Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2022.1.5 A komoly félelem kiváltására való alkalmasság nem a konkrét ügy sértettjének reakciójától függ, hanem azt elsősorban a fenyegetés tartalma alapján kell elbírálni. A terrorcselekmény elkövetésével fenyegetés bűntette az egyéb feltételek megléte esetén csak akkor nem valósulhat meg, ha a fenyegetés valóra váltása magából a közlésből kitűnően objektíve nem lehetséges. E bűncselekmény és nem a közveszéllyel fenyegetés valósul meg, ha az elkövető nem csupán állítja, híreszteli vagy annak látszatát kelti, hogy közveszéllyel járó esemény bekövetkezése fenyeget, hanem maga helyezi kilátásba annak előidézését [Btk. 316. §, 338. §, 459. § (1) bek. 7. pont].

[1] A törvényszék a 2020. június 30. napján kihirdetett ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki terrorcselekmény elkövetésével fenyegetés bűntettében [Btk. 314. § (1) bek. a) pont, 316. §]. Ezért a terheltet 1 év börtön fokozatú szabadságvesztésre és 2 év közügyektől eltiltásra ítélte. Megállapította, hogy a terhelt a szabadságvesztésből legkorábban a kétharmad részének letöltését követően bocsátható feltételes szabadságra. Elrendelte a D.-i Járásbíróság ítéletével kiszabott 1 évi, eredetileg végrehajtásában próbaidőre felfüggesztett fogházbüntetés végrehajtását is.

[2] A védelmi perorvoslatok alapján másodfokon eljárt ítélőtábla a 2021. január 6. napján meghozott ítéletével az elsőfokú ítéletet annyiban változtatta meg, hogy a terhelt a szabadságvesztés-büntetés fele részének letöltése után feltételes szabadságra bocsátható, míg egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

[3] A jogerős ítéletben megállapított tényállás lényege szerint a terhelt feljelentése alapján a kerületi rendőrkapitányság nyomozást folytatott sikkasztás bűntette miatt, melyet a 2019. július 9. napján kelt határozatával a Be. 398. § (1) bekezdés c) pontja alapján megszüntetett. A megszüntető határozat kézhezvételét követően a terhelt - a nyomozás megszüntetésének ténye feletti felháborodásában -2019. július 12. napján 21 óra 26 perckor ittas állapotban felhívta a 112-es segélyhívószámot azzal, hogy ellopták a gépkocsiját, és a rendőrség intézkedjen. A hívás alapján - amely az Sz.-i Segélyhívó Központba érkezett - a 112 segélyhívó munkatársa megállapította, hogy a lopás nem a hívás időpontjában történt, és erről tájékoztatta a terheltet.

[4] A terhelt ekkor közölte a segélyhívó munkatársával, hogy "de nekem most kell, hogy kinyomozza a rendőrség. Mert ha nem nyomozza ki a rendőrség akkor felrobbantom a kerületi rendőrséget! Nem szórakozok!"

[5] Ezután a terhelt a telefont átadta édesanyjának, T. G.-nének, majd a telefonhívás befejezését követően 22 órakor bement a kerületi rendőrkapitányságra, hogy panaszt tegyen, ahol ebben az időpontban értesültek a fenyegető tartalmú névtelen bejelentésről, majd a terhelt kérdésre elismerte, hogy ő telefonált a segélyhívó számra azzal, hogy felrobbantja a kerületi rendőrkapitányságot, ha nem nyomozza ki a gépjárművének az ügyét.

[6] A terhelt valójában nem rendelkezett semmilyen robbanószerrel, a fenyegetés valóra váltására ténylegesen nem volt lehetősége.

[7] A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a terhelt védője terjesztett elő felülvizsgálati indítványt a Be. 649. § (1) bekezdés a) pont aa) alpontja alapján, mely szerint a bíróság a büntető anyagi jog szabályainak megsértésével állapította meg a terhelt bűnösségét, továbbá a Be. 649. § (1) bekezdés b) pont ba) alpontjára hivatkozással, amely szerint bíróság a bűncselekmény törvénysértő minősítése miatt, illetve a Btk. más szabályának megsértésével szabott ki törvénysértő büntetést.

[8] A védő az anyagi jogi jogszabálysértés tekintetében a következőkre hivatkozott. A terrorcselekménnyel fenyegetés megvalósulásához nélkülözhetetlen, hogy a fenyegetéshez kimutatható, ezért bizonyítandó eredmény társuljon. Enélkül ugyanis, törvényi tényállási elem hiányában a bűncselekmény megállapítására nem kerülhet sor. Kifejtette, hogy a fenyegetés okozta érzés, állapot, a sértett kihallgatása nélkül nem állapítható meg. Ennek ellenére sem az első-, sem a másodfokú bíróság nem folytatott le ebben a körben bizonyítást, az erre irányuló bizonyítási indítványt, mint szükségtelent elutasította, majd bizonyítás nélkül állapította meg a bűncselekmény e kötelező törvényi tényállási elemét.

[9] Kifogásolta a védő azt is, hogy a törvényi tényállás által megkövetelt célzatot sem tartalmazza a terhelt terhére rótt elkövetési magatartás, miután a szövegkörnyezetből kiragadott szófordulatok nem értékelhetők úgy, hogy a terhelt a nyomozás továbbfolytatására akarta az állami szervet rákényszeríteni. Kifejtette azt is, hogy a segélyhívó reakcióiból kizárólag az a következtetés vonható le, hogy a terhelt közlése félelmet vagy pánikot nem váltott ki, ez esetben az eljárt bíróságok által hivatkozott súlyos hátrány a sértettben nem merült fel, és intézkedni sem kellett, miután a terhelt önként, minden kényszer nélkül jelent meg a rendőrkapitányságon, és az ügyeletes tiszt kérdésére nyomban elismerte, hogy a telefonos fenyegetés tőle származik.

[10] A védő álláspontja szerint az elsőfokú és a másodfokú bíróság egyaránt úgy hozta a marasztaló ítéletet, hogy nem derítették fel, nem volt információjuk arra nézve, hogy a bűncselekmény egyik szükséges tényállási eleme megvalósult-e.

[11] Mindezek alapján a védő a jogerős ítélet megváltoztatását, a bűncselekmény minősítésének közveszéllyel fenyegetés vétségére módosítását, illetve a Be. 663. § (2) bekezdése alapján az első- és a másodfokú ítélet hatályon kívül helyezését és a bíróság új eljárásra utasítását kérte.

[12] A Legfőbb Ügyészség átiratában a felülvizsgálati indítványt részben törvényben kizártnak, részben alaptalannak tartotta, és a megtámadott határozatok hatályukban fenntartására tett indítványt.

[13] Kifejtette, hogy a védőnek a segélyhívó vonal diszpécsere vagy az állami szerv más tagja kihallgatásának elmaradását érintő kifogásai a jogerős ítéletben megállapított tényállást támadják, amire felülvizsgálati eljárásban nincs törvényes lehetőség. Érdemét tekintve vitatta a fenyegetés komolyságával és a célzat hiányával összefüggésben az indítványban megfogalmazott védői álláspontot. Utalt rá, hogy a terhelt terhére rótt bűncselekmény nem eredménybűncselekmény; a Btk. 459. § (1) bekezdés 7. pontja alapján a bűncselekmény megvalósulásához elégséges a komoly félelem okozására való alkalmasság, a félelem komolysága a súlyos hátrány elkerülése érdekében szükséges intézkedések megtételével mérhető.

[14] A védő az átiratra tett észrevételében a felülvizsgálati indítványban foglaltakat megismételve azt hangsúlyozta, hogy a bűncselekmény megállapításához nélkülözhetetlen törvényi tényállási elemet nem tisztázták az eljárt bíróságok, és arra bizonyítást sem vettek fel. Álláspontja szerint a bűncselekmény megvalósulásához elengedhetetlen, hogy az alkalmazott fenyegetés komoly félelmet váltson ki, az arra való alkalmasság nem elégséges.

[15] A kiváltott félelem komolyságát érintően arra hivatkozott, hogy maga az eljáró szerv is csak közveszéllyel fenyegetésnek minősítette az esetet, a terhelt elfogása pedig - az önkéntes megjelenése folytán - semmiféle rendőri intézkedést nem követelt. A védő álláspontja szerint az eljárt bíróságok által megállapított tényállás ezért hiányos, a terhelt bűnösségére vont következtetés pedig nem megalapozott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!