Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

2/B/1998. AB határozat

jogszabály alkotmányellenességének megállapítására irányuló indítvány tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság jogszabály alkotmányellenességének megállapítására irányuló indítvány alapján meghozta a következő

határozatot:

Az Alkotmánybíróság a Szatymaz Község Önkormányzatának Képviselő-testülete által az ivóvíz-szolgáltatás díjának megállapításáról alkotott 6/1994. (IV. 8.) KT. számú önkormányzati rendelet 2. §-a alkotmányellenességének megállapítása és megsemmisítése iránt benyújtott indítványt elutasítja.

INDOKOLÁS

I.

Az indítványozó a Szatymaz Község Önkormányzatának Képviselő-testülete által az ivóvíz-szolgáltatás díjának megállapításáról alkotott 6/1994. (IV. 8.) KT. számú rendeletnek (a továbbiakban: Ör.) - az 5/1996. (IV. 25.) KT. számú, valamint a 14/1996. (XII. 19.) KT. számú rendelettel megállapított - 2. §-ában foglalt rendelkezés alkotmányellenességének megállapítását és megsemmisítését kérte az Alkotmánybíróságtól. A módosító rendelkezések az ivóvíz-szolgáltatásért addig fizetett vízdíj mellett határozott összegű szolgáltatási alapdíjat is bevezettek.

Az indítványozó álláspontja szerint a szolgáltatási alapdíj megállapítása alkotmányellenes. Azzal érvel, hogy az árak megállapításáról szóló 1990. évi LXXXVII. törvény (a továbbiakban: Ártv.) 8. § (1) bekezdése, valamint a közműves ivóvízellátásról és a közműves szennyvízelvezetésről szóló 38/1995. (IV. 5.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm.r.) 17. § (3) bekezdése a szolgáltatási alapdíj bevezetését nem teszi lehetővé. Az indítványozó álláspontja szerint a szolgáltatási alapdíj mögött semmiféle tényleges szolgáltatás nincs. Mivel a szolgáltatási alapdíj fogyasztástól független bevezetését az idézett magasabb szintű jogszabályok nem teszik lehetővé, a testület a kifogásolt rendelkezésével túlterjeszkedett a rendeletalkotási kompetenciáján, megsértve ezzel a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.) 16. § (1) bekezdését, amely kimondja, hogy "a képviselő-testület a törvény által nem szabályozott helyi társadalmi viszonyok rendezésére, továbbá a törvény felhatalmazása alapján annak végrehajtására önkormányzati rendeletet alkot". Megítélése szerint a szolgáltatási alapdíj megfizetésének rendeleti előírása az Alkotmány 43. § (2) bekezdésébe, valamint a 44/A. § (1) bekezdésébe ütközik.

Sérelmezi továbbá, hogy a képviselő-testület figyelmen kívül hagyta az Ártv. adatszolgáltatásra vonatkozó 10. § (1) bekezdésében foglaltakat, amikor nem kért a vízmű üzemeltetését végző kft.-től pontos adatszolgáltatást. Ezért a képviselőtestület által elfogadott vízdíj nem kellően megalapozott.

II.

Az indítvány nem megalapozott.

1. Az Alkotmánybíróság az indítvány alapján elsőként azt vizsgálta, hogy az Ör. vitatott szabálya ellentétes-e valamely magasabb színtű jogszabállyal, sérti-e az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdésének rendelkezését.

A helyi önkormányzatok rendeletalkotási jogkörének terjedelmét az Alkotmány, illetőleg az Ötv. szabályozza. Az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdése kimondja, hogy a helyi képviselő-testület a feladatkörében rendeletet alkothat, amely nem lehet ellentétes a magasabb szintű jogszabállyal. Az Ötv. 16. § (1) bekezdése pedig úgy rendelkezik, hogy a képviselő-testület a törvény által nem szabályozott helyi társadalmi viszonyok rendezésére, továbbá törvény felhatalmazása alapján, annak végrehajtására alkothat önkormányzati rendeletet.

Az Ör. vitatott 2. §-a a következő rendelkezést tartalmazza:

"2. § A működő szervezet által nyújtott alapszolgáltatások díját a képviselőtestület az alábbiak szerint állapítja meg:

- közüzemi víziközműből szolgáltatott ivóvíz díja: szolgáltatási alapdíj bekötésenként és évente: 2000 Ft+áfa, amely díj évente négy alkalommal lesz kiszámlázva, vízdíj (fogyasztás arányosan): 35 Ft/m3+áfa."

Az Ör. 2. §-ának ezen - az 5/1996. (IV. 25.) KT. számú rendelettel megállapított _előírásával a képviselő-testület a víziközműből szolgáltatott ivóvíz addig alkalmazott egytényezős hatósági ára helyett áttért a kéttényezős - határozott összegű "szolgáltatási alapdíjat" és fogyasztás arányában megállapított "vízdíjat" tartalmazó - díjszabás alkalmazására.

Az Alkotmánybíróság már korábbi határozatában vizsgálta a kéttényezős (a "készentartási díj"-at és a mért díjat tartalmazó) vízdíj alkotmányosságát.

Az Alkotmánybíróság a Felgyő Község Önkormányzatának a helyi víziközműből szolgáltatott ivóvízdíjról szóló rendeletével kapcsolatos 1108/B/1995. AB határozatában (ABH 1996, 722.) megállapította, hogy a kéttényezős vízdíj megállapítása nem ellentétes magasabb szintű jogszabállyal, így az önkormányzati rendelet e rendelkezése nem ütközik az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdésébe. Az Alkotmánybíróság e határozatában kifejtette, hogy az Ártv.-nek a hatósági ár megállapítására vonatkozó szabályai nem írják elő sem az egytényezős ármegállapítás, de a többtényezős (alapdíjra és a szolgáltatás mennyiségéhez akár differenciáltan is igazodó díjra osztott) ármegállapítás kötelezettségét sem.

Az Ártv. "Szolgáltatások" című melléklete csupán azt mondja ki, hogy "az önkormányzati tulajdonú vízközműből szolgáltatott ivóvízdíjat" a települési önkormányzat képviselő-testülete állapítja meg. A törvény "Hatósági ármegállapítás" című fejezete sem foglalkozik a termékek és a szolgáltatások konkrét ártényezős elemeivel. A 7. § és a 8. § általánosságban rögzíti, hogy a legmagasabb vagy a legalacsonyabb árat úgy kell megállapítani, hogy "a hatékonyan működő vállalkozó ráfordításaira és a működéséhez szükséges nyereségre fedezetet biztosítson". A 9. § viszont arról rendelkezik, hogy a hatósági ár megállapítása "történhet tételesen vagy a hatósági ár kiszámítására vonatkozó előírásokkal". (ABH 1996, 723.)

A korábbi határozatában az Alkotmánybíróság vizsgálta azt is, hogy az Ör. vitatott rendelkezése nem ellentétes-e a Korm.r. 17. § (3) bekezdésében foglaltakkal. A Korm.r. e szabálya úgy rendelkezik, hogy "a vízhasználat szempontjából a bekötési vízmérőn mért vízmennyiség az irányadó". Az Alkotmánybíróság megállapította, hogy e rendelkezésből sem következik az, hogy az árhatóság által megállapított vízdíj alapja kizárólag a vízmérőn mért vízfogyasztás lehet. A jogalkotónak széles körű mérlegelési joga van a vízdíjak megállapítása során, a Korm.r. 17. § (3) bekezdéséből az következik, hogy "a vízdíj kiszámításánál a fogyasztott víz mennyiségére mindenképpen figyelemmel kell lenni". (ABH 1996, 724.)

Tekintettel arra, hogy az Ártv. és a Korm.r. szabályai az 1108/B/1995. AB határozat elfogadását követően nem változtak, az Alkotmánybíróság - korábbi döntésének megfelelően -megállapította, hogy a képviselő-testület az Ör. 2. §-ának elfogadásával, a kéttényezős vízdíj megállapításával nem sértette meg az Ártv. és a Korm.r. szabályait, így az Ör. e szabálya nem ütközik sem az Ötv. 16. § (1) bekezdésébe, sem az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdésébe.

2. Az indítvány alapján az Alkotmánybíróság vizsgálta azt is, hogy alkotmányellenesnek tekinthető-e a rendelet amiatt, hogy - amint azt az indítványozó állítja - a képviselő-testület a szolgáltató által - az Ártv. 10. § (1) bekezdésébe ütköző módon - hiányosan, illetőleg tévesen szolgáltatott adatok alapján döntött a vízdíj mértékének megállapításáról.

Az Ártv. 10. §-a a következő rendelkezéseket tartalmazza: " (1) A hatósági ár megállapítása - ideértve az áralkalmazási feltételeket is - hivatalból vagy az árat érvényesítő vállalkozó kérelmére történhet. Ez utóbbi esetben a kérelmező köteles a hatósági árra vonatkozó javaslatát a hatósági ar meg-állapítója részére egyidejűleg megküldeni. A hatósági ár megállapítója - mindkét esetben - további adatokat kérhet.

(2) A hatósági ár megállapítójának megkeresésére az országos gazdasági kamara tájékoztatást ad a kérelemmel érintett termékekkel, szolgáltatásokkal kapcsolatos forgalmi és árviszonyokról.

(3) A hatósági ár megállapítója a kérelem, illetve a kért adatok kézhezvételétől számított harminc napon belül köteles az ármegállapítást közzétenni vagy a kérelem elutasításáról a kérelmezőt értesíteni."

Az Ártv. e rendelkezései alapján annak megítélése, hogy a szolgáltató által közölt adatok elegendőek-e a hatósági ár megállapításához, illetőleg megfelelnek-e a valóságnak, a hatósági ár megállapítójának a feladata és felelőssége.

Az Alkotmánybíróság hatáskörébe a vízdíjat szabályozó önkormányzati rendelet alkotmányossági vizsgálata során annak megítélése tartozik, hogy az önkormányzati rendelet vitatott rendelkezése nem ellentétes-e az Alkotmány valamely rendelkezésével. Az Ör. vízdíj mértékére vonatkozó előírásának megalapozottsága, az ennek alapjául szolgáló üzemeltetői gazdasági adatok felülvizsgálata, valamint az önkormányzat és a szolgáltató közötti szerződéses viszonyból eredő jogsérelmek orvoslása nem alkotmányossági kérdés.

Mindezekre tekintettel az Alkotmánybíróság megállapította, hogy az Ör. vitatott 2. §-a magasabb szintű jogszabályba nem ütközik, így az nem sérti az Alkotmány 44/A. §-ának (2) bekezdésében foglalt rendelkezést.

Az Alkotmánybíróság megállapította azt is, hogy a vitatott önkormányzati rendeleti előírások és az indítványozó által felhívott további alkotmányi rendelkezések - Alkotmány 43. §-ának (2) bekezdése és 44/A. §-ának (1) bekezdése - között tartalmi összefüggés nem áll fenn.

Ezért az Ör. 2. §-a alkotmányellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítványt elutasította.

Budapest, 1999. április 20.

Dr. Erdei Árpád s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Holló András s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Kiss László s. k.,

alkotmánybíró

Tartalomjegyzék