Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2016.4.85 Közbeszerzési eljárás hatálya alá tartozó átalányáras építési vállalkozási szerződés esetén a szerződés keretein túlmutató olyan írásbeli megrendelés adhat alapot a pótmunkák ellenértékének követelésére, ami a szerződés módosításának tekinthető, vagy olyan előre nem látható többletköltség felmerülése, amelyre a vállalkozó gondos előrelátás mellett sem számíthatott [1959. évi IV. tv. (a továbbiakban: Ptk.) 402. § (1) bek., 2003. évi CXXIX. tv. 325. § (2) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Kecskeméti Törvényszék G.40137/2011/48., Szegedi Ítélőtábla Gf.30208/2013/4., Kúria Pfv.20477/2014/7. (*BH 2016.4.85*)

***********

[1] A felperes mint vállalkozó és az alperes mint megrendelő között közbeszerzési eljárást követően 2009. március 11-én fővállalkozási-építési szerződés jött létre az alperes v.-i sertéstelepének technológiai korszerűsítésére. A szerződésben a felperes vállalta, hogy minden olyan munkát elvégez, ami a vállalkozási szerződés tárgyának rendeltetésszerű használatához szükséges, még akkor is, ha a tervek ezt nem tartalmazzák, vagy a felek abban eredetileg nem állapodtak meg. A módosított teljesítési határidő 2010. december 20. napja volt, a vállalkozói díjat 1 689 651 550 forintban határozták meg. Kikötötték, hogy pótmunka végzésére kizárólag a szerződés módosítása esetén kerülhet sor.

[2] A szerződés szerint amennyiben a fővállalkozó felróható késedelme az ütemtervhez képest eléri a 20 munkanapot, és a megrendelő írásbeli felszólítása ellenére késedelmét nem hozza be, a teljesítést a fővállalkozó hibájából eredően kell meghiúsultnak tekinteni. Ilyen esetben a megrendelő anélkül, hogy érdekmúlást bizonyítania kellene, jogosult a szerződéstől elállni vagy azt azonnali hatállyal felmondani. A felek a szerződés fővállalkozó hibájából bekövetkező meghiúsulása esetére 100 000 000 forint összegű kötbérfizetési kötelezettségben állapodtak meg.

[3] A teljesítés során a felperes több ízben jelezte, hogy többletmunkák miatt a szerződésben szereplő díjon felül további díjigénye van. Az alperes közölte, hogy az átalánydíjas szerződés esetében többletmunka címén díjazás nem számítható fel. A felperes a 2010. november 10-én kelt levelében jelezte, hogy szerinte a szerződés teljesítése a megrendelőnek felróható okból "ellehetetlenült", ezért kezdeményezte a szerződés közös megegyezéssel történő megszüntetését, felbontását.

[4] A kivitelezés során az alperes többször felszólította a fővállalkozót, hogy 20 napot meghaladó késedelmét hozza be. Miután ez nem történt meg, a szerződést 2010. december 13-án azonnali hatállyal felmondta. Bejelentette 100 000 000 forint összegű meghiúsulásikötbér-igényét is.

[5] A felperes az építési területről a felmondást megelőzően levonult. A felmondásig a kivitelezés elért készültségi foka 69,71%-os. A készültségi foknak megfelelő vállalkozói díjat az alperes teljesítette.

[6] A felperes keresetében 309 813 570 forint és járulékai megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Ebből 247 938 896 forintot pótmunkadíj címén, további 61 871 674 forintot elmaradt vállalkozói díj címén igényelt.

[7] Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte arra hivatkozással, hogy pótmunka végzésére nem került sor, többletmunkák ellenértékére pedig a felperes az átalánydíjas vállalkozási szerződésre tekintettel nem tarthat igényt. A felperessel szemben viszontkeresetet terjesztett elő, melyben 100 000 000 forint meghiúsulási kötbér megfizetésére kérte kötelezni a felperest.

[8] Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította, és a viszontkereseti kérelemnek helyt adott.

[9] A másodfokú bíróság az ügy érdemében az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta, a perköltség, a le nem rótt viszontkereseti illeték, továbbá a szakértői díj viselése tekintetében az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta, és e rendelkezések együttes tartalmára tekintettel újraszövegezte az ítélet rendelkező részét.

[10] A jogerős ítélet értelmében a peres felek közötti átalányáras vállalkozóidíj-megállapodásra tekintettel a felperes a szerződésben kikötött díjon felül csak a szerződésmódosításnak minősülő pótmunkák ellenértékét követelheti. A perben beszerzett aggálytalan, egyértelmű, meggyőző szakvélemény szerint a felperes pótmunkát nem végzett, a kereseti kérelmében ilyen címen megjelölt munkatételek a szerződés tárgyaként meghatározott műszaki tartalom keretébe tartoznak. Miután a felperes nem tudta bizonyítani, hogy részéről a szerződés keretein túlmutató, annak módosításaként minősülő pótmunka végzése történt, vagy olyan, előre nem látható többletköltsége merült fel, amelynek megfizetésére a megrendelő köteles, a pótmunkadíj iránti igény alaptalan. Megalapozatlan az elmaradt vállalkozóidíj-igény is, figyelemmel arra, hogy a felperes a szakértő által kimunkált teljesítésarányos vállalkozói díjat megkapta.

[11] A bíróság megállapította, hogy a felperes 2010. no­vember 10-i keltű levele a szerződés megszüntetésére nem alkalmas. A felek közötti szerződést az alperes 2010. december 13-i felmondása szüntette meg. Az alperes az azonnali hatályú felmondásra - a szerződés rendelkezéseire, és a felperes felszólítások ellenére fennálló késedelmére tekintettel - jogosult volt a meghiúsulási kötbér - melynek mérséklését a felperes nem kérte - megfizetését igényelni, amelynek mértékét a felek közötti szerződés írta elő.

[12] A jogerős ítélettel szemben a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, melyben a jogerős ítélet elsőfokú ítéletre is kiterjedő hatályon kívül helyezését, és az elsőfokú bíróság új eljárás lefolytatására és új határozat hozatalára történő utasítását kérte.

[13] A Kúria a felülvizsgálati kérelmet nem találta alaposnak, mert a felülvizsgálati eljárás eredményeként azt állapította meg, hogy a jogerős ítélet a felülvizsgálati kérelemben megjelölt okokból nem jogszabálysértő.

[14] A Pp. 213. § (1) bekezdése az ítélet teljességének elvét kimondva rendelkezik úgy, hogy az ítéletben foglalt döntésnek ki kell terjednie a perben érvényesített valamennyi kereseti kérelemre. A jogerős ítélet ezt az elvet nem sérti, a felperes kereseti kérelméről és az alperes viszontkereseti kérelméről ugyanis a bíróság teljes körű döntést hozott. A felperesi kereset jogerős elutasításával egyértelmű jogi helyzet alakult ki a tekintetben, hogy a bíróság nem találta megalapozottnak a felperes szerződés megszűnésével kapcsolatos előadását. Ezen okból a jogerős ítélet nem jogszabálysértő, másrészt a felperes e hivatkozása a megállapítási kereset törvényi előfeltételeinek hiányában csak a kereseti kérelme indokolásaként értelmezhető és ennek megfelelően elbírálásra került. A felperes által előterjesztett marasztalásra irányuló keresetre, továbbá az alperes viszontkereseti kérelemére tekintettel az ugyanazon jogviszony megszűnésével összefüggő megállapítási igény érvényesítésének nincs helye.

[15] Abban a körben pedig, hogy a perbeli szerződés melyik fél magatartására visszavezethetően, melyik fél által közölt nyilatkozattal szűnt meg, e megszűnési ok a peres felek közötti szerződésből következett-e és a szerződés rendelkezéseinek megfelelt-e - a felülvizsgálati kérelem hivatkozásával szemben -, a bíróság állást foglalt. A másodfokú bíróság az ítélete 7. oldalának második bekezdésében kifejezetten foglalkozott azzal a kérdéssel, hogy a felperes 2010. november 10-i keltű levele miért nem volt alkalmas a szerződés megszüntetésére és az ahhoz kötődő joghatás kiváltására, abból ugyanis megállapítható, hogy elállásra vonatkozó kifejezett nyilatkozatot nem tartalmaz. Ugyanitt kifejtette a másodfokú bíróság, hogy ezzel szemben az alperes megfelelően bizonyította, hogy több ízben - 2010. augusztus 18-án, szep­tember 27-én, október 7-én és október 25-én - 20 na­pot meghaladó késedelem miatt felszólította a felperest, hogy késedelmét hozza be, amelynek eleget tenni nem tudott. Az a peres felek közötti szerződés előírása volt, hogy amennyiben a fővállalkozó felperes felróható késedelme az ütemtervhez képest eléri a 20 munkanapot, és késedelmét felszólítás ellenére nem hozza be, a teljesítést a fővállalkozó hibájából eredően kell meghiúsultnak tekinteni. Minderre tekintettel helyesen állapította meg a bíróság, hogy az alperes e szerződési rendelkezésre alapítottan jogosult volt a szerződést azonnali hatállyal felmondani.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!