Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2022.6.160 A munkáltató kártérítési felelőssége akkor áll fenn, ha a munkavállaló bizonyítja a munkaviszony fennállását, a kárát, továbbá a kárnak a munkaviszonnyal való okozati összefüggését [a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 166. § (1) bek.].

A tényállás

[1] Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 2013. május 2-től 2016. szeptemberéig gondnok, karbantartó munkakörben állt határozatlan idejű munkaviszonyban az alperessel. A felperes heti 40 órás teljes munkaidőben hétfőtől péntekig, 7 és 9 óra közötti munkakezdéssel, 15 és 18 óra közötti időpontig dolgozott. A felperes a munkaköri feladatait az alperes négy telephelyén, de jelentős részben az L. utcai telephelyen látta el, amely 2014 decemberétől építési terület volt. A gondnoki munkaköri feladatok keretei között a felperes az építési területen dolgozó munkavállalókat is felügyelte, a munkáltató elvárása alapján akár munkaszüneti napokon is.

[2] A felperes 2015. június 7-én vasárnap az L. utcai telephelyen a külsős vállalkozó építési munkáját felügyelte, majd a késő esti órákban a felbontott útburkolat törmelékében megbotlott, a bal karját megütötte, aminek következtében bal könyöke és csuklója több helyen szilánkosra tört. A balesetnek szemtanúja nem volt. A balesetet követően a felperes a vagyonőrhöz ment, a telephelyen található őrbódéban ült le. A vagyonőr a felperes sérülését - könyökének vérzését - és zavart állapotát észlelve 23 óra 32 perckor mentőt hívott, a mentő 23 óra 47 perckor érkezett a telephelyre.

[3] Az OMSZ mentési dokumentációs lapja tartalmazta, hogy "Kiérk. a beteg ülve fogad. Elmond. szerint kb. egy órája elesett, bal csuklóját ütötte meg, bal könyéken egy 3 cm-es felületi sérülés látható, karmozgatás beszűkült, meleg tapintású. Szállítás alatt Nitralgint kap. Paraméter rendben. Eszméletvesztés bizonytalan". A felperest a mentők 00 óra 30 perckor adták át a kórháznak, mely a kiállított zárójelentésében rögzítette, hogy "ma éjszaka munkahelyén elesett, bal alkarja sérült".

[4] A felperes 2015. július 15-től 2016. szeptember 8-ig táppénzes állományban volt. A balesetről az alperes külső munkavédelmi szaktanácsadója a baleset után két héttel egy A/4-es fehér lapra vett fel jegyzőkönyvet, azonban azt a munkabaleseti naplóban nem rögzítette. Az alperes formanyomtatványt a balesetről azért nem töltött ki, mert az alperesi ügyvezető annak munkabaleseti jellegét nem ismerte el.

A felperes keresete és az alperes ellenkérelme

[5] A felperes a keresetében 2015. július 15. és 2016. szeptember 18. közötti időre elmaradt jövedelem címén járó kártérítés, 500 000 forint vagyoni kára, 3 000 000 forint nem vagyoni kára, továbbá 200 000 forint élelemfeljavítási és gyógyszerköltség megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Arra hivatkozott, hogy 2015. június 7-én 15 óra 45 perc körül, az ingatlan bejárása során történt a balesete, amikor ellenőrizte, hogy az megfelelő állapotban van-e a hétfői munkavégzéshez. A balesete után nem hívta közvetlenül a mentőszolgálatot, a duzzadás és az erős fájdalom csak később jelentkezett. A munkaviszonnyal összefüggésben egészségsérelme keletkezett, a balesetben szerzett sérülésből eredően 5%-os munkaképesség csökkenést szenvedett. Kifogásolta, hogy a balesetet a munkáltató a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Mvt.) 64. § (4) bekezdésének előírása ellenére nem vizsgálta ki.

[6] Az alperes az ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Álláspontja szerint mivel a baleset vasárnap történt, amely napra a munkáltató nem rendelt el rendkívüli munkavégzést, az nem minősül munkahelyi balesetnek. A telephelyre való általános belépési engedély önmagában nem jelenti, hogy a felperesnek munkavégzési kötelezettsége állt fenn. Kifogásolta, hogy a felperes az Mvt. 87. § 3. pontjában foglalt kötelezettsége ellenére nem értesítette a balesetről az ügyvezetőt.

Az első- és a másodfokú bíróság határozata

[7] A törvényszék a megismételt eljárásban meghozott ítéletével a keresetet elutasította.

[8] Ítéletének indokolása szerint a bizonyítási eljárás adatai alátámasztották, hogy a felperes gondnoki munkaköri feladatai közé tartozott az építési területen dolgozó munkavállalók felügyelete, az alperes pedig elvárta a hétvégén történő ellenőrzést is. Mivel igazolt, hogy 2015. június 7-én 7 óra és 15 óra 20 perc közötti időben egy külső vállalkozó munkavállalói munkát végeztek az alperes L. utcai telephelyén, ezért a felperes telephelyen történő tartózkodása a pihenőnap ellenére nem volt indokolatlan. Rögzítette, hogy az eljárásban a felperesnek azt kellett bizonyítania, hogy a sérülése - az OMSZ, valamint a Magyar Honvédség Egészségügyi Központjának zárójelentésében foglaltakkal szemben - az általa állított időpontban, azaz röviddel az építési munkálatokat végző személyek távozását követően, 15 óra 40 perc körül, az ellenőrzési tevékenységének teljesítés során következett be.

[9] Az elsőfokú bíróság B. G. vagyonőrnek a baleset időpontjára vonatkozó önellentmondó tanúvallomásai és a beszerzett igazságügyi szakértői vélemény alapján megállapította, hogy a baleset nem a felperes által megjelölt időpontban, hanem kb. 22 óra 40 perc körül történt. A törvényszék álláspontja szerint az igazságügyi szakértői véleménynek a sérülés bekövetkezésére vonatkozó megállapítása az orvosi dokumentációkon alapult, a laborértékek összehasonlítására vonatkozó felperesi bizonyítási indítványt pedig annak elkésettsége miatt a Pp. 141. § (6) bekezdésére figyelemmel elutasította.

[10] Mindezekre figyelemmel az elsőfokú bíróság nem találta megállapíthatónak, hogy a felperes a perbeli balesetet az általa állított 15 óra 40 perc körül szenvedte el, a szakértői vélemény alapján annak időpontjaként a 22 óra 45 percet fogadta el. Minthogy a perben nem merült fel adat arra nézve és a felperes sem állította, hogy ebben az időpontban munkát végzett, így a baleset nem állt összefüggésben a felperes munkaviszonyával, ezért a keresetet elutasította.

[11] A felperes fellebbezése alapján eljárt ítélőtábla közbenső ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és megállapította, hogy az alperes teljes kártérítési felelősséggel tartozik a felperes 2015. június 7-én bekövetkezett munkahelyi balesetéért.

[12] A másodfokú bíróság az érdemi döntés indokolását megelőzően a tényállást kiegészítve megállapította, hogy a felperes rugalmas munkarendben dolgozott, havi munkaideje +/- 10 órával térhetett el a munkaidőalaptól, amelyet a következő hónapban kellett figyelembe venni. Rögzítette, hogy az alperes ügyvezetője 2013. október 1-jén tett rendelkező nyilatkozata szerint a felperes térbeli és időbeli korlátozás nélkül tartózkodhatott az alperes L. utcai telephelyén és ott a munkáltató érdekében munkát végezhetett. A felperes a telephelyen a biztonsági őrt is ellenőrizte és utasította.

[13] A másodfokú bíróság a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 166. § (1) bekezdése, valamint a munkáltatónak a munkavállalója egészségi állapotában bekövetkezett károkért fennálló felelőssége egyes kérdéseiről szóló 1/2018. (VI. 28.) KMK vélemény (a továbbiakban: KMK vélemény) I/1. pontja alapján megállapította, hogy a perben a felperesnek kellett bizonyítania, hogy balesete a munkaviszonyával összefüggésben következett be.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!