A Debreceni Ítélőtábla Pf.20614/2018/8. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 3. §, 78. §, 81. §, 221. §, 235. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 355. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bírók: Árok Krisztián, Molnár Tibor Tamás, Pribula László
Kapcsolódó határozatok:
Miskolci Törvényszék P.21452/2017/43., *Debreceni Ítélőtábla Pf.20614/2018/8.* (ÍH 2019.19), Kúria Pfv.20363/2019/7. (BH 2020.11.334), Miskolci Járásbíróság P.20708/2023/41.
***********
DEBRECENI ÍTÉLŐTÁBLA
Pf.I.20.614/2018/8. szám
A Debreceni Ítélőtábla a Szűcs Péter Ügyvédi Iroda (címe, ügyintéző: dr. Szűcs Péter ügyvéd) által képviselt I.rendű felperes neve (címe) I. rendű, II.rendű felperes neve (címe) II. rendű, III. rendű felperes neve (címe) III. rendű és IV. rendű felperes neve (címe) IV. rendű felpereseknek - a dr. Méhes László ügyvéd (címe) által képviselt alperes neve (címe) alperes ellen kártérítés megfizetése iránt indított perében a Miskolci Törvényszék 10.P.21.452/2017/43. számú ítélete ellen a felperesek 46. és az alperes 45. sorszám alatt előterjesztett fellebbezései folytán meghozta a következő
í t é l e t e t :
Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti, a fellebbezett részét helybenhagyja.
Kötelezi az alperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg a felperesek mint egyetemleges jogosultak részére 35 112 (harmincötezer-száztizenkettő) forint másodfokú perköltséget.
Megállapítja, hogy 814 500 (nyolcszáztizennégyezer-ötszáz) forint le nem rótt fellebbezési illetéket az állam visel.
Ez ellen az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.
I n d o k o l á s
Az I. és a II. rendű felperesek házastársak, a III. és a IV. rendű felperesek a gyermekeik.
A III. rendű felperes az I. rendű felperes második terhességének 29. hetében, 1998. szeptember 16. napján 23 óra 25 perckor császármetszéssel született meg az alperes jogelődje, a ......... Kórház (a továbbiakban: az alperes) szülészeti osztályán. A szülés során fellépő oxigénhiányos állapotból eredően agylágyulásos végtagbénulás, továbbá szellemi és motorikus elmaradottság alakult ki nála, amelyek miatt 1998. november 16. napjáig kórházi kezelés alatt állt.
A Debreceni Ítélőtábla a Pf.I.20.780/2014/5. számú jogerős közbenső ítéletében megállapította, hogy az alperes teljes felelősséggel tartozik a felpereseket a III. rendű felperes 1998. szeptember 16. napján történt megszületése során kialakult egészségkárosodás miatt ért károkért.
A III. rendű felperesnek mind a négy végtagjára kiterjedő görcsös bénulása van, középsúlyos értelmi fogyatékos és beszédfogyatékos. Önellátásra, önkiszolgálásra képtelen. Olyan ápolást és gondozás igényel, amely minden testi szükséglet kielégítésére kiterjed, ebbe beletartozik az étkeztetés, az öltöztetés, valamint - a széklet- és vizelettartási elégtelenség miatt - a pelenkázás is. Mozgatása csak speciális, modellált üléssel, manipulációs tálcával és rögzítő pántokkal ellátott kerekesszékkel lehetséges, önállóan járásképtelen. Tömegközlekedési eszköz igénybevételére nem alkalmas, utazásaihoz kísérőre van szüksége. Rágása, táplálkozása nehezített, csak apróra feldarabolt szilárd táplálékot és pépesített ételeket tud fogyasztani, az ivásban is segítségre szorul. Az egészségi állapota miatt a születése óta intenzív, komplex rehabilitációs program végrehajtását igényli, ez biztosított lehetőséget arra, hogy mozgásában, intellektusában és a beszédében a jelenlegi szintre kerüljön. Ezen kezelések nélkül a bizonyossággal határos valószínűség szerint jelentősen súlyosabb állapotban lenne. Az orvostudomány állása szerint ugyanakkor az egészségkárosodása állandónak tekinthető, abban további érdemi javulás nem várható, az állapotrosszabbodás elkerülése céljából azonban a tartós és folyamatos rehabilitációs kezeléseket a jövőben is folytatni kell.
Állapota folytán több ápolást és gondozást igényel, mint egy egészséges gyermek, amelyet a hazaszállításától, azaz 1998. november 16-tól 2002. szeptember 30-ig kizárólag az I. és a II. rendű felperesek biztosítottak neki. Négyéves kora óta azonban - a hétvégék és az iskolai szünetek kivételével - bentlakásos intézményben ápolják és gondozzák, így az I. és a II. rendű felperesek közvetlenül csak a fennmaradó időben gondoskodnak róla.
A széklet- és vizelettartási problémák, továbbá az etetési és itatási nehézségek miatt a ruháit, valamint a konyhai és háztartási textíliákat gyakrabban kell kimosni, mint egy egészséges gyermek és felnőtt esetében, ezért azok jobban kopnak, így gyakrabban igényelnek cserét.
Az I. és a II. rendű felperesek a III. rendű felperest kezdetben egy Renault Clio 1.2 RE típusú személygépjárművel szállították orvosi vizsgálatokra és rehabilitációs kezelésekre. Mivel az elhasználódott, 2004 végén lecserélték egy Opel Zafira 2.0 DTH Comfort típusú gépkocsira, amelyért - a korábbi gépjármű beszámítása és a kapott támogatás folytán - 1 900 000 Ft-ot fizettek. A gyermek szállítása céljából 2016. október 5. napján egy Ford Transit Connect típusú gépjárművet vettek, amely kifejezetten mozgássérültek szállítására szolgál. A vételára 27 000 euró volt, amely a Magyar Nemzeti Bank árfolyamán átszámítva 8 271 180 Ft-nak felelt meg. Ebben az időpontban az Opel Zafira 572 000 Ft forgalmi értékkel bírt.
Az I. és a II. rendű felperesek az otthonukként szolgáló családi házat a III. rendű felperes megszületését követően többször átalakították azért, hogy a fiuk számára az egészségi állapotának megfelelő lakókörnyezetet biztosítsanak. Ennek keretében 2001-ben a teraszt szobává alakíttatták, amely bruttó 2 792 256 Ft kiadással járt, ugyanakkor az ingatlanuk értékét 1 920 000 Ft-tal növelte, így a beruházás értéknövekedéssel nem fedezett költsége 872 256 Ft volt. 2001-ben 517 500 Ft-ért építtettek egy felszíni garázst és 10 313 Ft-ért eltávolíttatták a küszöböket, 2009-ben pedig 299 943 Ft-ért lejtőt (rámpát) alakíttattak ki, amelyek az ingatlanukban értéknövekedést nem idéztek elő. 2011-ben átalakíttatták és kibővíttették a házuk földszintjét, amely bruttó 4 976 446 Ft kiadással járt, ugyanakkor az ingatlanuk értékét 2 045 399 Ft-tal növelte, így a beruházás értéknövekedéssel nem fedezett költsége 2 931 047 Ft volt.
Az I. rendű felperes alapvetően egészséges személyiségszerkezettel rendelkezik, de észlelhető rajta a gyermeke egészségkárosodásából adódó traumatizáció neurotizáló hatása. A lelkiállapotára az egészséges családban való együttélés lehetőségének elvesztéséből eredő prolongált gyászfolyamat és a hosszú távú helytállást igénylő élethelyzetből fakadó szorongásos-depressziós állapot, érzelmi-hangulati labilitás, kifáradás, csökkent feszültségtűrő-képesség jellemző. A saját szempontjait és a nehéz érzéseit: a frusztrációt, a tehetetlenséget és a jövőtől való félelmet hajlamos háttérbe szorítani. Az ebből eredő feszültségek hangulati problémákban, kifáradásos és testi tünetképződésben, valamint a kapcsolatait érintő passzív-agresszív megnyilvánulásokban kerülnek felszínre.
A II. rendű felperes jó intellektusú, nagy teherbírású, fejlett én-erővel bíró, feladataiban helytálló személy. Hangulata ugyanakkor nyomott, az érzelmi élete presszionált. Csökkent feszültségtűrő-képesség és örömkészség jellemzi. Jövőképe bizonytalan, hajlamos a nehéz érzések elfojtására. Az ebből eredő feldolgozatlan feszültségek és a túlterhelés kimerülésre, kifáradásos és szomatikus tünetképzésre hajlamosítja. A lelkiállapota összességében a súlyos pszichotraumát követő gyászfolyamatnak és a hosszú távú erőfeszítéses helytállást igénylő élethelyzetnek a lenyomatát tükrözi.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!