Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2015.1.1 I. A büntetőtörvény időbeli hatályára vonatkozó rendelkezés szerint a bűncselekményt az elkövetés idején hatályban levő törvény szerint kell elbírálni. Az új büntetőtörvény alkalmazását a cselekmény enyhébb elbírálásának lehetősége nyithatja meg. A feltételes szabadságra vonatkozó kedvezőbb rendelkezések ellenére sem állapítható meg az enyhébb elbírálás lehetősége, ha a vád tárgyát képező bűncselekmény az új törvény szerint 1 rendbeli helyett több rendbelinek minősülne, s a bűncselekményre előírt különös részi büntetési tétel három évről öt évre szigorodik (1978. évi IV. törvény (a továbbiakban: Btk.) 2. §).

II. Uzsora-bűncselekménnyel a jogosulatlan pénzügyi tevékenység bűntette halmazatban nem állapítható meg. A két bűncselekmény látszólagos alaki halmazatot képez, s a specialitás elve alapján a cselekményt kizárólag a több törvényi ismérvvel rendelkező uzsora­bűncselekménynek lehet minősíteni [1978. évi IV. tv. 330/A. §, 298/D. § a) pont].

[1] A járásbíróság a 2013. február 20. napján kihirdetett ítéletében a terhelt bűnösségét folytatólagosan elkövetett zsarolás bűntettében [1978. évi IV. tv. (a továbbiakban: Btk.) 323. § (1) bek., (2) bek. b) pont], 2 rb. zsarolás bűntettének kísérletében [Btk. 323. § (1) bek., (2) bek. b) pont], 11 rb. uzsora-bűncselekmény bűntettében [Btk. 330/A. § (1) bek.] és jogosulatlan pénzügyi tevékenység bűntettében [Btk. 298/D. § a) pont] állapította meg, és ezért őt halmazati büntetésül 3 év 6 hónapi börtönbüntetésre, valamint 4 évi közügyektől eltiltásra ítélte. A terhelttel szemben 1 807 000 forint összegben vagyonelkobzást rendelt el.

[2] A járásbíróság ítélete ellen az ügyész által a terhelt terhére súlyosításért, illetve a terhelt és védője által a terhelt felmentése érdekében bejelentett fellebbezések alapján másodfokon eljáró törvényszék a 2013. október 15. napján megtartott nyilvános ülésen meghozott ítéletével a járásbíróság ítéletét

annyiban megváltoztatta, hogy a terheltnek a tényállás 2., 3., 4., 5., 8., 10. és 11. pontjaiban értékelt cselekményeit uzsora-bűncselekmény bűntette kísérletének minősítette, a jogosulatlan pénzügyi tevékenység bűntette vonatkozásában a bűnösség megállapítását mellőzte. Rögzítette, hogy a terhelt a büntetés kétharmad részének letöltése után bocsátható feltételes szabadságra, egyéb vonatkozásában az elsőfokú ítélet rendelkezéseit helybenhagyta.

[3] A járásbíróság az elsőfokú ítélete tényállásában rögzítette, hogy a terhelt 2000. augusztus 7. napjától kezdődően főállású egyéni vállalkozóként dolgozott, s ennek keretében tartotta fenn az Sz., A. út 38. szám alatti vegyesboltot, amelyből - egyéni vállalkozói kivét formájában - 2008. évben 824 500 forint, 2009. évben 855 500 forint, 2010. évben pedig 1 125 220 forint összegű jövedelme származott.

[4] Emellett a terhelt 2008. évtől kezdődően Sz. városában élő magánszemélyek részére - ezen személyek rászorult helyzetet kihasználva - különböző összegű pénzkölcsönöket nyújtott rendszeres haszonszerzésre törekedve. A terhelt a kölcsönöket azzal a feltétellel adta, hogy azok futamideje alatt a kölcsönvevő havonta 50%-os mértékű kamatot fizet.

[5] A terhelt tehát üzletszerűen foglalkozott pénzkölcsön nyújtásával, mely tevékenység a hitelintézetekről és pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény 3. § (1) bekezdés b) pontja alapján pénzügyi szolgáltatási tevékenységnek minősül. A terhelt e tevékenység végzéséhez a törvény 3. § (4) bekezdésében megkívánt engedéllyel nem rendelkezett.

[6] A terhelt a hitelintézeti törvény által előírt kritériumok teljesítésének hiányában nem is rendelkezhetett a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének engedélyével a pénzügyi szolgáltatási tevékenység végzéséhez, ilyen engedély kiadását a terhelt nem is kérelmezte, ennek ellenére 50%-os kamat ellenében nyújtott pénzkölcsönt Á. Z.-né, H. Gy.-né, S. S.-né, K. É., H. F.-né, D. A., B. J.-né született H. E., G. A., B. J.-né született Á. E., G. P. és D. G.-né sértettek részére, a kölcsönök folytán keletkező fizetési kötelezettségek elmulasztása esetén pedig a kölcsönvevő személyeket több esetben fenyegetéssel bírta rá a teljesítésre.

[7] 1. tényállási pont:

[8] Á. Z.-né sértett évek óta vásárolt a terhelt által fenntartott vegyesboltban, s hallotta azt is a terhelttől, hogy kamat megfizetése ellenében szokott pénzkölcsönt is nyújtani. 2008. november 7. napján Á. Z.-né sértett házastársa elhalálozott, s a sértett ezt követően - pontosabban meg nem határozható időpontban - 100 000 forintot kért kölcsön a terhelttől a temetés költségeire.

[9] A terhelt a kölcsön összegét a lakásán adta át Á. Z.-né részére, s ekkor kikötötte azt is, hogy a következő hónapban a sértettnek 150 000 forintot kell visszafizetnie. A terhelt a fizetési kötelezettség teljesítésének biztosítékaként elkérte a sértettől a bankkártyáját is, amelyet a sértett átadott a terheltnek.

[10] Ezt követően a terhelt a következő hónapban felvett a sértett bankszámlájáról - a bankkártya segítségével - a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság által havonta átutalt nyugellátásokból 170 000 forintot, amelyből 20 000 forintot átadott a sértettnek, a fennmaradó összeget pedig a tartozás törlesztéseként megtartotta.

[11] Á. Z.-né sértettnek ennek folytán kiesett a havi jövedelme, így a hónap végén a terhelt által a sértett bankszámlájáról levett és megtartott 150 000 forintból ismételten 100 000 forintot kért kölcsön a vádlottól, amelyet a következő hónapban ugyancsak 50% kamattal terhelten, 150 000 forint megfizetésével kellett teljesítenie.

[12] Ezt követően a sértett minden hónapban - a hónapok vége felé - 100 000 forintot kért kölcsön a terhelttől, aki a következő hónapokban a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság által átutalt ellátások összegét - általában 170 000 forintot - a sértett bankszámlájáról a bankkártya segítségével felvette, ebből az összegből 20-30 000 forintot fizetett vissza a sértettnek, a fennmaradó összeget pedig megtartotta.

[13] A terhelt a sértett bankkártyáját végül 2011. július hónapban visszaadta Á. Z.-né sértettnek, azonban ezt követően is követelte tőle az 50%-os kamattal növelt kölcsönösszegeket, mely követeléseknek a sértett még két alkalommal, 2011. augusztus és 2011. szeptember hónapokban eleget tett, az általa a bankszámlájáról felvett 150 000 forintot átadta a terheltnek.

[14] 2011. október 4. napján Á. Z.-né sértett az egyik ismerősénél tartózkodott Sz.-en, az A. úton, amikor felkereste őt a terhelt és a tartozás kiegyenlítését követelte a sértettől. A sértett ekkor közölte a terhelttel, hogy szüksége van a jövedelmére, így pénzt adni nem tud a terheltnek. A terhelt ezt követően, a délutáni órákban ismételten felkereste - ezúttal már az Sz., R. utca 1. szám alatti lakásán - a sértettet, hogy a tartozását rendezze, a terhelt ekkor kiabált is a sértettel, majd miután a sértett továbbra sem teljesített, később ismételten felkereste őt a terhelt, bement a sértett házába, s közölte a sértettel, ha nem lesz meg a pénz, "leüti" a kocsival. A sértett azonban ezt követően sem teljesített fizetést a terheltnek, hanem 14 óra 15 perckor bejelentést tett a rendőrségen.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!