Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1994.4.224 I. A felmondást a munkaügyi bíróság hatálytalanítja, ha az abban megjelölt indok valótlan. A perben utólag nincs helye olyan felmondási ok közlésének, amelyet a munkáltató a felmondásban nem jelölt meg [Korábbi Mt. 29. §, Mt. V. 29. § (1) bek.*].

II. Adókötelezettség hatálya alá tartozik az a kamat mint jövedelem is, amelyet a munkaviszony megszűnésével összefüggésben elmaradt munkabér után járó kamatként fizet a munkáltató a munkavállalónak [1991. évi XC. tv. 1. § (1) bek.].

A felperes írnok-adminisztrátor munkakörben állt határozatlan idejű munkaviszonyban az alperesnél. Az alperes 1991. június 27-én felmondta a felperes munkaviszonyát. Arra hivatkozott, hogy az "elkövetkezendő időben nem tudja biztosítani bérének fizetését".

A felperes a felmondás hatálytalanítása és az elmaradt bérének megfizetése végett munkaügyi vitát kezdeményezett. A munkaügyi bíróság ítéletével hatálytalanította a felmondást, és kötelezte az alperest, hogy a felperes munkaviszonyát 1991. december 31-ig tartsa fenn, módosítsa a munkakönyvi bejegyzést az 1991. július 1-jétől 1991. december 31-ig terjedő időszakra. Kötelezte az alperest, hogy 90 000 Ft nettó összegű munkabért és annak kamatát fizesse meg a felperesnek, továbbá az államnak járó 25 524 Ft eljárási illetéket. A munkaügyi bíróság ítélete indokolásának lényege szerint a felmondás jogellenes volt, mivel annak oka a közlésének időpontjában nem felelt meg a valóságnak. Emiatt az 1967. évi II. törvény 31. §-a értelmében az alperes köteles a felperes munkaviszonyát - a kérelmében megjelölt napig, 1991. december 31-ig - helyreállítani, és a 48/1979. (XII. 1.) MT rendelet 29. §-ának (1) bekezdése szerint az elmaradt munkabérét megtéríteni.

Az ítélet ellen az alperes fellebbezett.

A másodfokú bíróság jogerős ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét a per főtárgya tekintetében azzal hagyta helyben, hogy az alperes elmaradt munkabér címén bruttó 123 982 Ft-ot köteles a felperesnek megfizetni. A kereseti illetéket mérsékelte, az alperest fellebbezési illeték megfizetésére kötelezte. A jogerős ítélet indokolásában kifejtettek szerint az elsőfokú ítélet helytállóan állapította meg, hogy a felmondás oka nem felelt meg a valóságnak. Az alperes előadásából és a per egyéb adataiból ugyanis hitelt érdemlően megállapítható, hogy az alperes a felperes munkakörében új dolgozót alkalmazott, részére - és a többi dolgozó részére is - késve ugyan, de megfizette a munkabéreket. Mindezek alapján a munkaügyi bíróság helytállóan alkalmazta az 1967. évi II. törvény 29. §-át és a 48/1979. (XII. 1.) MT rendelet 29. §-ának (1) bekezdését.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint az elmaradt munkabért nem nettó, hanem bruttó összegben kell megállapítani, továbbá levonásba kell helyezni a felperes által felvett 8200 Ft összegű munkanélküli-járadékot. Ezért a Pp. 253. §-ának (2) bekezdése értelmében ezzel a pontosítással hagyta helyben az elsőfokú bíróság ítéletét.

A jogerős ítélet ellen az alperes a törvényes határidőben felülvizsgálati kérelmet nyújtott be. Álláspontja szerint a jogerős ítélet jogszabálysértéssel hivatkozott a felmondási ok jogszerűségének hiányára, továbbá jogalap nélkül kötelezte az alperest a bruttó összeg után járó kamat megfizetésére.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!