Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

51/2000. (XII. 18.) AB határozat

Budapest Főváros Terézváros Önkormányzatának a Terézvárosi Önkormányzat tulajdonában álló lakások és nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérbeadásának feltételeiről szóló 30/1993. (XII. 27.) rendelete alkotmányellenessége utólagos vizsgálatára irányuló indítvány tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság önkormányzati rendeleti előírás alkotmányellenessége utólagos vizsgálatára irányuló eljárásban meghozta a következő

határozatot:

Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy Budapest Főváros Terézváros Önkormányzatának a Terézvárosi Önkormányzat tulajdonában álló lakások és nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérbeadásának feltételeiről szóló 30/1993. (XII. 27.) rendelete 31. § (1) bekezdésében az "és az unokáját" szövegrész alkotmányellenes, ezért ezt a rendelkezést megsemmisíti.

Az Alkotmánybíróság e határozatát a Magyar Közlönyben közzéteszi.

INDOKOLÁS

I.

Az indítványozó Budapest Főváros Terézváros Önkormányzatának a Terézvárosi Önkormányzat tulajdonában álló lakások és nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérbeadásának feltételeiről szóló 30/1993. (XII. 27.) rendelete (a továbbiakban: Ör.) 31. § (1) bekezdésében az "és az unokáját" szövegrész alkotmányellenességének megállapítását és megsemmisítését kérte. Álláspontja szerint a sérelmezett előírás a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Lt.) 21: § (1)-(6) bekezdéseiben foglalt felhatalmazáson túlterjeszkedve szabályozta az unoka befogadását az önkormányzati bérlakásba. Az indítványozó arra is hivatkozott, hogy a kifogásolt rendelkezés ellentétes az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdésével, valamint a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.) 16. § (1) bekezdésével.

II.

Az Alkotmánybíróság a rendelkező részben foglalt döntését a következő jogszabályi előírásokra alapozta:

Az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdése szerint a helyi képviselő-testület feladatkörében rendeletet alkothat, amely nem lehet ellentétes a magasabb szintű jogszabállyal. Az Ötv. 16. § (1) bekezdése pedig előírja, hogy "a képviselő-testület a törvény által nem szabályozott helyi társadalmi viszonyok rendezésére, továbbá törvény felhatalmazása alapján, annak végrehajtására önkormányzati rendeletet alkot".

Az Lt. több tárgykörben is rendeletalkotási felhatalmazást állapít meg az önkormányzat képviselő-testülete számára. E törvény 21. § (6) bekezdése úgy rendelkezik, hogy "önkormányzati lakás esetén, ha a befogadáshoz a bérbeadói hozzájárulás szükséges, ennek feltételeit önkormányzati rendelet határozza meg". Az Lt. 21. § (1) bekezdése alapján ugyanis "a bérlő a lakásba más személyt - a kiskorú gyermeke (az örökbe fogadott, a mostoha- és nevelt gyermeke), valamint a befogadott gyermekétől az együttlakás ideje alatt született unokája kivételével - a bérbeadó írásbeli hozzájárulásával fogadhat be". Az önkormányzati tulajdonban lévő lakás esetében a hozzátartozók szűkebb körének befogadását az Lt. 21. § (2) bekezdése a bérbeadó írásbeli hozzájárulása nélkül is lehetővé teszi: "Önkormányzati lakásba a bérlő a bérbeadó írásbeli hozzájárulása nélkül is befogadhatja házastársát, gyermekét (örökbe fogadott, mostoha- és nevelt gyermekét) jogszerűen befogadott gyermekétől született unokáját, valamint szülőjét (örökbe fogadó, mostoha- és nevelőszülőjét)".

Az Ör. 31. § (1) bekezdése a következő rendelkezést tartalmazza: "A bérbeadó a bértő (bérlőtárs, társbérlő) kérelmére hozzájárulhat ahhoz, hogy a bértő a jogszerűen befogadott gyermeke házastársát, testvérét, az élettársát, nagyszülőjét és az unokáját befogadja".

III.

Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint az indítvány a következők miatt megalapozott.

Az Lt. előbbiekben idézett szabályozása szerint az önkormányzat abban az esetben állapíthatja meg - rendeletében - a hozzátartozók bérlakásba történő befogadásának feltételeit, ha a befogadáshoz szükséges a bérbeadó hozzájárulása.

A 373/H/1995. AB határozat már felhívta a figyelmet arra, hogy az Lt. 21. § (2) bekezdése az együtt élő családtagok egységének védelmére tekintettel nem követeli meg a bérbeadó hozzájárulását az ott említett hozzátartozói kör, így a jogszerűen befogadott gyermektől született unoka befogadásához (ABH 1995. 942, 943.).

Az Ör. 31. §-ának vizsgált (1) bekezdése azonban úgy szabályozta a bérbeadói hozzájárulással befogadható hozzátartozók körét, hogy az unoka esetében általános tartalmú rendelkezésként a bérlő kérelméhez és a bérbeadó hozzájárulásához kötötte a befogadást. Az Ör. támadott rendelkezéséből ugyanis nem tűnik ki, hogy a bérlő egyeneságú, másodfokú leszármazóinak mely körére vonatkozik a bérbeadói hozzájárulás megszerzésének kötelezettsége.

Az Alkotmánybíróság már korábbi határozataiban elvi jellegű megállapításként hangsúlyozta, hogy "a világos, érthető és megfelelően értelmezhető normatartalom a normaszöveggel szemben alkotmányos követelmény. A jogbiztonság-amely az Alkotmány 2. § (1) bekezdésében deklarált jogállamiság fontos eleme - megköveteli, hogy a jogszabály szövege értelmes és világos, a jogalkalmazás során felismerhető normatartalmat hordozzon". (11/1992. (III. 5.) AB határozat, ABH 1992. 77, 84.; 26/1992. (IV. 30.) AB határozat, ABH 1992. 135, 142.)

Az Ör.-ben foglalt szabályozás - különösen az Lt. 26. § (2) bekezdésében meghatározott előíráshoz való viszonyában - nem felelt meg ennek az igénynek, ezért az Alkotmánybíróság a jogbiztonságnak az Alkotmány 2. § (1) bekezdésében meghatározott követelménye megsértésének tekintette.

Mindezek alapján az Alkotmánybíróság a sérelmezett szabályozást alkotmányellenessé nyilvánította, és a rendelkező részben foglaltaknak megfelelően megsemmisítette.

Az Alkotmánybíróság e határozatának közzététele az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. törvény 41. §-án alapul.

Dr. Kiss László s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Kukorelli István s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Holló András s. k.,

előadó alkotmánybíró

Alkotmánybírósági ügyszám: 4668/2000.

Tartalomjegyzék