Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2018.10.278 Az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett tulajdonosok és az ingatlanok megszerzéséhez szükséges vételárat biztosító külföldi személy között a termőföld-tulajdonszerzési korlátozás kijátszása érdekében létrejött megállapodás jogszabály megkerülésére irányul, ezért semmis.

Ha az eredeti állapot helyreállítása azzal az eredménnyel jár, mintha a felek érvényes szerződést kötöttek volna, indokolt lehet az állam javára való marasztalás [1994. évi LV. tv. (Ftv.) 7. § (1) bek., 9. § (1) és (4) bek., 1959. évi IV. tv. (régi Ptk.) 200. § (2) bek., 237. § (1) és (4) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes német állampolgár, a magyar állampolgár I. és II. rendű alperesek házastársak, a III. és IV. rendű alperesek a gyermekeik. A felperes a termőföldtulajdon szerzését tiltó jogszabályok változása, saját tulajdonszerzése reményében finanszírozta az alperesek földvásárlását. Az ingatlanok vételárát, az alperesek tulajdonjoga bejegyzésének költségét a felperes viselte. A földeken mint haszonélvező vagy haszonbérlő, az I. rendű alperessel megalapított Kft. gazdálkodott, amelyben az I. rendű alperes tagsága rövidesen megszűnt. 1999. december 22-én az I. alperes, 2000. július 1-jén a II. rendű alperes is írásbeli nyilatkozatot tettek arról, hogy a nevükre vásárolt mezőgazdasági területeket, amelyekre a Kft. haszonélvezeti és jelzálog joga van bejegyezve, a felperesnek haladéktalanul, térítésmentesen átadják, mihelyt a magyar jogszabályok lehetővé teszik a tulajdonszerzését. A belföldi magánszemélyre vonatkozó (területi) tulajdonszerzési korlátozás miatt a földvásárlásban vevőként később a kiskorú III. és IV. rendű alperes közreműködött.

[2] A felperes az általa 2000. márciustól finanszírozott 129 582 880 forint vételárról 2004. október 14-én kölcsönszerződést kötött az I-III. rendű alperesekkel. Abban rögzítették, hogy a kölcsönvevő alperesek (mellékletben felsorolt, közel 900 ha) termőföldet vásároltak, amit haszonbérbe adnak. A haszonbérletből származó bevételek a kölcsönadó felperest illetik, aki jogosult a haszonbérlet feltételeinek meghatározására. Az alperesek kötelezettséget vállaltak arra, hogy a földterületeket nem terhelik meg, nem idegenítik el. A 6. pont szerint a felperest megilleti a jog, hogy a területek eladásáról, felosztásáról, haszonbérbe adásáról, cseréjéről, megterheléséről döntsön, a szerződéses feltételeket meghatározza ("teljes rendelkezési jog"). Az ebből származó bevételek kölcsöntörlesztés címen a felperest illetik. A kölcsön visszafizetésének biztosítására jelzálogszerződést írtak alá. Külön megállapodást kötöttek arról, hogy a felperes a kölcsönt nem követeli vissza, követelést azzal kapcsolatban nem érvényesít, a kölcsön és az azt biztosító jelzálogjog a tulajdonjog felperes, illetve örökösei által történő megszerzésének a biztosítéka. Az I. rendű alperes az időközben értékesített cs.-i ingatlanok vételárát átadta a felperesnek.

[3] A felperes 2013-ban a Kft. és az ingatlanok értékesítéséről határozott. 2014. április 11-én kötött adásvételi szerződésekkel az alperesek 719,3421 ha földterületet ruháztak át 989 453 970 forint - ügyvédi letétbe helyezéssel teljesített - vételáron. A felperes (és a lánya) a haszonélvezeti, illetve az elidegenítési és terhelési tilalommal biztosított jelzálogjogáról lemondott. A felperes és az alperesek mint jogosultak a letéteményes ügyvéddel 2014. április 14-én kötött letéti szerződése szerint a vételár az alperesek részére kerül kifizetésre, az I-III. rendű alperesek jutója terhére a felperesnek kell kifizetni 129 582 880 forint kölcsönt és 2001. január 1-től járó, 140 717 324 forint kamatát. Az ügyvéd a vételárat a letétből 2014. május 21-én kiutalta, az alperesek azután 28 838 224 forint adót megfizettek. A letéteményes ügyvéd és az alperesek mint kötelezettek által a letéti megállapodás kiegészítéseként aláírt nyilatkozat szerint az alperesek az adót meghaladó összeget a vevők tulajdonjogának bejegyzését követően a letéteményes ügyvéd részére átadják.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[4] A felperes a keresetében az I. rendű alperest 244 247 811 forint, a II. rendű alperest 214 058 721 forint, a III. rendű alperest 201 173 556 forint, a IV. rendű alperest 27 728 884 forint vételár és késedelmi kamata megfizetésére kérte kötelezni szerződésük és az alperesek letéti megállapodást kiegészítő nyilatkozata, a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: új Ptk.) 6:138. §-a, 6:532. §-a, 6:48. § (1) bekezdés alapján.

[5] Az alperesek az ellenkérelmükben a kereset elutasítását kérték.

Az első- és másodfokú ítélet

[6] Az elsőfokú bíróság az ítéletében az I. rendű alperest 244 247 811 forint, a II. rendű alperest 214 058 721 forint, a III. rendű alperest 201 173 556 forint, a IV. rendű alperest 27 728 884 forint és 2014. május 21-től késedelmi kamat megfizetésére kötelezte. Indokolása szerint az ingatlanok értékesítése kapcsán a felek nem találtak a felperes részére a vételár kifizetését megalapozó legális jogcímet. 2014. április 14-én a költségekkel csökkentett vételár alperesek részére történő megfizetésében állapodtak meg. Abból, hogy a letéti szerződés kiegészítéseként az alperesek vállalták az adót meghaladó rész átadását a letéteményes részére, okszerűen következik a felek szóbeli megállapodása a megszűnő szerződésük elszámolásáról, a vételár felperesnek történő kifizetéséről. Az elsőfokú bíróság e megállapítást annak a mérlegelésével tette, hogy az alperesek a letéteményes ügyvéd tanúkénti meghallgatását megakadályozták, a titoktartási kötelezettség alól nem mentették fel [BH 2016.331.]. A jogvitát az új Ptk. hatálybalépésével összefüggő átmeneti és felhatalmazó rendelkezésekről szóló 2013. évi CLXXVII. törvény (a továbbiakban: új Ptké.) 50. § (1) bekezdése felhívásával a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) alapján bírálta el. Az elsőfokú bíróság szerint a Ptk. 200. § (1) bekezdéséből következő típusszabadság lehetőséget nyújtott arra, hogy a felek között vegyes, a megbízás (474. §), a bizomány (507. §) és az előszerződés (208. §) elemeit magában foglaló megállapodás jöjjön létre. A felperes megbízásából, az általa biztosított vételárból díjazás ellenében vásárolták az alperesek saját nevükben a mezőgazdasági ingatlanokat, azok a Kft. használatába kerültek, felettük rendelkezési joggal a felperes bírt. A megállapodásuk jogszabályba nem ütközött, mert a felperes tulajdonjogot nem szerzett, azt arra az esetre kötötték ki, ha megszűnik a jogszabályi tilalom. A felek megállapodásához biztosítéki jelleggel kapcsolódott az alperesek által a Kft.-vel kötött haszonbérleti és a felperessel kötött, az ingatlanokon alapított jelzálogjoggal biztosított kölcsönszerződés. Az elsőfokú bíróság szerint a felek megállapodása arra az esetre vonatkozik, ha a felperes jogszabályváltozás folytán tulajdont szerezhet. Nem volt megállapodás az ingatlanok értékesítése esetére. Az értékesítéssel a felek a megbízási, bizományi megállapodásukat közös megegyezéssel megszüntették, ezért a Ptk. 319. § (2) bekezdése szerint elszámolásnak van helye. Tartalma szerint a vételárnak a felperes javára való elszámolását jelenti a kölcsön és kamatai kifizetéséről rendelkező letéti szerződés. Az azt meghaladó vételár felperesnek történő megfizetését az alperesek a letéteményes ügyvéd részére történő visszafizetéssel vállalták. Az alperesek marasztalását alapozza meg a letéti szerződés, a felek szóbeli megállapodása, illetve az alperesek egyoldalú nyilatkozata.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!