Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2010.9.236 A csempészet és a jövedékkel visszaélés bűncselekményeinek alaki halmazata látszólagos, a speciális elve folytán az elkövető terhére csak a csempészet bűncselekménye állapítható meg. Ebből az is következik, amennyiben a vádban csempészetként értékelt és az elkövetés idején ekként is minősülő cselekmény a Btk. 2. §-ának helyes alkalmazása folytán az elbíráláskor az elkövető terhére már nem állapítható meg, a bíróságnak vizsgálnia kell azt, hogy a vád tárgyává tett magatartás jövedékkel visszaélés bűncselekményének megállapítására alkalmas-e [Btk. 2. §, 311. §, 312. §, 1/1999. BJE.].

Kapcsolódó határozatok:

Gyulai Törvényszék B.279/2007/74., Szegedi Ítélőtábla Bf.8/2009/9., Kúria Bhar.390/2009/8. (EH 2010.2119, *BH 2010.9.236*)

***********

A megyei bíróság a 2008. szeptember 4-én kihirdetett ítéletével távollétében az I. r. vádlottat és a II. r. vádlottat 2 rb. a Btk. 225. §-a szerinti, felbujtóként elkövetett hivatali visszaélés bűntette, a Btk. 312. §-a (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott és a (2) bekezdés c) pontja szerint minősülő felbujtóként elkövetett csempészet bűntette és a Btk. 275. § (1) bekezdésének b) pontja szerinti felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítás bűntette miatt, halmazati büntetésként 2-2 év börtönbüntetésre és 3-3 év közügyektől eltiltásra ítélte.

A megyei bíróság elbírálta még a III. r., a IV. r., az V. r., a VI. r. és a VII. r. vádlottak ellen emelt vádat is. Ítélete az V. és VI. r. vádlottak vonatkozásában perorvoslatok hiányában első fokon jogerőre emelkedett.

A ítélet ellen - amelyet az ügyész tudomásul vett - a fellebbezési határidő lejárta előtt elfogott I. r. vádlott, valamint a II. r. vádlott és védője elsősorban felmentésért, másodsorban a büntetés enyhítéséért fellebbezett, míg az I. r. vádlott védője a bűnösség megállapítását sérelmezve felmentésért, másodlagosan megalapozatlanság miatt, hatályon kívül helyezése végett jelentett be fellebbezést. Fellebbezéssel éltek a III., IV. és VII. r. vádlottak védői is.

Az I. r. vádlott védője a felmentésre irányuló fellebbezését a másodfokú eljárásban a 2 rb. felbujtóként elkövetett hivatali visszaélés bűntette, és a felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítás bűntette tekintetében tartotta fenn. A II. r. vádlott védője elsősorban az ítélet hatályon kívül helyezését kérte.

A fellebbviteli főügyészség bizonyítás elrendelését, a cselekmény során az országba behozott cigaretta és a szeszesitalok jövedéki adó tartalmának a tisztázását és az I. r. vádlott kihallgatását, majd a lefolytatott bizonyításra is tekintettel az I., II., III. és IV. r. vádlottak pénzügyi bűncselekményének jelentős értékre elkövetett jövedéki visszaélés bűntetteként minősítését indítványozta.

Az ítélőtábla a 2009. március 19-én kelt ítéletével az elsőfokú ítéletet részben megváltoztatta, az I. r., a II. r., a III. r. és a IV. r. vádlottak csempészet bűntetteként értékelt cselekményét a Btk. 311. §-a (1) bekezdésében meghatározott és a (3) bekezdés a) pontja szerint minősülő jövedékkel visszaélés bűntettének minősítette azzal, hogy e cselekményt a II., III. és IV. r. vádlott bűnsegédként követte el. Továbbá az I. r. és a II. r. vádlottat az ellenük felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítás bűntette [Btk. 275. §-a (1) bekezdésének b) pontja] miatt emelt vád alól felmentette.

Az I. r. vádlott börtönbüntetését 1 év 7 hónapra, a II. r. vádlott börtönbüntetését 1 év 5 hónapra enyhítette.

A határozat a III., IV. és VII. r. vádlottak vonatkozásában másodfokon jogerőre emelkedett.

A másodfokú bíróság ítélete ellen az I. r. és a II. r. vádlott, valamint védőik fellebbeztek a büntetés enyhítése érdekében. Érdemi indítványukban az elkövetéskor hatályban volt büntetőtörvényt alkalmazva a vádlottak pénzügyi bűncselekményének csempészetkénti értékelését és a halmazati börtönbüntetés tartamának mérséklését valamint végrehajtásának próbaidőre felfüggesztését kérték.

A Legfőbb Ügyészség átiratával, a másodfellebbezéseket törvényben kizártnak tartva, azok tanácsülésen történő elutasítását indítványozta.

A II. r. vádlott védője a nyilvános ülésen a bűnsegédként elkövetett jövedékkel visszaélés bűntette tekintetében a vádlott bűnösségének mellőzését, a 2 rb. hivatali visszaélés bűntette bűnsegédként elkövetettnek minősítését, a szabadságvesztés büntetés lényeges mérséklését és végrehajtásának próbaidőre felfüggesztését, illetőleg hatályon kívül helyezés mellett a másodfokú bíróság új eljárás lefolytatására utasítását kérte. A Btk. 2. §-ának azon értelmezés felel meg, hogy a cselekmény az elkövetéskor hatályos jogszabályok szerinti csempészet bűntettét már nem valósítja meg, ugyanakkor jövedékkel visszaélés bűntetté­nek, mivel ez a szigorúbb büntetőtörvény visszaható hatályát eredményezné, nem értékelhető. Ekként, továbbá arra is figyelemmel, hogy a védelem álláspontja szerint a jövedékkel visszaélés vonatkozásában a II. r. vádlott személyre vetítetten törvényes vád sem állt rendelkezésre, e cselekmény tekintetében a terhelt büntetőjogi felelősségének mellőzése indokolt.

Kitért arra is, hogy a felbujtói minőség megállapítása a II. r. vádlott tekintetében az iratok tartalmával ellentétes. Az I. r. vádlott ugyanis maga tárgyalt a III. r és IV. r. vádlottakkal, velük megbeszélte a bűncselekményt és annak részleteit, őket tehát nem a II. r. vádlott bujtotta fel.

Sérelmezte a védő a titkos információgyűjtés során rögzített telefonbeszélgetések hanganyagának lejátszására vonatkozó indítvány elutasítását is. Álláspontja szerint csak a felvételek teljes körű meghallgatása alapján lehetett volna ténylegesen megállapítani, hogy az egyes vádlottak telefonját a lehallgatott beszélgetések időpontjában ténylegesen ki használta.

A Legfelsőbb Bíróság a Be. 391. §-ának (2) bekezdése alapján az ügyben nyilvános ülést tartott, amelyen a legfőbb ügyész képviselője írásbeli nyilatkozatukat módosítva érdemben nyilatkozott, és mindkét vádlott tekintetében a másodfokú határozat helybenhagyását indítványozta.

Utalt arra: a vádirat, illetve a vádbeszéd adójegy és zárjegy nélküli jövedéki vámárut jelölt meg; ekként az a jövedékkel visszaélés elkövetési magatartását is tartalmazta, továbbá a Közösségi Vámkódex és az Európa Tanács vonatkozó rendeleteinek felhívása is megtörtént. A cselekmény csempészet bűntettének minősítése pedig helytelen volt, miután a vádirat benyújtására Romániának az Európai Unióhoz csatlakozása után került sor.

A vádat egészében értékelve megállapítható, hogy az a II. r. vádlott terhére rótta a IV. r. vádlott hivatali visszaélés elkövetésére felbujtását is, részletezve nevezettnek az ezzel kapcsolatos, felbujtói magatartást megvalósító tevékenységét. A másodfokú bíróság pedig e tekintetben a tényállást ki is egészítette. Alaptalan az arra hivatkozás is, hogy a II. r. vádlott a hivatali visszaéléseknek felbujtója nem lehetetett. Az eljárt bíróságok amellett is helyesen értékelték a II. r. vádlott tevékenységét felbujtói magatartásnak, hogy az I. r. vádlott is beszélt személyesen a III. és IV. r. vádlottakkal a cselekményről.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!