Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2020.5.149 A betegnek szóló tájékoztatás megfelelőségének megítélése nem szakkérdésnek, hanem a bírói mérlegelés körébe tartozó jogkérdésnek minősül, amelyhez adott esetben olyan orvosszakmai kérdéseket is tisztázni kell, amelyek orvos szakértői vélemény beszerzését teszik szükségessé. A tájékoztatás akkor tekinthető megfelelőnek, ha az az adott klinikai képhez igazodóan szakszerű, egyben igazodik a beteg személyiségéhez, számára érthető és egyértelmű információkat tartalmaz [1959. évi IV. tv. (régi Ptk.) 339. §, 1952. évi III. tv. (régi Pp.) 164. § (1) bek., 177. §, 182. § (3) bek., 206. § (1) bek., 1997. évi CLIV. tv. (Eütv.) 135. § (2) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A háziorvos 1996 februárjától kezdődően kezelte a felperes jogelődjét bőrgyógyászati problémákkal.

[2] A felperes jogelődjét 2007 novemberétől az alsó végtagján jelentkező különböző problémákkal kezelték. Decemberben került az alperes intézmény bőrgyógyászatára, ahol 2008. január 10-ig tartózkodott, majd áthelyezték a rehabilitációs osztályra. Január 14-én a zárójelentés szerint javult általános állapotban, utasításokkal ellátva bocsátották otthonába. Terápiás javaslatként írtak elő szappanos lemosást, jódos ecsetelést, napi kötéscserét, napi sebészeti necrectomia mellett.

[3] 2008. január 25-én állapotrosszabbodás miatt szállították ismét az alperes intézménybe, ahol ellátást és célzott antibiotikus kezelést követően február 20-án mindkét láb térd feletti amputációjának elvégzése vált szükségessé.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[4] A felperes jogelődje keresetében vagyoni és nem vagyoni kárai megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

[5] Álláspontja szerint az alperesnél történt kezelése, annak nem megfelelő dokumentáltsága, a baktériumtenyésztés elmaradása, az antibiotikum adagolásával kapcsolatos problémák, a hazabocsátásakor át nem adott zárójelentés, illetve annak számára érthetetlen és végrehajthatatlan tartalma együttesen vezetett az amputációhoz.

[6] Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy az általa elkezdett antibiotikumos kezelés eredményes volt, a felperes jogelődjét gyógyult állapotban, megfelelő utasításokkal ellátva bocsátotta otthonába, a felperes jogelődje azonban a kapott utasítást nem tartotta be, ez vezetett állapotromláshoz és fertőzéshez.

[7] Az alperesi beavatkozó ellenkérelmében az alperessel egyező indokok alapján kérte a kereset elutasítását.

Az elsőfokú ítélet és másodfokú közbenső ítélet

[8] Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította.

[9] A perben kirendelt szakértők véleménye alapján szakmai szabályszegésként értékelte, hogy a felperes jogelődjénél nem történt tenyésztésre mintavétel, illetve a dokumentáció alapján azt sem találta teljes bizonyossággal megállapíthatónak, hogy az antibiotikumot milyen formában kapta. Mindezt azonban nem találta okozati összefüggésben állónak a végállapottal, mert az empirikus antibiotikus kezelés hatásos volt.

[10] A szakvélemények alapján megállapította, hogy a 2008. január 14-i hazabocsátás szakmailag indokolt volt, a felperes jogelődjének állapota nem igényelt további kórházi ellátást. A zárójelentés átvételét a felperes jogelődjének aláírására tekintettel, ellenkező bizonyítás hiányában igazoltnak találta. Mindezek alapján úgy ítélte meg, hogy az alperes részéről nem történt olyan szakmai hiányosság, mulasztás, a kellő gondosság elmulasztása, amely a kétoldali alsó végtagi amputációval áll okozati összefüggésben, tehát az alperes sikerrel kimentette magát.

[11] A szakvélemények alapján azt is rögzítette, hogy nagy valószínűséggel vélelmezhető, hogy a felperes jogelődjének január 25-ei állapota már egy új fertőzés következménye. Nem tudható, hogy a felperes jogelődje sebeinek kezelése az otthonában milyen módon történt. megítélése szerint a felülfertőződés azért nem volt idejében észlelhető, mert a felperes jogelődje orvosi segítséget nem vett igénybe, az alperesnél korábban nem jelent meg.

[12] A felperes jogelődjének fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság közbenső ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és megállapította, hogy az alperes teljes kártérítő felelősséggel tartozik a felperes jogelődjét mindkét lába 2008. február 20-án történt térd feletti amputációja következtében ért károkért, és az iratokat a követelés összegére folytatódó tárgyalás érdekében az elsőfokú bíróságnak megküldte.

[13] A másodfokú bíróság egyetértett az elsőfokú bírósággal mind az antibiotikumkezelés, mind a zárójelentés átadása vonatkozásában. Az elsőfokú bíróságtól eltérően azonban nem tartotta az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény (a továbbiakban: Eütv.) 135. § (2) bekezdésében foglaltakra tekintettel megfelelőnek a tájékoztatást, mert álláspontja szerint az alperes nem tájékoztatta a felperes jogelődjét érthető formában arról, hogy mi a további teendője a hazabocsátást követően, mi az ellátás további folyamata, ennek elmaradása milyen további következményekkel járhat, mi a teendő állapotrosszabbodás esetén, a napi kötéscserét az otthonában, vagy sebészeti szakambulancián kell-e elvégeznie/elvégeztetnie, illetve mit jelent a necrectomia, azt hol kell elvégeztetnie. Megítélése szerint nem hagyható figyelmen kívül az a körülmény sem, hogy a perben semmilyen adat nem merült fel arra vonatkozóan, hogy az alperes meggyőződött volna arról, hogy a felperes jogelődje a tájékoztatást megértette. Szerinte a tájékoztatás megtörténte tényének igazolására a kezelőorvos tanúvallomása nem volt alkalmas. A szakvéleményből kiemelte, hogy amennyiben a sebkezelés a hazabocsátást követően megfelelően történik, úgy esély mutatkozott volna a felülfertőződés, illetve a mindkét lábat érintő amputáció elkerülésére. Mindezek alapján az alperes kártérítési felelősségét állapította meg.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[14] A jogerős közbenső ítélet ellen az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben elsődlegesen annak hatályon kívül helyezését és az elsőfokú ítélet helybenhagyását, másodlagosan a másodfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását kérte.

[15] Álláspontja szerint a jogerős közbenső ítélet sérti a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: régi Ptk.) 339. §-át, valamint a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: régi Pp.) 164. § (1) bekezdését, 177. §-át, 182. § (3) bekezdését, 206. § (1) bekezdését, 221. §-át és 253. §-át.

[16] Kérelme indokaként előadta, hogy a másodfokú bíróság megállapítása ellentétes a kezelőorvos tanúvallomásával, amely igazolja, hogy a hazabocsátáskor megtörtént a megfelelő tájékoztatás. Felülvizsgálati kérelmében részletesen idézte a tanú e körben tett nyilatkozatait. Állította, hogy a felperes jogelődjének teljes körű és egyéniesített tájékoztatása megtörtént; az, hogy ennek ellenére nem megfelelő módon kezelte a sebét, az alperes terhére nem értékelhető.

[17] A felperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte, annak helyes indokai alapján.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!