Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH+ 2014.8.347 A záradékolható okiratba foglalt tartozáselismerő nyilatkozat az okiratban meghatározott teljesítési határidő elteltével nem csupán esedékessé, hanem végrehajthatóvá is válik, ezért ez esetben a követelésnek - és ezzel együtt végrehajtási jogának - a teljesítési határidő leteltét követő napon megkezdődő elévülését a Ptk. 327. § (3) bekezdésének megfelelően csak a végrehajtási cselekmények szakítják meg [1959. évi IV. tv. 327. § (3) bek.; 1952. évi III. tv. 270. § (2) bek., 275. § (3) bek., 275. § (4) bek.].

A peres felek a 2003. december 3-án közjegyzői okiratba foglalt "kölcsön- és jelzálogjogot alapító szerződés"-ben akként nyilatkoztak, hogy az alperes 2003. december 3-án 60 millió forint kölcsönt adott a felperesnek. A felperes kijelentette, hogy a kölcsön összegét hiánytalanul átvette, kötelezettséget vállalat arra, hogy 2003. december 22-ig egy összegben visszafizeti az alperesnek, késedelmes teljesítés esetén pedig késedelmi kamatot fog fizetni az alperesnek. A peres felek a kölcsön biztosítására az alperes mint zálogjogosult javára jelzálogjogot alapítottak a felperes tulajdonát képező, a közjegyzői okiratban megjelölt ingatlanokra.

A felperes 2006. szeptember 26-án pert kezdeményezett az alperes és további, a jelen perben nem álló személyek ellen, keresetében a kölcsönszerződés érvénytelenségének megállapítását kérte. A per szünetelés folytán megszűnt.

Az alperes - miután a 2007. június 13-i keltezésű fizetési felszólítása "nem kereste" kézbesítői jelzéssel érkezett vissza a felperes címéről - 2011. január 11-én kérte a felperessel szemben a végrehajtás elrendelését. A közjegyző ugyanaznap végrehajtási záradékkal látta el a közjegyzői okiratot.

A felperes keresetében az ellene indított végrehajtás megszüntetését kérte. Arra hivatkozott, hogy a végrehajtani kívánt követelés nem jött létre érvényesen, mert a végrehajtás alapját képező kölcsönszerződés színlelt, mindemellett a követelés el is évült, hiszen az alperes a 2003. december 22-i fizetési határidőtől számított öt év leteltét követően: 2011. január 11-én kérte a végrehajtás elrendelését.

Az alperes érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Álláspontja szerint a felperesnek 2007 júniusában küldött felszólítás, valamint a korábbi per indítása az elévülést megszakította.

Az elsőfokú bíróság 17.P.21.016/2011/14. számú ítéletével megszüntette a végrehajtást. Indokolásában rámutatott, hogy a magánküldeményre nem alkalmazhatók a hivatalos iratok kézbesítésére vonatkozó szabályok, s mivel az alperes fizetési felszólítása nem érkezett meg a felpereshez, az elévülést nem szakította meg. Az alperes a követelését 2008. december 22-ig érvényesíthette volna bírósági úton, az ezt követően, 2011. január 11-én kezdeményezett végrehajtási eljárás a végrehajtási jog elévülése miatt nem folytatható le.

Az alperes fellebbezése és a felperes csatlakozó fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság végzésével az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú bíróságot új eljárásra, új határozat hozatalára utasította. A követelés elévülésével kapcsolatban kifejtette: a küldeményt a címzetthez megérkezettnek kell tekinteni, ha a kézbesítő a címhelyen a küldemény kézbesítése végett jelentkezik. A küldemény ezzel célhoz ér, amelyen az sem változtat, ha a kézbesítő nem tudja átadni a küldeményt az átvételre jogosultnak. Mindezek miatt a 2007. június 13-i keltezésű felszólítás megszakította az elévülést, ezért az elsőfokú bíróságnak vizsgálnia kell, hogy a végrehajtani kívánt követelés érvényesen létrejött-e.

Az elsőfokú bíróság a megismételt eljárásban meghozott 9.P.20.602/2012/11. számú ítéletével megszüntette a végrehajtást. Indokolása szerint megdőlt a végrehajtás alapjául szolgáló közjegyzői okirat hitelessége, a benne foglalt követelésnek sem a jogcíme, sem az összege nem valós. Mivel a követelés nem jött létre érvényesen, a végrehajtást a Pp.369.§ a) pontja alapján szüntette meg.

Az alperes fellebbezését elbíráló másodfokú bíróság ítéletében részben megváltoztatta az elsőfokú bíróság ítéletét: a végrehajtást 28 500 000 forint tőkére és járulékaira korlátozta, kötelezte a felperest 357 197 forint együttes első- és másodfokú perköltség megfizetésére az alperes részére, egyebekben helybenhagyta az elsőfokú bíróság ítéletét.

A jogerős ítélet indokolása kitér arra, hogy a korábbi másodfokú végzésben foglaltak miatt az elsőfokú bíróságnak a megismételt eljárásban már nem kellett foglalkoznia az elévülés kérdésével. Kihangsúlyozta a másodfokú bíróság: a felperest terhelte a végrehajtás megszüntetését eredményező valamennyi tény bizonyítása, azonban a felperes nem bizonyította, hogy a kölcsönszerződést adósként nem ő kötötte meg. A másodfokú bíróság a Pp. 206. § (1) bekezdése szerint mérlegelve az alperes személyes előadását és a tanúk nyilatkozatait, arra a következtetésre jutott, hogy az alperes 28 500 000 forintot bocsátott a felperes rendelkezésére, erre az összegre a végrehajtás lefolytatható. A perköltség viseléséről a pernyertesség és vesztesség arányainak figyelembevételével határozott.

A jogerős ítélet ellen - hatályon kívül helyezése, és elsődlegesen az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyása, másodlagosan az elsőfokú bíróság új eljárás lefolytatására, új határozat hozatalára utasítása végett - a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet.

Érvelése szerint a tényállás nem alapozza meg a jogerős ítéletbe foglalt döntést, hiszen a per adatai nem tartalmaznak olyan összeget, amelyre a másodfokú bíróság a végrehajtást korlátozta. A jogerős ítélet jogszabálysértő, mivel a másodfokú eljárásban bizonyítás felvételére nem került sor, olyan új tényállás megállapítása sem történt, amely vele szemben érvényesen létrejött követelés fennállását alátámasztaná.

Kiemelte: a végrehajtás megszüntetése iránti perben, amennyiben a felperes vitatja, hogy a kölcsönszerződésben megjelölt összeget megkapta, az alperesnek kell bizonyítania, hogy igénye érvényesen létrejött, követelése fennáll. A záradékolt közokirattal szemben is helye van ellenbizonyításnak, a másodfokú bíróság tévesen alkalmazta a Pp. 164. § (1) bekezdését.

További előadása szerint az elsőfokú bíróság nem folytatta le a bizonyítási eljárást a kölcsönszerződés érvénytelensége tárgyában, a jogerős ítélet a tényállás megállapítására vonatkozó kötelezettség tekintetében sérti a Pp. 206. § (1) bekezdésében foglaltakat, valamint kereseti kérelme teljes körű elbírálásának hiánya miatt az ítélet nem felel meg a Pp. 213. § (1) bekezdésében foglaltaknak, ezért a jogerős ítélet hatályban tartása jogszabálysértő lenne.

Megismételte az elévüléssel kapcsolatos álláspontját és kiemelte: az átvétel igazolásának hiányában sem a 2007. június 13-i keltezésű felszólító levél, sem az általa indított per nem eredményezte az elévülés megszakadását. A jogerős ítélet nem tartalmaz rendelkezést a Pp. 369. § b) pontjára alapított keresete tárgyában, azaz arra nézve, hogy a követelés elévülés folytán megszűnt, az ítéleti döntés elmaradása törvénysértő.

Sérelmezte, hogy a perköltségre vonatkozó ítéleti rendelkezés számszakilag követhetetlen, a pernyertesség-pervesztesség hasonló aránya azt indokolta volna, hogy a felek viseljék a perrel felmerült saját költségüket.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!