Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2021.4.97 I. A balra kanyarodó jármű vezetője a kijelölt gyalogátkelőhely hiányában az útkereszteződésben szabályosan áthaladó gyalogos számára köteles elsőbbséget biztosítani, és az e kötelezettségének megszegésével okozott baleset miatt büntetőjogi felelősséggel tartozik [Btk. 235. § (1) bek.; 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet (KRESZ) 31. § (5) bek.].

II. A Be. 649. § (6) bekezdésében írt ok alapján 2020. július 1. napját követően jogerőre emelkedett ügydöntő határozat, a Kúria 2012. január 1. napját követően a Bírósági Határozatok Gyűjteményében közzétett határozatától való eltérésre hivatkozással támadható. Ebben az esetben önmagában az eltérés ténye a felülvizsgálat alapja, míg az időbeli feltételeknek meg nem felelő hivatkozás esetén a más felülvizsgálati okon alapuló érvelés helyessége bírálandó el [Be. 649. § (6) bek.; Be. 876. §].

[1] A járásbíróság a 2019. október 9. napján kihirdetett ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki maradandó fogyatékosságot eredményező közúti baleset gondatlan okozásának vétségében [Btk. 235. § (1) bek., (2) bek. a) pont 1. ford.], ezért 220 napi tétel, napi tételenként 1400 forint, összesen 308 000 forint pénzbüntetésre ítélte.

[2] A terhelt és védőjének fellebbezése alapján másodfokon eljárt törvényszék a 2020. április 27. napján meghozott végzésével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

[3] A jogerős ítéletben megállapított tényállás lényege szerint a terhelt 1984 év óta rendelkezik "B1", "B", "Mgv", "T", "F", "K", "AM" kategóriákra érvényes vezetői engedéllyel. Közlekedési szabálysértés miatt 2 éven belül nem volt bírságolva.

[4] A terhelt 2017. augusztus 14. napján 9:40 perckor S.-en, az M. utcában - az M. Zs. utca felől a K. tér irányába - vezette a tulajdonát képező Ford S-MAX típusú személygépkocsit, amellyel nappali látási viszonyok és közepes forgalom mellett haladt a száraz aszfaltburkolaton. Közlekedése során a P. utca kereszteződéséhez érve a terhelt szándéka volt, hogy erre az utcára balra bekanyarodva folytatja útját.

[5] A bekanyarodást a terhelt úgy hajtotta végre, hogy az M. utca - menetiránya szerinti - jobb oldali (4,6 méter szélességű) forgalmi sávjában a P. utca torkolatával szemben megállt, majd a 3,9 méter szélességű bal oldali forgalmi sávot keresztezte, azonban ennek során nem vette észre, hogy amikor az M. utca terelővonalát átlépi, a torkolatba már kb. 2,3 méterre behalad a 83 éves P. J.-né gyalogos. Amikor a terhelt a gyalogost észrevette, már nem tudott számára elsőbbséget biztosítani és 18-20 km/h sebességgel haladó gépkocsija bal oldali elülső részével elütötte.

[6] Az ütközés eredményeként a gyalogos az úttestre esett és a bekövetkezett balesetben maradandó fogyatékosságot szenvedett, ami az alábbiakban nyilvánul meg: a bal oldali csontos szemüreg és bal oldali arcüreg falainak többszörös darabos törése okán ezek műtét utáni állapota, fémeszközök behelyezésével. A műtéti területben kisfokú deformitás, csonttöbblet tapintható. A bal oldali csontos szemüreg és a bal oldali arcüreg falainak többszörös darabos törése okán az ún. háromosztatú ideg (nervus trigeminus) egyes ágainak (érző ágak) a károsodása következett be, mely miatt a bal oldali arcfél, kifejezetten a szem alatti terület, továbbá a felső-alsó ajaktájék és a nyelvcsúcs területén állandó jellegű zsibbadás, fonákérzés-érzéskiesés alakult ki, és a szem alatti terület kifejezett nyomásérzékenysége észlelhető. A bal oldali arcfél állandó és kifejezett, idült, idegi eredetű fájdalmassága, ami csak gyógyszer napi szedésével uralható. A sértett állapota véglegesnek tekinthető, javulás nem várható. A sértett maradandó fogyatékossága enyhe fokúnak tekinthető.

[7] A terhelt a fent írt magatartásával megszegte a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet (a továbbiakban: KRESZ) 31. § (5) bekezdésében írt rendelkezéseket, amely szerint a balra bekanyarodó járművel elsőbbséget kell adni annak az útnak az úttestén áthaladó gyalogos részére, amelyre a jármű bekanyarodik.

[8] A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a terhelt és védője terjesztett elő felülvizsgálati indítványt, a Be. 649. § (1) bekezdés a) pont aa) alpontjában, valamint a (6) bekezdésében megjelölt okokból. Érdemben a jogerős ítélet megváltoztatását és a terhelt felmentését kérte. Az indítvány szerint a terhelt bűnösségének a megállapítására a büntető anyagi jog szabályainak a megsértésével került sor, illetve a Kúria Bírósági Határozatok Gyűjteményében közzétett határozatától (BH 2018.156. és 2009.4.) való eltérés a büntető anyagi jog szabályainak a megsértését eredményezte.

[9] Az indítvány indokolása szerint a jogerős ítélet az anyagi jogi rendelkezések megsértésével jutott arra a megállapításra, hogy a terhelt a KRESZ 31. § (5) bekezdésében írt speciális szabályt sértette meg. A bíróságok az anyagi jogszabálysértést akkor követték el, amikor megállapították, hogy a terhelt a KRESZ 31. § (5) bekezdésében írt rendelkezés gondatlan megszegésével maga idézte elő a veszélyhelyzetet, ami azonban nem felel meg a valóságnak.

[10] Valójában ugyanis az történt, hogy a sértett idézett elő veszélyhelyzetet azáltal, hogy figyelmen kívül hagyta a KRESZ gyalogosokra vonatkozó rendelkezéseit. A terhelt a KRESZ rendelkezéseit betartva hajtotta végre a kanyarodást, késedelem, mulasztás, gondatlanság nélkül, és már a P. utcában haladt - tehát befejezte a kanyarodást -, amikor a sértett előtte termett és a terhelt ütközött vele; azaz a terheltnek már nem volt elsőbbségadási kötelessége, amikor a P. utcában haladva a KRESZ-szabályokat megsértve közlekedő sértett hirtelen előtte termett. Ezzel összefüggésben részletesen idézte és elemezte a sértett és a tanú vallomását, valamint a helyszínrajzot és a szakértői véleményt, és arra a megállapításra jutott, hogy az a járdarész, ahol a sértett lelépett az úttestre, nem az útkereszteződésnél volt, hanem jóval beljebb. A bizonyítékok alapján ugyanis a sértett a P. utcában a saroktól minimum 9-10 méterre lépett le a járdáról az úttestre, és tette meg azt a 3-4 lépést a terhelt által vezetett személygépkocsival való ütközésig. Így a terhelt addigra már befejezte a kanyarodást, következésképp a baleset nem a kanyarodás közben történt. A terhelt már a P. utcában haladt, amikor észlelte a hirtelen előbukkanó sértettet, de akkor már csak az ütközés elkerülése érdekében alkalmazott satufékezésre volt lehetősége. Azonban már így sem tudta elhárítani a sértett elsodrását, aki a gépkocsi jobb oldalával ütközött és a motorház tetejére esett, majd onnan a földre csúszott. A sértett nem volt előbb látható, sem a kanyarodás megkezdésekor, sem pedig a P. utcába való behaladáskor.

[11] A terhelt és a védő álláspontja szerint ezáltal a sértett szegte meg a KRESZ 21. § (6) és (8) bekezdésében írt rendelkezéseket, azaz nem a legrövidebb úton ment át az úttesten, de nem is győződött meg az úttestre lépésekor annak veszélytelenségéről, hanem lelépett az úttestre anélkül, hogy meggyőződött volna, miszerint a járműforgalmat nem zavarja meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!