Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2012.5.119 Semmis a termőföldre vonatkozó elővásárlási jog gyakorlására irányuló nyilatkozat, ha az nincs legalább teljes bizonyító erejű magánokirati formába foglalva. Az elővásárlási jog gyakorlójának - ha a javára szóló bejegyzést engedélyező nyilatkozat kiadását a tulajdonos megtagadja - igényérvényesítése érdekében a körülmények által indokolt határidőn belül bírósághoz kell fordulnia [Ptk. 4. § (1) és (4) bek., 199. § és 217. § (1) bek., 16/2002. (II. 18.) Korm. r. 3. § (2) bek.].

Az I. r. alperes a 2003. november 27-én megkötött adásvételi szerződéssel 280 000 forint vételáron eladta a tulajdonát képező k.-i 049/7 hrsz. alatti szántó ingatlanát a II-III. r. alperesek részére. A felek jogi képviselője a szerződés benyújtásával kérte a földhivataltól a vevők tulajdonjoga bejegyzését az ingatlan-nyilvántartásba. A II-III. r. alperesek vételi ajánlata 2003. december 2. napjától 2003. december 18-ig kifüggesztésre került a helyi polgármesteri hivatal hirdetőtáblájára. A felperes, aki a perbeli ingatlannal szomszédos 049/8 hrsz. alatti ingatlan részbeni tulajdonosa, 2003. december 16-án a jegyzőnél írásban - egyszerű magánokirati formában - az ajánlatra elfogadó nyilatkozatot tett.

A szerződést készítő ügyvéd felhívta a felperest arra, hogy 2004. január 19-én szerződéskötésre jelenjen meg az irodájában. A felperes az adott időpontban megjelent, de az I. r. alperes a szerződés megkötésétől elzárkózott. A jogi képviselő ekkor a felperes egyoldalú elfogadó nyilatkozatát vette okiratba a tulajdonjog bejegyzés iránti kérelmével együtt. A felperes az ügyvédnél a vételárra és a felmerült költségekre összesen 297 000 forintot helyezett letétbe. A II-III. r. alperesek korábbi és a felperes ekkor benyújtott tulajdonjog bejegyzés iránti kérelmét a földhivatal a 2004. február 19-én meghozott határozatával elutasította. A döntés ellen a felek nem éltek jogorvoslati lehetősséggel. Az I. r. alperes ezt követően az ingatlant a II-III. r. alperesek birtokába adta, akik a felperes által letétbe helyezett és az ügyvéd által részükre megküldött összeget megkísérelték visszaküldeni a felperesnek. A felperes annak átvételét megtagadta, így a pénzt a II-III. r. alperesek ismét letétbe helyezték a jogi képviselőnél.

Az I. r. alperes 2006. március 23-án 1 000 000 forint vételáron eladta az ingatlant a II. r. alperesnek. A II. r. alperes ajánlata a helyi polgármesteri hivatal hirdetőtábláján kifüggesztésre került, de arra elfogadó nyilatkozat nem érkezett. A földhivatal ezt követően bejegyezte a II. r. alperes javára a tulajdonjogot az ingatlan-nyilvántartásba.

A felperes - 2008. április 14-én benyújtott - keresetében kérte annak megállapítását, hogy az alperesek között 2003. november 27-én létrejött adásvételi szerződés vele szemben hatálytalan és a szerződés - azonos tartalommal - elfogadó nyilatkozata alapján közte és az I. r. alperes közt jött létre. Előadta, hogy helyben lakó szomszédként a II-III. r. alpereseket megelőző helyen az ingatlanra elővásárlási jog illette meg. Kérte annak megállapítását is, hogy az I. és II. r. alperesek által 2006. március 23-án megkötött adásvételi szerződés lehetetlen szolgáltatásra irányult és ezért érvénytelen, az I. r. alperes ugyanis akkor olyan ingatlanról rendelkezett, amely már nem állt a tulajdonában. Kérte e vonatkozásban az eredeti állapot helyreállítását, a II. r. alperes tulajdonjoga törlését követően pedig a felperes tulajdonjoga bejegyzését az ingatlan-nyilvántartásba.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték. Az I. r. alperes előadta, hogy az ingatlant a felperes részére nem adja el. A II-III. r. alperesek arra hivatkoztak, hogy a felperes tulajdonjog bejegyzés iránti kérelme jogerősen elutasításra került, a felperes ezzel szemben jogorvoslati lehetőséggel nem élt és a bírósághoz sem fordult, továbbá az elfogadó nyilatkozata nem felelt meg a szükséges alakiságoknak. A II. r. alperes 2006-ban az ingatlan tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásban bízva, jóhiszeműen, ellenérték fejében szerezte meg, a felperes pedig az elővásárlási jogával ekkor nem élt.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította, a felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság pedig az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A jogerős ítélet indokolása szerint az Alkotmánybíróság 394/B/2005. AB. számú határozata nem érintette a 16/2002. (II. 18.) Kormányrendelet (rendelet) 3. §-ának (2) bekezdésében foglaltakat, de annak visszamenőleges hatálya egyébként sem lehetne. Ez a jogszabályi rendelkezés az elfogadó nyilatkozatra vonatkozó érvényességi kellékként írja elő, hogy azt legalább teljes bizonyító erejű magánokirati formába kell foglalni. A felperes elfogadó nyilatkozata megfelelt ugyan a Legfelsőbb Bíróság által a XXV. számú PED-ben rögzített alaki követelményeknek, de a Ptk. 199. §-a szerint alkalmazandó Ptk. 217. §-a alapján az egyoldalú nyilatkozatnak a jogszabály (ez esetben a rendelet) meghatározott alakot szabhat. A rendelet az alakiság megsértésével tett egyoldalú elfogadó nyilatkozathoz jogkövetkezményt nem fűzött, de az a Ptk. 217. §-a szerint semmisnek minősül. A szerződés egyik eleme - az elfogadó nyilatkozat - érvénytelen, így a Ptk. 205. §-ának (1) bekezdése szerint a szerződés a felperes és az I. r. alperes között nem jöhetett létre.

A felperesnek a perbeli ingatlan vonatkozásában bejegyzett joga soha nem volt, törlési per indítására a II. r. alperessel szemben ezért nem volt jogosult.

A felperesnek a földhivatal elutasító határozatáról való tudomásszerzését követően - sérelme orvoslására - haladéktalanul pert kellett volna indítania. A felperes ezt a pert azonban csak négy év elteltével indította meg, ezért - figyelemmel a 2/2009. (VI. 24.) PK. vélemény 7. pontjában foglaltakra - kereseti kérelme ez okból sem lehetett megalapozott.

A jogerős ítélettel szemben a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben kérte annak hatályon kívül helyezésével az elsőfokú bíróság ítéletének a megváltoztatását és a keresetének helyt adó döntés meghozatalát.

A kérelem indokolásában előadta, hogy a Ptk. 217. §-ának (1) bekezdéséből következően a szerződés semmisségét az eredményezné, ha a termőföldről szóló 1994. évi LV. törvény (Tft.) - mint a Ptk.-val azonos szintű jogszabály - kötné a szerződést létrehozó nyilatkozatok érvényességét az írásba foglaláson túl szigorúbb alakhoz, az alakiság megsértésével kötött szerződéshez pedig az érvénytelenség jogkövetkezményét fűzné. Ezzel szemben azonban csak egy, a Ptk.-nál alacsonyabb szintű jogszabály, a rendelet szab - kizárólag az elővásárlási jogosult elfogadó nyilatkozatára - szigorúbb alakiságot. Ez a nyilatkozat azonban önmagában szerződésként nem értelmezhető, így ez okból is téves volt a Ptk. 217. §-ának (1) bekezdésében foglaltak alkalmazása. A másik fél nyilatkozatára a rendelet ilyen alakiságot nem határozott meg, így a csak az egyik nyilatkozatra megállapított szigorúbb szabály nem vonhatja maga után a mindkét fél nyilatkozatával létrejövő szerződés semmisségét. Hivatkozott e körben a PK. 9. számú állásfoglalás VII. pontjában és a Ptk. 365. §-ának (3) bekezdésében foglaltakra, és ez alapján arra, hogy ezek és a rendelet 3. §-ának (1) bekezdésében foglaltak összevetéséből sem következik, hogy a rendelet a szerződésre és nem csak annak egy részére rendelt volna szigorúbb alakot. Azt, hogy az alakiság az érvényesség feltétele lenne, a jogszabály nem határozta meg, a BH 2003/19. számú eseti döntés szerint pedig elegendő, ha az eladó és az elővásárlásra jogosult szerződése a minimális alaki és tartalmi követelményeknek megfelel. A rendelet nem zárta ki az alakiság utólagos pótlását sem, ami meg is történt. Utalt e körben a BH 1999/415. és a BDT 2008/1864. számú eseti döntésekre és arra, hogy a termőföldre vonatkozó adásvételi szerződés érvényességének nem feltétele - egyetlen jogszabály szerint sem - a teljes bizonyító erejű magánokirati forma.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!