Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2000.345 I. A választottbírósági ítélet érvénytelenítése iránt 1999. január 1. napja után indult perekben hozott ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye, azonban a jogosult felülvizsgálati kérelemmel élhet [1997. évi LXXII. tv. 19. § (5) bekezdés, 1994. évi LXXI. tv. 57. §].

II. A felülvizsgálati kérelem benyújtására engedett 60 napos határidő elmulasztásának kimentésére nem alkalmas a jogi képviselő rövid ideig (néhány napig) tartó betegsége [Pp. 109. § (1) bekezdés, 272. § (1) bek., 8/1999. (III. 22.) MÜK szabályzat].

A Fővárosi Bíróság a felperesek keresete alapján indult választottbírósági ítélet érvénytelenítése iránti perben a 6. sorszámú ítéletét 2000. január 20-án hozta meg, amelyben a feleket tájékoztatta arról, hogy az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs, azonban a jogerős ítélet ellen a jogosult felülvizsgálati kérelemmel élhet, az 1998. évi LXXXI. törvény szerint 1999. január 1. napján hatályban lévő 1997. évi LXXII. törvény 19. §-ának (5) bekezdésével módosított 1994. évi LXXI. törvény 57. §-a alapján.

Az ítélet kézbesítése a felperesek jogi képviselője részére - az iratok között található tértivevények szerint - 2000. február 17-én megtörtént.

A felperesek jogi képviselője felülvizsgálati kérelmét a Fővárosi Bírósághoz 2000. április 21-én nyújtotta be, igazolási kérelmével együtt. Az igazolási kérelemben a felülvizsgálati kérelem benyújtására nyitva álló határidő elmulasztását arra hivatkozással kérte kimentettnek tekinteni, hogy a felperesek jogi képviselője 2000. április 15-től április 19-ig beteg volt, melynek igazolására orvosi igazolást csatolt. Kérelmében előadta, hogy a felpereseket képviselő ügyvéd egyéni ügyvédként, önállóan, alkalmazott nélkül folytatja ügyvédi tevékenységét. Ez volt az oka annak, hogy betegségének ideje alatt a felülvizsgálati kérelmet nem tudta határidőben benyújtani. Az igazolási kérelem méltányos elbírálását kérte. A jogi képviselő által csatolt, a Dr. M. T. Gyógyító Bt. pecsétjével ellátott, Dr. M. T. orvos által kiállított igazolásból az állapítható meg, hogy Dr. F. Z. 2000. április 15-től április 19-ig lázas betegséggel kezelés alatt állt. Az orvosi igazoláson írt kórisme nem olvasható.

A Fővárosi Bíróság által hozott ítélet átvételének idejétől, 2000. február 17-től számítottan a felülvizsgálati kérelem benyújtására a többször módosított 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 272. §-ának (1) bekezdésében meghatározott 60 napos határidő 2000. április 17-én (hétfői napon) járt le. Nincs adat arra, hogy a felperes képviselője a felülvizsgálati kérelmet a Fővárosi Bíróságon közvetlenül nyújtotta-e be, vagy postai úton küldte meg, tény azonban, hogy az a Fővárosi Bírósághoz elkésetten, 2000. április 21-én érkezett meg. A határidő elmulasztását a felperesek jogi képviselője maga is elismerte igazolási kérelmében, ezért az esetleges postára adás időpontjának vizsgálatára nem volt szükség.

A Legfelsőbb Bíróság a felperesek jogi képviselője mulasztásának kimentésére nem találta méltányolható indoknak a jogi képviselő orvosi igazolással igazolt, rövid ideig tartó betegségét figyelemmel arra, hogy a következetes ítélkezési gyakorlat szerint a rendszeres jogi képviseletet ellátó ügyvédtől elvárható, hogy megbetegedése idejére helyettesítéséről haladéktalanul gondoskodjon, és a rábízott ügyekben esedékes határidőket ne mulassza el, még akkor sem, ha egyéni ügyvédként, egyedül, alkalmazott nélkül látja el ügyvédi tevékenységét. (Hasonló állásfoglalást tartalmaz pl. a Bírósági Határozatok 1996. évi 595. számú jogesete, a Legfelsőbb Bíróság Fpk. VI. 31 902/1998/5. számú eseti döntése.)

Az ügyvéd mulasztásának az előbbiek szerinti szigorú megítélése következik az Ügyvédi Kamarába felvett valamennyi ügyvédre irányadó, a Magyar Ügyvédi Kamarának az ügyvédi hivatás etikai szabályairól és elvárásairól szóló 8/1999. (III. 22.) MÜK szabályzatából, amely azokat az elvárásokat határozza meg, amelyek az ügyvédségbe vetett közbizalom megtartása és a hivatás méltóságának további erősítése érdekében minden ügyvédtől elvárhatók. A szabályzat 13/3. pontja szerint az ügyvéd távolléte esetén büntetőügyben pártfogó ügyvédként vagy ügygondnokként helyettesítéséről köteles gondoskodni, polgári perben - az ügy természetétől függően - intézkedik helyettesítéséről.

A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság az igazolási kérelmet elutasította (Pp. 109. § (1) bekezdés).

Az igazolási kérelem elutasítására tekintettel a Legfelsőbb Bíróság megállapította, hogy a felperesek jogi képviselője elmulasztotta a felülvizsgálati kérelem benyújtására, a Pp. 272. §-ának (1) bekezdésében meghatározott határidőt, ezért az elkésett felülvizsgálati kérelmet a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275/B. §-a szerint alkalmazott Pp. 237. §-a alapján hivatalból elutasította. (Legf. Bír. Gfv. VI. 31.146/2000. sz.)