Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2014.12.375 Kölcsönzött munkavállalónak munkahelyi baleset miatt keletkezett káráért fennálló felelősségük alól a kölcsönvevő és a kölcsönbeadó akkor mentesülnek, ha a baleset oka a munkavállaló kizárólagos és elháríthatatlan magatartása volt [1992. évi XXII. tv. (a továbbiakban: régi Mt.) 193/O. § (2) bek., 174. §].

Az ismert előírásokkal nagymértékben ellentétes munkavégzés a munkavállalóra terhesebb kármegosztást indokol [régi Mt. 174. § (3) bek.].

[1]A felperes a keresetében a 2010. február 24-én munkavégzés közben elszenvedett balesetből eredő vagyoni és nem vagyoni kárai megtérítését kérte.

[2]A munkaügyi bíróság ítéletében megállapította, hogy az I. r. és a II. r. alperest a felperes által 2010. február 24-én elszenvedett üzemi balesetéért 100% mértékű kártérítési felelősség terheli. Kötelezte egyetemlegesen az alpereseket, hogy fizessenek meg a felperesnek nem vagyoni és különféle jogcímeken vagyoni kártérítést.

[3]A megállapított tényállás szerint a felperes munkaerő kölcsönzés céljából létesített munkaviszonyt 2008. január 2-án a II. r. alperesnél. Kikölcsönzött munkavállalóként az I. r. alperes forgácsoló üzemében CNC marós fémmegmunkáló gépkezelő munkakörben dolgozott.

[4]2010. február 24-én munkája közben baleset érte. Másodfokú nyílt állkapocscsont-törést, a bal oldali VII. agyideg perifériás ágának, a bal felkar idegfonat, a bal felkari verőér hónalji ágának rongálódását, bal felkartörést, a bal lapocka és a II. borda minimális elmozdulással történő törését, a bal oldali tüdő zúzódását, a bal felkar és a mellkas bőr alatti rétegének az alapról történő leválását, az alsó fogsorból 7 darab fog elvesztését szenvedte el. E súlyos sérüléseiből adódóan következményes, úgynevezett másodlagos vérvesztesége is kialakult. A szakértői vizsgálat időpontjában, 2011. augusztus 17-én a végállapota még nem alakult ki. A balesettel okozati összefüggésben a felperes 50%-os mértékű egészségkárosodása következett be az össz-szervezeti 53%-os egészségkárosodáson belül.

[5]A munkaügyi bíróság az 1992. évi XXII. tv. (a továbbiakban: régi Mt.) 174. § (1)-(5) bekezdéseiben foglaltakra utalással megállapította, hogy az alperesek a felperes munkavégzés közben elszenvedett balesetéért fennálló objektív felelősségük alól kimenteni magukat nem tudták.

[6]Az elsőfokú bíróság a kárfelelősség fennállása, a baleset bekövetkezésének módja és körülményei vizsgálata során beszerezte az OMMF által lefolytatott vizsgálat anyagát, a BRFK VIII. kerületi Rendőrkapitányság iratait, igazságügyi munkavédelmi szakértői véleményt, meghallgatta a felperest, tanúként a munkatársakat.

[7]Ezek alapján megállapította, hogy a baleset oly módon következett be, hogy a felperes megbotlott, bal lábával a gépágy szintező beállító csavarjához ért, jobb kezével meg akart kapaszkodni, bal keze pedig a fúróorsóhoz került. A forgó esztergakés a kabátjának mandzsetta felőli részét elkapta, és ruházatát hét rétegben a fúróorsóra tekerte. Miközben őt a forgókést tartó orsó a gépre húzta, arcának bal alsó része felakadt a megmunkálás alatt álló motorszekrény egyik csavarjára, ezáltal sérülést szenvedett.

[8]A munkaügyi felügyelőség a munkáltató felelősségét állapította meg, mert nem gondoskodott a gép kiszolgáló területén a botlásmentes mozgástérről, valamint nem állt rendelkezésre a gép üzemeltetési dokumentációja (gépkönyv, műszaki leírás, teljes körű kezelési és műveleti utasítás). Ezzel az alperes megsértette az 1993. évi XCIII. törvény 27. §-ában és a 39. § (1) bekezdésében foglaltakat.

[9]A munkaügyi bíróság szerint ezen hiányosságok miatt nem lehetett megállapítani olyan vétkes felperesi közreható magatartást, amely abban testesült volna meg, hogy a megmunkált felület, illetőleg a kések ellenőrzése előtt nem állította le az orsó forgó mozgását.

[10]A balesetnek nem volt szemtanúja, ugyanakkor az alperesek terhére eső munkavédelmi szabályszegés megállapítható volt. Ezért az elsőfokú bíróság nem tulajdonított jelentőséget annak a szakértői megállapításnak, miszerint a perbeli baleset legnagyobb valószínűséggel akként következett be, hogy a felperes az orsó előtolást leállítva a forgó orsókések ellenére felállt a hengerblokk melletti 30 cm magas géptestre, hogy megnézze a megmunkálás alatti hengerblokkot.

[11]Az elsőfokú bíróság a felperes egyes kárigényei megalapozottságát vizsgálva a régi Mt. 177. § (1), (2) bekezdése, 178. § (1) és (3) bekezdése, 179. § (1) bekezdése, 180. § (1) bekezdése, valamint a 183. § (1) bekezdése alapján döntött.

[12]Az I. r. alperes a fellebbezésében elsődlegesen az ítélet részbeni megváltoztatásával a kereset teljes elutasítását kérte.

[13]A II. r. alperes fellebbezése az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezésével az elsőfokú bíróság új eljárásra utasítására, új határozat hozatalára irányult.

[14]A felperes a csatlakozó fellebbezésében a gondozási járadék iránti igényét elutasító ítéleti rendelkezés megváltoztatását, e körben az alperesek egyetemleges marasztalását kérte.

[15]A törvényszék ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét a fellebbezett részében részben megváltoztatta, megállapította, hogy a felperes által 2010. február 24-én munkavégzés közben elszenvedett balesetből eredő károkért az alpereseket egyetemlegesen 20% mértékű kárfelelősség terheli.

[16]Az I. r. és a II. r. alperes marasztalásának tőkeösszegét leszállította.

[17]A másodfokú bíróság a fellebbezéseket és a csatlakozó fellebbezést részben találta alaposnak.

[18]Az MK 29. számú állásfoglalásra utalással egyetértett az elsőfokú bíróság megállapításával, miszerint az alperesek a régi Mt. 174. § (2) bekezdés második fordulatában foglalt mentesülési okot a perben nem bizonyították.

[19]Nem értett egyet azonban a baleset bekövetkezési mechanizmusának megállapításával.

[20]A baleset bekövetkezésének legvalószínűbb módja az, hogy a felperes az orsó előtolást leállítva, a forgó orsókések ellenére felállt a hengerblokk melletti 30 cm magas géptestre, és ekkor a bal karjának ruhaalja beakadt az 1. számú késbe, mely a karját bal irányban feltekerte az eszterga orsóra. Ekkor akadt fenn az álla a blokk tetején lévő 2 db tőcsavarba.

[21]A felperes elmondása szerint történtek esetén a bal irányban forgó orsó őt az orsó és a géptest közé tekeri be, és a feje nem éri a motorblokk tetején lévő rövid tőcsavarokat.

[22]Ezt a szakértői megállapítást támasztja alá az OMMF által a baleset bekövetkezését követően lefolytatott vizsgálat anyaga is, köztük a baleset napján az eljáró munkavédelmi felügyelő által rögzítettek. F. J. üzemvezető és B. L. munkavédelmi előadó tanúvallomása is a baleset ekkénti bekövetkezésének valószínűségéről szólt.

[23]Peradat, hogy a felperes testmagassága 171 cm, a gép magassága 165 cm, amelynek széléhez képest 60 cm-rel beljebb helyezkedik el a forgótengely. Botlás esetén tehát a felperes feje lefele mozdulhat csak el, így az alperesek helytállóan hivatkoztak arra, hogy ez esetben az arca nem kerülhetett volna a forgó orsó fölé, és az álla nem akadhatott volna fenn az orsó fölött kiálló csavarokba. Ez csak úgy következhetett be, hogy a felperes a balesetet közvetlenül megelőzően a géptestre felállt anélkül, hogy előzőleg a gép forgását leállította volna.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!