Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

45/1996. (X. 22.) AB határozat

a társadalombiztosításról szóló 1975. évi II. törvény végrehajtása tárgyában kiadott 89/1990. (V. 1.) MT rendelet egyes rendelkezásei alkotmányellenességének utólagos vizsgálatára irűnyuló indítvány tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság jogszabály alkotmányellenességének utólagos vizsgálata iránt kezdeményezett eljárásban meghozta az alábbi

határozatot:

Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy a társadalombiztosításról szóló 1975. évi II. törvény végrehajtása tárgyában kiadott 89/1990. (V. 1.) MT rendelet 266. § (1)-(3) bekezdése alkotmányellenes, ezért azokat e határozat kihirdetése napjával megsemmisíti.

Az Alkotmánybíróság e határozatát a Magyar Közlönyben közzéteszi.

INDOKOLÁS

I.

Indítványozó a társadalombiztosításról szóló 1975. évi II. törvény (a továbbiakban: T.) végrehajtása tárgyában kiadott 89/1990. (V. 1.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 266. § (1)-(3) bekezdései alkotmányellenességének megállapítását és megsemmisítését kérte. Megítélése szerint az Alkotmány 35. § (2) bekezdésébe ütköző módon a T. szabályaival ellentétes rendelkezést tartalmaz az R. indítvánnyal támadott, az öregségi nyugdíj megállapítására vonatkozó szabálya. Indítványozó azon az alapon is támadja az R. 266. § (1)-(3) bekezdését, hogy az alkotmányellenes különbségtételt teremt egyrészt a munkaviszonyban állók, a szövetkezeti tagok, másrészt az egyéni vállalkozók és a társasvállalkozások munkát végző tagjai között.

II.

Az indítvány megalapozott.

1. Az Alkotmány 35. § (2) bekezdése szerint a Kormány a maga feladatkörében rendeleteket bocsát ki és határozatokat hoz. Ezeket a miniszterelnök írja alá. A Kormány rendelete és határozata törvénnyel nem lehet ellentétes.

Az R. 266. §-ának (1) bekezdése alapján, ha az igénylő azon a napon, amelyen az öregségi nyugdíjra jogosultsága megnyílik, munkaviszonyban áll, öregségi nyugdíját a munkaviszony megszűnését követő naptól lehet megállapítani.

A (2) bekezdés rendelkezése szerint a munkaviszony fennállása alatt megállapítható az öregségi nyugdíj, ha az igénylő a) olyan munkaviszonyban áll, amely öregségi nyugdíjra jogosultságának a megnyílását követően kezdődött, b) olyan munkakörben dolgozik, amelyben az érvényes munkabér szabályok (munkaszerződés) szerinti havi munkabére az öregségi nyugdíj legkisebb összegét nem haladja meg, c) munkaviszonyának a megszűnéséig munkát már nem végez, munkabérben, táppénzben (betegszabadságon) baleseti táppénzben nem részesül. A (3) bekezdés alapján, a szövetkezet tagja részére az öregségi nyugdíj legkorábban attól a naptól állapítható meg, amelytől munkát már nem végez, és díjazásban, táppénzben (betegszabadságon) baleseti táppénzben nem részesül.

A T. 39. §-a az öregségi nyugdíjra jogosultság feltételeit az öregségi nyugdíjéletkor betöltéséhez és a szükséges szolgálati idő megszerzéséhez köti.

A T. 124. § (1) és (2) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a törvény végrehajtásáról a Kormány gondoskodik. A Kormány felhatalmazást kap arra, hogy a) mezőgazdasági szövetkezeti tagok táppénzre és terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultságáról e törvényben foglaltaktól eltérően rendelkezzék; b) egyes foglalkozásokban (munkakörökben) dolgozók tekintetében e törvény szabályaitól eltérően rendelkezzék; c) meghatározza a temetési segély és a házastársi pótlék összegét; d) megállapítsa a nyugellátások, baleseti nyugellátások legkisebb összegét; e) megállapítsa az öregségi, a munkaképtelenségi járadék és az özvegyi járadékra jogosultság szabályait, valamint ezek összegét.

A Kormány a T. felhatalmazása alapján a törvény végrehajtása tárgyában kapott rendeletalkotási jogának a taxatív módon meghatározott eseteket nem számítva korlátja az Alkotmány 35. § (2) bekezdésének rendelkezése. Az Alkotmánybíróság a 17/1990. (VII. 31.) AB határozatában rámutatott arra, hogy a végrehajtás során hozott szabályok az egyes fogalmakat kitölthetik, de a törvény által megfogalmazott rendelkezéseket nem szűkíthetik (ABH 1990, 176). Az Alkotmánybíróság a továbbiakban azt vizsgálta, hogy az indítvánnyal támadott jogszabályhely nem tartalmaz-e szűkítést az öregségi nyugdíjra való jogosultság törvényi feltételeihez képest.

Az öregségi nyugdíjra való jogosultság törvényi követelménye a nyugdíjkorhatár betöltése és a szükséges szolgálati idő megszerzése. Az a biztosított, aki eleget tesz ennek a követelménynek jogosult öregségi nyugellátásra. Az R. 266. § (1) és (3) bekezdése alapján a törvényi feltételek szerinti jogosultság - az erre vonatkozó igény bejelentése esetén is - csak akkor alapozza meg a társadalombiztosítási szerv öregségi nyugdíj megállapítási kötelezettségét, ha a jogosult nem áll munkaviszonyban, illetve szövetkezeti tagság esetén munkát nem végez és nem részesül díjazásban vagy táppénzben. A jogosultak körét tehát az öregségi nyugdíj megállapítására vonatkozó szabály szűkíti. E szűkítéshez képest tartalmaz bővítést az R. 266. § (2) bekezdése a munkaviszonyban álló jogosultak tekintetében. A végrehajtás tárgyában kiadott kormányrendelet túlterjeszkedett a felhatalmazáson és a törvénnyel ellentétes módon szűkítette a jogosultsági feltételeket. A jogosultsági feltételek szűkítése, az R. szintjén történő újraszabályozása ellentétes az Alkotmány 35. § (2) bekezdésébe foglalt rendelkezésével.

2. Indítványozó azon az alapon is támadja az R. 266. § (1)-(3) bekezdését, hogy az alkotmányellenes különbségtételt teremt egyrészt a munkaviszonyban állók, a szövetkezeti tagok, másrészt az egyéni vállalkozók és a társas vállalkozások munkát végző tagjai között.

Az R. 266. § (5) bekezdése alapján az öregségi, rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíj a) az egyéni vállalkozónak és a társas vállalkozás tagjának, valamint b) a T. 10. § (1) bekezdés f) pontjában említett segítő családtagnak attól a naptól állapítható meg, amely napon a jogosultsághoz szükséges feltételek bekövetkeznek.

Az Alkotmánybíróság több határozatában kifejtette a diszkrimináció tilalma vonatkozásában, hogy alkotmányellenes megkülönböztetés csak akkor állapítható meg, ha az összehasonlítható helyzetben lévő személyek között tesz a jogalkotó olyan különbségtételt, mely alapjogsérelmet okoz (ABH 1992, 280). A munkaviszonyban álló, a szövetkezeti tag, illetve az egyéni vállalkozó, a társas vállalkozás tagja és a T. 10. § (1) bekezdés f) pontjában említett segítő családtag társadalombiztosítási helyzete - függetlenül attól, hogy a biztosítási jogviszony alapjául szolgáló jogviszonyok különbözőek - összemérhető. Ha az öregségi nyugdíjra való jogosultság feltételei között a jogalkotó csak egyes biztosítotti kategóriákban kívánja szerepeltetni a biztosítási jogviszony alapjául szolgáló jogviszony megszüntetését és ez e személyösszesség tekintetében a szabályozás tárgya - a biztosítás alapjául szolgáló jogviszony - által indokolt különbségtételt meghaladó különbségtételt eredményez, a rendelkezés a diszkrimináció alkotmányos tilalmába ütközik. Konkrét esetben a munkaviszony megszüntetése ilyen többlet eredményt jelent, és nem csak az egyéni vállalkozóval, a társas vállalkozás tagjával és a T. 10. § (1) bekezdés f) pontjában említett segítő családtaggal, de a szövetkezeti taggal szemben is. A munkaviszonyban álló személynek meg kell szüntetnie a munkaviszonyát, míg a szövetkezeti tagnak "csak" jogviszonyon belüli munkavégzési tilalma van, a többi kategóriába tartozóknak pedig minden további kötelem nélkül megállapítható az öregségi nyugdíj. Indítványozó által kifogásolt rendelkezés így sérti az Alkotmány diszkrimináció tilalmára vonatkozó szabályát is.

A fentiekre tekintettel az Alkotmánybíróság a rendelkező részben foglaltak szerint határozott.

Dr. Schmidt Péter s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Vörös Imre s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Zlinszky János s. k.,

alkotmánybíró

Alkotmánybírósági ügyszám: 946/B/1992.

Tartalomjegyzék