Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2014.5.129 Abban a kérdésben, hogy az 1978. évi IV. törvény hatálya alatt elkövetett, de a jogorvoslat következtében a 2012. évi C. törvény hatályba lépését követően jogerősen elbírálandó bűncselekmény tekintetében az utóbbi törvény alkalmazása kedvezőbb-e, elsősorban a bűncselekmény - e két törvény szerinti - minősítéséhez tartozó büntetési tételek összevetésével kell állást foglalni. Ehhez képest vehetők figyelembe a büntetőtörvények Általános Részeiben írt egyéb, a büntetés kiszabásával összefüggő és az elbírálásra kiható rendelkezések, amelyek a kedvezőbb büntetési tételkeret alkalmazása folytán előálló előnyösebb helyzetet akár közömbösíthetik is, ezzel a főszabály, az elkövetéskor hatályos törvény szerinti elbíráláshoz vezetnek [2012. évi C. tv. 2. §].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék B.261/2010/122., Fővárosi Ítélőtábla Bf.255/2012/29., Kúria Bhar.889/2013/9. (*BH 2014.5.129*)

***********

A törvényszék a 2012. március 21-én meghozott és március 29-én kihirdetett ítéletével a III. r. vádlottat bűnsegédként elkövetett rablás bűntette, 4 rendbeli társtettesként elkövetett okirattal visszaélés vétsége, és társtettesként elkövetett lopás vétsége miatt [sorrendben 1978. évi IV. tv. 321. § (1) bek., (4) bek. a) pont; 277. § (1) bek.; 316. § (1) bek., (2) bek. I. fordulat], halmazati büntetésül hat év fegyházbüntetésre és négy évi közügyektől eltiltásra ítélte, továbbá 1 190 809 forint összegben vagyonelkobzást is alkalmazott. Elrendelte egy korábbi jogerős végzéssel kiszabott hét hónapi - 2 év próbaidőre felfüggesztett - szabadságvesztés végrehajtását. Egy korábbi ítélet próbára bocsátást kimondó rendelkezését hatályon kívül helyezte, egyben a próbára bocsátást megszüntette.

Az ítélet ellen az ügyész a III. r. vádlott vonatkozásában a büntetés súlyosítása végett, míg a vádlott és védője felmentés, másodsorban enyhítés, illetőleg hatályon kívül helyezés érdekében fellebbezett.

Az ítélőtábla a 2013. május 15-én meghozott ítéletével a III. r. vádlott tekintetében a próbára bocsátás hatályon kívül helyezésére, egyben az annak megszüntetésére vonatkozó rendelkezést mellőzte, a társtettesként elkövetett lopás vétsége [1978. évi IV. tv. 316. § (1) és (2) bek.] miatt indult büntetőeljárást megszüntette. A vagyonelkobzás összegét helyesbítette. Egyebekben az elsőfokú ítéletet a III. r. vádlott vonatkozásában helybenhagyta.

Az ítélet ellen - amelyet az ügyész tudomásul vett - a III. r. vádlott és védője jelentett be másodfellebbezést, felmentés érdekében.

A Legfőbb Ügyészség átiratában a védelmi fellebbezéseket alaptalannak tartva, a másodfokú ítéletnek az időközben hatályba lépett 2012. évi C. törvény (a továbbiakban: Btk.) alkalmazásával történő felülbírálatát, ennek során a minősítések, illetve a feltételes szabadságra bocsátás lehetősége tekintetében a határozat megváltoztatását, míg egyéb rendelkezéseiben, így a kiszabott büntetés vonatkozásában is, annak helybenhagyását indítványozta.

Indítványában kiemelte, hogy a másodfokú bíróságnak a társtettesként elkövetett lopás vétsége miatt a büntetőeljárást megszüntető rendelkezése egyértelműen megnyitotta a harmadfokú eljárás lehetőségét.

Ugyanakkor részletes indokolással kifejtette, hogy álláspontja szerint ezen rendelkezés meghozatalára a büntethetőség elévülésére vonatkozó anyagi jogszabályok megsértésével került sor. Az elsőfokú bíróság nem jogerős ügydöntő határozata ugyanis az elévülést félbeszakította, így az újra elkezdődött. E rendelkezés megváltoztatására azonban, mivel a vádlott terhére nem jelentettek be fellebbezést, a harmadfokú eljárásban nincs lehetőség.

A védő fellebbezésében arra hivatkozott, hogy a feltárt bizonyítékokból nem állapítható meg, hogy a vádlott a terhére rótt bűncselekményt elkövette.

A védő másodlagosan a vádlott büntetésének az enyhítő körülmények nyomatékosabb értékelésével, az időközben hatályba lépett Btk. rendelkezéseire figyelemmel történő enyhítését kérte.

A Kúria a másodfellebbezéseket a Be. 393. §-a (2) bekezdésének megfelelően nyilvános ülésen bírálta el.

A Legfőbb Ügyészség képviselője az indítványban foglaltakat, a Btk. rendelkezései szerint irányadó halmazati büntetési keret pontosítása mellett, továbbra is fenntartotta, és változatlan tartalommal tartotta fenn a fellebbezését a védelem is.

A Kúria mindenek előtt azt vizsgálta, hogy az ügyben helye van-e a harmadfokú eljárás lefolytatásának. E körben megállapította, hogy a III. r. vádlott bűnösségét érintő eltérő másodfokú ítéleti rendelkezésre - egyik cselekmény vonatkozásában a büntetőeljárás megszüntetésére - tekintettel a Be. 386. § (1) bekezdés c) pontja értelmében megnyílt a harmadfokú eljárás lefolytatásának lehetősége.

A másod-felülbírálat során a Kúria a terhelt felmentése iránti fellebbezéseket alaptalannak, míg a 2012. évi C. törvény (Btk.) a harmadfokú elbírálás idején már hatályban lévő rendelkezéseinek alkalmazásával történő felülbírálat iránti legfőbb ügyészségi indítványt az alábbiak szerint alaposnak találta.

A Be. 387. §-ának (1) bekezdésére figyelemmel a fellebbezéssel megtámadott másodfokú ítéletet és az azt megelőző első- és másodfokú bírósági eljárást teljes egészében, az eljárási szabályoknak az elsőfokú és a másodfokú eljárásban történt megtartására és a másodfokú ítélet megalapozottságára kiterjedően is felülbírálta.

Ennek során észlelte, hogy az ítélőtábla a társtettesként elkövetett lopás vétsége tekintetében - alaposnak találva a fellebbviteli főügyészség erre irányuló indítványát - tévesen szüntette meg a büntetőeljárást a büntethetőség elévülése [1978. évi IV. tv. 32. § b) pontja és 33. § (2) bek.] miatt, a Be. 332. § (1) bekezdés a) pontjának alkalmazásával.

Az elsőfokú bíróság ugyan a próbaidő lejártát követően három éves elévülési időn belül hozott a próbára bocsátást megszüntető és a lopás vétsége miatt is büntetést kiszabó nem jogerős ítéletet, azonban a másodfokú határozat meghozatalának idejére az irányadó elévülési időtartam már letelt. Álláspontját részletesebben nem indokolta, olyan megállapítást viszont értelemszerűen nem tett, miszerint ez az elévülés az 1978. évi IV. törvény 35. §-ában foglalt bármely okból megszakadt, egyben újrakezdődött volna.

Az ítélőtáblának ez az álláspontja anyagi jogszabályt sértő.

Kétségtelen, hogy a próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztés végrehajtásának elrendelése esetén az elévülést csak az ezt elrendelő jogerős ítélet szakíthatja meg, ezt a nem jogerős ítélet még nem eredményezheti (Bhar.I.351/2010/3.szám). Azonos a jogi helyzet a feltételes szabadság megszüntetésénél is. A büntetés elévülése körében [1978. évi IV. tv. 66-68. §-ai] gyakorlat azonban, hogy a későbbi elítélés nem bír jelentőséggel. [Az 1978. évi IV. tv. 73. § (2) bekezdés III. fordulatának alkalmazása pedig jelen ügyben fel sem merülhetett, mivel az újabb eljárás a próbaidő alatt elkövetett cselekmények miatt indult.]

Mivel a másodfokú ítélet ellen az ügyész fellebbezést nem jelentett be, ugyanakkor az eljárást megszüntető döntés tekintetében megalapozatlanság nem volt megállapítható, az 1. BK vélemény B/II/9.b) pontjának megfelelően az anyagi jogi jogszabálysértés ezen ítéleti rendelkezés megváltoztatását nem eredményezhette.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!