Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2013.11.306 Házastársi közös lakásnak az a lakás minősül, amelyben a házastársak az életközösség megszűnésekor együtt laktak. Ha ennek a lakásnak a megosztott használatát sem objektív, sem szubjektív tényezők nem zárják ki, a tulajdonostárs házastársat gyermekvédelmi szempontok alapján sem lehet az ugyanazon az ingatlanon lévő, raktár célját szolgáló külön épületbe költözésre kötelezni [Csjt. 31/B. §].

A jogerős ítélet alapjául szolgáló, a felülvizsgálati kérelemben foglaltak alapján releváns tényállás szerint a peres felek 1998. április 18. napján kötöttek házasságot, melyből két gyermekük született. A házasságkötést megelőzően a felperes az anyai nagyszüleitől tartási szerződéssel szerezte meg a d.-i ingatlan tulajdonjogát, mely ingatlanon az ún. "főépület" lebontását követően egy 182 m2 alapterületű, három szoba, étkező-nappali-konyha, fürdőszoba, WC, mosókonyha, kazánház, gardrób, kamra, garázs, közlekedő helyiségből álló családi házat építettek a házassági életközösség fennállása alatt. Az építkezés idején az ugyanezen az ingatlanon található 30 m2 alapterületű, szoba-konyhás, fürdőszoba, WC, spejz, terasz és pince helyiségekből álló ún. "kis házban" laktak. A peres felek utolsó közös lakóhelye a fenti ingatlanon található ún. "főépület" volt. A peres felek életközössége 2008 szep­temberében szakadt meg véglegesen, ezt követően egy lakásban, egymástól elkülönülten éltek, majd az elsőfokú bíróság 2010. október 1. napján hozott 11. sorszámú végzésével ideiglenes intézkedéssel elrendelt lakáshasználata alapján a "főépületet" a felperes és a gyermekek, míg a "kis házat" az alperes használta kizárólagosan.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a peres felek házasságát felbontotta, a kiskorú gyermekeket a felperesnél helyezte el, az alperest a kereseti kérelemnek megfelelően kötelezte gyermektartásdíj megfizetésére. Az utolsó közös lakás használatát akként osztotta meg, hogy a főépület kizárólagos használatára a felperest, míg a "kisház" kizárólagos használatára az alperest jogosította fel. A kereseti kérelemnek megfelelően szabályozta az alperes és a gyermekek közötti kapcsolattartást. Az alperes viszontkeresetét elutasította.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezett részét részben megváltoztatta, az alperes részére bővebb időtartamú folyamatos és időszakos kapcsolattartást biztosított. A volt közös lakás használatának megosztási módját az alperesi fellebbezésben foglaltaknak megfelelően változtatta meg azzal, hogy a főépületben levő összes többi helyiség és a kis épület közös használatát rendelte el. Kötelezte a feleket, hogy a másik félnek juttatott lakrészt 15 nap alatt adják egymás birtokába.

A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, melyben a Csjt. 31/B. § (4) bekezdésében foglaltak sérelmére hivatkozással kérte a jogerős ítélet megváltoztatását akként, hogy a Kúria a "főépület" kizárólagos használatára a felperest, a "kisház" kizárólagos használatára az alperest jogosítsa fel, a költségek arányos viselése mellett.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a felperes felülvizsgálati kérelmének elutasítását és a jogerős ítélet hatályában történő fenntartását kérte, annak helyes ténybeli és jogi indokainál fogva.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

1. A lakáshasználat rendezése

A lakáshasználat rendezésénél nem hagyható figyelmen kívül, hogy az ingatlanon található lakás céljára is alkalmas ún. "kisházat" a felek a per megindulásakor lakás céljára ténylegesen már nem használták, annak használata tehát a Csjt. 31/B. § (4) bekezdésének rendelkezése alapján nem volt rendezhető. A peradatok egyértelműen alátámasztják, hogy a peres felek az építkezés befejezését követően a lakhatás céljára kizárólag a főépületet használták, így az ún. "főépület" tekinthető a peres felek utolsó közös lakásának, amelynek rendezésére a Csjt. fenti rendelkezései alkalmazhatók. A bírói gyakorlat is egységes atekintetben, hogy a bíróság kizárólag a házastársak utolsó közös lakásának a használatáról dönthet. A bírói gyakorlat szerint az ingatlanon található "kisház" nem minősül a peres felek utolsó közös lakásának (BH 1990.170.). A fenti törvényhely alkalmazása, mint speciális szabály tehát megelőzi a Ptk. 140-144. §-aiban foglalt szabályok alkalmazását. Az a körülmény, hogy a perben eljáró elsőfokú bíróság ideiglenes intézkedéssel a felperest a "főépület", az alperest a "kisház" kizárólagos használatára jogosította fel, nem jelenti azt, hogy az érdemi döntésnek az ideiglenes intézkedésben foglaltakat kell tartalmaznia. Az a tény, hogy a per egy adott szakaszában az addig feltárt peradatokra tekintettel az elsőfokú bíróság, attól a szándéktól vezérelve, hogy a per tartama alatt a lehető legkisebbre csökkentse a felek közötti feszültséget, az ingatlan használatát a fenti módon osztotta meg, az ettől eltérő végleges döntést nem teszi jogszabálysértővé. Jelen esetben a másodfokú bíróság e jogszabályi rendelkezések betartásával döntött a perbeli ingatlan használatáról.

2. A lakáshasználat megosztásának a módja

A Legfelsőbb Bíróság PK 298. számú állásfoglalása értelmében a házastársak közös lakásának használatával kapcsolatos jogvitában a lakáshasználat rendezését kell kereseti kérelemnek tekinteni, amelyen belül a rendezés módjának meghatározása a bíróság feladata. Nincs jelentősége tehát annak a körülménynek, hogy a felek kizárólagos vagy osztott lakáshasználatot kérnek, hiszen a rendezés módját a bíróság határozza meg. Ilyen feltételek fennállása esetén nem terheli a tulajdonostársat olyan kötelezettség, hogy akarata ellenére is birtokába vegye és kizárólagosan használja a peres felek Csjt. 27. §-a alapján szintén közös tulajdonában álló, de a peradatok alapján az elmúlt évtizedekben raktárként funkcionáló nem lakás céljára szolgáló helyiséget (BH 1999.170.).

Figyelemmel arra, hogy a felperes maga sem vitatta a főépület közös tulajdoni jellegét [Csjt. 27. § (1) bekezdés], így a Csjt. 31/B. § (4) bekezdése alkalmazható a lakáshasználat megosztására is. Az előbbi törvényhely főszabályként biztosítja mindkét házasfél számára a közös tulajdonú lakás megosztott használatának a lehetőségét és a házasfelek valamelyikének a lakás kizárólagos használatára való feljogosítását csak kivételesen, és kizárólag akkor teszi lehetővé, ha a használat megosztását a lakás objektív adottságai lehetetlenné teszik (objektív oszthatatlanság), vagy ha valamelyik házastárs korábbi magatartására figyelemmel a közös használat a másik házastárs vagy a kiskorú gyermek érdekeinek súlyos sérelmével jár (szubjektív oszthatatlanság). Nem ad alapot viszont kizárólagos használatra a felek kölcsönösen összeférhetetlen, olyan magatartása, amelyre figyelemmel a közös használat valamelyikük vagy a kiskorú gyermek érdekeinek a súlyos sérelmével még nem párosul, és nincs jelentősége a használat mikénti rendezése körében annak sem, hogy a felek valamelyikének vagyoni érdeke fűződik-e a kizárólagos használathoz, vagy bármelyik fél lakásproblémája az ingatlanon található különálló épületben megoldható-e vagy sem.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!