Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EBD 2013.01.P1 A FILMJUS Egyesület, mint közös jogkezelő szervezet, a nyilvántartásba vételéről szóló határozata értelmében jogosult a filmszerzőknek felhasználási módonként külön-külön járó szerzői jogdíjak kezelésére. A filmalkotások szerzőit, ellenkező kikötés hiányában, díjazás illeti meg a filmelőállítóktól minden újabb felhasználás után, függetlenül attól, hogy a felhasználás engedélyezési joga a szerzőknél maradt, vagy az előállítót illeti meg [Szjt. 66. § (3) bekezdése, 86., 87. §, 90. §].

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 3 819 858 forint + áfa összeget és kamatát, valamint 573 951 forint és kamatát jogdíj címén. A felperes megállapítás iránti keresetét elutasította.

Az indokolás ismertette a felperes és az alperes jogelődje, az M. Rt. által 2001. március 7. napján kötött, majd azt 2002. június 27-én kiegészített, magyar filmalkotások szerzőinek a filmek többszörözése és terjesztése után járó jogdíja megfizetésével kapcsolatos megállapodások egyes kikötéseit, valamint a megállapodásnak a felperes által közölt és 2006. február 28-ra szóló felmondást tartalmazó levelet.

Kimerítően részletezte a felperes eredeti és a per során több ízben, az alperesi adatszolgáltatásokra tekintettel módosított kereseti kérelmeit, majd végső formáját, miszerint annak megállapítását kérte, hogy az alperes szerződésszegést követett el, amikor a filmszerzőkkel egyedi megállapodásokat kötött, holott a szerződésben arra vállalt kötelezettséget, hogy a jogdíjak fizetése a felperesen keresztül történik. Emellett marasztalás iránti követelése is volt, egyrészt a szerződések hatálya alatt többszörözött filmalkotások felhasználása utáni 3 819 858 forint + áfa összegű jogdíj és annak a szerződés megszűnésétől 2006. december 28-tól számított kamata, másrészt a szerződés megszűnését követően többszörözött filmek után járó 4 573 951 forint jogdíj és annak 2008. január 1. napjától járó kamata megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

Az elsőfokú bíróság először az alperes eljárási kifogásait vizsgálta. A felperes perbeli legitimációja kérdésében a nyilvántartásba vételéről szóló NKÖM közleményre és a tételes jog rendelkezéseire utalva megállapította, hogy a felperes, mint közös jogkezelő jogosult a filmalkotások többszörözött példányonkénti terjesztése után a szerzőknek járó jogdíj érvényesítése iránt fellépni. Ezt nem befolyásolja, hogy az 1989-ig készült magyar filmek felhasználási jogai a filmszerzők törvényi jogutódairól, a filmstúdiókról az M. Rt.-re szálltak át, és ez okból a filmgyártók perben állását sem tartotta szükségesnek.

Az ügy érdemében az elsőfokú bíróság a megállapítási keresetet a Pp. 123. §-ában írt feltételek hiánya miatt elutasította.

A marasztalás iránti igényt azonban alaposnak találta, mert nem fogadta el sem az alperes elévülési kifogását, sem azt a védekezését, miszerint az 1973 előtt, illetve 1973 után gyártott filmalkotások tekintetében a felperest eltérő igényérvényesítési jogok illetnék meg. Ezért az alperest kötelezte a szerződés hatálya alatt, majd az azt követően többszörözött és terjesztett filmek után járó jogdíjak megfizetésére, az alperesi adatszolgáltatás alapján a felperes által kimunkált, a filmek és a szerzők szükséges adatait tartalmazó és összegszerűségében nem vitatott, táblázatokba foglalt adatok alapján.

Az Szjt. 86. § (1) bekezdése értelmében a szerzői és a szomszédos jogokra vonatkozó jogszabályoknak megfelelő közös jogkezelő szervezetekről a miniszter nyilvántartást vezet.

A 87. § (1) bekezdése kimondja, hogy a nyilvántartásban fel kell tüntetni, hogy az egyesület milyen jogkezelési tevékenységet folytat.

A 90. § (1) bekezdése szerint a szerzői és a szomszédos jogok közös kezelését végző szervezet abban a körben, amelyben a nyilvántartás szerint jogkezelésre jogosult, rendszeres időközönként megállapítja az egyes felhasználási módok tekintetében a - felhasználókra indokolatlan megkülönböztetés nélkül vonatkozó - jogdíjakat és a felhasználás egyéb - az egyenlő bánásmód követelményének megfelelő - feltételeit (a továbbiakban együtt: díjszabás).

A peradatokból megállapíthatóan a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztere 2000. január 25. napján kelt határozatával a felperest kérelmére közös jogkezelő egyesületként nyilvántartásba vette. A határozat 5. pontja felsorolta a felperes közös jogkezelésébe tartozó, a jogszabály által előírt, valamint 6. pontjában a jogosultak elhatározásán alapuló közös jogkezelésébe sorolt eseteket. Az utóbbiak között elsőként a kiterjesztett közös jogkezelésbe tartozóként jelöli meg az Szjt. 66. § (3) bekezdése alapján a szerzőknek felhasználási módonként külön-külön járó szerzői jogdíjak kezelését.

A miniszter 2006. május 11-i módosító közleménye szerint a kötelező közös jogkezelés köre nem változott, míg a jogosultak elhatározásán alapuló közös jogkezelésbe tartozó felhasználási módokat tételesen meghatározta, így többek között ide tartozik a filmalkotások többszörözésének és példányonkénti terjesztésének joga [Szjt. 18. §, 23. § (1)-(3) és (5) bekezdés].

Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság egyetért a felperessel abban, hogy az a körülmény, miszerint a szerzők jogait védő általános szabály, az Szjt. 66. § (3) bekezdése - a szerzőt minden egyes felhasználási mód tekintetében külön-külön díjazás illeti meg, amelynek megfizetésére az előállító köteles - már nem szerepel a módosító NKÖM közleményben, nem azt jelenti, hogy megszűnt a közös jogkezelő díjazás iránti igényérvényesítési joga a filmszerzők tekintetében, csak az történt, hogy a közös jogdíjkezelésbe tartozó egyes felhasználások pontosan, egyedileg meghatározásra kerültek.

Ennek előrebocsátása után kiemeli a másodfokú bíróság, hogy filmalkotások esetében - eltérően az Szjt. 16. §-ának (1), illetve (4) bekezdésében írtaktól, miszerint a szerzőt illeti meg a kizárólagos engedélyezési jog és a felhasználás ellenében díjazás - a felhasználási jog főszabály szerint az Szjt. 66. § (1) bekezdése értelmében a szerzők jogutódaként a film előállítóját illeti meg. Amennyiben a megfilmesítési szerződésben nincs korlátozó kikötés - a szerződéses jogátszállás vélelme alapján - a filmelőállító a filmszerű felhasználásra vonatkozó vagyoni jogok teljességét megszerzi valamennyi a szerződéskötéskor ismert felhasználási módra kiterjedően. Ezzel lényegében azonos szabályozást tartalmazott a Régi Szjt. már idézett 41. §-ának (3) bekezdése, miszerint a szerzői vagyoni jogokat jogutódként a filmgyár szerezte meg és e jogokat a továbbiakban ő gyakorolta, de teljes jogátruházást engedett a perbeli filmalkotások létrejöttének idején hatályban volt 1921. évi LIV. törvény is. Minderre helyesen hivatkozott az alperes.

Azt is helytállóan fejtette ki, hogy 1973-at megelőzően a köztudomás szerint a filmalkotások filmszerű hasznosítására nem volt ismert a videón és DVD-n való többszörözés és terjesztés, mivel ez a technika még nem állt rendelkezésre. Nemcsak a jelenlegi Szjt. 44. §-ának (2) bekezdése és a Régi Szjt., hanem az 1921-es szerzői jogi törvény bírói gyakorlata is elfogadta az előre nem látható, ismeretlen felhasználási módra vonatkozó jogszerzés tilalmát. Ebből következően a filmek alkotásának időpontjában irányadó szabályozás szerint kötött szerződések hatálya nem terjedt ki olyan felhasználási módokra, amelyek akkor ismeretlenek voltak, ezért a perbeli filmalkotások esetében a home video jogokkal kapcsolatos vagyoni jogok a gyártáskor nem szállhattak át a filmgyárra, azok az alkotóknál maradtak, amelyre figyelemmel nem is támadta az alperes az 1973 előtti filmek jogdíjára vonatkozó marasztalást.

Mindez azonban nem teszi a jelen perben érvényesített díjigényt kétféle módon elbírálhatóvá. Az Szjt. 66. § (3) bekezdése értelmében ugyanis, attól függetlenül, hogy a kérdéses felhasználási engedélyezési jogok a szerzőknél maradtak, vagy a szerződés alapján az előállítót illetik meg, a szerzőket díjazás illeti meg az előállítótól minden újabb felhasználás után.

Az alperes - a felperes által elfogadott - előadása szerint megszerezte a jogelődje által finanszírozott, 1948-1987 közötti években készült filmalkotások filmelőállítókat illető vagyoni jogait. Igazolta, hogy mely szerzőkkel kötött egyedi szerződéseket, nem vonta kétségbe, hogy a perbeli felhasználási magatartásokat, a filmalkotások analóg vagy digitális hordozón való többszörözését és példányonkénti terjesztését 2003-at követően megvalósította, és nem vitatta a felperes által kimunkált jogdíjak összegszerűségét, az érintett filmeket és szerzőket sem.

A kifejtettekre tekintettel az 1973 után készült, de az új Szjt. hatálya alatt, 2003-at követően többszörözött és példányonként terjesztett perbeli filmek esetében, annak ellenére, hogy a vagyoni jogok átszállása folytán a jogosítást illetően nem vitatottan az alperes rendelkezik az engedélyezési jogokkal a felhasználók felé, a szerzőket - rendező, forgatókönyvíró, operatőr - az Szjt. 66. § (3) bekezdése alapján külön-külön díjazás illeti meg minden egyes újabb felhasználási mód tekintetében a filmelőállítóval fennálló, belső jogviszonyában. Az Szjt. 66. § (3) bekezdése szerint tehát az alperest részben vagy egészben megillető vagyoni jogai ellenére a filmszerzőket a felhasználások után engedély nélküli díjigény illeti meg. A felperes pedig a nyilvántartásba vétele szerint megszabott körben érvényesíthet felhasználási engedély nélküli díjigényeket is, amely a jelen perben filmalkotásoknak DVD-re, illetve VHS-re való többszörözése és példányonkénti terjesztése iránti díjazás. Ezért a közös jogkezelő felperes részére az 1973 utáni perbeli filmek után is díjfizetésre köteles az alperes a perbeli felhasználások után.

Az alperes a fellebbezésben és az elsőfokú eljárásban is részletesen kimunkálta, hogy a hivatkozott 13 film tekintetében a jogdíj fizetésre okot adó felhasználási cselekmények mikor történtek, illetve igazolta internetes oldalakkal azokat az eseteket, amikor az a felperesi táblázattól eltérően történt. Ehhez képest a marasztalási kereset összegszerű előterjesztésének időpontjaira tekintettel elévültnek tekintette a követelést.

A Ptk. 324. § (1) bekezdése értelmében a követelések öt év alatt elévülnek, ha jogszabály másként nem rendelkezik. A 325. § (1) bekezdése kimondja, hogy az elévült követelést bírósági úton érvényesíteni nem lehet. A 326. § (1) bekezdése alapján az elévülés akkor kezdődik, amikor a követelés esedékessé vált. A jogdíjigény a felhasználási cselekménnyel egyidejűleg esedékessé vált és megkezdődött az elévülés.

Ezzel szemben a felperes az elévülésnek a keresetlevél 2008. augusztus 1-jei benyújtásával történt megszakadására hivatkozott. A Pp. 327. § (1) bekezdése szerint négy tény szakítja meg az elévülést: a teljesítésre irányuló felszólítás, a követelés bírósági úton való érvényesítése, megegyezéssel való módosítása és a tartozás elismerése. A követelés elévülésének a perindítással való megszakításához a következetes gyakorlat szerint az szükséges, hogy a kereset azonosítható módon tartalmazza milyen követelésre vonatkozik.

A perindításkor a felperes többek között arra kérte az alperest kötelezni, hogy a 2006. december 28-ig hatályban volt szerződés alapján szolgáltasson adatot, számoljon el a díjjal és az elszámolás alapján fizessen jogdíjat. A követelés összegszerű megjelölésére valóban később, az alperesi adatszolgáltatásokat, elszámolásokat követően került sor, 2010. decemberében, illetve 2011. januárjában. A keresetlevélben írt igény a szerződés teljesítésére irányult, elszámolásra és annak alapján a szerződés szerinti jogdíj megfizetésére, így annak alapján az alperes a vele szemben támasztott követelést azonosítani tudta, ezért megfelel a Ptk. 327. §-ának (1) bekezdésében foglalt követelményeknek, és alkalmas az elévülés megszakításának megállapítására. Mindezekre tekintettel az alperes által megjelölt filmek esetében a követelés nem évült el. Az elsőfokú bíróság a nem vitatott összegszerűségnek megfelelően kötelezte az alperest.

A fentieknek megfelelően a Pp. 253. § (2) bekezdése szerint a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

(Fővárosi Ítélőtábla 8. Pf. 22.191/2011.)