Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

32009L0010[1]

A Bizottság 2009/10/EK irányelve ( 2009. február 13. ) a színezékeken és édesítőszereken kívüli egyéb élelmiszer-adalékanyagok különleges tisztasági követelményeinek megállapításáról szóló 2008/84/EK irányelv módosításáról

A BIZOTTSÁG 2009/10/EK IRÁNYELVE

(2009. február 13.)

a színezékeken és édesítőszereken kívüli egyéb élelmiszer-adalékanyagok különleges tisztasági követelményeinek megállapításáról szóló 2008/84/EK irányelv módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel az emberi fogyasztásra szánt élelmiszerekben felhasználásra engedélyezett élelmiszer-adalékanyagokra vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló, 1988. december 21-i 89/107/EGK tanácsi irányelvre (1), és különösen annak 3. cikke (3) bekezdésének a) pontjára,

az Élelmiszerügyi Tudományos Bizottsággal (SCF) és az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatósággal (EFSA) folytatott konzultációt követően,

mivel:

(1) A színezékeken és édesítőszereken kívüli egyéb élelmiszer-adalékanyagok különleges tisztasági követelményeinek megállapításáról szóló, 2008. augusztus 27-i 2008/84/EK bizottsági irányelv (2) meghatározza a színezékeken és édesítőszereken kívüli egyéb élelmiszer-adalékanyagokról szóló, 1995. február 20-i 95/2/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvben (3) említett adalékanyagokra vonatkozó tisztasági követelményeket.

(2) Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (a továbbiakban: EFSA) 2006. október 20-i véleményében (4) arra a következtetésre jutott, hogy a cukoralapú közeget használó, módosított gyártási eljárással előállított nizin az egészségvédelem szempontjából egyenértékű a tejalapú közeget használó, eredeti eljárással előállított nizinnel. E vélemény alapján az E 234 nizinre vonatkozó, jelenlegi előírásokat módosítani kell abból a célból, hogy megfeleljenek a szóban forgó adalékanyagra vonatkozó fogalommeghatározásnak és tisztasági követelményeknek.

(3) A formaldehidet tartósítószerként használják az alginsav, az alginát-sók és az alginsav észtereinek előállítása során. Megállapították, hogy a maradék formaldehid 50 mg/kg szintig jelen lehet a végső zselésítő adalékanyagokban. A Bizottság kérésére az EFSA megvizsgálta a formaldehid tartósítószerként való felhasználásának biztonságát az élelmiszer-adalékanyagok előállítása és készítése során (5). Az EFSA 2006. november 30-i véleményében arra a következtetésre jutott, hogy az 50 mg/kg maradék formaldehidet tartalmazó zselésítő adalékanyagokból származó becsült expozíció nem ad okot aggodalomra. Emiatt az E 400 alginsavra, az E 401 nátrium-alginátra, az E 402 kálium-alginátra, az E 403 ammónium-alginátra, az E 404 kalcium-alginátra és az E 405 propán-1,2-diol-alginátra vonatkozó tisztasági követelményeket úgy kell módosítani, hogy a formaldehid maximális szintje 50 mg/kg legyen.

(4) A formaldehidet jelenleg nem használják a tengeri moszatok feldolgozása során az E 407 karragén és az E 407a feldolgozott eucheuma tengeri moszat előállításához. Előfordulhat azonban természetes tartalomként a tengeri algákban, következésképpen szennyeződésként jelen lehet a késztermékben. Emiatt helyénvaló rögzíteni a fenti anyag esetleges jelenlétének maximális szintjét ezen élelmiszer-adalékanyagokban.

(5) A 95/2/EK irányelv engedélyezi a guar-gumi élelmiszer-adalékanyagként való felhasználását élelmiszerekben. Főleg sűrítőanyagként, emulgeálószerként és stabilizátorként használják. A három előállítási eljárás - hőkezelés, savas hidrolízis vagy lúgos oxidáció - egyike során természetes guar-gumiból előállított, részlegesen depolimerizált guar-gumi élelmiszer-adalékanyagként való felhasználása iránti kérelem érkezett a Bizottsághoz. Az EFSA megvizsgálta az említett adalékanyag használatának biztonságosságát és 2007. július 4-i véleményében (6) úgy ítélte meg, hogy a részlegesen depolimerizált guar-gumi a végtermék összetételét illetően nagyon hasonló a természetes guar-gumihoz. Megállapította továbbá, hogy a részlegesen depolimerizált guar-gumi sűrítőanyagként, emulgeálószerként vagy stabilizátorként való felhasználása biztonsági szempontból nem ad okot aggodalomra. Az említett jelentésben azonban az EFSA az E 412 guar-gumira vonatkozó előírások kiigazítását ajánlotta az előállítási eljárásból származó megnövekedett sótartalom és a nemkívánatos melléktermékek esetleges jelenlétének figyelembevétele céljából. Az EFSA ajánlásai alapján módosítani kell a guar-gumira vonatkozó előírásokat.

(6) Ki kell dolgozni a tisztasági előírásokat a 95/2/EK irányelv által az élelmiszerekben élelmiszer-adalékanyagként való felhasználásra engedélyezett E 504(i) magnézium-karbonátra vonatkozóan.

(7) Az Európai Mészgyártók Szövetségétől származó adatok alapján úgy tűnik, hogy a mésztermékek rendelkezésre álló nyersanyagokból történő előállítása nem teszi lehetővé, hogy azok a magnézium- és alkáli-sók szintje tekintetében megfeleljenek az E 526 kalcium-hidroxidra és az E 529 kalcium-oxidra megállapított jelenlegi tisztasági követelményeknek. Figyelembe véve, hogy a magnézium-sók biztonsági szempontból nem adnak okot aggodalomra, és tekintettel a közös FAO/WHO Élelmiszer-adalékanyag Szakértő Bizottság (a továbbiakban: JECFA) által kidolgozott, a Codex Alimentariusban közzétett előírásokra, helyénvaló az E 526 kalcium-hidroxidra és az E 529 kalcium-oxidra vonatkozó magnézium- és alkálisó-szinteket az elérhető legalacsonyabb értékekhez igazítani, amelyek a JECFA által meghatározottnál alacsonyabbak vagy azzal azonosak maradnak.

(8) Ezenkívül figyelembe kell venni a JECFA által kidolgozott, a Codex Alimentariusban közzétett előírásokat az E 526 kalcium-hidroxidra és az E 529 kalcium-oxidra vonatkozó ólomszint tekintetében. Mivel azonban az egyes tagállamokban termelt nyersanyagban (kalcium-karbonát), amelyből ezen adalékanyagok származnak, az ólom magas természetes háttérszinten fordul elő, nehéznek tűnik a szóban forgó élelmiszer-adalékanyagokban előforduló ólomtartalmat a JECFA által az ólomra megállapított felső szinthez igazítani. Emiatt a jelenlegi ólomszintet az elérhető legalacsonyabb küszöbértékre kell csökkenteni.

(9) A 95/2/EK irányelv engedélyezi az E 901 méhviasz élelmiszer-adalékanyagként való felhasználását. Az EFSA 2007. november 27-i véleményében (7) megerősítette, hogy ezen élelmiszer-adalékanyag használata biztonságos. Rámutattak azonban arra is, hogy az ólom jelenlétét a lehető legalacsonyabb szintre kell korlátozni. Figyelembe véve a JECFA által kidolgozott, a Codex Alimentariusban a méhviaszra közzétett, felülvizsgált előírásokat, helyénvaló módosítani az E 901 méhviaszra vonatkozó, jelenlegi tisztasági követelményeket az ólom megengedett legmagasabb szintjének csökkentése érdekében.

(10) A szintetikus szénhidrogén nyersanyagokból (szintetikus viasz) és az ásványolaj-alapú nyersanyagokból származó, erősen tisztított viaszt együttesen értékelte az Élelmiszerügyi Tudományos Bizottság (Scientific Committee on Food, a továbbiakban: SCF) (8) és 1995. szeptember 22-én véleményt adott ki az ásványi és a szintetikus szénhidrogénekről. Az SCF szerint elegendő adatot szolgáltattak egy teljes csoport ADI (acceptable daily intake - megengedhető napi bevitel) meghatározásához, mely mindkét típusú - az ásványolaj-alapú nyersanyagokból és a szintetikus szénhidrogén nyersanyagból származó - viaszra egyaránt vonatkozik. Amikor az E 905 mikrokristályos viaszra vonatkozó tisztasági követelményeket megállapították, a szintetikus szénhidrogén viaszt kihagyták és nem foglalták bele az előírásokba. A Bizottság ezért szükségesnek tartja az E 905 mikrokristályos viaszra vonatkozó tisztasági követelmények módosítását annak érdekében, hogy azok kiterjedjenek a szintetikus szénhidrogén alapanyagokból származó viaszokra is.

(11) Az E 230 (bifenil) és az E 233 (tiabendazol) élelmiszer-adalékanyagként való felhasználását többé nem engedélyezik az uniós jogszabályok. Ezen anyagokat a 2003/114/EK, illetve a 98/72/EK irányelv törölte a listáról. Következésképpen a 2008/84/EK irányelv I. mellékletét ennek megfelelően frissíteni kell, és az E 230-ra, illetve az E 233-ra vonatkozó előrásokat vissza kell vonni.

(12) Figyelembe kell venni a JECFA által kidolgozott Codex Alimentariusban az adalékanyagokra közzétett tisztasági előírásokat és analitikai módszereket. Különösen fontos, hogy a szükség szerint kiigazított különleges tisztasági követelmények tükrözzék a fontos nehézfémek egyedi határértékeit.

(13) A 2008/84/EK irányelvet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(14) Az ezen irányelvben előírt intézkedések összhangban vannak az Élelmiszerlánc- és Állategészségügyi Állandó Bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:

1. cikk

A 2008/84/EK irányelv I. melléklete ezen irányelv mellékletének megfelelően módosul.

2. cikk

(1) A tagállamok hatályba léptetik azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ennek az irányelvnek legkésőbb 2010. február 13-án megfeleljenek. E rendelkezések szövegét haladéktalanul megküldik a Bizottságnak.

A tagállamok által elfogadott rendelkezéseknek hivatkozniuk kell erre az irányelvre, vagy hivatalos kihirdetésük alkalmával ilyen hivatkozással együtt kell megjelenniük. A hivatkozás módját a tagállamok határozzák meg.

(2) A tagállamok megküldik a Bizottságnak nemzeti szabályozásuk azon főbb rendelkezéseinek szövegét, amelyeket az irányelv tárgykörében fogadnak el.

3. cikk

Ez az irányelv az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő 20. napon lép hatályba.

4. cikk

Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2009. február 13-án.

a Bizottság részéről

Androulla VASSILIOU

a Bizottság tagja

(1) HL L 40., 1989.2.11., 27. o.

(2) HL L 253., 2008.9.20., 1. o.

(3) HL L 61., 1995.3.18., 1. o.

(4) http://www.efsa.europa.eu/en/science/afc/afc_opinions/ej314b_nisin.html

(5) A Bizottság kérésére az élelmiszer-adalékanyagok, aromák, technológiai segédanyagok és az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagok tudományos testülete (AFC) által készített szakvélemény a formaldehid tartósítószerként való felhasználásáról az élelmiszer-adalékanyagok előállítása és készítése során; Question No EFSA Q-2005-032.

http://www.efsa.europa.eu/EFSA/efsa_locale-1178620753812_1178620766610.htm

(6) A Bizottság kérésére az élelmiszer-adalékanyagok, aromák, technológiai segédanyagok és az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagok tudományos testülete által készített szakvélemény a részben depolimerizált guar-gumi élelmiszer-adalékanyagként való felhasználásáról. Question No EFSA-Q-2006-122.

http://www.efsa.europa.eu/EFSA/efsa_locale-1178620753812_1178638739757.htm

(7) A méhviasz (E 901) mint fényezőanyag és ízesítőanyag-hordozó; az élelmiszer-adalékanyagok, aromák, technológiai segédanyagok és az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagok tudományos testületének (AFC) szakvéleménye; Question No EFSA-Q-2006-021.

http://www.efsa.europa.eu/EFSA/efsa_locale-1178620753812_1178672652158.htm

(8) http://ec.europa.eu/food/fs/sc/scf/reports/scf_reports_37.pdf

MELLÉKLET

A 2008/84/EK irányelv I. melléklete a következőképpen módosul:

1. Az E 234 nizinre vonatkozó szöveg helyébe a következő szöveg lép: "E 234 NIZIN

MeghatározásA nizin több hasonló felépítésű polipeptidből áll, amelyeket tejes vagy cukros közeg erjedésekor termelnek a Lactococcus lactis subsp.lactis egyes természetes törzsei
Einecs215-807-5
ÖsszegképletC143H230N42O37S7
Molekulatömeg3 354,12
TartalomA nizinkoncentrátum legalább 900 egységet tartalmaz mg-onként egy legalább 50 % nátrium-klorid-tartalmú zsírmentes tej-fehérjékből vagy erjesztett szilárd anyagokból álló keverékben.
LeírásFehér por
Tisztaság
Szárítási veszteségLegfeljebb 3 %, 102–103 °C-on tömegállandóságig végzett szárítás után.
ArzénLegfeljebb 1 mg/kg
ÓlomLegfeljebb 1 mg/kg
HiganyLegfeljebb 1 mg/kg”

2. Az E 400 alginsavra vonatkozó szöveg helyébe a következő szöveg lép: "E 400 ALGINSAV

SZÖVEG HIÁNYZIK

3. Az E 401 nátrium-alginátra vonatkozó szöveg helyébe a következő szöveg lép: "E 401 NÁTRIUM-ALGINÁT

Meghatározás
Kémiai névAz alginsav nátriumsója
Összegképlet(C6H7NaO6)n
Molekulatömeg10 000–600 000 (jellemző átlag)
TartalomSzárazanyagra számítva legalább 18 % és legfeljebb 21 % szén-dioxidot ad, ami legalább 90,8 % és legfeljebb 106,0 % nátrium-alginátnak felel meg (222 egyenértéktömegre számítva)
LeírásMajdnem szagtalan, szálas vagy szemcsés por, a fehértől a sárgásfehérig változó színű
Azonosítás
Pozitív nátrium- és alginsav-teszt
Tisztaság
Szárítási veszteségLegfeljebb 15 % (105 °C, 4 óra).
Vízben oldhatatlan anyagLegfeljebb 2 %, szárazanyagra számítva
FormaldehidLegfeljebb 50 mg/kg
ArzénLegfeljebb 3 mg/kg
ÓlomLegfeljebb 5 mg/kg
HiganyLegfeljebb 1 mg/kg
KadmiumLegfeljebb 1 mg/kg
Összes élőcsíra-számLegfeljebb 5 000 telep/gramm
Élesztők és penészgombákLegfeljebb 500 telep/gramm
E. coli5 grammban nem mutatható ki
Salmonella spp.10 grammban nem mutatható ki”

4. Az E 402 kálium-alginátra vonatkozó szöveg helyébe a következő szöveg lép: "E 402 KÁLIUM-ALGINÁT

Meghatározás
Kémiai névAz alginsav káliumsója
Összegképlet(C6H7KO6)n
Molekulatömeg10 000–600 000 (jellemző átlag)
TartalomSzárazanyagra számítva legalább 16,5 és legfeljebb 19,5 % szén-dioxidot ad, ami legalább 89,2 % és legfeljebb 105,5 % kálium-alginátnak felel meg (238 egyenértéktömegre számítva)
LeírásMajdnem szagtalan, szálas vagy szemcsés por, a fehértől a sárgásfehérig változó színű
Azonosítás
Pozitív kálium- és alginsav-teszt
Tisztaság
Szárítási veszteségLegfeljebb 15 % (105 °C, 4 óra).
Vízben oldhatatlan anyagLegfeljebb 2 %, szárazanyagra számítva
FormaldehidLegfeljebb 50 mg/kg
ArzénLegfeljebb 3 mg/kg
ÓlomLegfeljebb 5 mg/kg
HiganyLegfeljebb 1 mg/kg
KadmiumLegfeljebb 1 mg/kg
Összes élőcsíra-számLegfeljebb 5 000 telep/gramm
Élesztők és penészgombákLegfeljebb 500 telep/gramm
E. coliNincs jelen in 5 g
Salmonella spp.Nincs jelen in 10 g”

5. Az E 403 ammónium-alginátra vonatkozó szöveg helyébe a következő szöveg lép: "E 403 AMMÓNIUM-ALGINÁT

Meghatározás
Kémiai névAz alginsav ammóniumsója
Összegképlet(C6H11NO6)n
Molekulatömeg10 000–600 000 (jellemző átlag)
TartalomSzárazanyagra számítva legalább 18 % és legfeljebb 21 % szén-dioxidot ad, ami legalább 88,7 % és legfeljebb 103,6 % ammónium-alginátnak felel meg (217 egyenértéktömegre számítva)
LeírásSzálas vagy szemcsés por, a fehértől a sárgásfehérig változó színű
Azonosítás
Pozitív ammónium- és alginsav-teszt
Tisztaság
Szárítási veszteségLegfeljebb 15 % (105 °C, 4 óra)
SzulfáthamuLegfeljebb 7 %, szárazanyagra számítva
Vízben oldhatatlan anyagLegfeljebb 2 %, szárazanyagra számítva
FormaldehidLegfeljebb 50 mg/kg
ArzénLegfeljebb 3 mg/kg
ÓlomLegfeljebb 5 mg/kg
HiganyLegfeljebb 1 mg/kg
KadmiumLegfeljebb 1 mg/kg
Összes élőcsíra-számLegfeljebb 5 000 telep/gramm
Élesztők és penészgombákLegfeljebb 500 telep/gramm
E. coli5 grammban nem mutatható ki
Salmonella spp.10 grammban nem mutatható ki”

6. Az E 404 kalcium-alginátra vonatkozó szöveg helyébe a következő szöveg lép: "E 404 KALCIUM-ALGINÁT

SzinonimákAz alginát kalciumsója
Meghatározás
Kémiai névAz alginsav kalciumsója
Összegképlet(C6H7Ca1/2O6)n
Molekulatömeg10 000–600 000 (jellemző átlag)
TartalomSzárazanyagra számítva legalább 18 % és legfeljebb 21 % szén-dioxidot ad, ami legalább 89,6 % és legfeljebb 104,5 % kalcium-alginátnak felel meg (219 egyenértéktömegre számítva)
LeírásMajdnem szagtalan, szálas vagy szemcsés por, a fehértől a sárgásfehérig változó színű
Azonosítás
Pozitív kalcium- és alginsav-teszt
Tisztaság
Szárítási veszteségLegfeljebb 15,0 % (105 °C, 4 óra)
FormaldehidLegfeljebb 50 mg/kg
ArzénLegfeljebb 3 mg/kg
ÓlomLegfeljebb 5 mg/kg
HiganyLegfeljebb 1 mg/kg
KadmiumLegfeljebb 1 mg/kg
Összes élőcsíra-számLegfeljebb 5 000 telep/gramm
Élesztők és penészgombákLegfeljebb 500 telep/gramm
E. coli5 grammban nem mutatható ki
Salmonella spp.10 grammban nem mutatható ki”

7. Az E 405 propán-1,2-diol-alginátra vonatkozó szöveg helyébe a következő szöveg lép: "E 405 PROPÁN-1,2-DIOL-ALGINÁT

SzinonimákHidroxipropil-alginát
Alginsav 1,2-propándiol észtere
Propilénglikol-alginát
Meghatározás
Kémiai névAz alginsav 1,2-propándiol észtere. Összetétele az észterezés mértékétől és a molekulában található szabad és semlegesített karboxil csoportok százalékos arányától függően változik
Összegképlet(C9H14O7)n (észterezett)
Molekulatömeg10 000–600 000 (jellemző átlag)
TartalomSzárazanyagra számítva legalább 16 % és legfeljebb 20 % szén-dioxidot ad
LeírásMajdnem szagtalan, szálas vagy szemcsés por, a fehértől a sárgásbarnáig változó színű
Azonosítás
Pozitív 1,2-propándiol- és alginsav-teszt hidrolízis után
Tisztaság
Szárítási veszteségLegfeljebb 20 % (105 °C, 4 óra)
Összes propán-1,2-diol-tartalomLegalább 15 % és legfeljebb 45 %
Szabad propán-1,2-diol-tartalomLegfeljebb 15 %
Vízben oldhatatlan anyagLegfeljebb 2 %, szárazanyagra számítva
FormaldehidLegfeljebb 50 mg/kg
ArzénLegfeljebb 3 mg/kg
ÓlomLegfeljebb 5 mg/kg
HiganyLegfeljebb 1 mg/kg
KadmiumLegfeljebb 1 mg/kg
Összes élőcsíra-számLegfeljebb 5 000 telep/gramm
Élesztők és penészgombákLegfeljebb 500 telep/gramm
E. coli5 grammban nem mutatható ki
Salmonella spp.10 grammban nem mutatható ki”

8. Az E 407 karregénre vonatkozó szöveg helyébe a következő szöveg lép: "E 407 KARRAGÉN

SzinonimákKereskedelmi forgalomba különféle néven kerülhet, mint például:
Ír zuzmó (gyöngyzuzmó)
Eucheuman (alapanyaga Eucheuma spp.)
Iridophycan (alapanyaga Iridaea spp.)
Hypnean (alapanyaga Hypnea spp.)
Furcellaran vagy dán agar-agar (alapanyaga Furcellaria fastigiata)
Karragén (alapanyaga Chondrus és Gigartina spp.)
MeghatározásA karragén a Rhodophyceae (vörös tengeri moszat) osztályba tartozó Gigartinaceae, Solieriaceae, Hypneaceae és Furcellariaceae családokat alkotó tengeri moszatok természetes törzseinek vizes kivonata. Metanolon, etanolon és 2-propanolon kívül más szerves kicsapószer nem használható. A karragént főként a poliszacharid-szulfát-észterek kálium-, nátrium-, magnézium- és kalciumsói alkotják, amelyek hidrolízis útján galaktózt és 3,6-galaktóz-anhidridet képeznek. A karragenátot nem szabad hidrolizálni vagy más kémiai eljárással lebontani. Formaldehid legfeljebb 5 mg/kg arányban jelen lehet véletlenszerű szennyeződésként.
Einecs232-524-2
LeírásA sárgástól a színtelenig változó színű, gyakorlatilag szagtalan por, amely egyaránt lehet durva vagy finom szemcséjű
Azonosítás
Pozitív galaktóz-, galaktózanhidrid- és szulfát-teszt
Tisztaság
Metanol-, etanol- és 2-propanol-tartalomLegfeljebb 0,1 %, külön-külön vagy együttesen
1,5 %-os oldat viszkozitása 75 °C-onLegalább 5 mPa.s
Szárítási veszteségLegfeljebb 12 % (105 °C, 4 óra)
SzulfátLegalább 15 % és legfeljebb 40 %, szárazanyagra számítva (mint SO4)
HamuLegalább 15 % és legfeljebb 40 %, szárazanyagra számítva, 550 °C-on meghatározva
Savban oldhatatlan hamuLegfeljebb 1 %, szárazanyagra számítva (10 %-os sósavban oldhatatlan)
Savban oldhatatlan anyagLegfeljebb 2 %, szárazanyagra számítva (1 térfogatszázalékos kénsavban oldhatatlan)
Kis molekulatömegű karragén
(molekulatömeg-frakció 50 kDa alatt)
Legfeljebb 5 %
ArzénLegfeljebb 3 mg/kg
ÓlomLegfeljebb 5 mg/kg
HiganyLegfeljebb 1 mg/kg
KadmiumLegfeljebb 2 mg/kg
Összes élőcsíra-számLegfeljebb 5 000 telep/gramm
Élesztők és penészgombákLegfeljebb 300 telep/gramm
E. coli5 grammban nem kimutatható
Salmonella spp.10 grammban nem kimutatható”

9. Az E 407a feldolgozott eucheuma tengeri moszatra vonatkozó szöveg helyébe a következő szöveg lép: "E 407a FELDOLGOZOTT EUCHEUMA TENGERI MOSZAT

SZÖVEG HIÁNYZIK

10. Az E 412 guar-gumira vonatkozó szöveg helyébe a következő szöveg lép: "E 412 GUAR-GUMI

SZÖVEG HIÁNYZIK

11. Az E 503ii bejegyzés után a szöveg az E 504i-re vonatkozó alábbi szöveggel egészül ki: "E 504I MAGNÉZIUM-KARBONÁT

SZÖVEG HIÁNYZIK

12. Az E 526 kalcium-hidroxidra vonatkozó szöveg helyébe a következő szöveg lép: "E 526 KALCIUM-HIDROXID

SZÖVEG HIÁNYZIK

13. Az E 529 kalcium-oxidra vonatkozó szöveg helyébe a következő szöveg lép: "E 529 KALCIUM-OXID

SZÖVEG HIÁNYZIK

14. Az E 901 méhviaszra vonatkozó szöveg helyébe a következő szöveg lép: "E 901 MÉHVIASZ

SZÖVEG HIÁNYZIK

15. Az E 905 mikrokristályos viaszra vonatkozó szöveg helyébe a következő szöveg lép: "E 905 MIKROKRISTÁLYOS VIASZ

SZÖVEG HIÁNYZIK

16. Az E 230-ra és az E 233-ra vonatkozó szöveget el kell hagyni.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32009L0010 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32009L0010&locale=hu

Tartalomjegyzék