Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2014.10.303 Az álképviselő eljárását a képviselt utólag jóváhagyhatja. A jóváhagyás pedig nincs alakszerűséghez kötve. A teljesítésnek vagy egy részének elfogadásával a szerződésmódosítás akkor is érvényessé válik, ha az alakiságot mellőzték. A többletmunka és a pótmunka elhatárolása [1959. évi IV. tv. (Ptk.) 205. § (1) bek., 219. § (1)-(2) bek., 221. § (1) bek., 217. § (1)-(2) bek., 403. § (4) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Zalaegerszegi Járásbíróság G.21377/2010/45., Zalaegerszegi Törvényszék Gf.40043/2013/5., Kúria Pfv.20905/2013/5. (*BH 2014.10.303*)

***********

[1] A felek között 2010. január 20-án vállalkozási szerződés jött létre, amelyben a felperes 4 222 397 forint átalánydíj ellenében kötelezettséget vállalt egy főiskola főépületének bővítése során a falazási és vakolási, illetve felületképzési munkák elvégzésére.

[2] A szerződést a felek utóbb egy alkalommal módosították: a felperes további 618 805 forint vállalkozói díjért zsalukőfal, gipszesztrich, aljzatbeton és aljzatszigetelés készítésére is kötelezettséget vállalt. Egyúttal az eredeti 2010. március 20-i teljesítési határidőt a felek 2010. május 31-re módosították.

[3] A felperes a vállalt munkafeladatot a kikötött teljesítési határidőben túlnyomórészt elvégezte, és jelentős mértékű pótmunkát is végzett. Ennek keretében elvégezte az épület nagy előadótermének mennyezetén elhelyezett gipszkarton glettelését és festését, valamint a mellvédfal gipszkarton felületeinek javítását.

[4] Az alperes a felperest megillető átalánydíj összegéből nem fizetett meg 1 190 096 forintot, valamint további, eredetileg a garanciális javításokra visszatartott 242 067 forintot. Elmaradt a pótmunkák ellenértékének kiegyenlítése is.

[5] A felperes 2011. augusztus 23-tól kezdődően felszámolás alatt áll.

[6] A felperes keresetében 3 911 518 forint hátralékos vállalkozói díj és járulékai megfizetésére kérte az alperest kötelezni.

[7] Az alperes érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Azzal érvelt, hogy a vállalkozási szerződés megkötésekor a felperes nevében a képviseletére nem jogosult személy járt el. A szerződés ezért nem jött létre; a felperes a vállalkozói díjra nem tarthat igényt. Azt ugyanakkor nem vitatta, hogy az átalánydíj összegéből 1 190 096 forintot, valamint a garanciális javításokra visszatartott 242 060 forintot nem fizette meg a felperes részére. A gipszkarton mennyezet glettelése és festése, valamint a mellvédfal javítása viszont az álláspontja szerint nem tartozott a pótmunkák körébe, így ezekért a felperes külön díjazásra nem jogosult. Beszámítási kifogást is előterjesztett a felperes követelésével szemben, amelyben késedelmi kötbér jogcímén 2 178 450 forint megfizetésére tartott igényt.

[8] Az elsőfokú bíróság ítéletében az alperest 3 623 167 forint és járulékai megfizetésére kötelezte, ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

[9] A másodfokú bíróság az elsőfokú ítélet fellebbezett rendelkezését helybenhagyta.

[10] A jogerős ítélet indokolása szerint a perbeli vállalkozási szerződés megkötésekor a felperes nevében valóban a képviseletére nem jogosult személy járt el. Az álképviselő eljárását azonban az ügyvezető utólag jóváhagyta, így a szerződés megfelelően létrejött.

[11] Azt pedig maga az alperes sem vitatta, hogy az átalánydíj összegéből 1 190 096 forintot, valamint a garanciális javításokra visszatartott 242 060 forintot nem fizette meg, és a pótmunkák esetében is csupán a gipszkarton mennyezet glettelése és festése, valamint a mellvédfal javítása esetében vitatta a felperes díjigényét. H. J. tanúvallomása, a felek közötti vállalkozási szerződés tartalmát meghatározó árazatlan költségvetés, valamint B. A. igazságügyi szakértő szakvéleménye alapján azonban kétséget kizáróan megállapítható, hogy az eredeti szerződés e munkálatok elvégzésére sem terjedt ki. A gipszkarton mennyezet glettelése és festése, valamint a mellvédfal javítása tehát pótmunkának minősülnek, így a felperes az átalánydíjon felül e munkálatok ellenértékének megfizetésére is igényt tarthat.

[12] A pótmunkák díját a bíróság a beszerzett igazságügyi szakértői vélemény alapján 2 191 011 forintban határozta meg, és az alperest erre figyelemmel összesen 3 623 167 forint hátralékos vállalkozói díj megfizetésére kötelezte.

[13] A beszámítási kifogás teljesítésére ugyanakkor a jogerős ítélet indokolásában kifejtettek szerint nem kerülhetett sor. A felperes ugyanis felszámolás alatt áll, felszámolás alá került gazdasági társaság követelésével szemben pedig beszámítási kifogás csak a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (Cstv.) 38. § (3) bekezdésében meghatározott speciális feltételek fennállása esetén terjeszthető elő. E feltételek viszont a perbeli esetben nem valósultak meg.

[14] A jogerős ítélet ellen - annak hatályon kívül helyezése, és elsődlegesen az elsőfokú ítélet fellebbezett részének megváltoztatása és a kereset teljes elutasítása, másodlagosan az elsőfokú ítélet részbeni megváltoztatása és a marasztalási összeg 1 432 156 forintra történő leszállítása, harmadlagosan pedig az elsőfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítása iránt - az alperes élt felülvizsgálati kérelemmel.

[15] A Kúria a felülvizsgálati eljárás eredményeként megállapította, hogy a jogerős ítélet a felülvizsgálati kérelemben megjelölt okból nem jogszabálysértő.

[16] A Ptk. 205. § (1) bekezdése szerint a szerződés a felek akaratának kölcsönös és egybehangzó kifejezésével jön létre.

[17] Szerződést a Ptk. 219. § (1) és (2) bekezdése értelmében más személy (képviselő) útján is lehet kötni, ilyenkor a képviselő cselekménye által a képviselt válik jogosítottá, illetőleg kötelezetté.

[18] Képviselőnek az minősül, akinek jogszabályon, bírósági vagy hatósági határozaton, létesítő okiraton vagy meghatalmazáson alapuló képviseleti joga van, illetőleg őt a Ptk. 226. § (1) bekezdése alapján (vélelmezett képviselet), vagy azért, mert eljárása és a képviselt személy magatartása alapján okkal feltételezhető, hogy jogosultsággal rendelkezik a képviselt személy nevében jognyilatkozatot tenni (látszaton alapuló képviselet), képviselőnek kell tekinteni. Ha viszont valaki más nevében anélkül köt szerződést, hogy képviseleti joga volna, vagy képviseleti jogkörét túllépi, a Ptk. 221. § (1) bekezdése értelmében álképviseletről van szó.

[19] Kötelmet a képviselt és a másik fél között alapvetően csak a valódi képviselő jognyilatkozata keletkeztet. Az álképviselő cselekménye a Ptk. 221. §-a szerint a képviseltet nem köti, és így - mivel nincs olyan akaratnyilatkozat, amely a képviselt nyilatkozatának minősülne - szerződés nem jöhet létre. A törvény azonban lehetővé teszi, hogy a képviselt az akaratának utólagos kifejezésével jóváhagyja az álképviselő eljárását, és ezzel magára nézve kötelezőnek ismerje el a nevében tett jognyilatkozatot. Ilyen esetben az utólagos jóváhagyás folytán az álképviselő cselekményét úgy kell tekinteni, mintha már a nyilatkozat tételekor is rendelkezett volna képviseleti joggal. Jognyilatkozata tehát ilyenkor úgy minősül, mintha képviselő tette volna, és ennek megfelelően kiváltja a joghatásokat a képviselt személynél.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!