Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

645/F/1996. AB határozat

hatásköri összeütközés megszüntetése iránt benyújtott indítvány tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság hatásköri összeütközés megszüntetése iránt benyújtott indítvány tárgyában meghozta a következő

határozatot:

Az Alkotmánybíróság Szeged Megyei Jogú Város közlekedési hatósága által 55/825-10/1995. szám alatt hozott határozat - fellebbezés alapján történő - másodfokú érdemi elbírálására a Csongrád Megyei Közlekedési Felügyeletet jelöli ki.

INDOKOLÁS

1. Szeged Megyei Jogú Város közlekedési hatósága arra kötelezte az ügyfelet, hogy a közúton (un. zsákutcában) általa engedély nélkül épített kaput és kerítést távolítsa el. Az ügyfél jogorvoslati kérelme alapján a másodfokon eljáró Csongrád Megyei Közlekedési Felügyelet az elsőfokú határozatot megsemmisítette. Határozatában azt állapította meg, hogy az ügy "nem közlekedéshatósági, hanem építéshatósági" döntést igényel.

A jogerős határozatot követően a város építésügyi hatósága az ügyfél javára "visszavonásig érvényes fennmaradási engedélyt" adott az elkerített "kb. 1352 terjedelmű közterület" használatára. E határozat ellen viszont a szomszédos ingatlan tulajdonosa fellebbezett, arra kérve a megyei közigazgatási hivatalt, hogy az ingatlanáról az elzárt utcai szakaszra való kijutást - az elsőfokú határozat megváltoztatásával - továbbra is tegye lehetővé számára, mivelhogy az ingatlanának a másik utcáról történő megközelíthetősége - ha azt bármilyen okból (miként a gázvezeték-építés időszakában történt) bezárják - lehetetlenné válik.

A Csongrád megyei közigazgatási hivatal úgy foglalt állást, hogy az elzárt földrészlet "nem egyszerűen közterület, hanem az közút", ezért megkereste a megyei közlekedési felügyeletet, hogy a jogerős határozatában "elfoglalt álláspontját revideálja". A felügyelet azonban kitartott korábbi felfogása mellett; a levélre azt válaszolta: az ügyet "építéshatósági eljárás keretében lehet megnyugtató módon rendezni." Ezt követően - eljárásának felfüggesztése mellett - a közigazgatási hivatal vezetője az Alkotmánybírósághoz fordult "az eljáró államigazgatási szerv kijelölésére."

2. A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény (a továbbiakban: Ktv.) 2. § (1) bekezdése szerint a "törvény hatálya kiterjed... az utakra..." A Ktv. 47. § h) pontja az út fogalmát így határozza meg: "Út: a gyalogosok és a járművek közlekedésére szolgáló közterület, illetőleg magánterület (közút, magánút.)" A Ktv. 8. § (1) bekezdése akként rendelkezik, hogy a "közúti közlekedéssel összefüggő állami és önkormányzati feladatok" közé tartozik: "c) a közúti közlekedési hatósági feladatok ellátása". A Ktv. végrehajtására kiadott 30/1988. (IV. 21.) MT rendelet 4. § (1) bekezdése szerint a "közúti közlekedési hatósági tevékenységet... a helyi közutak ... tekintetében ... a jegyzők látják el." A Ktv. 46. § (2) bekezdése pedig azt mondja ki, hogy azokban "a közlekedési hatósági ügyekben, melyekben első fokon a települési önkormányzat jegyzője... jár el, a másodfokú hatóság a területileg illetékes közlekedési felügyelet."

Az ügyfél által birtokba vett közterület helyi közút, a Szigony utca elnevezésű zsákutca része.

Szeged város jegyzője - illetőleg a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 36. §-a alapján a jegyző által kiadmányozásra feljogosított Városüzemeltetési és Műszaki Iroda - 55/825-10/1995. sz. alatt meghozta elsőfokú útügyi határozatát. Fellebbezés folytán ennek másodfokú érdemi elbírálására - a fentebb említett jogszabályi rendelkezések szerint - a Csongrád Megyei Közlekedési Felügyeletnek van hatásköre.

3. Más hatósági döntési körbe tartozik valamely útszakasz építési munkára való igénylésének elbírálása, mint ugyanennek a közterületnek, mint egy út részének a megszüntetése. Tévedett ezért a megyei Felügyelet, amikor az útelzárást a közterület rendeltetésétől eltérő célú igénybevételének minősítette, s az útakadály megszüntetése vagy fenntartása ügyében keletkezett jogvita elbírálásának a kötelezettségét az építésügyről szóló 1964. évi III. törvény (a továbbiakban: Étv.) szerinti építésügyi hatósági feladatkörbe tartozónak tekintette. Mind az Étv. 26-34. §-a szerinti "építésügyi hatósági engedélyezés"-re, mind a Ktv. 36-43. §-ában foglalt "A közút nem közlekedési célú igénybevételére" vonatkozó előírások ugyan építésügyi igazgatási feladat- és hatáskörökre, illetőleg engedélyezési eljárásra utalnak, következésképpen a közterület és a közút fogalmának átfedése jogszabály-értelmezési problémákat keletkeztethet. A feloldásban azonban a Ktv. 29. § (1) bekezdése egyértelmű eligazítást nyújt: "Utat... megszüntetni ... csak a közlekedési hatóság engedélye alapján szabad." S az út csekély hányada is része az útnak.

4. Az Alkotmánybíróság rendelkezésére bocsátott iratokból az is kitűnik, hogy a lezárt útszakaszt is magába foglaló térség rendezési terve felülvizsgálatának előkészítésétől a polgármesteri hivatal Városrendezési Irodája "nem zárkózott el." Az új vagy módosított rendezési tervet - többirányú egyeztetési eljárást követően - az Étv. 6. §-a alapján a városi közgyűlés hagyja jóvá. Ha a város önkormányzata változtat a jelenlegi rendezési terven, s a Szigony utcára vagy a jogvita alatt álló részére - rendelet útján közzétett - új városrendezési tervet fogad el, abban az esetben valóban építésügyi hatósági eljárás keretében lehet majd a terület átalakításáról dönteni. A rendezési terv várt módosítása sem szolgál indokul azonban arra, hogy a folyamatban lévő közlekedési hatósági eljárásban a másodfokú igazgatási szerv az útügyi hatóságok hatáskörének hiányát állapítsa meg.

5. A 2-4. pontban kifejtett érvek alapján az Alkotmánybíróság az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény 8. § (2) bekezdésében és az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. törvény 50. § (2) bekezdésében megszabott hatáskörében eljárva azt állapította meg, hogy a jogvita eldöntésében a közlekedési hatóságoknak van hatásköre, ezért másodfokon érdemi döntésre kötelezett szervként a Csongrád Megyei Közlekedési Felügyeletet jelölte ki.

Budapest, 1996. december 17.

Dr. Ádám Antal s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Schmidt Péter s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Kilényi Géza s. k.,

előadó alkotmánybíró

Tartalomjegyzék