Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2015.11.309 Az óvadékként letett összeg meghatározott jogviszonyok biztosítékául szolgál. A régi Ptk. 297. § (1) bekezdése szerint beszámításnak nincs helye olyan szolgáltatással szemben, amelyet megállapodás alapján meghatározott célra kell fordítani. Ha az óvadék jogosultja nem fizeti vissza a Cstv. 38. § (5) bekezdése alapján a felszámolás alá került óvadékot nyújtónak a fennmaradt összeget, az így keletkező tartozásába nem számíthatja be más, óvadékkal nem biztosított, ki nem elégített követeléseit, mert a beszámítást a Ptk. 297. § (1) bekezdése kizárja [1959. évi IV. tv. (régi Ptk.) 297. § (1) bek., 1991. évi XLIX. tv. (Cstv.) 38. § (5) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Győri Törvényszék G.20757/2013/5., Győri Ítélőtábla Gf.20040/2014/6., Kúria Gfv.30003/2015/5. (*BH 2015.11.309*)

***********

[1] A felperes az alperes bankkal 2012. április 19-én óvadéki betéti szerződést kötött, mely alapján a felperes 28 366 000 Ft-ot lekötött az alperes bank által vezetett számlán, az óvadéki szerződés mellékletében részletezett szerződésekből a felperest az alperessel szemben terhelő fizetési kötelezettségek biztosítására.

[2] A felperes felszámolását a bíróság 2013. május 13-án indította meg.

[3] A felperes felszámolója - az alperesi bankkal kötött más szerződések mellett - 2013. augusztus 2-án az óvadéki betéti szerződést azonnali hatállyal felmondta.

[4] A felszámoló az alperes hitelezői igényét visszaigazolta, melyből 28 682 376 Ft-ot mint lejárt követelést vett nyilvántartásba. Bankgaranciából eredő függő követelésként 21 788 282 Ft-ot mint le nem járt tőkekövetelést, és 804 467 Ft-ot mint jövőbeni jutalékot fogadott el.

[5] A felperes 2013. augusztus 28-án és október 3-án felszólította írásban az alperest az óvadéki betéti számlán zárolt összeg felperes pénzforgalmi számlájára történő átvezetésére. Az alperes 2013. október 9-én 11 630 074 Ft-ot átutalt a felperes számlájára.

[6] A felperes módosított keresetében egyrészt 18 577 788 Ft tőke és annak 2013. augusztus 14-től a kifizetésig járó késedelmi kamata, másrészt 11 630 074 Ft tőkének 2013. augusztus 4-től október 9-ig lejárt késedelmi kamataként 136 614 Ft megfizetésére kérte kötelezni az alperest, harmadrészt elszámolásra kérte kötelezni az alperest 2013. május 13-tól az általa vezetett óvadéki betétszámláról teljesített kifizetések tekintetében. Keresetét a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (Cstv.) 38. § (5) bekezdésének arra a szabályára alapította, mely szerint az óvadék jogosultja - az alperes bank - a felszámolás kezdő időpontjától számított három hónapon belül rendelkezhet az óvadéki betéti számlán vezetett pénzösszeggel. Ezt követően a megmaradt összeget a felszámolási vagyonba kell utalnia és csak mint zálogjogosult, a felszámolás körében juthat hozzá a követeléséhez.

[7] Az alperes a kereset elutasítását kérte azzal, hogy elismerte a módosított kereset szerinti tőke- és kése­del­mikamat-tartozásának fennálltát, azonban a felszámoló által nyilvántartásba vett 28 682 376 Ft összegű követelése erejéig beszámítási kifogást terjesztett elő, amely a felperes kereseti követelését kioltja. Beszámítási kifogásának jogalapjaként a Cstv. 36. § (1) bekezdésére és 38. § (3) bekezdésére hivatkozott.

[8] Az elsőfokú bíróság a módosított kereseti kérelemnek megfelelően kötelezte az alperest a kifizetésre és az elszámolásra.

[9] Az alperesnek az elsőfokú ítélet részbeni megváltoztatása iránt előterjesztett fellebbezése alapján eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezett részét megváltoztatta és a felperes 18 577 785 Ft tőke, valamint 136 614 Ft tőke és járulékai megfizetésére irányuló keresetét elutasította. (Az elszámolásra kötelező ítéleti rendelkezés első fokon jogerőre emelkedett.)

[10] Az adós nevében a felszámoló terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, melyben kérte - tartalma szerint - a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság ítéletének a helybenhagyását.

[11] Állította, hogy a jogerős ítélet sérti a Cstv. 38. § (5) bekezdését.

[12] Álláspontja az volt, hogy amennyiben az óvadék jogosultja nem él a Cstv. 38. § (5) bekezdésében biztosított, a felszámolás közzétételétől számított 3 hónapon belül a Ptk. 271. §-a szerinti kielégítési igényével, akkor ez a beszámítási jog a továbbiakban nem illeti meg a hitelezőt és zálogjogosult hitelezővé válik.

[13] Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében kérte a jogerős ítélet hatályában való fenntartását.

[14] A Kúria a jogerős ítéletet a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálta felül a Cstv. 6. § (3) bekezdése alapján alkalmazandó Pp. 275. § (2) bekezdése szerint, s azt az alábbi részében jogszabálysértőnek ítélte.

[15] Az óvadékba adott vagyontárgyból való kielégítés joga meghatározott jogviszonyhoz kapcsolódik, jelen esetben az óvadéki betétszerződés mellékletében felsorolt szerződésekhez. A Cstv. 38. § (5) bekezdése lehetővé teszi a jogosultnak, hogy - a Cstv. kielégítésre vonatkozó szabályaitól eltérően - az óvadékba adott vagyontárgyból a követelését kielégítse és a fennmaradt összeget elszámolással a felszámolónak átadja.

[16] Ha 3 hónapon belül nem következik be az az esemény, amely alapján a jogosult az óvadékból való kielégítési jogát érvényesíthetné (a jogviszonyból eredően nem keletkezik követelése az adóssal szemben), a teljes óvadék összegét át kell adnia a felszámolónak, akinek az így átadott összeget elkülönítve kell kezelnie. Amennyiben az óvadékkal biztosított szerződés alapján a jogosultnak követelése keletkezik az adóssal szemben {akár a függő követelésként elismert bankgaranciából, biztosítói garanciából vagy biztosító által kiállított, készfizetőkezesség-vállalást tartalmazó kötelezvényből származó [Cstv. 3. § (1) bekezdés g) pont], akár egyéb jogviszony alapján}, a felszámolónak a bejelentett követelésnek megfelelő összeget ki kell fizetnie a hitelezővé vált jogosult részére, a jogosult által átadott összeget figyelembe véve.

[17] Ha a felszámolási zárómérleg elkészítésének a napjáig nem merül fel olyan igény, amelyet eredetileg az óvadékkal biztosított jogviszonyból kellene kielégíteni - és nem függő követelésről van szó, mert arra külön szabály vonatkozik -, akkor az összeget a hitelezők között kell felosztani, a kielégítési sorrend szabályai szerint (Legfelsőbb Bíróság Gfv. X. 30.285/2009/6.).

[18] A jelen eljárásban az volt az eldöntendő jogkérdés, hogy a késedelembe esett jogosult alperes (hitelező) az óvadékként magánál tartott összeg vissza nem adása alapján keletkezett tartozásába az egyéb - nem óvadékkal biztosított - követelését beszámíthatja-e.

[19] A per adataiból megállapítható, hogy a hitelező alperes - a felperes felszámolója helyett - az összeggel való elszámolást saját maga kívánta elvégezni a beszámítás segítségével, melyre nincs lehetőség.

[20] A Kúria álláspontja szerint az elsőfokú bíróság helytállóan fejtette ki, hogy a felszámolás kezdő időpontjától kezdődően az adós felszámolás hatálya alá eső vagyonára vonatkozóan a speciális kielégítési szabályok alkalmazandók. Nem vitásan ugyanakkor lehetőség van arra, hogy a hitelező az adóssal szemben fennálló követelését a tartozásába beszámítsa még akkor is, ha a tartozása a felszámolás alatt keletkezik [Cstv. 36. § (1) bekezdés, 38. § (2) bekezdés].

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!