Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2007.10.342 I. Jogellenes az adós teljesítése a hitelező részére a felszámolás kezdő időpontja után, mert a teljesítésre az adott időpontban és az adott módon már nem volt jogi lehetőség - A jogellenes vagyonmozgás egyúttal a Ptk. 361. §-ában szabályozott jogalap nélküli fizetést is megvalósítja, mert ahhoz a hitelező nem a Cstv.-ben írt módon és rangsorban jutott hozzá [1991. évi XLIX. tv. (Cstv.) 4. §, 34. § (2) bek., 38. § (3) bek.; Ptk. 361. §]

II. A hitelező a követelését a szolgáltatás visszafizetését elrendelő határozat jogerőre emelkedésétől számított 40 nap alatt jelentheti be a felszámolónak [1991. évi XLIX. tv. (Cstv.) 37. § (2) bek.]

A jogerős ítéletben megállapított tényállás szerint a felperes gazdálkodó szervezet 2003. július 8-ai kezdő időponttól felszámolás alatt áll. A felszámolásról szóló közlemény 2003. október 9-én jelent meg a Cégközlönyben.

A felperes 2003. augusztus 4-e és 19-e közötti időszakban több átutalással összesen 17 101 163 Ft-ot fizetett meg az alperesnek úgy, hogy az átutalásról nem a felszámoló intézkedett.

A felszámoló 2005. augusztus 13-án kelt levelében a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (továbbiakban: Cstv.) 4. §-át, 28. §-a (2) bekezdését, 34. §-a (2) bekezdését, 57. §-a (1) bekezdését és 58. §-a (1) bekezdését megjelölve, továbbá hivatkozva a Legfelsőbb Bíróságnak az EBH 2003/961. szám alatt közzétett eseti döntésére, felszólította az alperest, hogy a felszámolás kezdő időpontját követően részére átutalt 17 101 163 Ft-ot és annak törvényesen járó kamatait, 15 napon belül fizesse vissza. A felszámoló arról is tájékoztatta az alperest, hogy "ameny­nyiben a visszafizetés megtörténik, a követelését visszaigazolja és a megtérülés a felszámolási zárómérleg szerint fog történni". Az alperes a felszólítást 2005. augusztus 17-én átvette, azonban fizetést nem teljesített.

A felszámoló a felperes képviseletében a bírósághoz benyújtott keresetében kérte az alperes kötelezését 17 101 163 Ft tőke és ennek 2003. augusztus 20. napjától a kifizetés napjáig járó törvényes mértékű kamata megfizetésére.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására és a felperes perköltségben történő marasztalására irányult. Az volt az álláspontja, hogy a felszámolás kezdő időpontja és a közzététel időpontja közötti időszakban kifizetett összegek nem követelhetők vissza, mert a részére történő kifizetés jogszerű volt.

Az elsőfokú bíróság 2006. január 6-án kelt ítéletében a felperes keresetét elutasította és kötelezte az alperest a perköltség megfizetésére. Határozatát azzal indokolta, hogy a peres felek 2000. év óta leveleztek egymással és a bíróság jogerősen megállapította a felperes fizetésképtelenségét. A fizetésképtelenség megállapítása és a közzététel időpontja körüli időben a felperes valóban rendezte a tartozását az alperes felé és az alperes az átutalás tényét jelezte a bíróságoknak, azonban a felszámolási eljárás megszüntetésére már nem kerülhetett sor. A felperesnek a Ptk. 339. § (1) bekezdésére alapított kereseti kérelmét azért találta megalapozatlannak, mert az alperes részéről nem látta megállapíthatónak a kártérítés megállapításához szükséges jogellenességet.

A másodfokú bíróság a felperes fellebbezése folytán hozott ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 17 101 163 Ft tőkét és ez összeg után 2003. augusztus 20. napjától 2004. december 31. napjáig évi 11%, 2005. január 1. napjától a kifizetés napjáig pedig minden naptári félév teljes idejére, az érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű késedelmi kamatot.

Az ítélet indokolásában hivatkozott a Cstv. 28. § (1) bekezdésére, (2) bekezdése e) pontjára, 34. § (2) bekezdésére, 38. § (3) bekezdésére és a 4. § (1) bekezdésére. Kifejtette, hogy a Cstv. idézett rendelkezései mindenkire vonatkoznak, nemcsak a felszámolás alá került szervezetre és hitelezőire. A bírói gyakorlat következetes és egységes abban a kérdésben, hogy a felszámolás kezdő időpontja olyan objektív időpont, amely független attól, hogy az érdekeltek arról mikor értesülnek. Ezt a Legfelsőbb Bíróság is kifejtette több közzétett eseti döntésében, így pl. az LBH 2003/880., EBH 2003/964. és a BH 2004/469. szám alatt közzétett eseti döntésekben.

A másodfokú bíróság rámutatott arra, hogy a felszámolás kezdő időpontja után a felszámolási eljáráson kívül a jogszerű követelések jóhiszemű kiegyenlítésére sincs lehetőség. Az esetleg mégis kifizetett követelést a hitelező a felszámoló felhívására köteles visszafizetni, miután a felszámolás kezdő időpontját követően a gazdálkodó szervezet vagyona ún. felszámolási vagyonná válik, melyre vonatkozóan jognyilatkozatot a Cstv. 34. §-ának (2) bekezdése értelmében csak a felszámoló tehet. Így a bankszámlán lévő készpénzből történő átutalásról is csak a felszámoló intézkedhet. Mindez azt is jelenti, hogy a felszámolás kezdő időpontja előtt még jogszerűnek tekintett hitelezői követelésnek a felszámolás kezdő időpontja után történő, felszámolási eljáráson kívüli kiegyenlítése jogszabálysértővé válik, ezért az így felvett összegeket a hitelező köteles a felszámoló felhívására visszafizetni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!