32005D0393[1]

2005/393/EK: A Bizottság határozata (2005. május 23.) a kéknyelvbetegséggel kapcsolatos védő- és megfigyelő körzetekről, illetve az ezen körzetekből vagy ezen körzeteken keresztül történő szállításokra alkalmazandó feltételekről (az értesítés a C(2005) 1478. számú dokumentummal történt) EGT vonatkozású szöveg

A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

(2005. május 23.)

a kéknyelvbetegséggel kapcsolatos védő- és megfigyelő körzetekről, illetve az ezen körzetekből vagy ezen körzeteken keresztül történő szállításokra alkalmazandó feltételekről

(az értesítés a C(2005) 1478. számú dokumentummal történt)

(EGT vonatkozású szöveg)

(2005/393/EK)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a kéknyelvbetegség elleni védekezésre és felszámolására vonatkozó külön rendelkezések megállapításáról szóló, 2000. november 20-i 2000/75/EK tanácsi irányelvre ( 1 ) és különösen annak 8. cikke (2) bekezdése d) pontjára, 8. cikke (3) bekezdésére, 9. cikke (1) bekezdése c) pontjára, valamint 19. cikke harmadik bekezdésére,

(1)

A 2003/828/EK bizottsági határozat ( 2 ) rendelkezik az olyan globális földrajzi területek kijelöléséről, ahol a tagállamoknak a kéknyelvbetegséggel kapcsolatos védő- és megfigyelési körzeteket ("korlátozás alá vont körzetek") kell létrehozniuk. Ugyancsak megállapítja a mentesség feltételeit a 2000/75/EK irányelvben előírt kiviteli tilalom ("kiviteli tilalom") alól állatok, azok spermájának, petesejtjeinek és embrióinak bizonyos szállításaira vonatkozóan.

(2)

A Közösségben a kéknyelvbetegség kitöréseinek alakulását, illetve a harmadik országokból történő új behatolásait követve, a 2003/828/EK határozatot több alkalommal módosították e körzetek kijelölt határainak az új állat-egészségügyi feltételekhez való hozzáigazítása céljából.

(3)

A közösségi jogszabályok átláthatósága érdekében indokolt a 2003/828/EK határozatot hatályon kívül helyezni, és e határozatot léptetni a helyébe.

(4)

A 2000/75/EK irányelv értelmében a védő- és megfigyelő körzetek határainak kijelölésénél figyelembe kell venni a kéknyelvbetegséggel kapcsolatban álló földrajzi, közigazgatási, ökológiai és járványtani tényezőket és az ellenőrzési szabályozást. E tényezőket és szabályozást, valamint a tagállamok által benyújtott információkat figyelembe véve, indokolt a 2003/828/EK határozatban meghatározott körzeteket fenntartani, Görögország és Portugália esetét kivéve.

(5)

A legfrissebb rendelkezésre álló tudományos információk szerint a beoltott állatok szállítása biztonságosnak tekinthető, függetlenül a vírusterjedéstől a származási helyen, vagy a kórokozó-átvivők tevékenységétől a rendeltetési helyen. Ezért a 2003/828/EK határozatban előírt kilépési tilalom alóli belföldi szállításra vonatkozó mentességeket módosítani kell, hogy figyelembe vegyék ezeket a tudományos információkat.

(6)

A 2003/828/EK határozat felsorolja Görögországot azon globális földrajzi területek között, ahol korlátozás alá vont körzeteket kell létrehozni. Görögország a 2000/75/EK irányelvvel összhangban egy megfelelően indokolt kérést nyújtott be a Bizottságnak, amelyben Görögország törlését kérte a 2003/828/EK határozatban meghatározott globális földrajzi területek listájáról. Következésképpen Görögországot indokolt törölni erről a listáról.

(7)

Portugália megfelelően indokolt kérést nyújtott be a 2003/828/EK határozatban meghatározott korlátozás alá vont körzetek határainak megváltoztatására e tagállamra vonatkozóan. Figyelembe véve Portugália érintett területein a kéknyelvbetegséggel kapcsolatos földrajzi, közigazgatási, ökológiai és járványtani tényezőket, e körzetek határait módosítani kell.

(8)

Az e határozatban előírt rendelkezések összhangban vannak az Élelmiszerlánc- és Állat-egészségügyi Állandó Bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Tárgy

E határozat célja az olyan globális földrajzi területek határainak kijelölése, ahol a 2000/75/EK irányelv 8. cikkének (1) bekezdése előírása szerint a tagállamok védő- és megfigyelő körzeteket ("korlátozás alá vont körzetek") hoznak létre.

E határozatnak ugyancsak célja meghatározni az e korlátozás alá vont körzetekből, illetve e körzeteken keresztül, állatok, azok spermájának, petesejtjeinek és embrióinak bizonyos szállításaira ("átszállítás") vonatkozóan a 2000/75/EK irányelv 9. cikke (1) bekezdésének c) pontjában, illetve 10. cikkének (1) bekezdésében előírt kiviteli tilalom ("kiviteli tilalom") alól a mentesítés feltételeit.

E határozat nem vonatkozik a 2. cikk első albekezdésében említett korlátozás alá vont körzeteken belüli szállításokra, kivéve más cikkek rendelkezései szerint.

2. cikk

A korlátozás alá eső körzetek kijelölése

A korlátozás alá vont körzeteket az I. mellékletben szereplő körzetekben felsorolt átfogó földrajzi térségeken belül kell kijelölni.

A korlátozás alá eső körzetek esetében a kilépési tilalom alól kizárólag a 3., 4., 5. és 6. cikkel összhangban adható mentesség.

A korlátozás alá eső E körzet esetében a kérődző állatfajok élő egyedeinek Spanyolország és Portugália közötti mozgására az érintett illetékes hatóságok engedélyével, kétoldalú megállapodás keretében kerülhet sor.

A korlátozás alá eső F körzet esetében a kéknyelvbetegségre fogékony állatfajok élő egyedeinek, illetve spermájának, petesejtjeinek és embrióinak mozgását meg kell engedni. Azoknak a tagállamoknak az esetében azonban, amelyek megfigyelési körzetet hoztak létre, a körzetbe irányuló mozgásokra kizárólag a rendeltetési hely illetékes hatóságának jóváhagyásával kerülhet sor.

A rendelet nem alkalmazandó ugyanakkor a 2006. május 1. előtt begyűjtött vagy létrehozott spermára, petesejtre, illetve embrióra.

2a. cikk

A mozgási tilalomtól való eltérés

(1) A 2000/75/EK irányelv 6. cikke (1) bekezdésének c) pontjától eltérve az alábbi állatok mentesülnek a 20 kilométeres körzetben való mozgási tilalom alól:

a) egy fertőzött gazdaság körüli 20 kilométeres sugáron belül található gazdaságnak szánt állatok;

b) a küldő gazdaság körüli, korlátozás alá vont körzeten belül található vágóhídra történő közvetlen szállításra szánt állatok;

c) a küldő gazdaság körüli, korlátozás alá vont körzetben és a fertőzött gazdaság körüli, 20 kilométeres sugáron kívül található gazdaságba szánt állatok, aminek feltétele:

i. a küldő és rendeltetési gazdaságok országa illetékes hatóságainak előzetes jóváhagyásai és azon illetékes hatóságok által megkövetelt állat-egészségügyi biztosítékok betartása, a kéknyelv-betegség vírusának terjedése elleni intézkedésekre vonatkozóan és a kórokozó-átvivők támadása elleni védekezés; vagy

ii. a II. melléklet A. szakasza (1) bekezdésének c) pontjában előírt, kórokozó kimutatását szolgáló vizsgálat, amelyet negatív eredménnyel végeztek el az érintett állattól a küldés idejét megelőző 48 órán belül vett mintán, mely állatot védeni kell a kórokozó-átvivők támadásaitól legalább a mintavétel idejétől kezdve, és az nem hagyhatja el a rendeltetési gazdaságot, kivéve közvetlen vágás céljából vagy az azon melléklet A. szakaszával összhangban;

d) a küldő gazdaság körüli, korlátozás alá vont körzeten kívül található gazdaságba, illetve vágóhídra történő közvetlen szállításra szánt állatok, beleértve a Közösségen belüli kereskedelemre vagy kivitelre szánt állatokat, aminek feltétele:

i. azon tagállamok illetékes hatóságainak előzetes jóváhagyásai, amelyekben a küldő és rendeltetési gazdaságok találhatók, és az azon illetékes hatóságok által megkövetelt állat-egészségügyi biztosítékoknak való megfelelés a kéknyelv-betegség vírusának terjedése elleni és a kórokozó-átvivők támadásai elleni védekezésre irányuló intézkedésekre vonatkozóan; és

ii. legalább a 3. és a 4. cikkben meghatározott feltételeknek való megfelelés; valamint

iii. a Közösségen belüli kereskedelemre szánt állatok esetében a származási tagállam biztosítja, hogy a 64/432/EGK, a 91/68/EGK és a 92/65/EGK tanácsi irányelvben meghatározott megfelelő egészségügyi bizonyítványok, vagy a kivitelre szánt állatok esetében a 93/444/EGK határozatban meghatározott egészségügyi bizonyítvány az alábbi kiegészítő szöveggel egészüljenek ki:

"A 2005/393/EK határozattal összhangban levő állatok".

3. cikk

Belföldi szállításokra vonatkozó mentesség a kiviteli tilalom alól

(1) Állatoknak, azok spermájának, petesejtjeinek és embrióinak belföldi szállítása valamely korlátozás alá vont körzetből mentes a kiviteli tilalom alól, feltéve, hogy az állatok, azok spermája, petesejtjei és embriói megfelelnek a II. mellékletben meghatározott feltételeknek vagy e cikk (2) vagy (3) bekezdésének.

(2) Az (1) bekezdésben említett helyi forgalmat az illetékes hatóságnak mentesítenie kell a körzetelhagyási tilalom alól, amennyiben:

a) az állatok olyan csordából származnak, amelyet az illetékes hatóság által jóváhagyott vakcinázási program keretén belül vakcináztak; és

b) az állatok:

i. vakcinázása több mint 30 nappal, de kevesebb mint tizenkét hónappal egy epidemiológiai szempontból jelentős származási helyen jelen lévő szerotípus(ok), vagy olyan szerotípus(ok), amelyeknek a jelenléte előfordulhat, elleni forgalom időpontja előtt történt; vagy

ii. két hónaposnál fiatalabbak a forgalom időpontjában, és hizlalás céljából tartják őket, ezt a tenyészetet védeni kell a kórokozók támadásaival szemben, valamint az illetékes hatóságnak nyilvántartásba kell vennie ezt a hizlalás céljára létrehozott tenyészetet.

(3) Amennyiben a korlátozás alá vont körzetek valamely, járványügyi szempontból fontos területén több mint 40 nap telt el attól az időponttól, hogy a kórokozó-átvivő aktivitása megszűnt, az illetékes hatóság mentességet ad a kiviteli tilalom alól a következők belföldi szállítására:

a) állatok, amelyek rendeltetési helyei a rendeltetési állomás szerint illetékes hatóság által ilyen célból nyilvántartásba vett gazdaságok, és amelyeket ezen állomásokról csak közvetlenül vágásra lehet elszállítani;

b) állatok, amelyek szerológiailag (ELISA vagy AGID*) negatívak, vagy szerológiailag pozitívak, de virológiailag (PCR*) negatívak; vagy

c) azon időpont után született állatok, amikor a kórokozó-átvivő aktivitása megszűnt.

Az illetékes hatóság csak a kórokozó-átvivő aktivitás szünetelési időszakában adja meg az e bekezdésben előírt mentességeket.

Amennyiben a 2000/75/EK irányelv 9. cikke (1) bekezdésének b) pontjában előírt járványmegfigyelési program alapján kimutatják, hogy a kórokozó-átvivő aktivitása az érintett korlátozás alá vont körzetben újrakezdődött, az illetékes hatóság biztosítja, hogy a mentesség ezután ne legyen alkalmazható.

(4) Ellenőrzött továbbítási eljárást vezetnek be az illetékes hatóság ellenőrzése alatt, annak biztosítására, hogy az e cikk által előírt feltételek alapján szállított állatokat a későbbiekben ne szállítsák egy másik tagállamba.

4. cikk

A vágásra szánt belföldi szállítmányokra vonatkozó mentesség a kiviteli tilalom alól

Állatok szállítását azonnali vágásra a korlátozás alá vont körzetből ugyanazon a tagállamon belül az illetékes hatóság mentesíti a kiviteli tilalom alól, ha:

a) kedvező eredménnyel zárult az eseti kockázatértékelés annak lehetőségéről, hogy az állatok a vágóhídra történő szállítás során érintkezhetnek-e a kórokozó-átvivőkkel, a következőket figyelembe véve:

i. a 2000/75/EK irányelv 9. cikke (1) bekezdésének b) pontjában előírt megfigyelő program keretében rendelkezésre álló adatokat a kórokozó-átvivő aktivitásáról;

ii. a távolságot a nem korlátozás alá vont körzetbe való beléptetés pontjától a vágóhídig;

iii. a ii. pontban említett útvonal entomológiai adatait;

iv. a kórokozó-átvivők aktivitási idejének viszonylatában a napszakot, amikor a szállítás történik;

v. a 96/23/EK tanácsi irányelvnek ( 3 ) megfelelően rovarirtók lehetséges használatát;

b) a szállítandó állatok nem mutatják a kéknyelvbetegség semmilyen tünetét a szállítás napján;

c) az állatokat az illetékes hatóság által lezárt járművel, hatósági felügyelet mellett közvetlenül a vágóhídra szállítják;

d) a vágóhídért felelős illetékes hatóságot tájékoztatják a szállítás előtt az állatok vágóhídra küldésének szándékáról és az értesíti az illetékes küldő hatóságot az állatok megérkezéséről.

5. cikk

A korlátozás alá vont körzetet Közösségen belüli kereskedelem céljából elhagyó állatokra vonatkozó, a kiviteli tilalom alól való mentesség

(1) Állatoknak, azok spermájának, petesejtjeinek és embrióinak szállítását a korlátozás alá vont körzetekből Közösségen belüli kereskedelem céljából az illetékes hatóság mentesíti a kiviteli tilalom alól, ha:

a) az állatok és azok spermája, petesejtjei és embriói megfelelnek a 3. vagy 4. cikkben megállapított feltételeknek; valamint

b) a fagyasztott spermák, petesejtek és embriók kivételével a rendeltetési tagállam előzetesen jóváhagyja a szállítást.

(2) A mentesség által érintett állatok származási tagállama az (1) bekezdés előírása szerint biztosítja, hogy a következő kiegészítő szöveggel egészülnek ki a 64/432/EGK ( 4 ), 88/407/EGK ( 5 ), 89/556/EGK ( 6 ), 91/68/EGK ( 7 ) és a 92/65/EGK ( 8 ) tanácsi irányelvben meghatározott megfelelő egészségügyi bizonyítványok:

"2005/393/EK határozatnak megfelelő állatok/sperma/petesejtek/embriók ( 9 ).

(3) E cikk nem alkalmazandó az állatok szállítására a 2a. cikkben előírt eltéréssel összhangban.

6. cikk

Állatok átszállítása

(1) A korlátozás alá vont körzetbe szánt vagy a korlátozás alá vont körzeten kívüli területeken átszállított állatokat és az azokat szállító eszközöket engedélyezett rovarirtó szerekkel kell kezelni a berakodási helyen, vagy mindenesetre a korlátozás alá vont körzet elhagyását megelőzően.

A korlátozás alá vont körzeten kívüli területről küldött, a korlátozás alá vont körzeten átszállított állatokat és az azokat szállító eszközöket engedélyezett rovarirtó szerekkel kell kezelni a berakodási helyen, vagy mindenesetre a korlátozás alá vont körzetbe való belépést megelőzően.

Ha egy korlátozás alá vont körzeten való átszállítás során pihenőidőt terveznek egy ellenőrző ponton, az állatokat védeni kell minden kórokozóátvivő-támadástól.

(2) A Közösségen belüli kereskedelemre szánt állatok esetében, a 64/432/EGK, a 91/68/EGK és a 92/65/EGK irányelvben meghatározott megfelelő egészségügyi bizonyítványok vagy a kivitelre szánt állatok esetében a 93/444/EGK határozatban meghatározott egészségügyi bizonyítványok az alábbi kiegészítő szöveggel egészülnek ki:

"A 2005/393/EK határozatnak megfelelő kezelés ... (termék neve) rovarirtóval, ... -án/-én (dátum) ... -kor (időpont)."

(3) Amennyiben a korlátozás alá vont körzetek járványtani szempontból fontos területén a kórokozó-átvivők aktivitásának megszűnését követően több mint 40 nap eltelt, ezen cikk 1. és 2. bekezdésének rendelkezései a továbbiakban nem alkalmazandók.

Ugyanakkor, az illetékes hatóság biztosítja, hogy ha a 2000/75/EK irányelv 9. cikke (1) bekezdésének b) pontjában előírt járványmegfigyelési program alapján megállapítható, hogy a kórokozó-átvivők aktivitása az érintett korlátozás alá vont területen újrakezdődött, a mentesség a továbbiakban ne legyen alkalmazandó.

7. cikk

Végrehajtási intézkedések

A tagállamok módosítják a kereskedelemre vonatkozó intézkedéseket úgy, hogy e határozatnak megfeleljenek, valamint az elfogadott intézkedéseket azonnal és megfelelően nyilvánosságra hozzák. Erről a Bizottságot azonnal tájékoztatják.

8. cikk

Hatályon kívül helyezés

A 2003/828/EK határozat hatályát veszti.

A hatályon kívül helyezett határozatra történő hivatkozásokat e határozatra történő hivatkozásokként kell tekinteni.

9. cikk

Alkalmazhatóság

E határozat 2005. június 13-ától alkalmazandó.

10. cikk

Címzettek

E határozatnak a tagállamok a címzettjei.

I. MELLÉKLET

Korlátozás alá vont körzetek: földrajzi területek, ahol védő- és megfigyelő körzeteket hoznak létre a tagállamok

A körzet

(2-es és 9-es szerotípus, illetve kisebb mértékben a 4-es és 16-os)

Olaszország

Abruzzo

:

Chieti, minden Avezzano-Sulmona helyi egészségügyi egységéhez tartozó község

Basilicata

:

Matera és Potenza

Calabria

:

Catanzaro, Cosenza, Crotone, Reggio Calabria, Vibo Valentia

Campania

:

Caserta, Benevento, Avellino, Napoli, Salerno

Lazio

:

Frosinone, Latina

Molise

:

Isernia, Campobasso

Puglia

:

Foggia, Bari, Lecce, Taranto, Brindisi

Sicilia

:

Agrigento, Catania, Caltanissetta, Enna, Messina, Palermo, Ragusa, Siracusa és Trapani

Málta

B körzet (2-es szerotípus)

Olaszország

Abruzzo

:

L'Aquila, minden Avezzano-Sulmona helyi egészségügyi egységéhez tartozó község kivételével

Lazio

:

Rieti, Roma, Viterbo

Toscana

:

Grosseto

Umbria

:

Terni és Perugia

C körzet

(2-es és 4-es szerotípus, illetve kisebb mértékben a 16-os)

Franciaország

Corse du sud, Haute Corse

Olaszország

Sassari

D körzet

Ciprus

E körzet

(4-es szerotípus)

Spanyolország:

- Extremadura autonóm régiója: Cáceres, Badajoz tartományok;

- Andalúzia autonóm régiója: Cádiz, Córdoba, Huelva, Jaén tartományok (Alcalá la Real, Andújar, Huelma, Jaén, Linares, Santiesteban del Puerto, Ubeda comarca), Málaga, Sevilla tartományok;

- Kasztília-La Mancha autonóm régiója: Albacete (Alcaraz comarca), Ciudad Real, Toledo tartományok;

- Kasztília és León autonóm régiója: Avila tartomány (Arenas de San Pedro, Candelada, Cebreros, El Barco De Ávila, Las Navas del Marqués, Navaluenga, Sotillo de la Adrada comarca), Salamanca tartomány (Béjar, Ciudad Rodrigo és Sequeros comarca);

- Madrid autonóm régiója: Madrid tartomány (Alcalá de Henares, Aranjuez, Arganda del Rey, Colmenar Viejo, El Escorial, Grinon, Municipio de Madrid, Navalcarnero, San Martín de Valdeiglesias, Torrelaguna, Villarejo de Salvanés comarca).

Portugália:

- Algarve Regionális Mezőgazdasági Igazgatósága: minden concelho

- Alentejo Regionális Mezőgazdasági Igazgatósága: minden concelho

- Ribatejo e Oeste Regionális Mezőgazdasági Igazgatósága: minden concelho

- Beira Interior Regionális Mezőgazdasági Igazgatósága: Penamacor, Fundão, Idanha-a-Nova, Castelo Branco, Proença-a-Nova, Vila Velha de Ródão és Mação concelho.

F övezet

(8-as szerotípus)

Belgium:

Egész terület

Franciaország:

- Département de l'Aube: arrondissement de Bar-sur-Aube et cantons de Arcis-sur-Aube, de Chapelle-Saint-Luc, de Mery-sur-Seine, de Piney, de Ramerupt, de Troyes (1er, 2ème, 3ème, 4ème, 5ème et 7ème cantons)

- Département des Ardennes

- Département de l'Aisne

- Département de la Marne

- Département de la Haute-Marne: arrondissement de Saint-Dizier et cantons de Andelot-Blancheville, de Bourmont, de Chaumont-Nord, de Chaumont-Sud, de Clefmont, de Juzennecourt, de Saint-Blin, de Vignory

- Département de la Meurthe-et-Moselle

- Département de la Meuse

- Département de la Moselle

- Département du Nord

- Département de l'Oise: arrondissements de Clermont, de Compiègne et cantons de Beauvais-Nord-Est, de Beauvais-Nord-Ouest, de Beauvais-Sud-Ouest, de Betz, de Crépy-en-Valois, de Crèvecoeur-le-Grand, de Formerie, de Grandvilliers, de Marseille-en-Beauvaisis, de Nanteuil-le-Haudouin, de Nivillers, de Pont Sainte Maxence

- Département du Pas-de-Calais

- Département du Bas-Rhin: arrondissements de Haguenau, de Molsheim, de Saverne, de Strasbourg-campagne, de Strasbourg-ville, de Wissembourg et canton de Obernai

- Département de Seine-Maritime: cantons de Aumale, de Blangy-sur-Bresle, de Eu

- Département de Seine-et-Marne: cantons de Ferté-sous-Jouarre, de Lizy-sur-Ourcq, de Rebais

- Département de la Somme

- Département des Vosges: cantons de Bulgnéville, de Charmes, de Châtenois, de Coussey, de Mirecourt, de Neufchâteau, de Raon-l'étape, de Senones, de Vittel.

Németország:

Baden-Württemberg

Landkreis Böblingen

Landkreis Calw

Stadtkreis Baden-Baden

Landkreis Enzkreis

Landkreis Esslingen

Landkreis Freudenstadt

Landkreis Göppingen

Stadtkreis Heidelberg

Stadtkreis Heilbronn

Landkreis Heilbronn

Hohenlohekreis

Landkreis Karlsruhe

Stadtkreis Karlsruhe

Landkreis Ludwigsburg

Stadtkreis Mannheim

Main-Tauber-Kreis

Neckar-Odenwald-Kreis

Im Ortenaukreis: Achern, Appenweier, Bad Peterstal-Griesbach, Durbach, Kappelrodeck, Kehl, Lauf, Lautenbach, Neuried, Oberkirch, Offenburg, Oppenau, Ottenhöfen im Schwarzwald, Renchen, Rheinau, Sasbach, Sasbachwalden, Schutterwald, Seebach, Willstätt

Im Ostalbkreis: Abtsgmünd, Adelmannsfelden, Durlangen, Eschach, Göggingen, Gschwend, Iggingen, Jagstzell, Leinzell, Lorch, Mutlangen, Obergröningen, Rosenberg, Ruppertshofen, Schechingen, Schwäbisch Gmünd, Spraitbach, Täferrot, Waldstetten

Stadtkreis Pforzheim

Landkreis Rastatt

Rems-Murr-Kreis

Landkreis Reutlingen: Walddorfhäslach, Pliezhausen

Rhein-Neckar-Kreis

Landkreis Schwäbisch-Hall

Stadtkreis Stuttgart

Landkreis Tübingen

Bayern

Im Landkreis Ansbach: Adelshofen, Buch am Wald, Diebach, Gebsattel, Geslau, Insingen, Neusitz, Ohrenbach, Rothenburg ob der Tauber, Schillingsfürst, Schnelldorf, Steinsfeld, Wettringen, Windelsbach, Wörnitz

Landkreis Aschaffenburg

Stadt Aschaffenburg

Landkreis Bad Kissingen

Im Landkreis Hassberge: Gädheim, Theres

Landkreis Kitzingen ohne die Gemeinde Geiselwind

Landkreis Main-Spessart

Landkreis Miltenberg

Im Landkreis Neustadt a.d.Aisch-Bad Windsheim: Burgbernheim, Ergersheim, Gallmersgarten, Gollhofen, Hemmersheim, Ippesheim, Markt Bibart, Markt Nordheim, Oberickelsheim, Oberscheinfeld, Simmershofen, Sugenheim, Uffenheim, Weigenheim

Landkreis Rhön-Grabfeld

Landkreis Schweinfurt

Stadt Schweinfurt

Landkreis Würzburg

Stadt Würzburg

Brandenburg

Im Landkreis Prignitz: Besandten, Eldenburg, Wootz

Freie Hansestadt Bremen

Gesamtes Landesgebiet

Freie und Hansestadt Hamburg

Gesamtes Landesgebiet

Hessen

Gesamtes Landesgebiet

Mecklenburg-Vorpommen

Im Landkreis Ludwigslust: Belsch, Bengerstorf, Besitz, Stadt Boizenburg, Brahlstorf, Dersenow, Stadt Dömitz, Gresse, Greven, Gallin, Grebs-Niendorf, Karenz, Leussow, Stadt Lübtheen, Malk Göhren, Malliß, Neu Gülze, Neu Kaliß, Nostorf, Pritzier, Redefin, Schwanheide, Teldau, Tessin/Bzbg., Vellahn, Vielank, Warlitz

Niedersachsen

Gesamtes Landesgebiet

Nordrhein-Westfalen

Gesamtes Landesgebiet

Rheinland-Pfalz

Gesamtes Landesgebiet

Saarland

Gesamtes Landesgebiet

Sachsen-Anhalt

Landkreis Altmarkkreis Salzwedel

Landkreis Aschersleben-Staßfurt

Im Landkreis Bernburg: Güsten

Landkreis Bördekreis

Im Burgenlandkreis: Billroda, Bucha, Herrengosserstedt, Kahlwinkel, Lossa, Memleben, Saubach, Steinburg, Tromsdorf, Wangen, Wischroda, Wohlmirstedt

Landkreis Halberstadt

Im Landkreis Jerichower Land: Hohenwarte, Lostau

Landeshauptstadt Magdeburg

Im Kreis Mansfelder Land: Abberode, Ahlsdorf, Alterode, Annarode, Arnstedt, Benndorf, Bischofrode, Biesenrode, Bornstedt, Bräunrode, Braunschwende, Eisleben, Friesdorf, Gorenzen, Greifenhagen, Großörner, Harkerode, Helbra, Hergisdorf, Hermerode, Hettstedt, Klostermansfeld, Mansfeld, Möllendorf, Molmerswende, Osterhausen, Piskaborn, Quenstedt, Ritterode, Ritzgerode, Rothenschirmbach, Schmalzerode, Siebigerode, Stangerode, Sylda, Ulzigerode, Vatterode, Walbeck, Welbsleben, Wiederstedt, Wimmelburg, Wippra, Wolferode

Im Landkreis Merseburg-Querfurt: Farnstädt, Grockstädt, Leimbach, Querfurt, Schmon, Vitzenburg, Weißenschirmbach, Ziegelroda

Landkreis Ohre-Kreis

Landkreis Quedlinburg

Landkreis Sangerhausen

Im Landkreis Schönebeck: Atzendorf, Biere, Eickendorf, Förderstedt, Löbnitz (Bode), Schönebeck (Elbe), Welsleben

Im Landkreis Stendal: Aulosen, Badingen, Ballerstedt, Berkau, Bismark (Altmark), Boock, Bretsch, Büste, Dobberkau, Flessau, Gagel, Garlipp, Gladigau, Gollensdorf, Grassau, Groß Garz, Heiligenfelde, Hohenwulsch, Holzhausen, Insel, Käthen, Kläden, Könnigde, Kossebau, Kremkau, Krevese, Lückstedt, Lüderitz, Meßdorf, Möringen, Nahrstedt, Pollitz, Querstedt, Rochau, Rossau, Schäplitz, Schernebeck, Schinne, Schorstedt, Staats, Steinfeld, Tangerhütte, Uchtdorf, Uchtspringe, Vinzelberg, Volgfelde, Wanzer, Windberge, Wittenmoor

Landkreis Wernigerode

Schleswig-Holstein

Im Kreis Herzogtum Lauenburg: Alt Mölln, Aumühle, Bälau, Basedow, Basthorst, Besenthal, Börnsen, Borstorf, Breitenfelde, Bröthen, Brunstorf, Buchhorst, Büchen, Dahmker, Dalldorf, Dassendorf, Elmenhorst, Escheburg, Fitzen, Fuhlenhagen, Geesthacht, Göttin, Grabau, Grambek, Groß Pampau, Grove, Gudow, Gülzow, Güster, Hamfelde, Hamwarde, Havekost, Hohenhorn, Hornbek, Juliusburg, Kankelau, Kasseburg, Klein Pampau, Koberg, Köthel, Kollow, Kröppelshagen-Fahrendorf, Krüzen, Krukow, Kuddewörde, Langenlehsten, Lanze, Lauenburg/Elbe, Lehmrade, Linau, Lütau, Möhnsen, Mölln, Mühlenrade, Müssen, Niendorf/Stecknitz, Poggensee, Roseburg, Forstgutsbezirk Sachsenwald, Sahms, Schnakenbek, Schönberg, Schretstaken, Schulendorf, Schwarzenbek, Siebeneichen, Sirksfelde, Talkau, Tramm, Walksfelde, Wangelau, Wentorf bei Hamburg, Wentorf (Amt Sandesneben), Wiershop, Witzeeze, Wohltorf, Woltersdorf, Worth

Im Kreis Pinneberg: Appen, Barmstedt, Bevern, Bilsen, Bönningstedt, Bokholt-Hanredder, Borstel-Hohenraden, Bullenkuhlen, Ellerbek, Ellerhoop, Elmshorn, Groß Nordende, Halstenbek, Haselau, Haseldorf, Hasloh, Heede, Heidgraben, Heist, Hemdingen, Hetlingen, Holm, Klein Nordende, Klein Offenseth-Sparrieshoop, Kölln-Reisiek, Kummerfeld, Seester, Moorrege, Neuendeich, Pinneberg, Prisdorf, Quickborn, Raa-Besenbek, Rellingen, Schenefeld, Seester, Seestermühe, Seeth-Ekholt, Tangstedt, Tornesch, Uetersen, Wedel

Im Kreis Segeberg: Alveslohe, Ellerau, Henstedt-Ulzburg, Norderstedt

Im Kreis Steinburg: Altenmoor, Borsfleth, Engelbrechtsche Wildnis, Glückstadt, Herzhorn, Horst (Holstein), Kiebitzreihe, Kollmar, Neuendorf b. Elmshorn, Sommerland

Im Kreis Stormarn: Ahrensburg, Ammersbek, Bargteheide, Barsbuettel, Braak, Brunsbek, Delingsdorf, Glinde, Grande, Groenwohld, Grossensee, Grosshansdorf, Hamfelde, Hammoor, Hohenfelde, Hoisdorf, Jersbek, Koethel, Luetjensee, Oststeinbek, Rausdorf, Reinbek, Siek, Stapelfeld, Steinburg, Tangstedt, Todendorf, Trittau, Witzhave

Thüringen

Landkreis Eichsfeld

Stadt Eisenach

Stadt Erfurt

Landkreis Gotha

Landkreis Hildburghausen

Ilmkreis

Kyffhäuserkreis

Landkreis Nordhausen

Im Landkreis Saalfeld-Rudolstadt: Allendorf, Bad Blankenburg, Bechstedt, Dröbischau, Katzhütte, Königsee, Mellenbach-Glasbach, Meuselbach-Schwarzmühle, Oberhain, Remda-Teichel, Rottenbach, Rudolstadt, Schwarzburg

Landkreis Schmalkalden-Meiningen

Landkreis Sömmerda

Stadt Suhl

Unstrut-Hainich-Kreis

Wartburgkreis

Stadt Weimar

Landkreis Weimarer Land

Luxemburg:

Egész terület

Hollandia:

A teljes terület.

G. körzet

(2-es és 4-es szerotípus, illetve kisebb mértékben 16-os és 1-es)

Olaszország:

Szardínia: Cagliari, Nuoro, Oristano.

H. körzet

Bulgária:

- Burgasz közigazgatási körzet

II. MELLÉKLET

a 3. cikk (1) bekezdése alapján

A. Élő kérődzők

1.

A szállítást megelőzően az élő kérődzőknek a kéknyelv-betegség feltételezhető kórokozó-átvivőjének minősülő Culicoides támadással szembeni védelemben kellett részesülniük legalább

a) 60 napig; vagy

b) 28 napig, és ezen időszak alatt az OIE szárazföldi állatokra vonatkozó kézikönyvének megfelelően a kéknyelv-víruscsoport ellenanyagának kimutatása céljából legalább 28 nappal a kórokozó-átvivő támadással szembeni védelem időszakát követően elvégzett, negatív eredménnyel zárult szerológiai vizsgálaton estek át; vagy

c) 14 napig, és ezen időszak alatt az OIE szárazföldi állatokra vonatkozó kézikönyvének megfelelően legalább 14 nappal a kórokozó-átvivő támadással szembeni védelem időszakának kezdetét követően elvégzett, kórokozó kimutatására szolgáló, negatív eredménnyel zárult laboratóriumi vizsgálaton estek át.

2.

Az élő kérődzőknek a rendeltetési helyre történő szállítás ideje alatt Culicoides támadással szembeni védelemben kellett részesülniük.

B. Kérődzők spermája

1.

A spermának olyan donorállatoktól kellett származnia, amelyek:

a) a kéknyelv-betegség feltételezhető kórokozó-átvivőjének minősülő Culicoides támadással szembeni védelemben részesültek a spermagyűjtés megkezdésének napját megelőzően legalább 60 napig, illetve annak ideje alatt; vagy

b) az OIE szárazföldi állatokra vonatkozó kézikönyvének megfelelően a kéknyelv-víruscsoport ellenanyagának kimutatása céljából a gyűjtési időszak alatt legalább 60 naponta, az utolsó gyűjtést követően pedig 21-60 nap közötti időközönként végzett, negatív eredménnyel zárult szerológiai vizsgálaton estek át; vagy

c) az OIE szárazföldi állatokra vonatkozó kézikönyvének megfelelően kórokozó kimutatására szolgáló, negatív eredménnyel zárult laboratóriumi vizsgálaton estek át, amelyet a következő időpontokban vett vérmintákon végeztek:

i. az első és utolsó gyűjtés; valamint

ii. a spermagyűjtés ideje alatt:

- vírusizolációs próba esetén legalább hétnaponta; vagy

- polimeráz láncreakciós próba esetén legalább 28 naponta.

2.

Friss sperma begyűjthető olyan hímivarú donorállatoktól, amelyek Culicoides támadással szembeni védelemben részesültek a spermagyűjtés megkezdésének napját megelőzően legalább 30 napig, illetve annak ideje alatt; és a következő vizsgálatokon estek át:

a) az OIE szárazföldi állatokra vonatkozó kézikönyvének megfelelően a kéknyelv-víruscsoport ellenanyagának kimutatása céljából az első gyűjtés előtt, a gyűjtési időszak alatt legalább 28 naponta, az utolsó gyűjtést követően pedig 28 nappal elvégzett, negatív eredménnyel záruló szerológiai vizsgálaton; vagy

b) az OIE szárazföldi állatokra vonatkozó kézikönyvének megfelelően elvégzett, kórokozó kimutatására szolgáló, negatív eredménnyel zárult laboratóriumi vizsgálaton, amelyet a következő időpontokban vett vérmintákon végeztek:

i. az első gyűjtéskor, az utolsó gyűjtéskor és hét nappal az utolsó gyűjtést követően; valamint

ii. a spermagyűjtés ideje alatt:

- vírusizolációs próba esetén legalább hétnaponta, vagy

- polimeráz láncreakciós próba esetén legalább 28 naponta.

3.

Fagyasztott sperma begyűjthető olyan hímivarú donorállatoktól, amelyek az OIE szárazföldi állatokra vonatkozó kézikönyvének megfelelően a kéknyelv-víruscsoport ellenanyagának kimutatása céljából elvégzett, negatív eredménnyel záruló szerológiai vizsgálaton estek át, amelyet olyan mintán végeztek, amelyet 21-30 nappal a spermagyűjtést követően, a kötelező tárolási időszak alatt vettek a 88/407/EGK tanácsi irányelv ( 10 ) C. melléklete 1. f) pontjával vagy a 92/65/EGK tanácsi irányelv ( 11 ) D. melléklete III. fejezetének g) pontjával összhangban.

4.

A nőivarú kérődzőket származási gazdaságukban megfigyelés alatt kell tartani az (1) és (2) bekezdésben említett friss spermával történő megtermékenyítésüket követően legalább 28 napig.

C. Kérődzők petesejtjei és embriói

1.

Szarvasmarhafélék in vivo létrehozott embrióit a 89/556/EGK tanácsi irányelvvel ( 12 ) összhangban kell begyűjteni.

2.

Nem szarvasmarhaféle kérődzők in vivo létrehozott embrióit és szarvasmarhafélék in vitro létrehozott embrióit olyan nőivarú donorállatoktól kell begyűjteni, amelyek:

a) a kéknyelv-betegség feltételezhető kórokozó-átvivőjének minősülő Culicoides támadással szembeni védelemben részesültek az embrió- vagy petesejtgyűjtés megkezdésének napját megelőzően legalább 60 napig, illetve annak ideje alatt; vagy

b) az OIE szárazföldi állatokra vonatkozó kézikönyvének megfelelően a kéknyelv-víruscsoport ellenanyagának kimutatása céljából elvégzett, negatív eredménnyel záruló szerológiai vizsgálaton estek át az embrió- vagy petesejtgyűjtést 21-60 nappal követően; vagy

c) az OIE szárazföldi állatokra vonatkozó kézikönyvének megfelelően kórokozó kimutatására szolgáló, negatív eredménnyel zárult laboratóriumi vizsgálaton estek át, amelyet az embrió- vagy petesejtgyűjtés napján vett vérmintákon végeztek.

( 1 ) HL L 327., 2000.12.22., 74. o.

( 2 ) HL L 311., 2003.11.27., 41. o. A legutóbb a 2005/216/EK határozattal (HL L 69., 2005.3.16., 39. o.) módosított határozat.

( 3 ) HL L 125., 1996.5.23., 10. o.

( 4 ) HL L 121., 1964.7.29., 1977/64. o.

( 5 ) HL L 194., 1988.7.22., 10. o.

( 6 ) HL L 302., 1989.10.19., 1. o.

( 7 ) HL L 46., 1991.2.19., 19. o.

( 8 ) HL L 268., 1992.9.14., 54. o.

( 9 ) A nem megfelelő törlendő."

( 10 ) HL L 194., 1988.7.22., 10. o.

( 11 ) HL L 268., 1992.9.14., 54. o.

( 12 ) HL L 302., 1989.10.19., 1. o.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32005D0393 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32005D0393&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02005D0393-20070525 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02005D0393-20070525&locale=hu

Tartalomjegyzék