Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2018.11.297 A hátramenetet végző járművezető nemcsak a tolatás megkezdésekor, hanem folyamatosan köteles meggyőződni annak a veszélytelenségéről [1978. évi IV. tv. 187. §; 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet (KRESZ) 33. §].

[1] A járásbíróság perújítási eljárás keretében a 2017. március 22. napján tartott tárgyaláson meghozott és kihirdetett ítéletével hatályon kívül helyezte a járásbíróság - felmentő - ítéletét, valamint a törvényszék mint másodfokú bíróság végzését, és a terheltet bűnösnek mondta ki közúti baleset okozásának vétségében [1978. évi IV. tv. (korábbi Btk.) 187. § (1) bek., (2) bek. a) pont]. Ezért őt megrovásban részesítette.

[2] A kétirányú fellebbezések alapján eljárt törvényszék mint másodfokú bíróság a 2017. szeptember 12. napján megtartott nyilvános ülésen meghozott és kihirdetett ítéletével az elsőfokú ítéletet - pontosításokkal - helybenhagyta.

[3] Az elsőfokú bíróság által megállapított, és a másodfokú bíróság által pontosított, illetve kiegészített tényállás lényege a következő:

[4] A terhelt érvényes vezetői engedéllyel rendelkezik a "B", "Mgv", "T", "F", "M" és "K" jármű kategóriákra.

[5] A terhelt 2011. május 13. napján a tulajdonában álló, és az általa vezetett személygépkocsival 16 óra 26 perc körül a gépkocsibejáróból hátramenetben az útra merőlegesen, majd balra kívánt kikanyarodni. A gépkocsi jobb első ülésén F.-né P. Sz., a gépkocsi hátsó ülésén pedig annak gyermeke gyermekülésben rögzítve utazott.

[6] A közlekedés körülményeit napos, derült idő, nappali természetes fényviszonyok, száraz aszfaltburkolatú úttest és gyér járműforgalom jellemezte. Az utca terhelti ingatlan előtti útszakasza irányonként egy-egy 3,2 méter széles, egymástól terelővonallal elválasztott forgalmi sávból áll. Az úttest szélén mindkét oldalon autóbuszöblöt és annak szélén autóbuszmegállót alakítottak ki.

[7] A terhelt a hátramenet megkezdése előtt mindkét irányba körültekintett és mivel akadályt nem észlelt, ezért balra nagy ívben megkezdte a kikanyarodást.

[8] Ugyanebben az időben a buszmegálló előtti, az úttest részét képező, 2,8 méter széles autóbuszöbölben, a túloldalon lévő buszmegálló irányába, a buszmegálló jelzőtáblától kb. 23-24 méterre lépett az úttest részét képező buszöbölbe a sértett, aki az úttesten arra merőlegesen kb. 2 métert (a korosztályos átlagot el nem érő - 1 m/s-os - sebességgel) behaladt azért, hogy meggyőződjék arról, hogy érkezik-e a majdani megfordulását követően B. felé továbbközlekedő menetrend szerinti autóbuszjárat.

[9] A sértett az úttestre - ide értve a buszöböl területét is -, történt behaladását követően kitekintett a várt buszjárat irányába, majd folyamatos mozgással jobbra kezdett visszafordulni, hogy visszatérjen a járdára. A 2 méter hosszan tartó és a forgalmi sávban befejeződő behaladásra legalább 2 másodpercet, míg a megfordulásra legalább 1,5 másodpercet fordított.

[10] Eközben a terhelt - aki gépkocsijával még nem lépte át a terelővonalat, amikor a sértett behaladt a forgalmi sávba -, folytatta a balra nagy ívben, mintegy 5-8 km/óra sebességgel végrehajtott hátramenetet. A terhelt által vezetett gépkocsi vészfékezéssel 1,6-2,6 méter, míg lassító fékezéssel 2-3 méter távolságból lett volna megállítható.

[11] A sértett közel azonos időpontban - a terhelt által vezetett jármű sebességéhez tartozó féktávolságon kívül - akkor lépett a buszöbölbe, amikor a terhelt az általa vezetett gépkocsival megkezdte a behaladást az úttestre. A sértett úttestre lépését és a forgalmi sávba történő behaladását a terhelt annak ellenére nem észlelte, hogy számára a bal oldali visszapillantó tükörben vagy hátrafordulva mind a sértett úttestre lépése, mind a buszöbölben a forgalmi sávba történő behaladása észlelhető volt.

[12] A gépkocsit vezető terhelt még a terelővonalon történő áthaladását megelőzően észlelhette volna a baloldali visszapillantó és/vagy a belső tükrön keresztül a sértett gyalogost, annak veszélyt jelentő mozgását vagy elhelyezkedését, és saját forgalmi műveletének a megszakításával - vagy akár lassító fékezéssel is - elkerülhette volna a balesetet. A terhelt azonban nem észlelte a sértett behaladását, mivel a terelővonalon történő áthaladását megelőzően már nem ellenőrizte a mögöttes forgalmat a bal oldali visszapillantó tükörben. Ennek következtében változatlan sebességgel az úttest szélétől kb. 2 méterre gépkocsija középső részével meglökte a sértettet, aki ennek következtében a földre esett. A koppanást észlelve a terhelt előremenetbe kapcsolt, néhány métert megtéve megállt, kiszállt és segítséget nyújtott a sértettnek.

[13] A sértett behaladását követően az eredeti haladási irányához képest jobbra, mintegy 120 fokot fordult, amikor az elütés bekövetkezett. A terhelt eközben összesen 3,5 másodpercet töltött a buszöbölben és a forgalmi sávban együttesen. A sértettet a jármű által okozott direkt erőbehatás balról elölről, balról oldalról, a bal oldali szeméremcsont alsó-, és felső szárán érte.

[14] Amennyiben a terhelt a sértett buszöbölbe lépésekor, illetve a forgalmi sávba lépésekor észleli és ekkor lassító fékezést alkalmazva a tolatást megszakítja, a balesetet elkerülhette volna.

[15] A sértett a baleset következtében, azzal közvetlen okozati összefüggésben a bal oldali singcsont és orsócsont távoli végének nyílt törését, a baloldali könyökcsúcsot alkotó singcsont törését, valamint a bal oldali szeméremcsont alsó és felső szárának törését szenvedte el. E sérülések következtében közepes mértékű maradandó fogyatékosság alakult ki, amely 40%-os munkaképesség-csökkenést eredményezett.

[16] A terhelt magatartásával megszegte a KRESZ 33. § (1) bekezdésében foglalt közlekedési szabályt.

[17] A bíróság jogerős ügydöntő határozata (alapítélet) ellen a terhelt meghatalmazott védője nyújtott be felülvizsgálati indítványt a Be. 416. § (1) bekezdés a) pontja, illetőleg c) pontja alapján.

[18] Az indítvány szerint a terhelt bűnösségének megállapítására, és vele szemben büntetés kiszabására a büntető anyagi jogszabályok sérelmével került sor. A jogerős ítélet azért jogszabálysértő, mivel a másodfokú bíróság a büntetőeljárásban lefolytatott bizonyítási eljárásban felmerült bizonyítékokból téves következtetést vont le, valamint a kapcsolódó jogszabályhelyek helytelen értelmezésével téves tényállást állapított meg.

[19] A védő felülvizsgálati indítványa szerint törvénysértő az is, hogy a bíróságok a perújítási eljárásban a tényállást az igazságügyi műszaki szakértő, valamint az igazságügyi orvos szakértő véleménye alapján állapították meg, amelyek csupán a valószínűsítés kategóriában mozoghattak. A bíróságok a szakértői vélemények megállapításait, a szakértők tárgyalási kijelentéseit, az ellentmondások feloldását mellőzve, minden kritika nélkül elfogadták, és a szakértői véleményekben foglaltaknak tulajdonítottak perdöntő jelentőséget.

[20] A védő szerint az alapügyben eljárt bíróságok nem észlelték a bizonyítási eljárás során rendelkezésre álló több igazságügyi szakértői vélemény közötti - a felülvizsgálati indítványban hosszasan részletezett - ellentmondásokat. A bíróságok a Be. 109. §-ában, valamint a Be. 111. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezések ellenére nem rendelték el a szakértői vélemények kiegészítését, amelynek esetleges eredménytelensége esetén más szakértő bevonását kellett volna elrendelni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!