Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

32002R0472[1]

A Bizottság 472/2002/EK rendelete (2002. március 12.) az élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagok legmagasabb értékének meghatározásáról szóló 466/2001/EK rendelet módosításáról

A Bizottság 472/2002/EK rendelete

(2002. március 12.)

az élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagok legmagasabb értékének meghatározásáról szóló 466/2001/EK rendelet módosításáról

(EGT vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel az élelmiszerekben előforduló szennyező anyagok ellenőrzésére vonatkozó közösségi eljárások megállapításáról szóló, 1993. február 8-i 315/93/EGK tanácsi rendeletre [1] és különösen annak 2. cikke (3) bekezdésére,

az élelmiszerügyi tudományos bizottsággal (ÉTB) folytatott konzultációt követően,

mivel:

(1) A 315/93/EGK rendelet előírja a közegészség védelme érdekében az élelmiszerekben előforduló szennyező anyagok legmagasabb értékének meghatározását.

(2) A legutóbb a 257/2002/EK rendelettel [2] módosított 466/2001/EK bizottsági rendelet [3] meghatározza az élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagok 2002. április 5-től alkalmazandó legmagasabb értékét.

(3) Néhány tagállam már elfogadta vagy elfogadni tervezi a fűszerekben előforduló aflatoxinra, valamint az egyes élelmiszerekben előforduló ochratoxin A-ra vonatkozó legmagasabb értéket. Tekintetbe véve a tagországok közötti különbségeket és a verseny torzulásának ebből következő kockázatát, a piac egységének biztosítása érdekében az arányosság elvét betartva közösségi intézkedésekre van szükség.

(4) Az aflatoxinok, különösen az aflatoxin B1, genotoxikus karcinogén anyagok. Az ilyen típusú anyagokra nincs olyan küszöbérték, amely alatt ne lenne megfigyelhető káros hatás, éppen ezért nem adható meg megengedhető napi beviteli szint. A jelenlegi tudományos és műszaki ismeretek, valamint a termelési és tárolási technikák fejlettségi szintje mellett nem lehet megakadályozni ezen penészgombák megjelenését, és ebből következően nem lehet teljes mértékben kiküszöbölni az aflatoxinok jelenlétét a fűszerekben. Ezért ajánlatos a határértékeket az ésszerűen elérhető legalacsonyabb szinten megállapítani.

(5) Az élelmiszerek hatósági ellenőrzésének 1997. évi összehangolt programjáról szóló, 1997. január 8-i 97/77/EK bizottsági ajánlással [4] összhangban a tagországok által végrehajtott összehangolt ellenőrzési program eredményei rendelkezésre állnak, mivel az egyéb élelmiszerekben megállapították az aflatoxinokra vonatkozó legmagasabb értéket. Az eredmények azt mutatják, hogy számos fűszerfajta magas aflatoxin-tartalommal rendelkezik. Ezért indokolt a felső határértékek megállapítása a nagy mennyiségben használt és nagymértékben szennyezett fűszerfajtákra vonatkozóan.

(6) 2003. december 31-e előtt felül kell vizsgálni, és szükség esetén csökkenteni kell a legmagasabb határértékeket, figyelembe véve a fűszerek aflatoxinnal való szennyezettsége csökkentésének lehetőségeit, amelyeket a termelési, betakarítási és tárolási módszerek fejlődése, valamint a tudományos és műszaki ismeretekben bekövetkezett haladás tesz lehetővé.

(7) Az ochratoxin A egy mikotoxin, amelyet különféle gombák (Penicillium és Aspergillus fajta) termelnek. Természeténél fogva szerte a világon előfordul a különféle növényi termékekben, mint például a gabonafélékben, a kávébabban, a kakaóbabban és a szárított gyümölcsökben. Kimutatták továbbá gabonakészítményekben, kávéban, borban, sörben, fűszerekben és szőlőlében, de állati eredetű termékekben is, mégpedig sertésvesében. Az ochratoxin A élelmiszerekből és emberi vérből vett mintákban való előfordulásának gyakoriságára és szintjére vonatkozó vizsgálatok azt mutatják, hogy az élelmiszerek rendszeresen szennyezettek.

(8) Az ochratoxin A karcinogén, nephrotoxikus, teratogén, immunotoxikus és esetleg neurotoxikus tulajdonságokkal rendelkező mikotoxin. Az emberek vesebetegségét hozták vele összefüggésbe. Emberek esetében az ochratoxin A felezési ideje hosszú lehet.

(9) Az élelmiszerügyi tudományos bizottság az ochratoxinról szóló, 1998. szeptember 17-i véleményében úgy ítélte meg, hogy az ochratoxin A-nak való expozíciót lehetőség szerint a legnagyobb mértékben csökkenteni kell, biztosítva azt, hogy az expozíció az egyéb szervek által becsült elfogadható 1,2-14 ng/kg testsúly/nap napi bevitel alsó hatérértéke felé mozduljon el, például 5 ng/kg testsúly/nap alá.

(10) Napjaink tudományos és műszaki ismeretei, valamint a termelési és tárolási technikákban végbement fejlődés mellett sem lehet teljesen megakadályozni ezen penészgombák megjelenését. Következésképpen nem lehet teljesen kiküszöbölni az ochratoxin A jelenlétét az élelmiszerekben. Ezért a határértékeket az ésszerűen elérhető legalacsonyabb szinten kell megállapítani.

(11) Az ochratoxin A fő beviteli forrásai a gabonafélék és gabonakészítmények. A szennyezettség lehető legnagyobb mértékű elkerülése és a fogyasztók védelme érdekében kiemelt fontosságú a megelőzés. Indokolt továbbá egy ésszerűen megvalósítható szintű felső határérték megállapítása a gabonafélékre és gabonakészítményekre azzal a feltétellel, hogy a szennyeződés megakadályozására vonatkozó megelőző intézkedéseket a termelés és forgalomba hozatali lánc minden szakaszában alkalmazzák.

(12) A szárított szőlőt (fekete mazsola, mazsola és malagaszőlő) erősen szennyezettnek találták. A szárított szőlőből készült gyümölcsök jelentős ochratoxin A-beviteli forrást jelentenek az azokat nagy mennyiségben fogyasztók, különösen a gyermekek számára. Mivel ezért jelenleg indokolt egy technológiailag megvalósítható határérték megállapítása, nagy fontossággal bír a szennyezettség csökkentésére irányuló módszerek további fejlesztése.

(13) Az ochratoxin A jelenléte a kávéban, borban, sörben, szőlőlében, kakaóban és a fűszerekben is megfigyelhető. A tagállamoknak és az érdekelt feleknek (mint például a szakmai szervezetek) vizsgálatokat és kutatásokat kell végezniük az ochratoxin A kialakulását befolyásoló különféle tényezők megállapítása, valamint az ochratoxin A ezen élelmiszerekben való előfordulásának csökkentése céljából meghozandó megelőző intézkedések meghatározása érdekében. Minden erőfeszítést meg kell tenni a kutatási és megelőzési intézkedések tekintetében a termékekben található ochratoxin A-tartalom lehető legalacsonyabb szintre való csökkentésének érdekében a legmagasabb határértéknek az "ésszerűen elérhető legalacsonyabb szint" (ALARA) elve alapján történő megállapítására. Amennyiben az egyes termékekben található ochratoxin A-tartalom csökkentésére nem történt erőfeszítés, ezen termékekre vonatkozóan a közegészség védelmében szükség lesz egy legmagasabb határérték megállapítására a technikai megvalósíthatóság lehetőségének felmérése nélkül.

(14) A 466/2001/EK rendeletet ennek megfelelően módosítani kell.

(15) Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az Élelmiszerlánc- és Állat-egészségügyi Állandó Bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A 466/2001/EK rendelet a következőképpen módosul:

1. A 4. cikk (2) bekezdése a következőképpen módosul:

a) a bevezető mondat helyébe a következő mondat lép:Az "I. melléklet 2.1. és 2.2. pontjában említett termékek aflatoxin- és ochratoxin A-tartalmára vonatkozóan tilos:";

b) a b) pontban az "és 2.1.3." szöveg helyébe a ", 2.1.3., 2.1.4., 2.2.1. és 2.2.2." szöveg lép.

2. Az 5. cikk a következő (2a) bekezdéssel egészül ki:

"(2a) A Bizottság legkésőbb 2003. december 31-ig felülvizsgálja az I. melléklet 2. szakaszának 2.1.4. pontjában meghatározott, az aflatoxinokra vonatkozó legmagasabb határértékeket, és adott esetben a tudományos és műszaki ismeretek fejlődésének figyelembevételével csökkenti azokat.

A Bizottság legkésőbb 2003. december 31-ig felülvizsgálja az I. melléklet 2. szakasza 2.2.2. és 2.2.3. pontjának rendelkezéseit a szárított szőlő ochratoxin A-tartalmára vonatkozó legnagyobb határértékek tekintetében abból a célból, hogy - figyelembe véve az e termékek ochratoxin A-tartalmának csökkentésével kapcsolatosan elvégzett vizsgálatokat és az alkalmazott megelőző intézkedéseket - a zöld és pörkölt kávé, a kávéból készült termékek, a bor, a sör, a szőlőlé, a kakaó és a kakaóból készült termékek, valamint a fűszerek ochratoxin A-tartalmára vonatkozó legnagyobb határértékeket felvegyék.

E célból a tagállamok és az érdekelt felek minden évben tájékoztatják a Bizottságot az elvégzett vizsgálatok eredményeiről, valamint az ochratoxin A-szennyezettség elkerülésének érdekében tett megelőző intézkedések alkalmazásában elért fejlődésről."

3. Az I. melléklet az e rendelet mellékletében megállapítottak szerint módosul.

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő 10. napon lép hatályba.

A rendeletet 2002. április 5-től kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2002. március 12-én.

a Bizottság részéről

David Byrne

a Bizottság tagja

[1] HL L 37., 1993.2.13., 1. o.

[2] HL L 41., 2002.2.13., 12. o.

[3] HL L 77., 2001.3.16., 1. o.

[4] HL L 22., 1997.1.24, 27. o.

--------------------------------------------------

MELLÉKLET

A 466/2001/EK rendelet I. mellékletének 2. szakasza (Mikotoxinok) a következő szöveggel egészül ki:

"Termék | Legmagasabb határérték (μg/kg) | Mintavételi eljárás | A vizsgálati módszerek teljesítménykritériumai | |

B1 | B1 + B2 + G1 + G2 | |

2.1.4. A következő fűszerfajták Capsicum spp. (szemes vagy őrölt szárított gyümölcsök, beleértve a chilipaprikát, a chilipaprikaport, a cayenne-i borsot és a paprikát)Piper spp. (gyümölcsök, beleértve a fehér és a fekete borsot)Myristica fragrans (szerecsendió)Zingiber officinale (gyömbér)Curcuma longa (kurkuma) | 5 | 10 | - | 98/53/EK irányelv | 98/53/EK irányelv |

- Capsicum spp. (szemes vagy őrölt szárított gyümölcsök, beleértve a chilipaprikát, a chilipaprikaport, a cayenne-i borsot és a paprikát)

- Piper spp. (gyümölcsök, beleértve a fehér és a fekete borsot)

- Myristica fragrans (szerecsendió)

- Zingiber officinale (gyömbér)

- Curcuma longa (kurkuma)

| 5 | 10 | - | 98/53/EK irányelv | 98/53/EK irányelv" |

"Termék | Legmagasabb határtérték (μg/kg vagy ppb) | Mintavételi eljárás | A vizsgálati módszerek teljesítménykritériumai |

2.2.OCHRATOXIN A

2.2.1.Gabonafélék (beleértve a rizst és a hajdinát) és a gabonából nyert termékek

2.2.1.1.Nyers gabonamagvak (beleértve a nyers rizst és a hajdinát) | 5 | 2002/26/EK bizottsági irányelv | 2002/26/EK irányelv |

2.2.1.2.A gabonafélékből nyert valamennyi termék (beleértve a közvetlen emberi fogyasztásra szánt, feldolgozott gabonatermékeket és gabonamagvakat) | 3 | 2002/26/EK irányelv | 2002/26/EK irányelv |

2.2.2.Szárított szőlő (fekete mazsola, mazsola és malagaszőlő) | 10 | 2002/26/EK irányelv | 2002/26/EK irányelv |

2.2.3.Zöld és pörkölt kávé, valamint kávéból készült termékek, bor, sör, szőlőlé, kakaó és kakaóból készült termékek, valamint fűszerek | -" | | |

--------------------------------------------------

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32002R0472 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32002R0472&locale=hu A dokumentum konszolidált változatai magyar nyelven nem elérhetőek.

Tartalomjegyzék