Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2020.10.306 I. A jogerős ítélet felülvizsgálatát jogszabálysértésre hivatkozással lehet kérni. Kormányhatározatban írtak esetleges megsértése felülvizsgálati eljárásban nem vizsgálható [Alaptörvény T) cikk (2) bek., 2010. évi CXXX. tv. 23. § (1) bek. b) pont].

II. Ha egy jogorvoslati kérelemmel támadható közigazgatási határozat tárgyában a másodfokú eljárásban más döntés születik, az önmagában kártérítési felelősséget nem alapoz meg. Egy pályázat benyújtásával kapcsolatos kiadások, költségek - eredménytelen pályázat esetén - csak akkor tartoznak a pályázó üzleti kockázata körébe, ha a pályázat elbírálására jogszerűen kerül sor [1959. évi IV. tv. (rPtk.) 339. § (1) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Az alperes jogelődje 2012. augusztus 3-án az Európai Unió által támogatott, "Új tartalomfejlesztések a közoktatásban" című pályázatot írt ki. A pályázati útmutató alapján a pályázat beadását megelőzően előkészítő tevékenységként kötelező volt pedagógiai és fejlesztési terv elkészítése. A projektelőkészítés költségei elszámolhatók voltak a pályázati felhívás megjelenésének napjától.

[2] A felperes 2012. december 21-én nyújtotta be a pályázatát az alperesi jogelőd mint irányító hatóság nevében eljáró közreműködő szervezethez. A pályázata benyújtása érdekében 2013. február és május hónapokban a pedagógiai és a fejlesztési tervdokumentációk előkészítői tervei elkészítéséért, valamint pályázat készítésért összesen 9 906 000 forintot fizetett ki két társaság részére.

[3] A pályázatok elbírálása egy szakaszban történt, standard kiválasztási eljárásrendben. A pályázók a pályázatok tartalma alapján pontokat szerezhettek a pályázati útmutatóban közzétett pontozási rendszer szerint. A pályázatokat tartalmuk értékelése után, egymáshoz mérten, a megítélt összpontszámok szerint állították sorrendbe. Az adott esetben a benyújtott pályázatok számára és az igényelt támogatás összegére tekintettel a 100-ból 79,5 vagy ezt meghaladó összpontszámot elérő pályázatok részesülhettek támogatásban.

[4] A pályázatról a Pályázati útmutató F.4.6. pontja szerint az irányító hatóság vezetője döntött. A közreműködő szervezet 2013. április 3-án kelt levelével értesítette a felperest, hogy a pályázatának elbírálása megtörtént, az szakmailag megfelelt a támogathatósághoz szükséges minimális követelményeknek, azonban forráshiány miatt nem részesülhetett támogatásban, tartaléklistára került. Felperes pályázata 78,5 átlagpontszámot kapott.

[5] A felperes a 2013. április 15-én kelt, a közreműködő szervezet által 2013. április 24-én iktatott levelében kifogással élt az értékeléssel kapcsolatban. Az alperes jogelődje 2013. május 14-én kelt levelében arról tájékoztatta a felperest, hogy az április 29-én érkezett kifogás elbírálási határidejét 30 nappal meghosszabbította. A kifogás elbírálás céljából történő továbbítására 2013. július 30-án került sor.

[6] A felperessel együtt tartaléklistára került az E. Kft. (a továbbiakban: Kft.) pályázata is, amely társaság szintén kifogással élt. Ezt követően e társaság tekintetében korrigálásra került az értékelő lap képlethibája, és a módosított pontszám alapján (85 pont) a pályázat támogathatóvá vált, melyről a Kft.-t mint kedvezményezettet 2013. október 10-én tájékoztatták, és megkötötték vele a támogatási szerződést.

[7] A felperes több alkalommal érdeklődött írásban - eredménytelenül - a kifogásának eredményével kapcsolatban az alperesi jogelődnél. A 2013. augusztus 29. napján kelt, a Miniszterelnökséget vezető államtitkárnak címzett levelében - utalva az előzményekre - kérte a címzettet, hogy a jogszabályban biztosított feladat- és hatáskörében eljárva utasítsa az alperesi jogelődöt a mulasztás pótlására.

[8] A Miniszterelnökséget vezető miniszter nevében és megbízásából a helyettes államtitkár a 2014. október 18-án kelt határozatával a 2007-2013 programozási időszakban az Európai Regionális Fejlesztési Alapból, az Európai Szociális Alapból és a Kohéziós Alapból származó támogatások felhasználásának rendjéről szóló 4/2011. (I. 28.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) 82. § (5) bekezdés a) pontja alapján a kifogásnak helyt adott, és döntésének az irányító hatóság (alperesi jogelőd) részére történő megküldésével kezdeményezte a pályázat értékelési szakba történő visszahelyezését, valamint a határozata figyelembevételével ismételt tartalmi értékelés és ismételt döntés meghozatalát. A határozat indokolásában megállapította, hogy a megítélt pontszámok és azok szöveges indokolásai nem kellően megalapozottak. Az utolsó előtti bekezdésben rögzítette, hogy "...jelen döntésem nem jelenti a pályázat automatikus támogatását. A projektjavaslat támogathatóságáról, az ismételt értékelést követően az Irányító Hatóság hoz döntést. Továbbá a pályázat támogatásának feltétele a támogathatósághoz szükséges forrás rendelkezésre állása".

[9] A felperes pályázata az újraértékelés során 86,5 összpontszámot kapott. Az alperes 2015. június 5-én kelt levelében - hivatkozva többek között a 2007-2013 közötti programozási időszak operatív programjai eredményes zárásával összefüggő 2015. évi feladatokra vonatkozó cselekvési tervről és a Nemzeti Stratégiai Referencia Keret 2014. évi munkatervéről szóló 1051/2014. (II. 7.) Korm. határozat (a továbbiakban: Korm. határozat) 10. pontjára - tájékoztatta a felperest, hogy felülvizsgálta a tartaléklistát, és tekintettel arra, hogy további forráskiosztásra már nincsen reális esély, a tartaléklistát megszüntette.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[10] Felperes módosított, másodlagos kereseti kérelmében a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: rPtk.) 339. §-a, valamint a Korm. rendelet 82. § (2) bekezdése alapján kártérítés jogcímén az alperes összesen 30 000 001 forint és abból a keresetében megjelölt részösszegek után és időpontoktól számított késedelmi kamat megfizetésére kötelezését kérte. A tőkeösszegből a felülvizsgálati eljárás tárgyát képező 9 906 000 forintot a pályázat benyújtásával és a pályázaton való részvétellel kapcsolatban felmerült költségei címén igényelte.

[11] Keresete ténybeli alapjaként előadta, hogy az alperesi jogelőd a pályázatát alulértékelte, valamint kifogását jelentős késedelemmel továbbította az elbírálásra jogosultnak, aki szintén jelentős késedelemmel járt el. A kifogása elbírálására előírt legfeljebb 60 napos határidő 2013. június 28-án lejárt, amely időpontig annak felterjesztésére sem került sor. Amennyiben pályázata eredetileg is megfelelően kerül elbírálásra (az újraértékelés során kapott pontszámot ekkor megkapja), illetve a kifogását határidőben elbírálják, úgy az általa igényelt támogatásban, de legalább a támogatási keret maradványösszegében részesül. A Kft. - kifogása eredményeként - a felperesnél alacsonyabb összpontszámmal kapta meg a támogatást.

[12] Az alperes a kereset elutasítását kérte.

Az első- és másodfokú ítélet

[13] Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Bizonyítottnak találta az alperes jogszabályi határidők elmulasztásában és a felperes pályázatának alulértékelésében megnyilvánuló jogellenes magatartását, valamint azt, hogy a felperesi kifogás határidőn belüli elbírálása esetén még rendelkezésre állt a támogatási keret, a tartaléklistából kifizetés volt teljesíthető, ezért megállapította, hogy az alperes jogellenes magatartása kihatott a felperes pályázatának elbírálására.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!