Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A társadalmi szervezetek által használt állami tulajdonú ingatlanok jogi helyzetének rendezéséről szóló 1997. évi CXLII. törvény módosításáról szóló T/1502. számú törvényjavaslat indokolása

(1999. évi CVII. törvény)

INDOKOLÁS

Általános indokolás

A társadalmi szervezetek által használt állami tulajdonú ingatlanok jogi helyzetének rendezéséről szóló 1997. évi CXLII. törvény (a továbbiakban: Tir. tv.) célja az volt, hogy a hatálya alá tartozó ingatlant ingyenesen használó (volt kezelő) társadalmi szervezetek - köztük a szakszervezetek - elhelyezését biztosítsa az e célra szolgáló ingatlanok, ingatlanrészek (a továbbiakban: ingatlan) ingyenes tulajdonba adásával, s a rendezetlen jogi helyzetből is következő vagyoncsökkenést (az ingatlanok felújításának, karbantartásának elmaradása) megszüntesse.

A Tir. tv. végrehajtása során számos gond merült fel. Bebizonyosodott, hogy a törvényalkotásnál nem került figyelembevételre a rendelkezések minden számításba vehető következménye. A törvény rendelkezéseinek pontatlan megfogalmazásából eredő alapvetően eltérő értelmezések miatt nem lehet minden rendelkezést végrehajtani. Ezek a problémák csak a törvény módosításával oldhatók meg.

A törvény hatálya alá tartozó társadalmi szervezetek és alapítványok csak az elhelyezésükhöz szükséges iroda, valamint az ahhoz kapcsolódó egészségügyi, szociális és egyéb kiszolgáló helyiség tulajdonjogára tarthatnak a Tir. tv. alapján igényt. Mivel e szervezeteket az alapító okiratuk szerinti működési céljaik megvalósításához elengedhetetlenül szükséges - tanterem, színházterem, könyvtár és egyéb közösségi - helyiségekre a jelenleg hatályos szabályozás szerint csak bérleti jog illeti meg, a további működésük ilyen feltétel mellett ellehetetlenülhet. Az sem indokolt, hogy egy-egy ingatlanon vegyes - a funkcionális helyiségek tekintetében állami, az elhelyezéshez szükséges helyiségek tekintetében magán - tulajdon alakuljon ki, annak minden hátrányával.

A javaslat szerint a működési célú ingatlan tulajdonjogát is megszerezhetik a társadalmi szervezetek kezelői jogának megszüntetéséről szóló 1990. évi LXX. törvény (a továbbiakban: Tv.) 2. §-a alapján arra ingyenesen használati jogot szerzett társadalmi szervezetek (a továbbiakban: jogosult), a jogosultak jogi személyiségű tagszervezetei, azok az oktatási, kulturális (művészeti, közművelődési), tudományos, egészségügyi,szociális és ifjúsági célú társadalmi szervezetek, alapítványok, amelyek a Tv. 4. §-ában meghatározott harmadik személyként használják az ingatlant, valamint a társadalom szinte minden rétege számára szolgáltatást nyújtó, az ún. szakszervezeti ingatlanok közül a közművelődési célú ingatlanokat ténylegesen használó társadalmi szervezetek (üzemeltetők). Ezek a társadalmi szervezetek működni tantermekkel, színház-, hangverseny- és kiállító termekkel, könyvtárakkal és egyéb közösségi terekkel együtt képesek. Az alapító okiratuk szerinti működési céljaikra használt ingatlanok tulajdonára vonatkozó igényüket azonban csak a törvény módosítása biztosíthatja.

Igaz ugyanakkor, hogy valamennyi társadalmi szervezet valamilyen társadalmilag hasznos tevékenységet végez, és az is, hogy a Tv. hatálybalépése után alakult társadalmi szervezetek és alapítványok is jogosan igénylik, hogy ingyenes vagyonjuttatásban részesülhessenek. Ezen szervezetek igényének teljesítésére - a korlátozott lehetőségek miatt vélhetően csak részben - a Tir. tv. által biztosított pályázati úton, az Országgyűlésben képviselőcsoporttal rendelkező pártok, valamint a társadalmi szervezetek képviselőiből álló bizottság döntése szerint lesz lehetőség.

A Tir. tv. hatálya a pártok kivételével minden társadalmi szervezetre kiterjed. Az 1990. március 2-a előtt a Szakszervezetek Országos Tanácsa és az ahhoz tartozó ágazati-szakmai szakszervezetek kezelésében volt állami tulajdonú ingatlanokra (a továbbiakban: szakszervezeti ingatlanok) vonatkozó 25. §-a a Tv. 1. §-át módosította új (2) bekezdés beiktatásával. A pontatlanul megfogalmazott rendelkezés következtében a társadalmi szervezetek között - elvi alapokat nélkülöző - megkülönböztetést eredményező, s az eltérő értelmezési lehetőségek miatt végrehajthatatlan szabályozás jött létre.

Egyes állami tulajdonban lévő, a Tv. alapján ingyenes használatukban lévő kulturális célú ingatlan (pl.: művelődési ház, könyvtár) tulajdonjogát annak ellenére igénylik a szakszervezetek, hogy az alapszabályuk szerint művelődési intézményeket nem működtetnek, ezen ingatlanok és a bennük működő intézmények működtetésére és fenntartására évek óta nem fordítanak anyagi eszközöket. Ezen ingatlanok ténylegesen a Szakszervezeti és Munkahelyi Művelődési Intézmények Egyesülete szervezetei és más kulturális szervezetek használatában állnak, de az ingatlanok tulajdonjogát e szervezetek a Tir. tv. alapján nem szerezhetik meg.

A Tir. tv. egyik fontos célkitűzése volt, hogy az ingatlanok korábbi rendeltetésének megfelelő hasznosítása valósuljon meg a tulajdonosváltozás után is. Ennek megfelelően a javaslat a szakszervezeti ingatlanok közül - a szakszervezeti vagyon védelméről, a munkavállalók szervezkedési és szervezeteik működési esélyegyenlőségéről szóló 1991. évi XXVIII. törvény (a továbbiakban: Szit.) vonatkozó rendelkezései szerint eljáró Vagyont Ideiglenesen Kezelő Szervezet (a továbbiakban: VIKSz) határozata alapján - aközművelődési intézmények tényleges használatában lévőket, az ingatlanokat és a létesítményeket üzemeltető, azokat fenntartó és alapító okiratuk szerinti céljaik szerint legcélszerűbben működtető oktatási, kulturális (művészeti, közművelődési), tudományos, egészségügyi, szociális és ifjúsági célú társadalmi szervezetek, az üzemeltetők tulajdonába kívánja adni. Ezzel a szakszervezeteket közvetlen hátrány nem éri, ugyanakkor hosszú távon biztosítható az ingatlanok eredeti funkciójuknak megfelelő hasznosítása.

Az ingatlanok egy kisebb része tekintetében jelent problémát, hogy azok tulajdonjogát sem a jogosult, sem az ingatlant a Tv. hatálybalépésekor és azóta is - folyamatosan, ténylegesen, közvetlenül és indokolt mértékben tevékenysége gyakorlásához - használó jogi személyiségű tagszervezete (a továbbiakban: tagszervezet) nem szerezheti meg. A törvény eredeti célkitűzésének megvalósítása, az ingatlanok korábbi rendeltetésének megfelelő további hasznosítása érdekében az ingatlant jogszerűen használó tagszervezet tulajdonszerzése indokolt.

A törvény koherenciájának fenntartása, a fenti indokok, valamint további társadalmi szervezetek és alapítványok tulajdonszerzésének biztosítása érdekében a Tir. tv. 18. §-a szerint pályázat útján igényelhető ingatlanok körének a javasolt módosításokkal öszhangban álló - a működési célú ingatlanokra vonatkozó - kibővítése indokolt, s a javaslat erre is kiterjed.

Részletes indokolás

A törvény alkalmazási köre

Az 1. §-hoz

A törvény tárgyi hatálya - a pártok által használt ingatlanok kivételével -valamennyi a Tv. 1. § (3) bekezdése alapján a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) vagyonkezelésében lévő állami tulajdonú ingatlanra kiterjed. Ennek egyértelmű meghatározása érdekében szükséges pontosítást tartalmaz a rendelkezés.

A társadalmi szervezetek tulajdonszerzése

A 2. §-hoz

A javasolt módosítás eredményeként alanyi jogon megszerezheti az általa használt ingatlan tulajdonjogát a jogosult, a tagszervezete, az oktatási, kulturális (művészeti, közművelődési), tudományos, egészségügyi, szociálisés ifjúsági célú egyesület és alapítvány, amely a Tv. 4. §-ában meghatározott harmadik személyként az ingatlant használja, valamint a Szit. szerinteljáró VIKSz határozata alapján jogszerűen használó társadalmi szervezet (a továbbiakban: üzemeltető) is, ha az egyéb feltételeknek megfelel.

A változó törvényi szabályozásból adódóan a jövőben nagyobb súllyal bíró működési cél, valamint a (3) bekezdésben foglalt indokolt mérték fogalmának a jelenleginél pontosabb és egyértelműbb meghatározását is célozza a javaslat.

A bérleti jog és a használat joga

A 3-5. §-hoz

A javaslat a bérleti jog, a használat joga és annak megszűnése eseteire vonatkozó szabályozást kívánja a módosult szabályokkal összhangba hozni. A 16. § javasolt módosításával biztosítható, hogy a használat joga a társadalmi szervezeteknek az e joggal való rendelkezése folytán ne legyen kiüríthető.

Társadalmi szervezetek, alapítványok tulajdonszerzése pályázat útján

A 6. §-hoz

Az általános indokolásban foglalt célok és koherencia érdekében a társadalmi szervezetek, alapítványok részére pályázati úton ingyenesen tulajdonba adható ingatlani kör kibővítését tartalmazza a javaslat azáltal, hogy nemcsak az elhelyezésükhöz, hanem a tevékenységükhöz szükséges ingatlanok tulajdon-jogának ingyenes megszerzését is lehetővé teszi. Egyidejűleg - a korábbi szándékoknak is megfelelően - a szövegezés pontosításával annak egyértelmű biztosítását célozza a javaslat, hogy a Tv. hatálybalépése (1990. szeptember 18) után létrejött szervezetek is részt vehessenek a pályázaton.

A Tir. tv.-ben foglalt egyéb rendelkezések

A 7. §-hoz

A szakszervezeti ingatlanok tulajdonba adására vonatkozó rendelkezések egyértelmű meghatározása, továbbá a társadalmi szervezetek közötti egyenlő feltételek biztosítása alkotmányos követelmény. E célt szolgálja a Tv. pontatlanul megfogalmazott 1. § (2) bekezdésének hatályon kívül helyezése is a javaslat 14. §-ában.

Egyéb rendelkezések

A 8. §-hoz

A javasolt szabályozás alapján a jogosult, a Tv. 4. §-a szerinti harmadik személy, a tagszervezet és az üzemeltető (a továbbiakban: használó) a Tir. tv. által biztosított - a törvénymódosítással megnyíló - tulajdonszerzési igényét határidőhöz kötötten nyújthatja be a KVI-hez.

Az (1)-(2) bekezdés szerinti jogvesztő határidők a törvény eredeti célját, a vagyoncsökkenés megszüntetését, valamint az 1990 óta húzódó rendezés mielőbbi lezárását, indokolatlan elhúzódásának megakadályozását szolgálják. E határidők számítására a Ptké. I. szabályai irányadóak.

Az eredeti törvényi szabályozás eljárásához képest ezekre az igénylésekre a kisebb vagyoni körre tekintettel rövidebb határidők javasolhatók. A javaslatban foglalt szabályok mellett értelemszerűen alkalmazni szükséges a Tir. tv.-ben foglalt további szabályokat.

A 9. §-hoz

Nincs racionális indok - a változó tulajdonszerzési rendelkezések miatt - a bérleti díj fizetésére vonatkozó rendelkezés érvényesítésére azon ingatlanok tekintetében, amelyek a használók tulajdonába kerülnek, mivel azok eddig is ingyen használták, de fenntartották az ingatlanokat. A szerződéses díjfizetési kötelezettségét pontosan teljesítő társadalmi szervezet részére a megfizetett bérleti díj visszatérítése indokolt.

A 10. §-hoz

A használat ingyenességére tekintettel, a tulajdonos jogainak megőrzése miatt szükségessé vált rendelkezéseket tartalmaz a javaslat.

A 11. §-hoz

A módosuló szabályok miatt kiírásra kerülő pályázat lebonyolítására a Tir. tv. szerint már meghirdetett pályázat szabályainak megfelelő eljárási szabályok alkalmazása indokolt.

A módosuló - a tulajdonszerzési igények körét kibővítő - szabályokra tekintettel a Tir. tv.-ben előírt és a javaslatban foglalt pályázat alapján beadott pályázatokat célszerű egyszerre elbírálni.

Kapcsolódó jogszabályok módosulása

A 12-13. §-hoz

A 12. § (1) bekezdésében a ZÁVKI helyett a jogutód KVI feltüntetése indokolt. Ugyanez a pontosítás a Tv. 5. § (1) bekezdésében nem indokolt az e törvényhelyben szereplő 1990. október 15-i határidőre, illetve a feladat végrehajtására tekintettel.

Az elidegenítési és terhelési tilalom új szabályokhoz történő igazítása vált indokolttá, az általános tilalom alóli kivételek szabályozási lehetőségének biztosításával.

A Tir. tv.-ben és a Szit.-ben (az ún. szakszervezeti vagyontörvényben) található rendelkezéseknek a Tv. és a Tir. tv. eredeti célja szerinti összhangba hozása elengedhetetlen az egységes jogértelmezés és a jogszerű végrehajtás érdekében.

Hatálybalépés

A 14. §-hoz

A javaslat 9. §-a a kihirdetést követő 3. napon lépteti hatályba a törvényt, mert a végrehajtásához nincs szükség hosszabb felkészülési időre.

A pontatlanul megfogalmazott, ellentmondó rendelkezések (Tv. 1. § (2), 6. § (2) és Tir. tv. 25. § (1) bekezdés) hatályon kívül helyezése, illetőleg pontosítása, s a kérdéskört rendező szabály Tir. tv.-be iktatása (javaslat 7. §) egyértelmű, s a társadalmi szervezetek közötti egyenlőség követelményét kielégítő szabályozást kíván eredményezni.

Tartalomjegyzék