetéke mérsékelhető [Itv. 58. § (1) bek.].

1. g) A Pp. 136/A. §-ára utalással foglalhatók össze a bírósági meghagyással szemben előterjesztett ellentmondás esetén követendő eljárás fő szabályai. Ezek a szabályok jelenleg is irányadók azzal a kiegészítéssel, hogy a Pp. módosított 136/A. §-ának (4) bekezdése szerint a bírósági meghagyás után írásban érdemben védekező alperessel szemben akkor sem lehet a meghagyást hatályában fenntartani, ha az ellentmondás alapján kitűzött újabb határnapot is elmulasztotta.

A Pp. az általános szabályok között továbbra sem rendelkezik azonban arról, hogy mi az eljárás akkor, ha az ellentmondás alapján kitűzött újabb határnapot mindkét peres fél elmulasztotta, ezért erre az esetre a mulasztás általános szabályait kell irányadónak tekinteni.

A Pp. 137. §-a (1) bekezdésének b) pontja szerint az eljárás szünetel, ha bármelyik tárgyaláson egyik fél sem jelenik meg, vagy a megjelent fél az ügy tárgyalását nem kívánja, illetőleg nyilatkozatot egyáltalán nem tesz, és a távollévő felperes megelőzőleg egyik esetben sem kérte, hogy a bíróság a tárgyalást távollétében is tartsa meg.

A törvény ettől eltérő rendelkezést arra az esetre sem tartalmaz, amikor a bírósági meghagyás elleni ellentmondás alapján kitűzött újabb határnapot mindkét fél elmulasztja, ezért ilyenkor is azt kell megállapítani, hogy az eljárás szünetel.

A kisértékű perek körében a Pp. - az ügyek gyors befejezése érdekében - a felek együttes mulasztásának jogkövetkezményét az általános szabályoktól eltérően állapítja meg, amikor a 390. §-ának (3) bekezdése egyértelműen úgy rendelkezik, hogy ebben az esetben a per megszüntetésének van helye. A kisértékű perekben tehát, ha az ellentmondás folytán kitűzött újabb tárgyalást mindkét fél elmulasztja - a törvény eltérő rendelkezése folytán - az eljárás szünetelésére vonatkozó rendelkezések alkalmazásának nincs helye.

2. A Bszi. 32. §-ának (4) bekezdésében és a 105. §-ában foglaltak együttes értelmezéséből adódóan az e törvény hatálybalépését megelőzően hozott kollégiumi állásfoglalás az eltérő iránymutatást tartalmazó jogegységi határozat közzétételétől nem alkalmazható. A jogegységi tanács a PK 172. számú kollégiumi állásfoglalást teljes egészében felülvizsgálta, határozata az előzőekben kifejtettek szerint az abban foglaltaktól eltérő iránymutatást tartalmaz. Mindezekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság PK 172. számú kollégiumi állásfoglalása e jogegységi határozat közzétételétől nem alkalmazható.

IV.

A jogegységi tanács a Legfelsőbb Bíróságnak a Bszi. 27. §-ában meghatározott feladatai ellátása során meghozott határozatát a Bszi. 32. §-ának (4) bekezdése alapján a Magyar Közlönyben közzéteszi.

Budapest, 2009. május 7.

Dr. Wellmann György s. k.,

a jogegységi tanács elnöke

Dr. Orosz Árpád s. k.,

előadó bíró

Dr. Murányi Katalin s.k.,

bíró

Tamáné dr. Nagy Erzsébet s. k.,

bíró

Dr. Udvary Katalin s. k.,

bíró

Lábjegyzetek:

[1] A Kúria polgári jogegységi tanácsának döntése alapján e jogegységi határozat az új Pp. alapján elbírálandó ügyekben nem irányadó; az csak a régi Pp. alapján elbírálandó ügyekben alkalmazható (lásd az 1/2017. Polgári jogegységi határozat Indokolásának VI. pontját).

Tartalomjegyzék