Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2013.6.161 Az Mt. szabályainak alkalmazására vonatkozó szerződéses kikötés mellett kirendelés esetén a munkaviszony megszüntetés jogát a kirendelő munkáltató gyakorolhatja akkor is, ha angol honosságú jogi személy. Hatáskör átruházás hiányában az alperessel tulajdonosi (partneri) kapcsolatban álló személy nem tekinthető munkáltatói jogkörgyakorlónak [1992. évi XXII. tv. (továbbiakban: régi Mt.) 74. § (2) bek., 106. § (3) bek.].

A külföldi állampolgár felperes 1996. június 19-én a II. r. alperesnél létesített munkaviszonyt. Az írásba foglalt megállapodásban a felek rögzítették, hogy a felperes munkavállalásának helyszíne május 1-jei hatállyal a b.-i iroda azzal, hogy a felperes másik II. r. alperesi irodában történő alkalmazást nem vállal. A felek rendelkeztek a munkaviszony főbb elemeiről, és azt kötötték ki, hogy a cég (a II. r. alperes) szakmai előírásokra, érdekösszeütközésre, valamint titoktartásra vonatkozó szabályai a felperesre irányadóak.

2003. március 5-én a felperes és a II. r. alperes megállapodást kötött, amelyben rögzítették, hogy a felperes a II. r. alperes alkalmazásában áll, ahonnan kirendeléssel került 1995. februártól a b.-i irodához, amely munkaviszonyra a Munka törvénykönyve alkalmazandó. A megállapodásban a felek részmunkaidős foglalkoztatásban állapodtak meg, amely szerint a felperesnek havi 30 órában kellett munkára rendelkezésre állnia. A megállapodás azt rögzíti, hogy a felperes részére szülési távolléte idejére járó rendes szabadságát megváltó pénzösszeg egy összegben kerül kifizetésre. A megállapodás szerint az felülírja az összes korábbi megállapodást a felek között, amely a kirendeléssel kapcsolatban jött létre.

Az Ügyvédi Irodát a B.-i Ügyvédi Kamara határozatával 2006. június 30-ával törölte az ügyvédi irodák névjegyzékéből, a III. r. alperest K. C. C. név alatt 2006. július 1-jén vette nyilvántartásba. A III. r. alperes elnevezése utóbb L., K. és T. Ügyvédi Irodára változott.

2007. december 10-én kelt rendes felmondással a II. r. alperes a felperes munkaviszonyát 55 nap felmondási idővel megszüntette. Ennek indokolása szerint a munkáltatónál, illetve a felperes munkavégzési helyén, a b.-i irodában történt átszervezés érinti az ő munkakörét. A feladatok felosztásra kerültek, az átszervezést követően a b.-i irodában megszűnt a részmunkaidős angol anyanyelvű lawyer munkakör. A munkaviszony megszüntetésének további indoka az, hogy a munkáltató bizalma megrendült a munkavállalóban, mely lehetetlenné teszi az együttműködést ebben a munkakörben. A II. r. alperes intézkedését dr. L. P. a munkáltatói jogkör gyakorlójaként látta el kézjegyével.

A felperes a keresetében egyebek mellett a munkaviszony jogellenes megszüntetésének megállapítását kérte. Arra hivatkozott, hogy a rendes felmondás nem a munkáltatói jogkör gyakorlójától származott, továbbá vitatta az abban írt indokok valós és okszerű voltát. Erre tekintettel a jogellenes megszüntetés anyagi jogkövetkezményeinek alkalmazását igényelte.

A munkaügyi bíróság ítéletével megállapította, hogy a II. r. alperes jogellenesen szüntette meg a felperes munkaviszonyát, és az az ítélet jogerőre emelkedésének napján szűnik meg. Kötelezte az alperest négy havi átlagkereset, elmaradt munkabér, valamint ezen összegek után járó kamat megtérítésére. A bíróság ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

A munkaügyi bíróság álláspontja szerint a II. r. alperesi felmondás nem a munkáltatói jogkör gyakorlójától származott, ezért az jogellenes. A régi Mt. 106. § (3) bekezdésében foglaltak szerint kirendelés esetén a munkaviszony megszüntetésének joga kizárólag a kirendelő munkáltatót illeti, amely a munkáltatói jogkörgyakorlást kizárólag a vele munkaviszonyban álló személyre ruházhatja át. Erre tekintettel dr. L. P. akkor sem gyakorolhatta volna jogszerűen a megszüntetés vonatkozásában a munkáltatói jogkört, ha a II. r. alperes e jogát ráruházta volna. Nem volt bizonyított az sem, hogy a jogkörgyakorlás átruházása megtörtént, a II. r. alperes utóbb tett nyilatkozata csak a fél előadásaként volt értékelhető. Annak tartalma sem egyértelmű, mivel nem bizonyított, hogy dr. L. P. a döntés meghozatalára, vagy a II. r. alperesi döntés közlésére volt felhatalmazva. Ez utóbbinak nem lett volna jogszabályi akadálya, azonban ez esetben a II. r. alperesnek csatolnia kellett volna a tőle származó megszüntető iratot.

A munkáltatói jogkörgyakorlás a munkaviszonyra vonatkozó döntés meghozatalára ad jogosultságot. Ilyen joggal a fentiek szerint a III. r. alperes vezetője nem rendelkezhetett. A felperes továbbá nem következtethetett alappal dr. L. P. munkáltatói jogkör gyakorlására a munkaviszony megszüntetése körében, hiszen tisztában volt azzal, hogy ő a II. r. alperes kirendelésben munkát végző munkavállalója, akinek jogviszonyát kizárólag a II. r. alperes szüntetheti meg, és ezt a jogát a foglalkoztató munkáltató munkavállalójára nem ruházhatja át.

A felperes és a II. r. alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét a fellebbezett részében helybenhagyta azzal, hogy a felperes munkaviszonya a II. r. alperesnél 2011. szeptember 30-án szűnt meg. A keresetfelemelés folytán kötelezte a II. r. alperest a felperes részére további elmaradt munkabér fizetésére annak kamatával együtt.

A másodfokú bíróság ítéletének indokolása szerint a felperes nem vitásan kirendelés alapján dolgozott a felmondást megelőzően a korábbi I. r. alperes b.-i ügyvédi irodájában. Az erről szóló 2003. március 5-ei megállapodást, és a korábbi munkaszerződés-módosítást is a II. r. alperes, az iroda képviselői írták alá, nem pedig dr. L. P. A felperes a munkaviszonyát érintő lényeges kérdésekben is a II. r. alperes személyzeti vezetőjéhez fordult. A 2003. március 5-én kelt megállapodásban rögzítésre került, hogy a kirendelésre az Mt. rendelkezései az irányadók, ennek 106. § (3) bekezdése pedig kimondja, hogy a munkaviszony megszüntetésének jogát csak a kirendelő munkáltató gyakorolhatja. Az egyéb munkáltatói jogok a kirendelés helye szerinti munkáltatót illetik.

A II. r. alperes ezt követően a 2009. március 18-án kelt előkészítő iratában már arra hivatkozott, hogy a felperes munkaviszonyával kapcsolatos valamennyi munkáltatói jogkört a II. r. alperes vezető partnere, C. C. P. dr. L. P.-nek "delegálta", és ennek igazolására csatolta az említett személy nyilatkozatát, miszerint a 2007. december 10-ei felmondás "közléséhez hozzájárult, amit a jelen nyilatkozat aláírásával ezúton is megerősít. Kijelenti, hogy a felperes munkaviszonyával kapcsolatos valamennyi munkáltatói jogot dr. L. P.-nek delegálta". Helyesen hivatkozott ezzel kapcsolatban a felperes arra, hogy az okirat éppen azt támasztja alá, miszerint dr. L. P. nem volt "saját jogán" munkáltatói jogkörgyakorló, hiszen ez esetben nem lett volna szükség a II. r. alperes által történő jogkör delegálásra, illetve a felmondáshoz való hozzájárulásra. Egyetértett a másodfokú bíróság ezzel kapcsolatban azzal az elsőfokú ítéleti megállapítással is, miszerint dr. L. P. akkor sem gyakorolhatta volna jogszerűen a felmondás jogát a felperessel szemben, ha a II. r. alperes részéről a munkáltatói jogkörgyakorlás átruházása valóban megtörtént volna, tekintettel arra, hogy a kirendelő munkáltató a munkáltatói jogkört kizárólag a vele munkaviszonyban álló személyre ruházhatja át. Az elsőfokú eljárás során egyik alperes sem hivatkozott arra, hogy dr. L. P. a II. r. alperessel munkaviszonyban állt volna.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!