Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2016.10.289 Az ügylet gazdasági tartalmat nélkülöző mesterséges jellege kizárja az adólevonási jog gyakorlását [2003. évi XCII. tv. (Art.) 1. § (7) bek., 120. §, 2007. évi CXXVII. tv. (Áfa. tv.) 127. § ].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes nagy mennyiségű gabonaértékesítésről kiállított számlákat fogadott be az A. K. Kft.-től (továbbiakban Kft.) melyben foglalt általános forgalmiadó-levonás jogosságát vizsgálta az adóhatóság. Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (a továbbiakban: Art.) 1. § (7) bekezdésében a szerződések valódi tartalma szerinti minősítésre vonatkozó joga alapján az adóhatóság arra a következtetésre jutott, hogy a gazdasági események nem a számlákon szereplő felek között valósultak meg. Ezt a megállapítását arra alapozta, hogy a beszállítókkal a felperes ügynökei kerültek kapcsolatba, ők kötötték meg a szerződést, a mintavételezést is ők végezték, továbbá a felperes gépjárművei vettek részt a szállításban. A vásárlásról az érdemi döntést a felperes képviselője és nem a számlakiállító társaság képviseletében eljáró személy hozta. Emiatt a Kft. által kiállított számlák tartalmilag hiteltelenek és nem szolgálhatnak áfalevonás alapjául. Erre figyelemmel az elsőfokú adóhatóság a felperes terhére 2012. I., II. negyedévre és a 9-11. hónapokra határozataival nagy összegű adókülönbözetet állapított meg, mely után adóbírságot és késedelmi pótlékot számított fel.

[2] Ugyanezt a következtetést vonta le a 2012. szeptember-november hónapokra lefolytatott ellenőrzés során a W. K. Kft. által kiállított számlák vonatkozásában is.

[3] A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes határozataival az elsőfokú határozatokat helybenhagyta.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[4] A felperes keresetében arra hivatkozott, hogy az alperesi határozatok nem felelnek meg az Európai Unió Bíróságának C-324/11 számú ítéletének 51. pontjában, illetve a Kúria 5/2013. számú közigazgatási elvi határozatban foglalt bírói gyakorlatnak, ugyanis az adóhatóság semmiféle olyan tényt, körülményt nem tudott feltárni, mely igazolná, hogy a felperes vagy a számlák kibocsátója bármiféle adókijátszást követett el. A Kft. ugyanis eleget tett adóbevallási és adófizetési kötelezettségének. Vitatta az alperes által megállapított tényállást, azt, hogy a Kft. ténylegesen ne vett volna részt a szerződések megkötésében, illetve hogy az ő közbeiktatására csak azért került sor, hogy adójogi szempontból a felperes ne a problémás cégekkel kössön szerződést. Megkérdőjelezte azt az alperesi megállapítást is, hogy üzletkötőinek közreműködése a Kft. ügyleteinek megkötésében azt jelentené, hogy az ügyletek ténylegesen nem a felperes és a Kft. között jöttek létre. A felperes üzletkötői által nyújtott adminisztratív és logisztikai segítség nem teszi önállótlanná a Kft. gazdasági tevékenységét, ugyanis az adott termény felvásárlásánál az ügyleti döntést nem a felperes üzletkötői, hanem a Kft. tulajdonosai hozták meg.

[5] A Kft. továbbértékesítési céllal vásárolta meg a gabonát és adta el a felperesnek. Az alperes azt elfogadta, hogy a felperes a terményeket exportálta és ezt a gabonát a Kft.-től szerezte be. Azonban nem vizsgálta az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: Áfa. tv.) 259. § 22. pontja szerinti továbbértékesítési cél megvalósulását. Az ügyletekben azért is kellett volna az adóhatóságnak a továbbértékesítési célt vizsgálnia, mivel ennek alapján megállapítható, hogy a Kft. esetében volt olyan hozzáadott érték, mely alapját képezhette az általa kiállított számláknak. Hivatkozott a Polgári törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: régi Ptk.) 205. § (1) bekezdésére és hangsúlyozta, hogy a köztes kereskedés nemcsak a mezőgazdasági terménykereskedelemben, hanem más iparágakban is teljesen szokványos és ennek keretében a köztes kereskedő az eladójától a megrendelőjének szállítja le az árut. Hangsúlyozta, hogy a Kft. nem ügynöki megbízás alapján vette meg a gabonát a felperes számára, a felek között létrejött szerződés alapján annak tartalma adásvétel volt. Az Art. 1. § (7) bekezdésében foglaltakra utalva hangsúlyozta, hogy az alperes álláspontjával szemben a hatóság egy ügylet érvénytelenségét csak abban az esetben állapíthatja meg, amennyiben az a polgári anyagi jog szerint is érvénytelen. Ellenkező értelmezés a hazai jog szabályaival, illetve az uniós szabályokkal és gyakorlattal is ellentétes.

[6] Az alperes ellenkérelmében a határozataiban foglalt indokok alapján kérte a kereset elutasítását. Kiemelte, hogy a felperes a Kft.-n keresztül egyetlen esetben sem termelőktől vásárolt, kizárólag kereskedőktől történő vásárlásainál iktatta be a Kft.-t. Vitatta, hogy a Kft. adminisztratív terhet vett volna le a felperesről, és állította, hogy jogszerűen járt el, amikor az Art. 1. § (7) bekezdése alapján a ténylegesen végbement gazdasági eseményeknek megfelelő adekvát adókötelezettséget megállapította.

Az elsőfokú ítélet

[7] A bíróság a felperes keresetét alaptalannak találta. Álláspontja szerint az Art. 1. § (7) bekezdése alapján az adóhatóság helytállóan járt el, amikor az ügyleteket tartalmuk szerint vizsgálta és jutott arra a következtetésre, hogy a felperes és a Kft. között nem jött létre termékértékesítési szerződés, hiszen a Kft. beszerzéseinek lebonyolítását ténylegesen a felperes végezte. Ítéletében részletesen elemezte, hogy mely tényekből lehetett következtetni a szerződés valódi tartalmára. Rögzítette, hogy a felperes üzletkötői voltak azok, akik a Kft. beszállítóinál az ügyleteket bonyolították. A Kft. és beszállítói közötti szerződéseket a felperes üzletkötői jegyezték, akik részben munkavállalóként, részben vállalkozás keretében látták el tevékenységüket. A tényleges ügyletek lebonyolítása tehát a felperes ügynökein keresztül történt. Az a körülmény, hogy az üzletkötők egyeztettek a Kft. és a felperes ügyvezetésével a szerződő cég megnevezéséről, a bíróság álláspontja szerint nem elegendő annak megállapítására, hogy a Kft. kötötte meg ténylegesen az ügyletet. Utalt arra, hogy a felperes maga is elismerte, hogy gazdasági tevékenységének gördülékenyebb bonyolítása érdekében határozta el, hogy a Kft.-t - melynek tulajdonosaival baráti kapcsolatban állt - közbeiktatja és beszerzéseinek egy részét rajta keresztül bonyolítja. Minden esetben a felperesi társaság döntött arról, hogy egy beszerzés a Kft.-n vagy azon kívül történjen. Az ügyletek bonyolításának ezen módja, az ellenérték megfizetésének körülményei, a szállítások megszervezése, célpontja alapján a bíróság is arra az álláspontra helyezkedett, hogy a Kft. a felperes részére gabonát nem értékesített, a számlákon szereplő gazdasági események nem valósultak meg. Az ügymenet azonossága folytán a W. Kft.-vel bonyolított ügyletek tekintetében is azonos álláspontra helyezkedett az elsőfokú bíróság.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[8] A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, elsődlegesen annak hatályon kívül helyezését és a jogszabályoknak megfelelő új határozat meghozatalát, a felperes keresetének teljesítését kérte, másodlagosan a jogerős ítélet hatályon kívül helyezése és az elsőfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára történő utasítását indítványozta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!