Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2019.2.56 I. A munkáltató az őt terhelő bizonyítási kötelezettség folytán akkor sem zárható el annak bizonyításától, hogy a kárt kizárólag a károsult elháríthatatlan magatartása okozta, ha a balesetnek nem volt szemtanúja [2012. évi I. törvény (Mt.) 166. § (2) bek. b) pont].

II. A bíróság a szükséges különleges szakértelem hiányában nem dönthet a munkáltató kárfelelősség alóli mentesüléséről [1952. évi III. tv. (Pp.) 177. § (1) bek., 206. § (1) bek., 2012. évi I. tv. (Mt.) 160. § (2) bek. b) pont].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes házastársa, G. R. J. 2012. szeptember 3-tól állt munkaviszonyban az alperesnél, 2014 januárjától a világosítók vezetője volt. A kötelező munkavédelmi oktatásokon részt vett. Ismerte a színházakban napi rutintevékenységnek számító magasban létrahasználatot igénylő munkákkal kapcsolatos munkavédelmi előírásokat (pl. a kétágú létra használata előtt hevederek ellenőrzése, a stabil talapzat szükségessége, 1 m-nél magasabban történő munkavégzés esetén másik személy közreműködése).

[2] A munkavállaló halálos kimenetelű balesetet szenvedett el 2014. december 15-én a színpadon történő munkavégzés közben, amikor az egyik lámpa búráját igyekezett visszaszerelni.

[3] Felmászott a díszletfal mögött lévő kétágú létrára, amely a műszaki előírásoknak mindenben megfelelt. Nem kérte meg egyik kollégáját sem arra, hogy biztosítsa számára a létra stabilitását, annak ellenére, hogy mások is tartózkodtak ebben az időpontban a színpadon a közelben. A létrán felmászva megkezdte a lámpabúra visszaszerelését, miközben a szájában lévő zseblámpával világított. Néhány másodperccel később a létra megmozdult, G. R. J. leesett róla, és fejsérülése következtében a helyszínen azonnal életét veszítette. Az alperes a balesetet üzemi balesetnek elismerte.

A felperes keresete az alperes ellenkérelme

[4] A felperes keresetében vagyoni kártérítés, sérelemdíj és kamatai megfizetésére kérte az alperes kötelezését. Álláspontja szerint a baleset bekövetkeztének pontos oka nem tisztázható, nem tudni, hogy a létra mozdult el, vagy egyéb körülmények folytán esett le a munkavállaló arról. Elkerülhető lett volna a leesés, ha valaki a létrát biztosítja alulról. Az alperesnek az elkerülhető veszélyeket értékelni kellett volna, és a munkavállalókat ennek megfelelő utasítással ellátnia, illetőleg kockázatelemzést készítenie.

[5] Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Szerinte a munkavállaló mulasztása miatt következett be a baleset. A felperes ismerte a színházak működésének szokásos menetét, így a díszletállítást is. Kellő munkavédelmi ismerettel rendelkezett. Ő adott utasítást a két világosítónak az izzó kicserélésére azzal, hogy a másiknak a létrát kell biztosítania. Ennek ellenére ő biztosítás nélkül ment fel a létrára. A munkavállaló fővilágosítóként felelős volt a színház biztonsági szabályzat szerinti munka irányításáért. A baleset elkerülhető lett volna, ha valamelyik világosítót a létra eldőlése elleni biztosításra utasította volna.

[6] Az alperesi beavatkozó, csatlakozva az alpereshez a kereset elutasítását kérte. Álláspontja szerint a halálos baleset kizárólag a munkavállaló saját felróható magatartására vezethető vissza, mivel az általa irányított munkaműveletek során súlyosan megsértette a munkavédelmi előírásokat, ezáltal a balesetet a munkáltató sem megakadályozni, sem elhárítani nem tudta.

Az első- és másodfokú ítélet

[7] A közigazgatási és munkaügyi bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Döntését a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 166. § (1)-(2) bekezdésére, a Színházművészeti Biztonsági Szabályzat kiadásáról szóló 35/1997. (XII. 5.) MKM rendelet 3. § 3. pontjára, 4.6. pontjára és 4.9. pontjára, valamint a munkaeszközök és használatuk biztonsági és egészségügyi követelményeinek minimális szintjéről szóló 14/2004. (IV. 19.) FMM rendelet 2. §, 51. §, 52. § és 55. §-aira alapozta.

[8] Az elsőfokú bíróság a munkavállaló balesetét az alperes ellenőrzési körébe esőnek tekintette, ezért nem találta alkalmazhatónak az Mt. 166. § (2) bekezdés a) pontjában foglaltakat.

[9] A károsult elháríthatatlan magatartása vonatkozásában az MK 29. számú állásfoglalásra és a BH 1973.2011. számú határozatra figyelemmel kifejtette, hogy az elháríthatatlanság akkor állapítható meg, ha a munkáltató minden rendelkezésre álló eszközt felhasználva sem tudta befolyásolni a baleset bekövetkezését, illetőleg az ahhoz vezető okokat. Ennek érdekében a baleset bekövetkezésének előzményeit is vizsgálni szükséges. Az elsőfokú bíróság tényként vette figyelembe, hogy a munkavállaló egészségileg alkalmas volt az általa betöltött munkakör ellátására. A balesetkor megfelelő létszámú munkavállaló volt jelen a világosítói feladatok elvégzéséhez. A sérült a munkavédelmi és tűzvédelmi oktatásokon rendszeresen részt vett, ahol téma volt a magasban végzett munka, a létrán történő munkavégzésnél a biztosítás a leesés ellen, valamint a létra felállításának szabályai. Oktatási tematika is tartalmazta külön a világosítóknál a nem rendeltetésszerű létrahasználatra vonatkozó tájékoztatást, és azt is, hogy mely esetekben kétszemélyes a magasban végzett munka. A munka elvégzéséhez a megfelelő létra rendelkezésre állt.

[10] Az elsőfokú bíróság értékelte a perben meghallgatott tanúk vallomását, akik egyezően nyilatkoztak a baleset bekövetkezésének közvetlen előzményeire, a létrával kapcsolatos munkavégzési szabályokra, a biztosítás szükségességére, a munkavédelmi oktatások tartalmára, valamint arra, hogy a színpad megvilágítása, a díszletfal miatt nem látták a baleset bekövetkezését. Hivatkozott továbbá B. Sz. munkavállaló tanúvallomására is, aki szerint gyakorlat volt, hogy biztosítás nélkül használták a létrát, amikor ez lehetséges volt.

[11] Az elsőfokú bíróság a rendőrkapitányság által lefolytatott közigazgatási eljárás alapján megállapította, hogy a baleset azért következett be, mert a munkavállaló a munkavédelmi szabályokat megszegve biztosítás, második személy közreműködése nélkül mászott fel egy olyan létrára, amely teljesen nem volt kinyitva a mászáskor, mivel a csúszásgátló hevederek lazák voltak. Ebben az állapotban a létra instabil volt, használat közben meg is billent. Ezt a tényállást a rendőrségi iratok, illetve a rendőrség által végzett helyszíni szemle eredménye alátámasztotta. Az elhunyt tehát nem szabályosan vette igénybe a létrát, és annak biztosításáról sem gondoskodott. A baleset elkerülhető lett volna, ha a létra terheletlen lába biztosítva van.

[12] A balesetet rögzítő videofelvétel alapján a bíróság azt is megállapította, hogy a létra már akkor mozgott és instabil volt, amikor arra a munkavállaló felmászott. Ebből következően még akkor is lehetősége lett volna a létra biztosításáról gondoskodni.

[13] Az elsőfokú bíróság a baleset okaként azt állapította meg, hogy a létra nem volt teljesen kinyitva, és azt alul senki sem biztosította, emiatt a létra megmozdult, és a munkavállaló leesett.

[14] Szükségtelennek ítélte a munkavédelmi szakértő kirendelését arra hivatkozva, hogy a munkáltatói felelősség vizsgálata és megállapítása a bíróság feladata. A lefolytatott bizonyítás alapján a baleset okai megállapíthatóak voltak. A munkáltatói kockázatértékelés hiányosságainak szintén nem tulajdonított érdemi jelentőséget. Önmagában a magasban történő munkavégzés nem minősül egyedi kockázatnak a színházak működése során, ugyanakkor a munkavédelmi oktatásokon a létrahasználat szabályaira valamennyi munkavállaló figyelmét felhívták. Újabb kockázatértékelésre nem volt szükség, mivel azt aktualizálni csak újabb kockázat felmerülése esetén indokolt. A létra használata azonban a napi rutin része volt. Ezzel kapcsolatosan a baleset előtt újabb kockázat nem merült fel a világosító munkavállalók munkavégzésével összefüggésben. Ugyancsak nem jár rendkívüli kockázattal az izzócsere sem.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!