Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2010.4.93 Környezetkárosodás megállapításánál irányadó szempontok [Ptk. 345. és 346. §, 1996. évi LIII. tv. 2. és 60. §, Pp. 31. §].

Ü. községben a 049 helyrajzi szám alatt felvett, K. elnevezésű, 5,47 hektár nagyságú ingatlan 1977 áprilisa óta helyi védettség alatt álló természetvédelmi terület, mert különféle, növénytani értékkel bíró növényfajok borítják. Ez a védettség azt is jelenti, hogy ezen a területen nem szabad olyan tevékenységet folytatni, vagy létesítményt elhelyezni, üzemeltetni, amely a terület jellegét, növényvilágának tenyészetét, tájesztétikai hatását zavarja, veszélyezteti, vagy károsan befolyásolja. A védetté nyilvánításról szóló határozat a szemét, törmelék elhelyezését kifejezetten tiltja.

Ezen a természetvédelmi területen haladt át az I. r. alperes önkormányzat megrendelése alapján a II. r. alperes által létesített községi szennyvízcsatorna, amelynek kiépítése során a munkaárokból kitermelt földet a II. r. alperes nem tudta elhelyezni az önkormányzat által előzetesen kijelölt bányagödörben, mert az ahhoz vezető út magántulajdonban van és annak használatát a magánszemély által indított birtokvédelmi eljárásban a hatóság megtiltotta. A II. r. alperes ezért 1998 szeptemberétől decemberéig a munkaárokból kitermelt földet, aszfaltot, betontörmeléket a természetvédelmi területen helyezte el és ott tárolta, amelyet az I. r. alperes önkormányzat nem akadályozott meg. Erről a területről a betontörmelék elszállítása 1999 tavaszán megtörtént, de a többi anyagot - többnyire földet - a területen szétteríttették.

Az építési törmeléknek a természetvédelmi területen való elhelyezése miatt a II. r. alperes építésvezetője ellen büntetőeljárás indult, amelyben a büntetőbíróság megállapította, hogy a törmelék lerakása folytán teljesen elpusztultak az itt honos, védett növényfajok és azok élőhelye. A vádlott bűnösségét a büntetőbíróság természetkárosítás bűntettében megállapította.

Több panaszbejelentést követően a Megyei Főügyészség indított keresetet, amelyben annak megállapítását kérte, hogy az alperesek a tevékenységükkel természetkárosítást okoztak, kérte az egyetemleges kötelezésüket a lerakott föld, aszfalt, betontörmelék elszállítására és a terület eredeti természetbeni állapotának helyreállítására. Másodlagosan 4 781 920 forint kártérítés megfizetését követelte a környezetvédelmi és vízügyi célelőirányzat számlájára.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték és azzal védekeztek, hogy időközben a törmeléket a helyszínről elszállították, ezért a per okafogyottá vált. Az I. r. alperes arra is hivatkozott, hogy a csatornaépítés megkezdése előtt olyan hatástanulmány készült, amely szerint ezt a természetvédelmi területet már egyéb létesítmények, és az oda lerakott törmelék tönkretette. Tagadta, hogy tudott volna a II. r. alperes által kitermelt földnek a természetvédelmi területen való elhelyezéséről. Arra is hivatkozott, hogy a II. r. alperessel kötött szerződésben eleve rögzítették, hogy a kivitelezőnek a környezetvédelemre vonatkozó előírásokat be kell tartania.

A II. r. alperes előadta, hogy vele szemben - miután felszámolás alatt áll - eredeti állapot helyreállítása iránt kereset nem indítható, legfeljebb kártérítésre kötelezésnek lenne helye, a kártérítés feltételei azonban nem állanak fenn.

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy a perbeli természetvédelmi területen az I. és a II. r. alperesek magatartása következtében természetkárosodás következett be. Az eredeti állapot helyreállítása iránti keresetet elutasította, de kötelezte az alpereseket, hogy egyetemlegesen fizessenek meg a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium számlájára 4 614 720 forintot és ennek 1999. január 1-jétől járó törvényes mértékű késedelmi kamatát 15 nap alatt. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította, és rendelkezett a perköltségek viseléséről.

Az ügyész keresetindítási jogát a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény (továbbiakban: Ttv.) 60. §-ának (2) bekezdése alapján megállapította, azt pedig, hogy az adott természetvédelmi területen a II. r. alperes építési törmeléket rakott le, azt hónapokon át ott tárolta, és emiatt a területen élő növényfajok teljesen kipusztultak, a büntetőeljárás anyaga, az ott készült szakértői vélemény, valamint a perben is meghallgatott S. K. szakértői véleménye alapján állapította meg.

A II. r. alperes jogellenes magatartását a Ttv. 2. §-a (2) bekezdésének c) pontja, a 31. §-ának (1) bekezdése és a helyi védettséget kimondó határozat alapján megállapította, és kifejtette, hogy a tevékenység jogellenességét nem befolyásolja az, hogy a törmelék elszállítása 1999 márciusában megtörtént.

A bíróság megállapította, hogy az I. r. alperesnek tudomása volt a törmelék jogellenes lerakásáról, de azt nem akadályozta meg, ezzel elmulasztotta a Ttv. 62. §-ának (2) bekezdése szerinti kötelezettségét, amely mulasztása jogellenes volt. Kifejtette, hogy az I. és II. r. alperesek jogellenes magatartása következtében a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény (Ktv.) 4. §-ának h) pontja szerinti környezetkárosodás, illetőleg természetkárosodás bekövetkezett.

Az eredeti állapot helyreállítása iránti keresetet azonban alaptalannak tartotta, de a Ttv. 81. §-ának (1) bekezdése szerint - a Ptk. 345-346. §-aiban foglaltak alapján - a Ttv. 81. §-ának (2) bekezdése szerint meghatározott kár megtérítéséről rendelkezett. Az alpereseket a Ptk. 344. §-ának (1) bekezdése alapján egyetemlegesen kötelezte a kár megtérítésére, mert a közrehatásuk arányát nem lehetett megállapítani.

Az alperesek fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezett részét helybenhagyta.

A jogerős ítélet ellen az I. r. alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet és a bizonyítékok mérlegelése alapján megállapított tényállást vitatta. Álláspontja szerint az ő esetében a kártérítés feltételei nem állapíthatók meg, a II. r. alperes által lerakott törmelék folytán a növényvilág károsodása, és annak mértéke S. K. szakértői véleménye alapján nem bizonyított.

A kivitelezési munkák megkezdése előtt készített hatástanulmányra utalva kifejtette, hogy a perbeli területen a növényvilág már korábban károsodott, annak mértékét illetően pedig a szakértői vélemény figyelmen kívül hagyta a spontán regeneráció élőhelyre gyakorolt hatását. Megítélése szerint a véglegesen és helyreállíthatatlanul elpusztult növények eszmei értékét kellett volna megállapítani, de a kártérítés mértékének a bírság kiszabása szerinti elvekkel való meghatározásának nincs helye. A szakértői vélemény nem terjedt ki arra, hogy mely növényfajok tűntek el véglegesen a perbeli terület vegetációjából, az pedig téves, hogy a munkák megkezdése előtt a növényvilág hiteles felmérését neki kellett volna elvégeznie. Álláspontja szerint a bíróságok által megállapított kártérítés messze meghaladja az esetlegesen, ténylegesen bekövetkezett kár mértékét. Megítélése szerint az alperesek közrehatásának mértékét meg kellett volna állapítania a bíróságoknak, mert az esetlegesen bekövetkezett kárért a II. r. alperes nagyobb részben felelős. A II. r. alperes magatartása aktív volt, az alkalmazottjának bűnösségét jogerős ítélet is megállapította. Utalt arra, hogy a közhatalmi feladatainak eleget tett, mert amikor a törmelék lerakásáról tudomást szerzett, azt a saját költségén elszállíttatta. Kérte a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és vele szemben a kereset elutasítását.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!