Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH+ 2015.6.262 Vezető tisztségviselő helytállási kötelezettségének megállapítása körében vizsgálandó szempontok [1991. évi XLIX. tv. (Cstv.) 33/A. § (1), (2) és (5) bek.].

A felperes kft. alapítói az I. r. alperes és fia voltak. 2009. április 28-áig az ügyvezetői tisztséget ez utóbbi személy töltötte be. Üzletrészének fenti nappal történt átruházását követően a felperes tagjává vált a II. r. alperes, aki az I. r. alperes édesanyja. Ettől az időponttól kezdődően ő lett a cég önálló cégjegyzésre jogosult ügyvezetője.

2006. augusztus 24-én a felperes kft. adásvételi szerződéssel megvásárolt egy b.-i beépítetlen ingatlant társasház felépítése céljából. A kivitelezés befejezését megelőzően adásvételi szerződéseket kötött. 2008. április 10-én az ingatlan tulajdoni hányadát P. Zs. részére értékesítette 12 000 000 Ft vételár ellenében. A szerződés egyebek között azt tartalmazta, hogy a vevő a vételárat 1 500 000 Ft állami támogatásból, és 10 500 000 Ft hitelből fogja megfizetni legkésőbb 2008. szeptember 15-ig részletekben.

2008. április 10-én a felperes a perbeli ingatlan további tulajdoni hányadára D. Cs.-val és nejével kötött adásvételi szerződést 14 500 000 Ft-os vételáron. A vevők ebből 1 300 000 Ft-ot készpénzben megfizettek a szerződés aláírásakor. A fennmaradó 13 200 000 Ft-ot ők is hitelből vállalták megfizetni részletekben, 2008. szeptember 15-ig.

A felperes ügyvezetője a 2008. május 6-án, illetve a 2008. május 26-án kelt nyilatkozataival hozzájárult a vevők tulajdonjogának az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzéséhez. A tulajdonjog változás az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre került.

A 2008. december 13-án készült, az I. r. alperes által is aláírt jegyzőkönyvben, a D. házaspár elismerte 1 179 000 Ft tartozása fennállását, s vállalta, hogy azt 2009. december 31-ig kifizeti, továbbá P. Zs. ugyancsak írásbeli elismerő nyilatkozatot tett a 2 292 000 Ft-os tartozása tekintetében, amit ő is a fenti időpontig vállalt kifizetni.

2008. december 16-án a D. házaspár 488 000 Ft és 600 000 Ft, P. Zs. 525 000 Ft és 375 000 Ft vételár hátralékot megfizetett a felperes folyószámlájára. A vevőknek azonban minőségi kifogásaik is voltak, amelyről a felperes értesült.

2008-ban az I. r. alperes három ingatlant vásárolt a felperestől. Ezek közül az sz.-i 1083/11 hrsz. alatti építési telek vételára 13 000 000 Ft volt, amelynek kiegyenlítéséhez kölcsönt vett fel.

2009-ben az adóhatóság a felperessel szemben vizsgálatot indított. 2009. február 20-án az I. r. alperesnek ekkor még a felperesnél ügyvezetői tisztséget betöltő fia adta át a kft. iratait az adóhatóság részére.

Egy 2009. szeptember 17-én előterjesztett felszámolási kérelem alapján a megyei bíróság a 2009. december 11-én kelt végzésével elrendelte a felperes felszámolását. E határozat közzétételére 2010. január 25-én került sor.

A II. r. alperes a felszámolási eljárás megindítását követően, 2010. május 31-én küldte meg a felszámoló részére a felperes tevékenységet lezáró beszámolóját, amelyben követelés nem nyert feltüntetést. A II. r. alperes a mérleget alátámasztó számviteli bizonylatokat, szerződéseket nem adta át a felszámolónak.

2011. augusztus 17-én kelt levelével az I. r. alperes arról tájékoztatta a felszámolót, hogy a 2008. december 13-án készült jegyzőkönyv alapján P. Zs.-nek 2 292 700 Ft, a D. házaspárnak 1 179 000 Ft tartozása állhat fenn a felperessel szemben. A levél tartalmazta azt is, hogy P. J. ugyancsak 2 600 000 Ft-tal tartozik a kft.-nek.

A felperes a módosított keresetében annak megállapítását kérte, hogy az I. és a II. r. alperes a felperes társaság fizetésképtelenséggel fenyegető helyzetének bekövetkezte után az ügyvezetési feladatait nem a hitelezők érdekeinek elsődlegessége alapján látta el, és ezáltal a gazdálkodó szervezet vagyona csökkent, illetőleg a hitelezők követelésének teljes kielégítése meghiúsult. Kérte az I. és a II. r. alperes vagyoni biztosíték nyújtására kötelezését is.

Előadta, a felszámolás alá került társaság iratainak átadása hiányában a társasházi lakásokkal kapcsolatos perbeli jogügyletekről csak az I. r. alperes 2011. augusztus 17-én kelt leveléből értesült. Az alperesek ezzel megakadályozták a felszámolót abban, hogy a felperes a hitelezők igényeinek kielégítése érdekében esetlegesen eredményesen meg tudja támadni a követelések alapjául szolgáló szerződéseket. A felperes utalt arra is, hogy az I. r. alperes által hivatkozott jegyzőkönyvből megállapíthatóan a követelések kötelezettjeinek a felperes ingatlan tulajdoni hányadaira vonatkozó tulajdonjogának bejegyzésére annak ellenére sor került, hogy a teljes vételárat nem fizették meg.

Utóbb előadta azt is, hogy a felperes iratai között fellelhető számla alapján az is megállapítható, hogy az I. r. alperes sem egyenlítette ki az általa vásárolt sz.-i ingatlan 13 000 000 Ft-os vételárát. A 2011. augusztus 17-én kelt, az I. r. alperes által írt levél, illetve a megelőzően említett számla alapján összesen 19 071 700 Ft-ban határozta meg az alperesek felróható magatartásával okozati összefüggésben keletkezett vagyoncsökkenése mértékét.

A felperes előadta azt is, hogy az I. r. alperes, bár nem volt a felperes társaság cégjegyzékbe bejegyzett ügyvezetője, annak döntéseire ténylegesen meghatározó befolyást gyakorolt.

A felperes állította, hogy a fizetésképtelenséggel fenyegető helyzete 2008. december 30-án beállt, ekkor ugyanis már 1 887 663 Ft összegű köztartozása állt fenn.

Az I. r. alperes a kereset elutasítását kérte. Vitatta, hogy tényleges és meghatározó befolyást gyakorolt volna a felperes döntéseire. Előadta, hogy külföldön él és dolgozik több mint 2 éve, emiatt helytállási kötelezettség nem terhelheti. Állította, hogy az általa vásárolt ingatlanok teljes vételárát kifizette. Utalt arra is, hogy P. Zs., valamint a D. házaspár által vásárolt ingatlanhányadok vételárát a számukra hitelt biztosító bank kifizette. A vevők a hiteltörlesztési kötelezettségüket nem teljesítették, s a felperes azt átvállalta. Hivatkozott arra is, hogy a felszámoló nem volt elzárva 2013 áprilisáig az említettekkel szembeni követelés érvényesítésétől.

A II. r. alperes érdemi nyilatkozatot nem terjesztett elő, az elsőfokú eljárás során tartott tárgyalásokon sem személyesen, sem képviselő útján nem jelent meg.

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy az alperesek a felperes ügyvezetőjeként a cég fizetésképtelenséggel fenyegető helyzete bekövetkezte után ügyvezetői feladataikat nem a hitelezők érdekeinek elsődlegessége alapján látták el, ezáltal a felperes vagyona 13 821 700 Ft összegben csökkent. Kötelezte az alpereseket, hogy a hitelezők követelésének kielégítése céljából, 15 napon belül, egyetemlegesen nyújtsanak vagyoni biztosítékot az említett összegben. Ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasította.

Határozatának indokolásában rögzítette, az ügyvezetői felelősség megállapítása alapjául a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (a továbbiakban: Cstv.) 2011. október 11-én hatályos rendelkezéseit alkalmazta. A perben nem vitatott tényként fogadta el, hogy a felperes fizetésképtelenséggel fenyegető helyzete 2008. év végén következett be, figyelemmel a ki nem fizetett adótartozására.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!