BH 2011.1.4 A hivatalos személy elleni erőszak bűncselekményének megállapítására egyéb feltételek mellett alkalmas az olyan erőszak is, amely nem közvetlenül az eljáró hivatalos személyre, hanem más személyre vagy dologra irányul, de a hatása - áttevődve a hivatalos személyre - akadályozza őt a jogszerű intézkedésében [Btk. 229. § (1) bek.].
Kapcsolódó határozatok:
Szolnoki Járásbíróság B.269/2007/32., Szolnoki Törvényszék Bf.647/2008/24., Kúria Bfv.1083/2009/5. (*BH 2011.1.4*)
***********
A városi bíróság a 2008. június 19-én kihirdetett ítéletével az I. r. terheltet a Btk. 229. §-ának (1) bekezdésében meghatározott és a (2) bekezdés I. fordulata szerint minősülő társtettesként elkövetett hivatalos személy elleni erőszak bűntette miatt 1 év börtönbüntetésre, és 2 év közügyektől eltiltásra ítélte.
Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás lényege a következő:
2006. október 14. napján 00 óra 30 perc körüli időben az Ú.-i Rendőrőrs beosztottai, S. K. rendőrzászlós és P. Sz. rendőrtörzsőrmester Z.-on ittas járművezetés elkövetése miatt rendőri intézkedést kezdeményeztek T. L.-val szemben, akit vérvétel végett az orvosi ügyeletre kívántak előállítani. Az I. r. terhelt, valamint a II. r. terhelt és a III. r. terhelt a rendőröket tevékenységükben erőszakkal akadályozták meg:
Az erősen ittas állapotban lévő III. r terhelt S. K.-ra támadt, akit meg akart ütni, de ebben őt L. T. megakadályozta. Ezután T. L.-t a rendőrök a szolgálati gépkocsijukba akarták beültetni, de az I. r. terhelt T. L.-t meglökte, aki ezáltal a két rendőr fogásából kiszabadult.
Ezután az I. r. terhelt a T. L.-t elfogni akaró S. K. rendőrzászlós elé állt, az ott parkoló gépkocsikba belekapaszkodott, ezáltal a rendőr továbbhaladását megakadályozta. Eközben a III. r. terhelt P. Sz. rendőrtörzsőrmesterhez lépett, akit két alkalommal arcon ütött, majd ellökött, aminek következtében a sértett a földre került.
Ezt észlelve S. K. a III. r. terheltet meg akarta bilincselni, ezt azonban a II. r. terhelt megakadályozta azáltal, hogy őt hátulról átkarolta. A terheltek cselekménye folytán T. L. és a III. r. terhelt az intézkedés alól magát kivonta, és a II. r. terhelt házába menekült. T. L.-t végül a Sz.-i Rendőrkapitányság beosztottai segítségével sikerült vérvételre előállítani, akik a két intézkedő rendőr segélyhívására érkeztek a helyszínre.
P. Sz. rendőrtörzsőrmester a III. r. terhelt bántalmazása következtében mindkét oldali könyöktájékon felületes hámfosztásos sérüléseket, jobb térde alatt kis kiterjedésű felületes hámhorzsolásos sérülést, bal arcfelén hámzúzódásos sérülést, illetve nyálkahártya-sérülést szenvedett el, mely sérülések 8 napon belül gyógyulóak. A sérelmére elkövetett könnyű testi sértés vétsége miatt 2006. november 7. napján magánindítványát előterjesztette a III. r. vádlottal szemben.
A városi bíróság ítélete ellen - amelyet az ügyész tudomásul vett - az I. r. terhelt és védője elsődlegesen felmentés végett, másodsorban a büntetés enyhítése érdekében fellebbezett.
A megyei bíróság a 2009. április 29-én meghozott ítéletével az elsőfokú ítéletet az I. r. terhelt tekintetében helybenhagyta.
Kiegészítette a tényállást azzal, hogy az intézkedő S. K. és P. Sz. rendőrök telefonos segélyhívás eredményeként, az ügyeletes tiszt utasítására érkeztek a helyszínre és kívánták intézkedés alá vonni T. L.-t. Intézkedésük, eljárásuk megkezdése jogszerű volt. Végül rögzítette, hogy az I. r. terhelt a cselekmény elkövetésekor ittas állapotban volt.
A jogerős határozatok ellen a Be. 416. §-a (1) bekezdésének a) pontjára, továbbá eljárási szabálysértésekre hivatkozással felmentése érdekében az I. r. terhelt élt felülvizsgálati indítvánnyal.
Arra hivatkozott, hogy az elsőfokú bíróság az ügyet nem derítette fel megfelelően, és a védekezésével szemben tévesen találta szavahihetőnek az intézkedő rendőröket. Indokolatlanul került sor a védői bizonyítási indítványok elutasítására is. Megalapozatlan, ezért annak megállapítása, hogy az intézkedés alá vont T. L.-t kilökte a rendőrök fogásából, és az is, hogy az üldözését akadályozta. A másodfokú bíróság pedig tévesen találta az elsőfokú ítéletet megalapozottnak, felülbírálatra alkalmasnak.
Eljárási szabálysértésként hozta fel, hogy a nyomozás során első kihallgatására védő jelenléte nélkül, jogairól kellő tájékoztatás hiányában került sor.
Ezen túlmenően kifejtette azt is, hogy az irányadó tényállás alapján sem állapítható meg a terhére a hivatalos személy elleni erőszak bűntette. Valamely személynek a hivatalos személyek fogásából kilökése, figyelemmel a bírói gyakorlatra is (BH 2005/339. sz.) az e cselekményhez megkívánt erőszakkal akadályozást nem merítheti ki.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!