Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

31985R2967[1]

A Bizottság 2967/85/EGK rendelete (1985. október 24.) a hasított sertések közösségi osztályozási rendszerének alkalmazására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról

A BIZOTTSÁG 2967/85/EGK RENDELETE

(1985. október 24.)

a hasított sertések közösségi osztályozási rendszerének alkalmazására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Gazdasági Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a legutóbb a 2966/80/EGK rendelettel ( 1 ) módosított, a sertéshús piacának közös szervezéséről szóló, 1975. október 29-i 2759/75/EGK tanácsi rendeletre ( 2 ) és különösen annak 2. cikkére és 4. cikke (6) bekezdésére,

tekintettel a hasított sertések közösségi osztályozási rendszerének megállapításáról szóló, 1984. november 13-i 3220/84/EGK tanácsi rendeletre ( 3 ) és különösen annak 5. cikke (1) bekezdésére,

mivel a 3220/84/EGK rendelet alkalmazásának érdekében részletes szabályok megállapítására van szükség, különösen olyan intézkedések meghozatalára, amelyek célja az alkalmazás egységes alapjainak megteremtése;

mivel a "súly" a hűtött hasított félsertésre vonatkozik; mivel ennek kiszámítása úgy történik, hogy a mérés eredményére egy meghatározandó átváltási együtthatót kell alkalmazni; mivel ez az együttható a sertés leszúrása és a mérés időpontja között eltelt idő függvényében változik; mivel ezért az együttható kiigazítását engedélyezni kell;

mivel a hasított félsertések színhústartalmának becslésére engedélyezett osztályozási módszereket kell használni; mivel csak a statisztikailag bizonyított módszerek engedélyezhetők; mivel az osztályozási módszerek engedélyezése az értékelés során kapott statisztikai hibák legnagyobb tűréshatárának való megfeleléstől függ, amelyet meg kell határozni;

mivel a hasított félsertések megjelölése a 3220/84/EGK rendelet 4. cikke (2) bekezdésének sérelme nélkül kötelező; mivel a piac áttekinthetőbbé tétele érdekében a hasított félsertések megjelölésére és azonosítására vonatkozóan részletes szabályokat kell megállapítani, ugyanakkor bizonyos körülmények között lehetővé kell tenni az ettől való eltérést;

mivel az ebben a rendeletben előírt intézkedések megegyeznek a Sertéshúspiaci Irányítóbizottságának véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

E rendelet a hasított félsertések közösségi osztályozási rendszeréről szóló 3220/84/EGK rendelet végrehajtásának részletes szabályait állapítja meg.

2. cikk

(1) A 3220/84/EGK rendelet 2. cikk (2) bekezdés első albekezdésében említett hasított sertés hideg súlyát úgy lehet megkapni, hogy a sertés leszúrását követő 45 percen belül mért meleg súlyból 2,0 %-ot le kell vonni.

(2) Ha egy adott vágóhídon a sertés leszúrása és mérése közötti 45 perces idő általában nem tartható be, az illető tagállam szakhatósága engedélyt adhat ennek az időszaknak a meghosszabbítására, feltéve, hogy az (1) bekezdésben meghatározott 2,0 %-os levonást minden további eltelt negyedóra után 0,1 százalékkal csökkenteni kell.

(3) Az (1) és (2) bekezdésektől eltérve a hideg hasított súlyt úgy is ki lehet számítani, hogy az adott tagállamban az ottani sertésállományok jellemzői alapján előre meghatározott abszolút súlycsökkentési kategóriákat vesznek figyelembe, és erről értesítik a Bizottságot. Az ilyen kategóriák használatát a 2759/75/EGK rendeletben előírt eljárásnak megfelelően kell engedélyezni, amennyiben az egyes súlyosztályokra vonatkozó levonások a lehető legjobban megfelelnek az (1) és (2) bekezdések eredményeként létrejött levonásoknak.

3. cikk

(1) A hasított sertés színhústartalmának meghatározására használható, a 3220/84/EGK rendelet 2. cikkének (3) bekezdése értelmében osztályozási módszerként engedélyezett standard statisztikai módszernek a "legkisebb négyzetek"-módszer vagy rangcsökkentő módszerek minősülhetnek, de egyéb, statisztikailag igazolt módszerek is alkalmazhatóak.

A módszer az érintett országos vagy regionális sertéshústermelésből vett reprezentatív mintán alapul, amely legalább 120 olyan hasított sertést foglal magában, amelyek színhústartalmát az e rendelet I. mellékletében szereplő boncolási módszerrel állapították meg. Több mintavételi módszer használata esetén a referenciaértéket legalább 50 hasított testen kell mérni, és a pontosságnak legalább akkorának kell lennie, amekkora az I. mellékletben szereplő módszer felhasználása révén, 120 hasított testen, a standard statisztikai módszer alkalmazásával érhető el.

(2) Az osztályozási módszerek csak akkor engedélyezhetők, ha a jósolt és a valós értékek közötti átlagos négyzetes gyök eltérés (RMSEP), amelyet teljes körű keresztellenőrzéssel számítanak ki, kevesebb mint 2,5. Ezenkívül valamennyi kiugró értéket figyelembe kell venni az RMSEP kiszámításánál.

(3) A tagállamok jegyzék útján értesítik a Bizottságot a területükön engedélyeztetni kívánt minősítési módszerekről, leírva a boncolásos vizsgálatot, jelezve azokat az elveket, amelyeken ezek a módszerek alapulnak, illetve azokat az egyenleteket, amelyeket a színhús százalékos arányának becsléséhez használnak. A jegyzéknek két fejezetből kell állnia, továbbá tartalmaznia kell a II. mellékletben előírt elemeket. A jegyzék első fejezetét a boncolásos vizsgálat megkezdését megelőzően kell a Bizottsághoz benyújtani.

A minősítési módszer engedélyezésének eljárása valamely tagállam területén a 2759/75/EGK rendelet 24. cikkében leírtaknak megfelelően, a jegyzék alapján történik.

(4) A minősítési módszerek alkalmazásának minden részletében meg kell egyeznie az azokat engedélyező közösségi határozatban leírtakkal.

4. cikk

(1) A 3220/84/EGK rendelet 4. cikke (2) bekezdésének sérelme nélkül a hasított félsertéseket a 3. cikk (2) és (3) bekezdésében megadott rendszer megfelelő osztályát jelző nagybetűvel, illetve az ugyanennek a rendeletnek a 4. cikke (1) bekezdésben leírt becsült színhústartalom százaléka szerint, ezenkívül pedig, amennyiben szükségesnek mutatkozik, bármilyen egyéb, megfelelőnek tekintett adat feltüntetésével együtt meg kell jelölni. A betűknek, illetve számoknak legalább két centiméter magasaknak kell lenniük. A megjelölés céljaira bármely nem mérgező, kitörölhetetlen és hőhatásnak ellenálló festék megfelel, vagy bármely egyéb olyan állandó megjelölés, amelyet az illetékes nemzeti hatóság előzetesen engedélyezett.

(2) A hasított félsertéseket a hátsó csülök vagy a sonka bőrén kell megjelölni.

(3) Olyan címke, amelyet úgy erősítettek fel, hogy sérülés nélkül nem lehet eltávolítani, szintén elfogadható módja a megjelölésnek.

5. cikk

A 3220/84/EGK rendelet 4. cikke (2) bekezdésében meghatározott esetben a hasított félsertéseket valamilyen megváltoztathatatlan módon, egyedileg kell azonosítani.

6. cikk

A tagállamok megteszik azokat az intézkedéseket, amelyeket szükségesnek tartanak ahhoz, hogy e rendelet alkalmazását saját területükön szavatolják, és az ilyen intézkedésekről a Bizottságot a lehető legrövidebb időn belül tájékoztatják.

7. cikk

Ez a rendelet 1985. november 1-jén lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

I. MELLÉKLET

1.

A színhús százalékos arányának becslése a négy fő testtáj boncolásán alapul. Ezt a boncolást a referencia módszernek megfelelően kell elvégezni.

2.

A színhústartalom referenciaszázalékát az alábbiak szerint kell kiszámítani:

Anégy testtájban található színhús súlyát úgy lehet kiszámítani, hogy a nem színhús elemek teljes súlyát levonjuk a négy testtáj boncolás előtti teljes súlyából.

II. MELLÉKLET

1.

A jegyzék első fejezete a boncolási vizsgálat részletes leírását tartalmazza és különösen az alábbiakra tér ki:

- a vizsgálat időtartama és az egész engedélyezési eljárás időbeli ütemezése,

- a vágóhidak száma és helye,

- a becslési módszer által érintett sertésállomány leírása,

- a választott mintavételi módszerrel kapcsolatban használt statisztikai módszerek bemutatása,

- a nemzeti gyorsmódszer leírása,

- a felhasználni kívánt hasított sertések pontos előkészítésének ismertetése.

2.

A jegyzék első fejezete a boncolási vizsgálat eredményeinek részletes leírását tartalmazza és különösen az alábbiakra tér ki:

- a választott mintavételi módszerrel kapcsolatban használt statisztikai módszerek bemutatása,

- a bevezetendő vagy módosítani kívánt egyenlet,

- az eredmények számszerű és grafikus megjelenítése,

- az új műszer leírása,

- a sertések súlyhatára, amelynél az új módszer még használható, illetve bármely egyéb olyan korlátozó tényező, amely a módszer gyakorlati használhatóságát akadályozhatja.

( 1 ) HL L 307., 1980.11.18., 5. o.

( 2 ) HL L 282., 1975.11.1., 1. o.

( 3 ) HL L 301., 1984.11.20., 1. o.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 31985R2967 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:31985R2967&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 01985R2967-20060815 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:01985R2967-20060815&locale=hu

Tartalomjegyzék