Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2018.3.75 A visszaesés megállapíthatóságához törvény által megkívánt időtartam a korábbi szándékos bűncselekmény miatt jogerős, végrehajtandó szabadságvesztésre ítélés időpontjával kezdődik és tart a büntetés kitöltésétől vagy végrehajthatósága megszűnésétől számított három évig. Ez alatt az időszak alatt megvalósított szándékos bűncselekmény elkövetője minősül visszaesőnek.

A hangsúly a szándékos bűncselekmény miatt végrehajtandó szabadságvesztésre ítélésen van, mert a visszaesést a végrehajtandó szabadságvesztést kiszabó ítélet jogerőre emelkedésének időpontjától számított három éven belüli újabb szándékos elkövetés megalapozza akkor is, ha a büntetés végrehajtása még meg sem kezdődött [1978. évi IV. törvény 137. § 14. és 15. pont; BH 2005.199.].

[1] A terheltet a járásbíróság a 2015. június 2. napján kihirdetett ítéletével 2 rendbeli csalás bűntette [1978. évi IV. tv. 318. § (1) bek., (2) bek. c) pont, (5) bek. b) pont] és csalás vétsége [1978. évi IV. tv. 318. § (1) bek., (2) bek. c) pont] miatt halmazati büntetésül, mint különös visszaesőt, 4 év 2 hónap börtönbüntetésre, 100 napi tétel - az egynapi tétel összegét 2500 forintban megállapítva -, összesen 250 000 forint pénzbüntetésre, 5 év foglalkozástól eltiltásra és 5 év közügyektől eltiltásra ítélte azzal, hogy a terhelt feltételes szabadságra nem bocsátható.

[2] A törvényszék mint másodfokú bíróság a 2015. november 11. napján meghozott ítéletével az elsőfokú ítéletet megváltoztatta és a foglalkozástól eltiltást mellőzte.

[3] A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a terhelt védője terjesztett elő felülvizsgálati indítványt a Be. 416. § (1) bekezdés b) pontjára alapítottan, mivel álláspontja szerint az eljárt bíróságok törvénysértő módon állapították meg a terhelt különös visszaesői minőségét, így a büntető anyagi jogi szabályok megsértésével törvénysértő büntetést szabtak ki vele szemben.

[4] A védő kifejtette, hogy a különös visszaesés megállapításának az a törvényi feltétele, hogy a korábbi elítélés során kiszabott szabadságvesztés végrehajtásának a befejezésétől kell a törvény szerinti három évet számítani. Azaz nem elég kiszabni a büntetést, hanem azt végre is kell hajtani, és csak a kiállt büntetést követően kezdődik az a hároméves időszak, amely a visszaesői minőség megállapításánál figyelembe vehető.

[5] Mindezek alapján indítványozta, hogy a Kúria a Be. 427. § (1) bekezdése alapján hozzon a törvénynek megfelelő határozatot, amennyiben ez nem lehetséges, úgy a Be. 428. § (1) bekezdésének megfelelően utasítsa az eljárt bíróságot új eljárás lefolytatására.

[6] Az indítványban foglaltak alapján felülvizsgálatra nincs törvényes lehetőség.

[7] A felülvizsgálat rendkívüli jogorvoslat, a jogerős ítélettel szembeni jogi kifogás lehetőségét biztosítja. A törvény konkrétan meghatározza az igénybevételének lehetőségeit, ekként a tárgyi, alanyi és adott esetben időbeli előfeltételeit.

[8] A Be. 416. § (1) bekezdés b) pontja alapján felülvizsgálatnak akkor van helye, ha a bűncselekmény törvénysértő minősítése, a büntetőjog más szabályának megsértése miatt törvénysértő büntetést szabtak ki, vagy törvénysértő intézkedést alkalmaztak.

[9] A visszaesői (különös visszaesői) minőség a bűncselekmény jogi minősítése szempontjából közömbös. Megállapítása nem feltétele, hanem következménye a jogi minősítésnek. Következésképpen az sem érintené a bűncselekmény minősítésének törvényességét, ha a bíróság - adott esetben az 1978. évi IV. törvény 137. § 14. és 15. pontja szerinti feltételek megléte ellenére - nem állapítaná meg, hogy az elkövető különös visszaeső. Az erre vonatkozó megállapítás, vagy annak hiánya felülvizsgálati okot ugyanis nem képez.

[10] Amennyiben pedig a bűncselekmény minősítése törvényes (mint jelen esetben), akkor a Be. 416. § (1) bekezdés b) pontja alapján önmagában a büntetés miatt csak akkor van helye felülvizsgálatnak, ha annak neme vagy mértéke a büntetőtörvény valamely mérlegelést nem tűrő rendelkezésébe ütközik.

[11] Az 1978. évi IV. törvény 85. § (2) bekezdése szerint a halmazati büntetést a bűnhalmazatban lévő bűncselekmények büntetési tétele közül a legsúlyosabbnak az alapulvételével kell kiszabni, a (3) bekezdés szerint pedig akkor, ha a törvény a bűnhalmazatban lévő bűncselekmények közül legalább kettőre határozott ideig tartó szabadságvesztést rendelt, a (2) bekezdés szerinti büntetési tétel felső határa a felével emelkedik, de az nem érheti el az egyes bűncselekményekre megállapított büntetési tételek felső határának együttes tartamát.

[12] Az 1978. évi IV. törvény 83. § (2) bekezdése szerint a határozott ideig tartó szabadságvesztés kiszabásakor a büntetési tétel középmértéke irányadó, és a (3) bekezdés szerint akkor, ha e törvény a büntetés kiszabása esetén e törvény Különös Részében meghatározott büntetési tételek emelését írja elő, a (2) bekezdésben meghatározott számítást a felemelt büntetési tételekre tekintettel kell elvégezni.

[13] Az 1978. évi IV. törvény 97. § (1) bekezdése szerint a különös (és többszörös) visszaesővel szemben - amennyiben a törvény másként nem rendelkezik - az újabb bűncselekmény büntetési tételének felső határa szabadságvesztés esetén a felével emelkedik, de nem haladhatja meg a húsz évet. Halmazati büntetés esetén a 85. § (2) bekezdése szerinti büntetési tételt kell a felével emelni.

[14] Azaz az 1978. évi IV. törvény alapján a különös (többszörös) visszaesővel szemben a halmazati büntetés felső határa azonos a legsúlyosabb büntetés felső határának felével emelt mértékével, ekként a terhelttel, mint akár különös visszaesővel szemben halmazati büntetésként irányadó büntetési tételkeret felső határa az 1978. évi IV. törvény szerint egyaránt 7 év 6 hónapig terjedő szabadságvesztés (szemben a hatályos Btk. rendelkezéseivel, amikor a halmazati büntetésre tekintettel a már felemelt büntetési tétel emelkedik tovább a felével). Következésképpen, az egyébként különös visszaesőnek tekintendő terhelt esetében, e minőség megállapítása miatt felülvizsgálatnak nincs helye.

[15] Ezen túlmenően a büntetéskiszabás önmagában felülvizsgálat tárgyát szintén nem képezheti, így az sem, hogy a bíróságok a büntetéskiszabás során az 1978. évi IV. törvény 37. §-ának, 83. §-ának előírásait, a súlyosító és enyhítő körülményeket miként veszik figyelembe.

[16] Az a bíróság mérlegelési jogkörébe tartozik, hogy konkrét ügyben, illetve adott terhelt esetében mit tekint enyhítő vagy súlyosító körülménynek, s azt miként értékeli. Az anyagi jogi felülvizsgálat tárgyát a bíróság bizonyítékot mérlegelő tevékenysége nem, így a büntetéskiszabási tényezők értékelése sem képezheti, az felülvizsgálatban nem támadható, illetve nem vizsgálható.

[17] Megjegyzi a Kúria, hogy a védő visszaeséssel kapcsolatos jogi okfejtése téves.

[18] A visszaesői minőség megállapítása szempontjából releváns időszak a korábbi, szándékos bűncselekmény miatti jogerős végrehajtandó szabadságvesztésre ítélés időpontjával kezdődik, és tart vagy a büntetés kitöltésétől, vagy a büntetés végrehajthatósága megszűnésétől további három évig. Ezen időszak alatt elkövetett szándékos bűncselekmény esetén a visszaesői minőség megállapítandó, ez felel meg a törvényi szabályozásnak és a bírói gyakorlatnak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!