Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2024.11.272 A jogellenes munkaidő-beosztás lehetséges jogkövetkezménye tekintetében irányadónak kell tekinteni a Kúria Mfv.X.10.257/2019/7. számú közzétett precedensképes határozatát, és ennek megfelelő alkalmazásával a heti pihenőidőt megelőzően be nem osztott napi pihenőidő tartamára eső munkavégzés minősül rendkívüli munkaidőben végzett munkának, és ennek az Mt. 143. § szerint lehetséges jogkövetkezménye, meghatározott mértékű bérpótlék megfizetése merülhet fel [a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 104. § (1) bek., 143. § (2) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes a perbeli, 2018. január 1-jétől 2018. november 30. napja közötti időszakban mozdonyvezető munkakörben állt munkaviszonyban az alperessel. Az alperes Kollektív Szerződésének (a továbbiakban: KSZ) 46. § j) pontja alapján a felperes vezényelt vontatási, utazói munkarendben, havi munkaidőkeretben volt foglalkoztatva, határon átnyúló szolgálatot nem látott el.

[2] Az alperes a munkaidőbeosztást, azaz tervvezénylést minden hónapra előre, a tárgyhónapot megelőző hónap 23. napjáig közölte a felperessel.

[3] Az alperes minden naptári héten biztosította a felperes számára a minimális 42 óra heti pihenőidőt, ezen kívül havonta egy alkalommal szombat 0.00 órától hétfő reggel 6.00 óráig a hétvégi heti pihenőidőt. A heti pihenőidő a munkaidőkeret átlagában elérte a heti 48 órát, de előfordult, hogy ezt meghaladó mértékű volt.

[4] Az alperes a KSZ rendelkezéseinek megfelelően 12 óra napi pihenőidőt biztosított a felperesnek, amely során a napi pihenőidőt lakóhelyen történő eltöltése érdekében a munkába járással kapcsolatban 1,5 óra utazási normaidőt is figyelembe vett. Abban az esetben, ha a munkavégzést heti pihenőidő és nem újabb munkavégzés követte, az alperes a napi pihenőidőt és az ahhoz kapcsolt utazási normaidőt nem biztosította a felperes részére.

A felperes keresete és az alperes ellenkérelme

[5] A felperes a többször módosított keresetében a rendkívüli munkavégzés díjazása jogcímén a 2018. január 1-jétől 2018. november 30-ig terjedő időszakra 92 184 forint és ezen összeg 2018. július 27-től számított késedelmi kamata megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Keresete jogalapjaként az Alaptörvény XVII. cikk (4) bekezdésére, a munkaidő szervezés egyes szempontjairól szóló, az Európai Parlament és Tanács 2003/88/EK Irányelv (a továbbiakban: Irányelv) 3. és 5. cikkére, a vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény (a továbbiakban: Vtv.) 68/B. § (1) bekezdésére, a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 5. § (1) bekezdésére, 104. § (1) bekezdésére, 107. § a) pontjára, 143. § (4) bekezdésére, valamint a Kollektív Szerződés 40. § 1. pontjának c) alpontjára, a 47. § (4) bekezdésére, a 10. számú melléklet 11. §-ára, továbbá az Alkotmánybíróság 12/2020. (VI. 22.) AB határozatára, valamint az EUB több ítéletére hivatkozott. Álláspontja szerint a napi pihenőidő uniós fogalmának helyes értelmezéséből fakadóan az alperes köteles lett volna a lakóhelyi pihenőidő és az ehhez kapcsolódó utazási normaidő biztosítására azokban az esetekben is, amikor az adott napi munkavégzést követő naptári napon heti pihenőidőt osztott be. Keresetében elsődlegesen a napi pihenőidő hiányára és a heti pihenőidő alatt történt munkavégzésre hivatkozott.

[6] Az alperes az ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Elsődlegesen vitatta, hogy a munkaidő-beosztási gyakorlata jogszabályba ütközik, másodlagosan a heti pihenőidő elcsúsztatásának lehetőségét, végül a felperes számításának helyességét is.

Az első- és a másodfokú határozat

[7] A törvényszék ítéletével kötelezte az alperest 76 920 forint rendkívüli munkavégzés díjazása és ezen összeg után 2018. július 27-től számított késedelmi kamata megfizetésére. Ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasította.

[8] Az elsőfokú bíróság jogi álláspontja szerint - miután az Mt. 104. § (1) bekezdése és 106. § (1) bekezdése nem ad egzakt iránymutatást a napi és heti pihenőidő egymáshoz való viszonya tekintetében, az Alaptörvény 28. cikkébe és az Mt. 5. § (1) bekezdésében rögzített rendelkezés alapján azt az értelmezést kellett kiválasztani, amely megfelel az uniós jogi és az alaptörvényi követelményeknek is.

[9] Megállapította, hogy a munkavállalók napi és heti pihenőidőhöz való jogát rögzítő, az Alaptörvény XVII. cikk (4) bekezdését az Alkotmánybíróság 12/2020. (VI. 22.) AB határozatában (a továbbiakban: AB határozat) értelmezte. Megállapította, hogy a pihenőidők önálló jogcímen illetik meg a munkavállalókat, mivel rendeltetésük is eltérő. Az AB határozata ugyanakkor a pihenőidő biztosításának feltételeire, azok egymáshoz való viszonyára egyebekben nem tartalmaz megállapításokat.

[10] A jogszabály teleologikus értelmezése során - figyelemmel a Munka Törvénykönyvről szóló 1992. évi XXII. törvény 2001. évi módosítására, továbbá az Mt. 2023. január 1-től hatályos szabályozására - arra a következtetésre jutott, hogy a jogalkotó szándéka szerint a napi pihenőidő a következő napi munkavégzéshez kapcsolódott.

[11] Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a napi és heti pihenőidő egymáshoz való viszonyának értelmezése során az Európai Unió munkaidő-szervezéssel kapcsolatos jogharmonizációs rendelkezései az Európai Unióról szóló Szerződés 4. cikk (3) bekezdése és az Mt. 5. § (1) bekezdése alapján nem volt mellőzhető. Az előbbiek alapján a jogvitában a nemzeti jogszabályok és az Irányelv 3. és 5. cikkének egymáshoz való viszonyát vizsgálta és az Európai Unió Bírósága C-477/21. számú ítéletét tekintette irányadónak.

[12] Az elsőfokú bíróság érvelése szerint az Európai Unió Bírósága a feltett kérdésekre adott válaszában egyértelműen megerősítette, hogy a napi és heti pihenőidő önálló uniós jogi jelentéstartalommal bíró fogalmak, amelytől eltérő értelmezés a nemzeti szabályokból sem következhet. Az alperesi értelmezés a heti és napi pihenőidő közötti formális különbségtétel mellőzésével arra helyezte a hangsúlyt, hogy a munkavállaló számára biztosítva legyen különbségtétel nélkül a legalább 35 órás pihenőidőt. Az EUB azonban a felperesi értelmezésnek megfelelően foglalt állást és követelményként fogalmazta meg, hogy az uniós szabályozásban szereplő 11+24 óra napi-illetve heti pihenőidő tagoltság valamilyen módon megjelenjen a nemzeti szabályozásban. A minimum időtartam mellé tehát az Európai Unió Bíróságának döntése új elemként az önálló jogcímen való biztosítás követelményét is feltüntette garanciális jelentőséggel. Ebből pedig az következik, hogy az olyan szabályozás, amelyben a napi pihenőidő bármilyen megkülönböztetés nélkül feloldódik az egységes pihenőidőben, nem átlátható és nem egyeztethető össze az uniós szabályokkal.

[13] Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint az EUB ítéletéből következően a napi pihenőidő nem a következő napi munkavégzéshez, hanem a már ledolgozott munkanaphoz kapcsolódik, amelyet az uniós bírósági gyakorlat is alátámaszt (C-151/02.). Mindezek alapján az elsőfokú bíróság arra a következtetésre jutott, hogy az Mt. 104. és 106. §-ának együttes értelmezése csak akkor felel meg az uniós jogi követelményeknek, ha napi pihenőidő attól függetlenül megilleti a munkavállalót, hogy ezt munkavégzés követi vagy sem. Vagyis a munkáltatónak a heti pihenőidő mellett a napi pihenőidőt is biztosítani kell.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!