Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2008.10.264 I. Adócsalás bűntettének és nem csempészet bűncselekményének minősül a cselekmény, ha a külföldön vásárolt gépjárműveket a terhelt, a valóságos értéküknek megfelelő számlák bemutatásával vámkezelteti, majd a hazai értékesítésből származó jövedelmét az adóhatóságnak nem vallja be [Btk. 310. §, Btk. 312. § (1) bek. a) pont, 2/2002. számú és 1/1999. számú Büntető Jogegységi Határozat].

II. Nem abszolút, hanem relatív eljárási szabálysértés, ha a bíróság a tényállás megállapításánál törvényben kizárt bizonyítékokat is elfogadott [Be. 201. § (1) bek., Be. 206. § (4) bek., Be. 373. § (1) bek. III/a)].

A N.-i Városi Bíróság a 2006. április 27-én kihirdetett ítéletével V. Z. terheltet 2 rb. adócsalás bűntette miatt halmazati büntetésül 400 napi tétel - napi tételenként 1000 forint - pénzbüntetésre ítélte.

A tényállás szerint V. Z. terhelt 2002-ben és 2003-ban "külföldről, több alkalommal a D.-T. Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-n keresztül sajátjaként, haszonszerzési céllal személygépkocsikat hozott be Magyarországra, majd azokat a vámkezelést követően belföldön értékesítette".

A Kft. és a terhelt között az autók behozatalára, vámkezelésére, értékesítésére vonatkozóan megbízási szerződés nem jött létre.

A terhelt összesen 3 személygépkocsit vásárolt. Az egyaránt 1992-es évjáratú Opel Astra személygépkocsi vételára 350 euró, a Volswagen Vento típusú személygépkocsi vételára 450 euró, míg az 1994-es évjáratú Opel Astra Caravan típusú személygépkocsi vételára 550 euró volt.

A belföldi magánszemély vevőknek a terhelt ezeket a gépjárműveket sorrendben 700 000 forintért, 1 100 000 forintért, illetve 1 420 000 forintért értékesítette.

A személygépkocsik értékesítéséből terheltnek 2002. évben 526 200 forint, míg 2003. évben 2 060 700 forint adóköteles jövedelme származott, melyeket sem a 2002., sem pedig a 2003. adóévekre vonatkozó személyi jövedelemadó bevallásában nem tüntetett fel.

A terhelt a 2002. és 2003. évi személyi jövedelemadó bevallásakor arról nyilatkozott, hogy ezen években csak olyan jövedelme volt, amelyre nézve a munkáltatónak az adó-megállapítási és elszámolási kötelezettsége fennáll. Így személyi jövedelemadóját mindkét adóévben a munkáltatója állapította meg és számolta el. A munkáltató a 2002-es adóévre vonatkozó személyi jövedelemadó bevallást 2003. március 24. napján, míg a 2003. adóévre vonatkozó személyi jövedelemadó bevallást 2004. március 26. napján nyújtotta be az adóhatósághoz.

A terhelt fenti magatartásával az állami adóbevételt személyi jövedelemadó adónemben a 2002. adóévben 210 480 forinttal, míg a 2003-as adóévben 824 280 forinttal csökkentette.

Az ítélet ellen - amelyet az ügyész tudomásul vett - a terhelt és védője fellebbezett felmentés érdekében.

A megyei bíróság a 2006. december 6-án kihirdetett végzésével a városi bíróság ítéletét helybenhagyta.

A tényállást a Be. 352. §-ának (1) bekezdése alapján azzal egészítette ki, hogy az Opel Astra típusú személygépkocsit 2002. szeptember 5-én, a Volkswagen Vento típusú személygépkocsit 2002. december 5-én, míg az Opel Astra Caravan típusú gépjárművet 2002. december 8-án hozta be a terhelt az ország területére.

Azok vámkezelése sorrendben 2002. november 13-án, 2003. március 19-én és 2003. március 25-én történt meg.

A jogerős határozatok ellen V. Z. terhelt védője nyújtott be felülvizsgálati indítványt a terhelt anyagi jogszabálysértéssel történt elítélése miatt, felmentés végett, másodsorban abszolút eljárásjogi szabálysértésre tekintettel történő hatályon kívül helyezés és az elsőfokú bíróság új eljárásra utasítása érdekében [Be. 416. § (1) bek. a) és c) pontja].

Az indítvány indokolásának lényege szerint a terhelt bűnösségének megállapítására a Btk. 2. §-ában és 10. §-ában foglaltak megsértésével, bűncselekmény hiányában került sor.

A jogerős határozatokban megállapított tényállásból ugyanis - a tényállás részének tekintve az elsőfokú bíróságnak az ítélet indokolása körében tett azon megállapításait is, miszerint a gépjárművek vámértékének igazolására "igen alacsony" árakat tartalmazó számlák bemutatásával került sor, illetőleg, hogy ezen számlák "bemutatásának az volt a célja, hogy az autók vételárának minél alacsonyabb összegben történő megállapítása a vámterhek csökkentését eredményezze", továbbá, hogy a kérdéses gépjárműveket csak "papíron vette meg a Kft." - a terhelt cselekménye helyesen a Btk. 312. §-a (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott, de a (2) bekezdés a) pontja szerinti csempészet bűntettének minősül. A terhelt ugyanis a vámáru tulajdonosának személye, illetőleg a vámkiszabás alapjául szolgáló érték tekintetében valótlan nyilatkozatot tett. Egyébként a vámáru tulajdonosára vonatkozó hamis nyilatkozat önmagában is megalapozná az adott minősítést. A csempészet bűntettével érintett dolgok eladásából származó haszon az adóhatóságnak bevallására pedig a terhelt nem volt köteles, mivel az önfeljelentést jelentett volna. Miután Magyarország 2004. május 1-jével csatlakozott az Európai Unióhoz, és az adott vámáruk az Európai Unióból származtak, a Btk. 2. §-ára figyelemmel az elbíráláskor hatályos jogszabályok alkalmazásával a csempészet bűntettének vádja alól a terhelt felmentése lett volna az indokolt.

A csempészet és adócsalás látszólagos halmazata tekintetében ezen álláspontot erősíti meg a vámorgazdaságról hozott 2/2002. számú Büntető Jogegységi Határozat indokolása is, míg a csempészet bűntette miatt emelt vád alóli felmentés indokoltságát illetően a Btk. 2. §-ának alkalmazásával kapcsolatos 1/1999. számú Büntető Jogegységi Határozat.

Az adócsalások vonatkozásában anyagi jogszabályt is sért a minősítés, mert az eljárt bíróságoknak becsléssel, (Art. 108. §-a) nem pedig tételesen kellett volna megállapítaniuk a cselekmény minősítésére kiható adóhiány mértékét.

Másodlagosan, - amennyiben felmentésre nem kerülhet sor - az első- és a másodfokú határozatnak a Be. 373. § (1) bekezdés III/a) pontjában foglalt abszolút eljárásjogi szabálysértés miatti hatályon kívül helyezése indokolt. Az elsőfokú bíróság ugyanis döntően olyan bizonyítékokra alapozta a terhelt bűnösségének megállapítását - az ügyben bizonyítékként értékelt telefon-lehallgatások anyaga - amelyek a Be. 201. §-ának (1) bekezdésére és 206. §-ának (4) bekezdésére figyelemmel bizonyítékként nem voltak felhasználhatók, s ezt eljárásjogilag a másodfokú bíróság is törvényesnek tekintette. Fenti bizonyítékok kirekesztése esetén azonban az elsőfokú bíróság ítéletének indokolása oly mértékben hiányos, amelyre tekintettel az ítélet felülbírálatra alkalmatlan. Ezt a másodfokú bíróságnak is észlelnie kellett volna, s emiatt az ítéletet hatályon kívül kellett volna helyeznie.

A Legfőbb Ügyészség átiratában az indítványt részben törvényben kizártnak, részben alaptalannak értékelve, a támadott határozatok hatályukban fenntartását indítványozta.

Az átiratban foglaltak lényege szerint a Be. 423. §-ának (1) bekezdésében foglaltakra figyelemmel a felülvizsgálati eljárásban nincs helye a vélt megalapozatlanság kiküszöbölésének, a bizonyítékok mérlegelése vitatásának. Csak az olyan anyagi jogi érvelés vezethet a jogerős ítélet felülvizsgálatához, amely teljesen összhangban áll az ítéleti tényállás minden részletével.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!