Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

PKv 2009.4 A Legfelsőbb Bíróság Polgári Kollégiumának 4/2009. (XII. 14.) PK véleménye

a perköltségről való rendelkezésről a fellebbezési és felülvizsgálati eljárásban, ha a bíróság az ügyben részítélettel vagy közbenső ítélettel határoz[1]

A Legfelsőbb Bíróság Polgári Kollégiuma az egységes jogértelmezés és jogalkalmazás érdekében a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 1997. évi LXVI. törvény (Bszi.) 33. §-ának (1) bekezdése alapján a következő

véleményt

nyilvánítja.

I.

1. A Legfelsőbb Bíróság PK 154. számú állásfoglalásában írtak továbbra is irányadók.

Ha a másodfokú bíróság, illetve felülvizsgálati eljárásban a Legfelsőbb Bíróság részítéletet bírál felül részítélettel, az általa véglegesen elbírált kérdések vonatkozásában rendelkeznie kell a perköltség viseléséről, feltéve, hogy ez az el nem döntött kérdésekkel való összefüggésre tekintettel lehetséges, és a döntés a perköltségnek a Pp. 75. §-ában meghatározott minden elemére kiterjedhet.

Alanyi keresethalmazat esetén a felek egy részét érintő végleges döntésről szóló részítéletben a bíróság köteles dönteni a perköltség viseléséről.

Abban az esetben, ha az elsőfokú bíróság (másodfokú bíróság) a véglegesen elbírált kérdések vonatkozásában a részítéletében jogszerűen dönt a perköltség viseléséről, arról a másodfokú bíróságnak (a Legfelsőbb Bíróságnak) is rendelkeznie kell.

Ha a perköltség viseléséről való rendelkezés feltételei a részítélet meghozatalakor nem állnak fenn, a bíróságnak a rendelkezés elmaradását meg kell indokolnia.

2. Abban az esetben, ha a másodfokú bíróság vagy a Legfelsőbb Bíróság ítélet elleni perorvoslati kérelem alapján hoz részítéletet - mert a perorvoslati kérelemmel támadott határozat egy részét helybenhagyja (hatályában fenntartja) vagy megváltoztatja, míg más részét hatályon kívül helyezi - a ténylegesen elbírált kérdésekkel összefüggő perköltség viseléséről döntenie kell, és emellett a szükségszerűen részítéletbe foglalt hatályon kívül helyező rendelkezéssel összefüggő perköltség összegét meg kell állapítania.

II.

1. Ha a másodfokú, illetve a felülvizsgálati bíróság közbenső ítélet elleni fellebbezést, illetve felülvizsgálati kérelmet bírál el közbenső ítélettel, a Pp. 78. §-a (2) bekezdésének értelmében a felmerült - az Itv. 39. §-ának (3) bekezdésében foglaltak alapján meghatározott összegű - perköltség viseléséről döntenie kell, mivel a közbenső ítélet a Pp. 77. §-ának alkalmazásában - a részítélettel megegyezően - ítéletnek minősül.

2. Ha a bíróság közbenső ítélet elleni fellebbezési és felülvizsgálati eljárásban a közbenső ítélet megváltoztatásával a keresetet elutasítja, ítélettel határoz, és ebből adódóan a perköltség viseléséről az eljárás minden szakaszára kiterjedően rendelkeznie kell.

3. Ítélet elleni fellebbezési vagy felülvizsgálati eljárásban hozott közbenső ítélet esetében a perköltség - mindkét félre kiterjedő - megállapításának van helye, mert ez a döntés rendszerint együtt jár az elsőfokú vagy a másodfokú ítélet részbeni hatályon kívül helyezésével, és emiatt a Pp. 252. §-ának (4) bekezdését, illetve a Pp. 275. §-ának (5) bekezdését kell alkalmazni.

A másodfokú bíróságok és a Legfelsőbb Bíróság gyakorlatában eltérések észlelhetők abban a kérdésben, hogy ha a perorvoslat alapján eljáró bíróság az ügyben részítélettel vagy közbenső ítélettel határoz, rendelkezik-e - és ha igen, milyen tartalommal - az eljárása során felmerült perköltségről. Nem egyértelmű a gyakorlat a PK 154. számú állásfoglalás perorvoslati eljárásokban való alkalmazhatóságának a kérdésében sem.

A gyakorlat áttekintése azt mutatja, hogy az eltérések elsősorban az ügyek sajátosságaira, azok különbözőségeire vezethetők vissza. A Legfelsőbb Bíróság Polgári Kollégiumának véleménye szerint az egységes jogalkalmazás szempontjai a Pp. szabályaiból - az alábbiak szerint - levezethetők.

A Pp. 75. §-ában szabályozott perköltség fogalmába mint gyűjtőfogalomba a fellebbezési és a felülvizsgálati eljárásban tipikusan a fél jogi képviselőjének munkadíja és készkiadása, továbbá az eljárási illeték tartozik. A perköltség viseléséről a Pp. 77. §-a értelmében a bíróság az ítéletben vagy az eljárást befejező egyéb határozatban dönt. A Pp. 78. §-ának (2) bekezdése szerint a bíróság a perköltség viselése felől - e témához nem tartozó kivételektől eltekintve - hivatalból határoz. A Pp. 252. §-ának (4) bekezdése és 275. §-ának (5) bekezdése - a perköltség viseléséről való döntést előíró, részleteiben a Pp. 78. §-ának (1) bekezdésében és 80-83. §-aiban foglalt szabályaitól eltérően - úgy rendelkezik, hogy a perorvoslat tárgyában döntő bíróság (másodfokú bíróság vagy Legfelsőbb Bíróság) a jogorvoslati eljárásban felmerült perköltség összegét csupán megállapítja, és annak viseléséről az új határozatot hozó bíróság dönt.

I.

Részítélet meghozatalának a Pp. 213. §-ának (2) bekezdése értelmében akkor lehet helye, ha több kereseti kérelem vagy egy kereseti kérelem önállóan elbírálható egyes részei közül némelyik vonatkozásában további tárgyalásra nincs szükség, azonban a többi kereseti kérelem vagy keresetrész, illetőleg a viszontkereset vagy a beszámítási kifogás elbírálása végett a tárgyalást el kell halasztani. A részítélet csak feltételesen emelkedik jogerőre, az ugyanis a beszámítási kifogásra, illetőleg a viszontkeresetre vonatkozó tárgyalás eredményéhez képest a később hozott ítélettel hatályon kívül helyezhető vagy megfelelően módosítható.

1. A Legfelsőbb Bíróság PK 154. számú állásfoglalása részítélet hozatala esetére azt az iránymutatást adja, hogy a részítélettel eldöntött vitás kérdések természetét és azoknak a még el nem döntött kérdésekkel való összefüggését vizsgálva kell eldönteni azt, hogy a Pp. 77. §-a alapján lehet-e a részítéletben a perköltség felől rendelkezni, vagyis a vitát a részítélettel elintézett kérdések tekintetében a perköltségre is kiterjedően lezárni.

Az elsőfokú bíróságok gyakorlata megfelel a kollégiumi állásfoglalásban írtaknak. Nem vitás, hogy a Pp. 77. §-ának alkalmazásában a részítélet is ítélet, s ezért a bíróság abban dönthet a perköltség viseléséről is. A Legfelsőbb Bíróság 154. számú Polgári kollégiumi állásfoglalásában írtakat továbbra is irányadónak tekintve az a kívánatos, ha a véglegesen elbírált kérdések vonatkozásában a másodfokú bíróság és a Legfelsőbb Bíróság is rendelkezik a perköltség viseléséről. Ennek feltétele egyrészről, hogy az, az el nem döntött kérdésekkel való összefüggésre tekintettel lehetséges; másrészről, hogy a döntés a perköltségnek a Pp. 75. §-ában meghatározott minden elemére (képviseleti költség, szakértői díj, illetékköltség, stb.) kiterjedjen.

A jövőben is követendő az a bírói gyakorlat, mely szerint kötelező a perköltségről való döntés, ha a bíróság - ideértve a másodfokú bíróságokat és a felülvizsgálati eljárásban a Legfelsőbb Bíróságot is - alanyi keresethalmazat esetén a részítéletben a felek egy részét érintően végleges döntést hoz.

Nem mellőzheti a perorvoslati kérelmet elbíráló bíróság a perköltség viseléséről szóló rendelkezést abban az esetben sem, ha a megelőző eljárási szakaszban eljárt bíróság jogszerűen jutott arra a következtetésre, hogy a perköltség viselésének kérdése eldönthető, és határozott is annak tárgyában.

Annak érdekében, hogy az alsóbb fokú bíróság az eljárást véglegesen befejező határozatában teljes körűen rendelkezni tudjon a perköltségről, a másodfokú vagy a felülvizsgálati eljárásban hozott határozat indokolásában legalább utalni kell arra, hogy az adott perorvoslati eljárásban is merült fel költség, amelyről a másodfokú bíróság, illetve a Legfelsőbb Bíróság a PK 154. számú állásfoglalásra hivatkozással nem határozott.

2. Ítélet elleni perorvoslati kérelem alapján a másodfokú bíróság vagy a Legfelsőbb Bíróság részítéletet hoz, ha a perorvoslati kérelemmel támadott határozat egy részét helybenhagyja (hatályában fenntartja) vagy megváltoztatja, míg más részét hatályon kívül helyezi. Ebben az esetben a perorvoslattal támadott egyes kérdéseket a másodfokú bíróság vagy a Legfelsőbb Bíróság véglegesen eldönti, ezért döntenie kell az ebben a körben előtte felmerült perköltség viseléséről is. Emellett - miután a határozat azért részítélet, mert a perorvoslati kérelemmel támadott egyes kérdésekben az eljárást az új eljárásra és újabb (új) határozat hozatalára utasítás következtében folytatni kell - a hatályon kívül helyező rendelkezéssel összefüggő további perköltség megállapításának van helye.

II.

A Pp. 213. §-ának (3) bekezdése szerinti közbenső ítélet a jogalap és az összeg (mennyiség) szerint elkülöníthető követelés iránt folyó perben a jogalap fennállását előzetesen megállapító bírósági határozat. A közbenső ítélet tartalmilag tehát megállapítást foglal magában, s az összegszerűség vonatkozásában a tárgyalás - eltérően a részítélet hozatalától - csak a közbenső ítélet jogerőre emelkedését követően folytatódik. A közbenső ítélethez anyagi jogerő fűződik, a bíróság attól akkor sem térhet el, ha arra a követelés összege vagy mennyisége iránt folytatott eljárás során felvett bizonyítás anyaga alapot adna.

Közbenső ítélet elleni fellebbezés vagy jogerős közbenső ítélet ellen benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán a másodfokú bíróság vagy a Legfelsőbb Bíróság is közbenső ítéletet hoz, ha a kereset jogalapja fennáll. Abban az esetben viszont, ha azt állapítja meg, hogy hiányzik a kereset jogalapja, a kereset elutasításáról - megváltoztatva a közbenső ítéletet - ítélettel határoz.

1. Az elsőként megjelölt esetben a perköltség számításának alapját az Itv. 39. §-ának (3) bekezdésében írt összegek adják. Ez alapján nemcsak a perorvoslati illeték (BH 1995.641.), hanem az ügyvédi munkadíj mértéke is meghatározható. Nincs tehát akadálya annak, hogy a másodfokú, illetőleg a felülvizsgálati eljárásban a jogalap fennállásának eldöntésével összefüggésben felmerült perköltséget az eljáró bíróság megállapítsa, és az általa meghozott közbenső ítéletben annak viseléséről is döntsön. A Pp. 77. §-a a perköltségről szóló ilyen tartalmú rendelkezést nem zárja ki, mert a közbenső ítélet - amint ez a felfogás a részítéletet illetően általánosan elfogadott - is ítéletnek minősül, mely határozatban a bíróság köteles rendelkezni a perköltség viseléséről. Ebből adódóan a Legfelsőbb Bíróság a BH 1998.435. szám alatt közzétett eseti döntése III. pontjában írtakat a jövőre nézve nem tartja irányadónak.

2. A másodikként megjelölt esetben (a tárgyalt jogalkalmazási kérdés valamennyi esetének elemzése okán megvizsgált keresetet elutasító ítéletben) a perorvoslati kérelmet elbíráló bíróságnak a perköltség viseléséről teljes körűen - az eljárás megelőző szakaszára (szakaszaira) is kiterjedően - kell rendelkeznie, mégpedig a tényleges pertárgyérték alapulvételével.

3. Más a helyzet akkor, ha ítélet elleni fellebbezési vagy felülvizsgálati eljárásban az eljáró bíróság közbenső ítéletet hoz, mert ez a döntés - eltekintve attól a kivételes perjogi helyzettől, amikor a Legfelsőbb Bíróság a másodfokú bíróságnak a keresetet elutasító jogerős ítéletét hatályon kívül helyezi és az elsőfokú bíróság közbenső ítéletét helybenhagyja - szükségszerűen együtt jár az alsóbb szintű bíróságnak a követelés összegére vonatkozóan az új eljárásra és újabb (új) határozat hozatalára utasításával. A hatályon kívül helyező rendelkezésből pedig az következik, hogy ilyenkor a közbenső ítéletet meghozó bíróság kötelessége a Pp. 252. §-ának (4) bekezdése és 275. §-ának (5) bekezdése alapján a felek - értve ez alatt a felperesi és az alperesi oldalt egyaránt - költségeinek a II.1. pontban írtak figyelembevételével történő megállapítása. Ezzel kerülnek az alsóbb szinten eljárt bíróságok abba a helyzetbe, hogy az eljárást véglegesen befejező határozatukban teljes körűen dönteni tudjanak a perköltség viseléséről.

Lábjegyzetek:

[1] A Kúria polgári jogegységi tanácsának döntése alapján e kollégiumi vélemény az új Pp. alapján elbírálandó ügyekben nem irányadó; az csak a régi Pp. alapján elbírálandó ügyekben alkalmazható (lásd az 1/2017. Polgári jogegységi határozat Indokolásának VI. pontját).